novi vs stari imac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

novi vs stari imac


08.08.2011 | 17:24
pozdrav drustvo, ovo mi je prvi post i da odmah krenem sa mojim nedoumicama

dakle prelazak na jabuku je definitivan i odluka je konacna, vise nemam apsolutno nikakvu potrbu za prijenosnim racunalom i odluka je na imac-u. po svemu sto sam vidio ( a nista nisam vidio uzivo ) 21,5" model mi je dovoljan

e sada, stari imac ( pocetni model ) je trenutno 7999kn a novi imac ( pocetni model ) je 1600kn skuplji

generalno jesu slicni ( ali i nisu ), naravno nova serija ima drugi procesor i graficku a RAM i HD je isti

PC ( do sada ) koristim kao neki prosjecan korisnik MS paketa + bavim se izradom/dizajnom namjestaja pa jedino cime opterecujem stroj su 3D vizualizacije

napominjem da meni sve to trenutno radi na entry level prijenosniku starom +2 god

e da, detaljno sam procitao predstavljanje novoga imaca ali i dalje nista neznam
08.08.2011 | 17:36
I stari će ti biti više nego dovoljan. Inače, ja imam dva Minija i mislim da su puno sretniji izbor od iMaca. Ali ja sam ja, a ti si ti. Sretno i uživaj!
08.08.2011 | 17:37
zasto su bolji ( tebi ) izbor od imaca, otvoren sam za prijedloge
08.08.2011 | 17:47
Mini definitivno nije tako sexy kao iMac, nemaš se čime q... pred susjedima (nekima je i to jako bitno ), ali ima sve one kvalitete koje su meni od Maca bitne - OSX, zauzima malo mjesta, radi posve tiho, a s njim je manje problema. Možeš vidjeti ovdje na forumu da postoji određen broj korisnika iMaca koji imaju probleme sa žutim flekama i prašinom u ekranu, pa s optikom, itd. S Minijem se rijeko kad nađe netko da ima problem takve vrste. Ja sam svog novog Minija spojio na 24" LG s HDMI portom (mislim da je bio 1400 kn) i super sam zadovoljan.
09.08.2011 | 00:20
Potpisujem sve sto je Smayoo rekao - puno veci izbor (ne-glossy) ekrana, a malen i lagan da je to gotovo prijenosno racunalo Takodjer ponosni vlasnik minija.
09.08.2011 | 08:37
Sad bi ja mogao popljuvati minija, kao ponosan vlasnik iMaca (vec 4. po redu).
Ako si odlucio kupiti iMaca sigurno neces pozaliti. Osim sto su jaci od minija, imaju i odlicne, ako ne i vrhunske, monitore, a to je jedna od najvaznijih stvari.
Ima monitora i po 1000kn, ali kolko se na njima moze ozbiljno raditi to je druga prica.

A kako kaze smayoo mozes se i hvaliti susjedima, iako ne znam kaj mu to znaci.
Ja mislim da se i sa minijem mozes q... pred susjedima.
09.08.2011 | 09:22
Ja isto razmosljam o novom MacMini kompu. Imam 23" Sony monitor i nekako mi je zao skartirari ga zbog iMac-a. Susjedi su mi penzici tak da Q faktor otpada.
Opet s druge strane Mini moze zivjeti i uz TV. Mini nije komp za neke zahtjevne zadace. Kao kucni je i vise nego dobar.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
09.08.2011 | 10:44
Ja sam kupio 27" iMac samo zbog Q faktora. Skoro ga ni ne koristim, upalim ga samo prije nego susjedi navrate. Tada startam par aplikacija, posložim ih na tom velikom ekranu i onda se pravim kako sam jako zaposlen

Mislim da je ova argumentacija sa Q faktorm bila sasvim nepotrebna. Bilo bi bolje da se držalo kakvih tehničkih karakteristika povezanih sa onim što se namjerava raditi na tom računalu. Ja sam uzeo iMaca jer radim video obrade i obradu fotografija, pa sam bio zaključio da mi je bolji izbor od malenog Minija. Kao amateru u fotografiji i video obradi Pro mašina mi je bila preskupa, a iMac mi je bio slijedeći logičan izbor. Pored toga povremeno volim zavrtiti koju grafički zahtjevniju igru, a to na 27" daje poseban doživljaj i ugođaj.
09.08.2011 | 12:06
Vidim da vas je jako pogodio taj Q faktor. To je bila šala, ispričavam se svakom tko se našao uvrijeđen. I, BTW, ja doma imam također i iMac G4. Iako je star već 10 godina redovito izaziva wow efekt svih koji ga vide. Ne da mi je to bitno, ali to je fakat tako. A, opet da se nadovežem, znam nekoliko firmi (konzultantskih i sl.) koje su nabavile iMacove *zaista* samo radi Q faktora pred svojim (potencijalnim) klijentima. Tako da...

Međutim, da se vratimo na temu - čovjek je lijepo napisao da sve što njemu treba trenutno radi na entry level laptopu starom 2+ godine. Dakle, to što je iMac hardverski jači jamačno mu nije bitno i sve što treba - novi Mini (koji BTW nije više baš takva banana od stroja kao onaj iz 2007 kojeg također imam) sigurno može bez frke odraditi.

Tito govori o tome koliko se može ozbiljno raditi na monitoru od 1000 Kn, a Sank priča o video obradi i obradi fotografija. A ZAAK je do sad sve što mu treba, da ponovim, radio na entry level laptopu starom 2+ godine. Dakle, očito je da mu superkvalitetan monitor (to je onaj isti sa žutim flekama i prašinom, jel? ) nije presudan.

A ako ima Minija, može birati monitor kakav hoće. Može si uzeti i 800" monitor i montirati ga na nogometni stadion. Ili si može uzeti neki veći nego što je mislio, od 24", sasvim solidan (možda ne tako superkvalitetan kao iMacov, ali ako može živjeti bez žutih fleka i prašine, možda se nekako privikne ) i još uvijek proći jeftinije. Heto.
09.08.2011 | 13:43
Ja nakon korištenja paralelno PC-a ( intezivnije zbog posla) i iMac 24" alu ( koji stoji kući i manje ga koristim) mogu reći da zbog glossy ekrana itekako bih uzeo minija i pravi mat monitor s IPS matricom, jer sam primjetio da je puno ugodnije raditi na mat monitoru ( pogotovo ako radiš s fotografijama)
09.08.2011 | 14:30
Smayoo - znam ti tvoja mora biti zadnja u svim raspravama, pa neka bude. Neka kupi minija, meni je svejedno.

BigMac - ne znam kavi su pravi i krivi monitori sa IPS matricom. U trenutnom iMacu je sa IPS matricom. Nekom smeta glossy, a nekom ne - osobna stvar. Meni je 27" glossy monitor na kucnom iMacu drazi nego 23" Cinema na poslu.
09.08.2011 | 14:35
Meni po pameti ide da novi Mini moze dva monitora prihvatiti. Tako da je bolje uzeti 2x24", 1920x1200 s mat ekranom nego jedan 27" 2560x1600. Za video mislim bolji setup, a i za obradu slika, WEB dizajn...
09.08.2011 | 15:02
I na iMac može spojiti vanjski monitor, iako sam i ja pristaša Minija.
09.08.2011 | 16:23
Podržavam BigMac-ovo razmišljajne o miniju i zasebnom monitoru po želji/mogućnostima. Na poslu koristim MBP s glossy ekranom, a doma na piceku imam spojen Samsung 173p+ s IPS matricom u kojeg je milina gledati naspram apple-ovom špiglu.
09.08.2011 | 16:44
@Tito pa iMac 20" nije imao IPS, već TN.
Glossy je stvar ukusa, al' koliko pratim u debelo većem je omjeru ljudi koji su probali obe varijante kažu da je mat ekran bolji izbor.
Steve je dao opciju na novim MBP za mat, volio bi da je to napravio i za iMac, onda bi mi bilo sve isto, iMac ili mini sa nekim kvalitetnim IPS matricom.
09.08.2011 | 17:27
malo sam bacio pogled na ove nove i5 i i7 minije i moram priznati da mi ne zvuce lose. Do sada ih nisam dozivljavao ozbiljno, barem ne ove C2D modele.
Ovako sa 16GB Rama i i5 i i7 procesorima... hm

srce mi govori iMac, ali kod iduce kupovine cu si malo razmisliti.

@BigMac - ne znam sta ljudi i istrazivanja kazu, ali znam sta je meni bolje. Vjerujem da je glossy na prijenosniku veci proble nego na desktop racunalu. Prijenosnik se upotrebljava u raznim situacijama i pod razlicitim svijetlom, dok se desktop racunalo koristi, uglavnom, pod jednakim osvijetljenjem.

kolko ja znam 20" iMac nije u ponudi vec koju godinu.
09.08.2011 | 18:04
vezano za Q faktor tj. wow faktor. nisam se odlucio na kupnju (i)maca radi dizajna no vjerujem da bi bio puno dalje od ove odluke da je njegov dizajn na razini nekoga noname PC-a ( kao oni brand su lijepi ha ha ha )
zivim od toga da neki vlastiti osjecaj za lijepo prodajem drugima na vise manje sasvim solidno-uspjesan nacin.
izazivanje wow efekta pri pogledu na imac moga buducega klijenta moze biti samo dodatak svemu onome bitnome zbog cega sam se odlucio za jabuku i izgon win... iz moje kuce. hebiga 2god sam maltretirao 3G , sada se vec 6mj sluzim cetvorkom i prije mjesec dana cca prijatelj nabavio jabuku ( imac 27 ). kada sam se osobno uvjerio u fluidnost rada i taj plug and play osjecaj povratka vise nije bilo

dakle da rezimiram
opcija 1 - imac
dali se isplati dati ugrubo 1600-1800kn vise za novi model koji je hmmm isti, tj ima drugi ( bolji ) procesor

opcija 2 - mini
mini + monitor + tastatura i mis ( apple ) = cijena hmm, nisam siguran
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.08.2011 | 18:47
mini je kompjuterčina..

a kaj se tiče Q faktora, ja ga volim, za sebe.. kad mi je dobro pod prstima i radi kak spada..
09.08.2011 | 23:14
ZAAK kaže:
dakle da rezimiram
opcija 1 - imac
dali se isplati dati ugrubo 1600-1800kn vise za novi model koji je hmmm isti, tj ima drugi ( bolji ) procesor


JA smatram da se tebi to ne isplati.

opcija 2 - mini
mini + monitor + tastatura i mis ( apple ) = cijena hmm, nisam siguran


Ne, ako želiš kupiti Apple monitor za Minija, to ti se sigurno ne isplati. Ako uzimaš neki drugi monitor, onda, ovisno o tome koji monitor uzimaš, možeš proći i puno, puno povoljnije. U najmanju ruku - možeš kupiti 27" monitor i da si po cijeni tu negdje kao da si kupio 21,5" iMaca.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 58 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO