Kupnja MBP (hopefully, vani)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja MBP (hopefully, vani)


12.07.2018 | 14:01
Pozdrav svima!

Eto, planiram uploviti u Mac vode nakon što me cijeli sustav iPhone-a očarao.

Korisnik sam Lenovo računala koje danas furam na servis jer je nakon godine i pol škripanja napokon puko mehanizam za otvaranje laptopa. Laptop radi, samo je ona plastika kompletno skrsena i nemre se zatvorit, niti otvorit pre-vise. Tako da sam odlučio malo odgrabit od ušteđevine (čitaj, sve), ispunit si želju i skočit on the Mac train.

U HR su MacBook-ovi jednostavno bezobrazno skupi (30k kuna u Sancta Domenica? lol) pa sam naravno gledao da ga naručim izvana. MacBook Pro 15" iz 2017 je moj odabir, a iz 2015 je alternativa jer čujem da je izvrstan. No nisam siguran da li sam voljan platit punu cijenu MacBooka starog tri godine, kada za istu ili malo višu mogu vani kupit novi. Svijestan sam da je bitno kako radi, ne kolko je star. Ali za 17k kuna? (18k u iStyle-u)

Po pitanju snage/korištenja/all of that jazz sam napravio već dosta basic researcha i znam što želim. 13" mi je jednostavno preveliki downgrade, neovisno u komponentama unutra. 15" sa 256 GB mi je just enough.

Ono što mene zanima je sljedeće:

Je li itko od vas na forumu naručivao MBP preko interneta? Ako da, koje stranice? Sve preporuke su dobrodošle, ja trenutno gledam Amazon.de, i par dučana u Sloveniji. Jedino me brine tipkovnica, al to se reši sa naljepnicama.

Kako se računa PDV? Prije je bilo da ako kupuješ preko Amazon.de/vani, plačaš GER/vanjski PDV. Sada je nekakva nova fora koju mi nitko do sada nije znao objasnit. Neki kažu da plačamo punih naših 25%, a neki da samo plačamo razliku između HRV i GER: 25%-19%=6%. Svi odmah kažu da se to vidi u košarici, ali believe me, I checked. Vidim samo cijenu koja piše na stranici, koja nema uračunat PDV još, po onome što svi kažu.
12.07.2018 | 15:40
Sada je nekakva nova fora koju mi nitko do sada nije znao objasnit.


Fora nije baš nova, ima jedno 4-5 godina. Uvedena je malo prije ili malo nakon što je HR ušla u EU. Radi se o usuglašenoj regulativi o prijeboju poreza na dodanu vrijednost među zemljama članicama EU.

Amazon.de, kao i neki drugi veliki internetski trgovci, dužan je, zbog velikog obujma prodaje uvijek unutar EU obračunavati PDV po zemlji kamo se roba šalje, a ne po sjedištu trgovca. Dakle, dok gledaš, klikaš, stavljaš u košaricu, prikazan ti je njemački PDV. Kad kažeš, to je to, check out, uneseš adresu za dostavu, on ti promijeni iskaz cijene i sve preračuna na hrvatskih 25%.
Ne znam nikog tko je MacBook naručio i kupio online iz neke druge zemlje EU. Ne kažem da se ne može, ali na kraju su svi koje znam od toga - odustali jer se nije isplatilo.
Ili odeš fizički u neku trgovinu vani (gdje već stjecajem okolnosti jesi došao nekim drugim razlogom), kupiš i odneseš (pri tom, ako si u EU, platiš manji PDV nego što je naš i to je to), ili kupiš tu kod nas pa iskoristiš mogućnost (a) plaćanja na rate ili (b) kupovine preko neke firme pa "prebijanja" PDV jer unosiš komp kao osnovno sredstvo u firmu.
12.07.2018 | 18:29
smayoo kaže:
snip


Nije mi problem iskeširat sad 20k na Mac. Ali Jesus Christ neki baš svinjski nabiju tu cijenu. Je premium alat, ali ne 30k premium lbr here.

Velim nova jer nemam bas običaj kupovat tehniku prek neta. Kad sam kupoval mob tam 2014, tad se još zgleda išlo po starom sistemu, koji je po meni bio bolji but okay.

E al ovo sa 25% je ono što me buni, jer sam od ljudi da Bug.hr forumu čul da je 6% (znaci njemačkih 19% pa dodaju na to 6% do 25%, jel). Znaci da cijenu se dodaje još 6%. I nitko mi nemre točno reč.

A ako se preračuna u smislu da se Njemački PDV makne i zamijeni sa Hrvatskim, onda te ispadne jeftinije. Jer kad sam računal i dodaval 6% ispalo je 18,8k kuna.

Nažalost nemam rodice u Njemačkoj tak da nemrem njima poslat lol.
12.07.2018 | 18:42
Koliko riječi! Ako ti je toliko velika razlika sjedni se na vlak i odi u Zürich.
Autobus ti je 40€, smještaj 50€, jesti možeš za još 40€ što je oko 1000kn.
Zašto Švicarska. Ima PDV od 8% što je najniži u EU.


Jedino kad tako nešto predložim, nikome se ne da guzica maknuti i svi bi iz fotelje.

Ja sam svoj MBP kupio na 24 rate bez kamata i kad su imali popust u iStyle-u. Prednost je HR tipkovnica koja je ista i u SLO mada oni nemaju slivi "ć".
12.07.2018 | 19:05
zabac kaže:
Koliko riječi! Ako ti je toliko velika razlika sjedni se na vlak i odi u Zürich.
Autobus ti je 40€, smještaj 50€, jesti možeš za još 40€ što je oko 1000kn.
Zašto Švicarska. Ima PDV od 8% što je najniži u EU.


Jedino kad tako nešto predložim, nikome se ne da guzica maknuti i svi bi iz fotelje.

Ja sam svoj MBP kupio na 24 rate bez kamata i kad su imali popust u iStyle-u. Prednost je HR tipkovnica koja je ista i u SLO mada oni nemaju slivi "ć".


Nisam znao da živimo u 70-im godinama prošlog stoljeća. Mogu pri povratku skočit još do Trsta!

21. stoljeće je. Ne vidim zašto /tolika/ averzija prema online kupovini (očekujem komentar ‘ljudi postaju lijeni’). Ovo za Švicarsku legit hvala though, to nisam znal. Mislio sam otić do Slovenije if push comes to shove. Da imam vozačku, odvezo bi se.

Put do Švice traje 9 sati, kaže Google Maps. Ja nemam prijatelje kojima bi se dalo ići u Švicarsku sam tak. Tako da bi to bilo 9 sati vožnje, stisnut u busu, bez ikakvog društva. Vjerujem da kad se u ono doba putovalo u Trst u nabavu, barem je bilo više ljudi pa je bilo veselije i zabavnije.

Tko zna, maybe I’ll just bite the bullet and do it ¯\_(ツ)_/¯
12.07.2018 | 19:21
Da, situacija je na našim prostorima nažalost takva, Apple je kod nas bezobrazno skup, bio i bit će, no ne svojom krivicom, maržu nabijaju prekupci, dok je roba koja nam se nudi i koju kupujemo uglavnom iz druge ili čak treće ruke. Jasno je da u tom lancu svatko nastoji maksimalno zaraditi.

S obzirom da izdvajaš sredstva koja si štedio, dobro odluči gdje kupuješ i kome plačaš. Bolje dati tih 1.000-1.500 kn više tu kod nas, našim "prekupcima", pa naposlijetku biti malo sigurniji što se tiče garancije (bez obzira što je garancija za prijenosne Apple uređaje internacionalna) te dobiti tipkovnicu sa HR rasporedom.

Ukoliko se odlučiš za rabljeno računalo, pogledaj oglase ovdje na Jabučnjaku ili na nekom od domaćih oglasnika. Prilikom kupnje rabljenog ne treba biti skeptičan, neki ljudi jednostavno prodaju svoja računala jednostavno zbog nabave novijeg modela ili su uvidjeli da im računalo koje posjeduju jednostavno stoji i skuplja prašinu, a ujedno i gubi na vrijednosti. Uzevši u obzir činjenicu da se ovdje ne radi o malim novcima vrijedi obratiti pažnju i na taj oblik kupnje. Osobno se ne bih upuštao u kupnju tako skupog računala bez ozbiljnije provjere na licu mjesta i uz prisustvo prodavatelja. Nažalost ti ne mogu davati savjete o načinu kupnje rabljenog uređaja s obzirom da koristim novi iPad 6, a dva stolna Maca koja sam imao prije također sam kupio u trgovini. Ovdje ima članova koji će ti sigurno dati savjete i upute koji je postupak hardverske i softverske provjere prilikom kupnje rabljenog stroja.

Svakako ti želim uspješnu kupnju i puno ugodnih trenutaka uz tvog budućeg ljubimca.
12.07.2018 | 19:35
drazenp1706 kaže:
snip


Hvala ti na komentaru.

E da je barem samo 1.000-1.500kn više, već bi ga možda i kupil ovdje. Govorimo o razlici u cijeni od 4.000kn pa čak i do 8.000-9.000kn. Za HR tipkovnicu, that's a bit too much.

Našao sam jedan (Brand New) od Njemačkog dućana koji košta 18.800 ako maknemo Njemački porez i pribrojimo naš. To je 5.000 kuna manje nego najpovoljniji od legit prodavača - iStyle za 24k kuna. Od naših nekih prodavača čujem samo horror priče. Onaj neki Technostore/Cybershop/whatever imali su povoljno pa sam išao pogledat na forume iskustva i ispada da su full-time scam-artists.

I mene je strah svih mogućih stvari koje bi se mogle dogodit. Paranoik sam kao i stara, već smo razgovarali o svemu od toga da ću dobit kutiju sa ciglama, do toga da će ispast iz kamiona i na cestu lol.

Rabljena računala ču izbjegavat koliko god mogu. Ne zato što vjerujem da nisu dobra, nego zato što sam picajzla koja hoće novo. Al deffo ću pogledat na oglase tu. Njuškalo mi je full sketchy.
12.07.2018 | 20:05
Ja sam kupovao sa jednog njemackog shopa mac book pro 2016 15", sve doslo uredno u roku nekoliko dana, platio gotovo 6000kn jeftinije... jedino sto ima njemacki layout, ali nije da me to pretjerano brine kad prebacis sve na hr layout i sve sljaka kako treba,a pisem sve napamet, tako da mi njemacka slova ni najmanje ne smetaju na tipkovnici...
Ako hoces, javi se u inbox pa ti dam stranicu...
12.07.2018 | 20:24
Amazon UMJESTO njemačkog PDV obračuna hrvatski. Znači umjesto stope 19% na neto cijenu obračuna pdv po stopi 25%

Razlika u odnosu na istaknutu cijenu koju vidiš prije kupnje nije 6%, nego 5% (ako je neto cijena 100€, onda je istaknuta cijena 119€, a kupcu iz Hrvatske je na kraju obračunata 125€; 125/119=1,05)

Na to moraš još računati trošak slanja u Hrvatsku (pod pretpostavkom da ti taj konkretan artikal ŽELE slati u Hrvatsku) koji može biti značajan (30-40€ pa još 25% pdv na to) pogotovo uzevši u obzir da je dostava na njemačku adresu obično besplatna.

A prvi je problem zapravo taj da je teško naći online trgovca koji želi slati izvan geografskog područja koje mu je ugovorom definirano. Ali, kako bi rekli Bosanci - bujrum! Pokušaj pa javi iskustva.

U Njemačkoj ima specijaliziranih web dućana koji prodaju uređene polovne Macove, ponekad čak i s nešto garancije. Oni su dovoljno mali da ne moraju prtljati to sa stopom pdv nego sve naplaćuju po 19%. Možda ti tu bude nešto zanimljivo. Googlaj "gebrauchte mac online kaufen".
12.07.2018 | 20:33
Stormy Knight, postavio bih ti jedno uobičajeno pitanje, pitanje koje bi si svaki budući korisnik računala naposlijetku trebao i sam postaviti. Za što koristiš računalo, te za što ga namjeravaš koristiti u narednih 5-6 godina?

Naime, Apple u svojoj gami proizvoda ima ponudu računala za obične korisnike, nazovimo ih kućnim ili uredskim korisnicima (rad u uredskim paketima, upravljanje e-poštom, rad sa multimedijom), te ponudu računala za profesionalce koji se ozbiljnije koriste računalom, korisnici kojima računalo treba za zahtjevnije zadaće na dnevnoj bazi (profesionalna glazbena i video produkcija, grafički prijelom u većem obujmu, CAD aplikacije, zadaci pritisnuti rokovima i slično). Naposlijetku, Apple ima i gamu proizvoda za skroz nezahtjevne korisnike, u što se i sam ubrajam, a to su naravno njihove perjanice iPad te iPhone, proizvodi koji se danas vežu uz pojam tzv. potrošačke elektronike. Zahvaljujući naprednoj tehnologiji iz Cupertina, danas mi je iPad i više nego dovoljan za sve one potrebe koje sam prije desetak godina imao na iMacu. I uvijek može biti uz mene!

Kad uvidiš i kad se odlučiš za što ti točno treba računalo, možda uspiješ napraviti dobar posao pa uzeti primjerice novi novcati MacBook Air (mislim da je još uvijek na akciji kod nekih domaćih distributera za oko 7.000 kn, ispravi me ako griješim), a ostatak primjerice uložiti u kupnju nekog rabljenog vozila, s obzirom da si naveo da nemaš vlastito vozilo. Možda polaganje vozačkog ispita ukoliko ga nemaš, to je u današnje vrijeme svakako dobra i nadasve bitna investicija.

Jedna opaska na kraju, snaga računala ne izražava svoj puni potencijal u potpunosti ukoliko se ne nalazi u pravim rukama, drugim riječima, taj tip računala je tada loša investicija, u većini slučajeva bespovratna.
12.07.2018 | 21:32
smayoo kaže:
Amazon UMJESTO njemačkog PDV obračuna hrvatski. Znači umjesto stope 19% na neto cijenu obračuna pdv po stopi 25%

Razlika u odnosu na istaknutu cijenu koju vidiš prije kupnje nije 6%, nego 5% (ako je neto cijena 100€, onda je istaknuta cijena 119€, a kupcu iz Hrvatske je na kraju obračunata 125€; 125/119=1,05)


Ovo mi je interesantno. Upravo sam išao provjerit cijenu, koja je nekih 2500 ojra bez shippinga (shipping je dodatnih 25). Skroz do kraja sam išel. I finalna cijena mi je bila 2525 eura bez ikakvog mijenjanj VATa. Moguće da je to zato što ne kupujem direktno s Amazona, nego sa dućana na Amazonu koji nema onaj profit ostvaren da bi se koristio HRV VAT.

drazenp1706 kaže:
snip


Lagao bi kad bi rekao da mi nije do same estetike Apple-a. Screw it, to su lijepe mašine.

Osim toga, većinu života koristim Windowse, i služe me kratko. Nisam nekakav ekstremni tech-geek koje će sad ić rastvarat laptop i mijenjat stvari iznutra. Preveć se bojim toga. A koristim Adobe paket za 2D/3D grafiku, obzirom da mi je to strast. Potreban mi je i za rezanje videa i zvuka, ali to amaterski. Zato razmišljam o tome da te novce uložim u Apple (strah od vožnje uzrokovan traumom je isto faktor zašto novce ne uložim u vozački lol).

Ako će me stvarno toliko dugo trajat kao što svi kažu, a poznajem ljude koji svoje MacBookove imaju već 8+ godina, onda je to a good investment. Možda ćak najmanje glupa ideja koju sam ikad imao.
12.07.2018 | 21:52
Moj sadašnji glavni radni laptop je 5 godina star. Onaj prethodni je doživio skoro 10 prije nego ga je sin (mehanički) upokojio. I to potpuno funkcionalnih 10 godina. 5 kod mene i 5 kod sina i kćeri. Nema priče, Apple laptopi su trajni, kvalitetni, isplati ih se servisirati (mijenjati baterije itd.).

I finalna cijena mi je bila 2525 eura bez ikakvog mijenjanj VATa. Moguće da je to zato što ne kupujem direktno s Amazona, nego sa dućana na Amazonu koji nema onaj profit ostvaren da bi se koristio HRV VAT.


Moguće je. Tim bolje.
12.07.2018 | 22:05
smayo, opet ponavljam, ganz novi 2016 macbook pro 15" gotovo 1000 eura jeftiniji kad je izasao sa njemackog shopa (ne amazona), uredno sve doslo, uplatio novce na racun, dobio garanciju, zapakirano u buble wrap i sl.
Nije da se ne moze naci, samo treba malo njuskati, a laptop i dan danas radi kao i prvog dana iako ce sada biti skoro 2 godine star...
12.07.2018 | 22:08
smayoo kaže:
Moj sadašnji glavni radni laptop je 5 godina star. Onaj prethodni je doživio skoro 10 prije nego ga je sin (mehanički) upokojio. I to potpuno funkcionalnih 10 godina. 5 kod mene i 5 kod sina i kćeri. Nema priče, Apple laptopi su trajni, kvalitetni, isplati ih se servisirati (mijenjati baterije itd


Zato i gledam. Nezz, smatram da bi to bilo dobro, dugotrajno ulaganje. Pogotovo ako se ubacim u programerske vode.

mmesko kaže:
snip


Imas poruku!
13.07.2018 | 07:31
Samo bi dodao, ako je nekome prošlo ispod radara, da je Apple upravo MBP liniju jučer refreshao. Dakle imamo 2018. MBP od sada. Postoji šansa da će i prethodni modeli koji su negdje na lageru ići i nešto jeftinije.
13.07.2018 | 08:15
Pozdrav! Da se i ja uključim. Definitivno obrati pažnju na ovo što ti je Rusty napisao. Sada će postojeće linije 15" MBP-a koje nisu prodane ići po povoljnijoj cijeni. Ovdje ne mislim samo na hrvatske resellere, inače oni robu uzimaju iz Mađarske koja je glavni zastupnik Applea za ovu regiju. Znači, možda da se zaletiš u Budimpeštu s onim jednodnevnim autobusima koji se organizirano dogovore pa idu u shopping ili na izlet. Zašto Budapest? Upravo zbog razloga što ćeš tamo vrlo vjerojatno naći laptop s HR tipkovnicom.
Što se kupovanja preko interneta tiče, nemam ti iskustva. Uglavnom, ove stranice tipa Amazon, ebay, koliko znam, imaju sustav ocjenjivanja prodavača sa zvjezdicama (ili kako već, to skužiš odmah). Ako ti netko ima maksimalnih pet zvjezdica, ili četiri - to je pouzdan prodavač.
I zadnje što su meni ovdje savjetovali pa ću i ja savjetovati tebi - OBAVEZNO si u roku godine dana od kupovine MBP-a kupi Apple Care za njega. Ja imam pet godina staru retinu, i mogu ti reći da me Apple Care spasio više puta. Normalno imaš jednu godinu garanciju, a ovako (ukoliko se cijene nisu previše mijenjale) za 300 $ iliti 2000 kn imaš tri godine jamstva.
Evo ti primjer, logic board (matična, jeli) za moj model - early 2013 - u iStyleu stoji 5160 kn. Ako želiš zamjeniti ekran, to stoji 6480 kn. A pričamo o pet godina starom laptopu.
Hoću ti reći, djelovi za tvog budućeg ljubimca stoje sigurno više, i na tvom bi mjestu unutar godine dana, koliko ti daju foru da si produžiš jamstvo, kupio Apple Care.
13.07.2018 | 11:14
U HR će biti takav popust(ako ga uopće bude), da jednostavno tih 5-10% neće biti opravdano za kupnju starog modela.
Naši trgovci prije da će ga radije bacit kroz prozor, nego dati neki značajniji popust i odreći se dijela marže.
13.07.2018 | 16:13
Upravo sam kontaktirao trgovca u Grazu da mi pošalje ponude za novi MBP i iphone na firmu, jednostavno će mi poslati predračun bez PDV ("reverse charge") i izdati odgovarajući račun. Ako imaš nekog da može iskoristiti komp kao osnovno sredstvo, možeš uštedjeti solidnu lovu, posebno ako uzmeš u Austriji, urednih 10-15% su jeftiniji od naših trgovaca.

E sad, ja imam jedno pitanje - imam MBP 2011, koji mi još uvijek ima odgovarajuće performanse, ali lagano crkava pa se ne bi htio dovesti u situaciju da mi krepa do kraja i da ostanem bez računala. Da li na novom kompu odmah napraviti upgrade na 16GB RAM-a?

U biti dva su pitanja Ima li smisla uzimati model s TouchBarom, oko 200 EUR neto je skuplji. Ili za tu lovu jednostavno ubaciti RAM.

Hebemu, tri pitanja - trenutno mi je u kompu uštekano:
- magsage, LAN, vanjski monitor (Thunderbolt), TimeMachine disk (USB) i reciever za miša i eksternu tipkovnicu. Kaj s time? Kako to nadomjestiti?

Hvala.
13.07.2018 | 16:55
Ako ti je posao takav da misliš da će ti 8GB RAM biti malo, naravno da odmah moraš nabaviti model sa 16. Jer kasnije nema nadogradnje.
Za touchbar, ako mene pitaš, to je điđa bez stvarne vrijednosti. Šminka.
Koji ti je to thunderbolt monitor? Ja imam Apple Thunderbolt display 27", i to prvenstveno zato što nije samo monitor, nego je i HUB za sve te druge priključke (od etherneta nadalje). Zar postoji još neki thunderbolt monitor? I onda da nije ništa više, nego samo monitor?
Uglavnom, ako ti stvarno monitor nema funkcionalnost docka, onda:
macupgrade.eu/catalog/owc-usbc-dock-with...45.html#.W0jJrH4j6U0
ili
macupgrade.eu/catalog/owc-12-port-thunde...05.html#.W0jKun4j6U1

(eventualno u silver boji umjesto space gray ako ti je takav laptop)

a ako ipak ima, onda ti treba
macupgrade.eu/catalog/apple-thunderbolt-...40.html#.W0jKPn4j6U0
(s tim što se nećeš moći napajati preko takvog adaptera, na jedan zajednički USB-C/TB3 port - mislim da se nudi, samo ne na OWCu i kombinirani adapter magsafe+TB2 na TB3 za one kao što sam ja koji imaju Apple TB Display)

Nisi spominjao firewire periferije pa sam zaključio da ih nemaš. Ako ipak imaš, thunderbolt 3 dock postoji i u verziji s firewire 800 portom.
13.07.2018 | 17:13
Hvala!

Bit će Mini display port onda, a ne TB Spojen imam nekakav Dell 24" u portrait modu.

Posao čisti uredski, nikakvo igranje, nikakva kreativa. Trebam komp koji radi dobro i pouzdano, s kojim nemam zezancije i koji mogu imati van ureda na cijeli dan bez da krepa ako trebam. Sadašnji MBP mi je to odrađivao perfektno.
13.07.2018 | 17:22
Mini display port i Thunderbolt su istog oblika jedino prvi služi isključivo za projenos slike a drugi za svašta nešto.
Imam MBP s TB i na njega štekam MDP na DVI i na monitor.
13.07.2018 | 17:33
zabac kaže:

Imam MBP s TB i na njega štekam MDP na DVI i na monitor.


To je to kod mene, samo VGA
13.07.2018 | 18:28
Ja uvijek kupujem laptop sa US layout. Jednostavno sam naucio tako.

Svakom boljem ducanu mozes poslati email unaprijed i ljudi ti pripreme kakvu zelis tipkovnicu. Nije Bogom dato da u Njemackoj ili Austriji moras kupiti njihovu tipkovnicu
13.07.2018 | 19:36
Navodno do mjesec dana se čeka tipkovnica po narudžbi s time kako je US/UK (u državama kojima to nije standardna tipkovnica) lakše dobavljiv od HR.

Ima i toga.
13.07.2018 | 21:58
Stormy Knight kaže:
Pozdrav svima!

Eto, planiram uploviti u Mac vode nakon što me cijeli sustav iPhone-a očarao.

...

Jedino me brine tipkovnica, al to se reši sa naljepnicama.

...


i onda drugi citat:

Stormy Knight kaže:


...

Lagao bi kad bi rekao da mi nije do same estetike Apple-a. Screw it, to su lijepe mašine.

...


I sad pitanje, kako misliš pomiriti estetiku backlit tipkovnice sa naljepnicama?

Moj ti je savjet (ako nisi nikad imao Apple stroj) da za 2-3 k kn uzmeš neki polovni MBP 13" ili MBA 13" i koristiš ga par mjeseci pa ako ti OSX (oprostite macOS) odgovara prodaš ga za iste novce ili par sto kuna manje i kupiš si novi.
14.07.2018 | 12:41
Bertone kaže:


I sad pitanje, kako misliš pomiriti estetiku backlit tipkovnice sa naljepnicama?

Moj ti je savjet (ako nisi nikad imao Apple stroj) da za 2-3 k kn uzmeš neki polovni MBP 13" ili MBA 13" i koristiš ga par mjeseci pa ako ti OSX (oprostite macOS) odgovara prodaš ga za iste novce ili par sto kuna manje i kupiš si novi.


MacOS mi je super! Koristio sam ga već prije. Okay ne Sierru, Yosemite. A za tipkovnicu, you got me there chief ¯\_(ツ)_/¯

Sad gledam da možda idem na 12/24 rate za novi iz iStyle-a. Pa da rešim skok od 20.000 do 24.000 sa studentskim poslom koji planiram iduci semestar. Ugodno s korisnim. Onda me barem nebu bilo strah kaj se može desit pri transportu/dolasku/kupnji lol.

JOHN kaže:
U HR će biti takav popust(ako ga uopće bude), da jednostavno tih 5-10% neće biti opravdano za kupnju starog modela.
Naši trgovci prije da će ga radije bacit kroz prozor, nego dati neki značajniji popust i odreći se dijela marže.


“SUPER POPUST U ISTYLE DUĆANIMA”

*klik*

“Nudimo 5% na odabrane modele iz 2009 i MBA koji nitko ne želi kupit.”

Jel ima još uvijek onaj Edu popust?
14.07.2018 | 15:52
Skokni do Graza. Ja sam u Mediamarktu kupio MBP 2017 touchbar na nekoj akciji 5k jeftinije nego kod nas. Jedina mana je što imam njemački layout ali planiram kupiti samo druge key capse.
16.07.2018 | 16:34
Evo, naručio dva MBP 13" u Grazu, cijena 1450 EUR po komadu neto. PDV ću si obračunati kod nas.
16.07.2018 | 20:54
Naručio - kao - dobio EU VAT ID predračun, platio prekograničnom doznakom i oni šalju poštom? Ili - naručio - kao - dogovorio da te čeka pa ideš po njih autom? Ako je ovo prvo, ne ustručavaj se ovdje podijeliti s nama informaciju o kojem se trgovcu radi i koliko naplaćuje trošak dostave te koju službu koristi za dostavu. Svako toliko se netko interesira. Ja osobno još nisam naletio na online trgovca iz EU koji je voljan NOVI MBP prodati preko interneta i poslati dostavom (u Njemačkoj ima nekoliko ovih što prodaju rabljene i refurbished modele).
18.07.2018 | 09:20
smayoo kaže:
Naručio - kao - dobio EU VAT ID predračun, platio prekograničnom doznakom i oni šalju poštom? Ili - naručio - kao - dogovorio da te čeka pa ideš po njih autom? Ako je ovo prvo, ne ustručavaj se ovdje podijeliti s nama informaciju o kojem se trgovcu radi i koliko naplaćuje trošak dostave te koju službu koristi za dostavu. Svako toliko se netko interesira. Ja osobno još nisam naletio na online trgovca iz EU koji je voljan NOVI MBP prodati preko interneta i poslati dostavom (u Njemačkoj ima nekoliko ovih što prodaju rabljene i refurbished modele).


Evo da odgovorim i ovdje, ja sam pronasao kad sam kupovao svoj novi 2016 15" MBP... Ako smijem stavit cu i stranicu sa koje sam narucio... Novi, original zapakirani, tada svjeze izasao 15" sa touchbarom platio online, i dobio ga sa DHL-om iz njemacke u hrvatsku u roku 3-4 radna dana...

www.pcking.de
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 56 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Anonimci (1699)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO