New MacMini 2014
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

New MacMini 2014


30.09.2014 | 10:43
Ne znam što se to spominje u vezi problema s HDMI izlazom na Miniju? Ja ga imam i koristim pod normalno na novijem Miniju (2010) i ne vidim nikakve probleme.

ali kad gledas da same web stranice i youtube ne rade kako spada na nekom jednojezgrenom inetlu kojemu srce kuca na 3,0ghz i ima 2gb rama sto je po meni suludo onda me ovijek strah sta nose takvi sadrzaju za 5 godina. Ako se nastavi takav trenda jos malo ce nam trebato quad core procesoro za googlanje. Imamo osobno jedno takvo racunalo i znam kako mi sve steka.


Koje računalo? Mac? Ne vjerujem. Ja imam iMac G4 (tzv. "Lampu") staru preko 10 godina. Gore je OS 10.4, a procesor je PPC (ne Intel) na 1GHz. Svo surfanje radi normalno, jedino ima ozbiljne probleme s Flash stranicama, ničim više. Youtube radi super preko posebnog programa koji ne koristi flash, nego HTML5.

Naravno da to računalo nije doraslo većini današnjeg softvera, ali baš da takve najbanalnije kućne zadaće ne bi moglo - to je ipak pretjerivanje.

Ako uspoređuješ s nekim windows računalima - nemoj. Windows ima 2 ogromna problema - registry i malware (odnosno zaštitu od malwarea, koja je opet malware svoje vrste) - i oba usporavaju stroj progresivno, koliko god se trudio to izbjeći. Mac nema niti jedan od tih problema. Vijek upotrebljivosti jednog Maca je neusporedivo dulji od bilo kojeg windows stroja.

O sleep modu nisam nikad razmišljao na windows platformi jer mi i nema nekog smisla. Sve radi i vrti se a kao ne radi....bezveze. Hibernacija je tak-tak jer se s vremenom sve zbrka ako ju dugo koristis pa onda svako malo moras resetirati ga i sl. pa je i ona bezveze.


Slažem se, na windowsima nema nikakvog smisla. Ali nema ti ni smisla koristiti Mac s Windows navikama. Think different.
30.09.2014 | 12:48
ja bih otišao i korak dalje od kućnih korisnika. i5 mac mini komotno izvršava zahtjeve za illustrator, photoshop, indesign, acrobat radni okoliš. čak i zahtjevniji renderi u psd-u nisu nešto što bi u radnom procesu bilo zabrinjavajuće. odličan stroj
30.09.2014 | 13:13
florijan kaže:
ja bih otišao i korak dalje od kućnih korisnika. i5 mac mini komotno izvršava zahtjeve za illustrator, photoshop, indesign, acrobat radni okoliš. čak i zahtjevniji renderi u psd-u nisu nešto što bi u radnom procesu bilo zabrinjavajuće. odličan stroj


Potpisujem do zadnje riječi...
30.09.2014 | 13:33
Moram zaključiti kako MacMini i MacPro dijele istu ideju i kako su oba na krajevima ponude.
Oba su manje nadogradiva i oba su "prijenosna".
__________________________________________
MacMini zadovoljava sve potrebe, ali hej, i stojadin je poslužio za prijevoz materijala i brojne kuće su se tako zazidale.
Pitanje je koliko dugo Mini može podnijeti pod punim opterećenjem? Doduše, dovoljno je jeftin kako bi ga se svake dvije godine mijenjalo.
30.09.2014 | 13:59
Ha, gle, ovi noviji "unibody" imaju zapravo nevjerojatno dobro hlađenje, bez obzira što su gusto spakirani. Samo je bitno da se ne slaže na njih kojekakvo avrlje. Moja ga draga ponekad zatrpa papirima i glupostima pa pati ispod, ali (kuc-kuc) isto radi.
Osim hlađenja, malo što drugo može bitno utjecati na životni vijek.
30.09.2014 | 14:19
zabac kaže:
Moram zaključiti kako MacMini i MacPro dijele istu ideju i kako su oba na krajevima ponude.
Oba su manje nadogradiva i oba su "prijenosna".
__________________________________________
MacMini zadovoljava sve potrebe, ali hej, i stojadin je poslužio za prijevoz materijala i brojne kuće su se tako zazidale.
Pitanje je koliko dugo Mini može podnijeti pod punim opterećenjem? Doduše, dovoljno je jeftin kako bi ga se svake dvije godine mijenjalo.

okej, slažem se s tobom. pro je stabilnost i sigurnost. i sam se služim s istim. ali imamo i navedeni i5 mac mini. i to fercera
30.09.2014 | 17:11
florijan kaže:
slažem se s tobom. pro je stabilnost i sigurnost. i sam se služim s istim. ali imamo i navedeni i5 mac mini. i to fercera


Tako je, ja sam oduševljen kako moj Pro iz 2008. dan danas drži vodu. Razmišljam o novom Prou samo zato jer je jeben i sve, no to bi povlačilo novi monitor, i barem nekoliko diskova da pokrijem sve ovo što sad koristim, a to je već investicija. Budem još malo pričekao...
30.09.2014 | 17:15
smayoo kaže:

Slažem se, na windowsima nema nikakvog smisla. Ali nema ti ni smisla koristiti Mac s Windows navikama. Think different.


Gle ja sam buduci ili vrlo skorasnji switcher i trebam se tek naviknuti na "Think different". Zato i imam sto pitanja i mozda nekoga zivciraju ali moram negdje traziti savjet i pomoc.

Eto znam da nije ovo topc za moje sljedece pitanje ali ja cu ga probati progurati ovdje.

Kada bi sada imali izbor izmedju trenutni MacMini i7 i iMac i5 1.4ghz koji bi uzeli ali da imate na pameti da nemate drugo racunalo i da ovo morate imati iducih 5 godina. Sitne nadogradnje ako su moguce su dozvoljene u kasnijoj buducnosti.
Eh da na ovom iMacu nisu moguce nadogradnje i ne znam dali se u njega moze staviti SSD jer imam jedan Samsungov 840basic od 120gb koji je radio svega par dana. Znaci koji bi od ova dva izabrali. Tko zna mozda bih isao i na taj iMac ako vi kazete. Znam da su to dva razlicita svijeta ali eto recimo koje je vase misljenje i molim Vas za razlog zbog kojeg ste se odlucili na dati model.

Hvala na pomoci!
30.09.2014 | 17:21
Svakako Mac mini i to i5 jer ocito je da ti i7 nije nuzan. U taj entry-level iMac se nistanemoze ugraditi. Niti RAM
30.09.2014 | 17:25
smayoo kaže:
Ne znam što se to spominje u vezi problema s HDMI izlazom na Miniju? Ja ga imam i koristim pod normalno na novijem Miniju (2010) i ne vidim nikakve probleme.


Citao sam i ovdje negdje na forumu ali i na stranim forumima da se javljao dosta cesto problem kad bi se spajao mini sa monitorom direktno preko hdmi kabela da se javljao neki problem sa slikom pa zato pitam. Navodno je bolje spojiti ga sa hdmi - dvi kebelom u monitor pa je onda sve ok. Mislim da se pisalo da slika onako malo kao treperi (dali je to moire) kako ono kazu ili je bilo vec nesto drugo, vise se ne mogu ni sjetiti jer mi je sad vec puna glava, sto informacija. Inace prije nego nesto kupim volim jako dobro prostudirati sta kupujem. Zena mi zato i pizdi s oprostenjem jer nista ne kupujem da odem u trgovinu i samo kupim nego volim sve dobro prouciti. Zato i puno pitam i vazem koji mode kupiti da prodjem ono kao best buy u datom momentu tj. najbolje ulozeno-dobiveno.
30.09.2014 | 17:26
Imam zadnji mini 2012 i5 i to bi i tebi bilo čisto dosta. Samo mu ubaci 16GB rama i prst u uho !
30.09.2014 | 17:27
I da, monitor mi je spojen na HDMI izlaz i NEMA problema.
30.09.2014 | 17:34
jmirakul kaže:
Svakako Mac mini i to i5 jer ocito je da ti i7 nije nuzan. U taj entry-level iMac se nistanemoze ugraditi. Niti RAM


Mislis da je taj mini sa i5 dostatan za narednih cca 5 god. za normalno surfanje, amatersku obradu fotografije i videa jer koliko vidim da je mini sa i7 procesorom cak dvostruko ako ne i 60-65% brzi od ovog sa i5 procom. Nije mi problem tih 1500kn uloziti sada vise ako sam puno duze miran. Osim toga sta mislite hoce li ako izadje novi mini ovim modelima onda pasti cijena. Ako je spuste posteno onda bih mozda cak razmislio o tome da kupim model na zalasku pa prodjem puno povoljnije pa za samu razliku ga nakrcam memorijom i nekim vecim SSD diskom od ovog sto imam i sto sam mislio ubaciti.
30.09.2014 | 17:41
jzelko kaže:
I da, monitor mi je spojen na HDMI izlaz i NEMA problema.


E ovo je dobro cuti.

Inace imam na sve model popust od 12% jer mi zena radi u skoli pa kad sam zvao u iStyle rekli su da bi mi cak dali i na mini neki rabat jer radi u zdravstvenoj ustanovi i u medicinskoj skoli te si sama jos placa magisterij. Tako da je i tu neka usteda plus ako snize cjenu na stari model bilo bi to fino onda .
30.09.2014 | 18:23
i7 mini je brzi 60-65% samo zato sto ima cetri jezgre. Sama jezgra je mozda 10% brza od i5 jezgre i to zbog vise cache-a i sl. Gledaj, browseri, mail, office, preview i slice aplikacije sumnjam da imaju neznam kakve koristi od quad-core processor-a. Spominjes video obradu, to bi moglo biti zahtjevno i mogao bi imat koristi od quad-core-a, ovisno koliko ti je vazno da npr. duplo brze zavrsi encoding i koliko cesto ces raditi video obradu. Kad izadje novi model tad obicno (ne uvijek) zna biti nekih popusta, ali popuste neces moci zbrojiti (škola, školovanje). Medjutim, najvaznija stvar kod novog minija ce biti graficka kartica i ako bude Intel Iris Pro tad se nemas sto puno razmisljati, jer postojeca HD4000 i nije nesto pogotovo na duge staze kao sto planiras.
30.09.2014 | 21:24
Procesor nema baš nikakve veze za takvu primjenu koju ti planiraš. Grafulja može imati, ali ja osobno smatram da je i ova najšugavija dovoljno dobra za to što ti želiš, za idućih 5 godina, na razini kućnog korištenja.
01.10.2014 | 03:52
Ako nije problem uloziti tih dodatnih 1500kn sada, ja bi to napravio bez da trepnem. Sigurno ces sebi produljiti ugodno korisnicko iskustvo u buducnosti, jer i7 jeste osjetno jaci od i5 u svim segmentima. Nije to ista liga uopce.

Racunaj na trosak RAM i SSD, i tako napucan Mini postaje pravi mali stroj koji moze dosta potegnuti, ali i cijena mu vise nije tako pristupacna kao sto je na pocetku izgledalo
01.10.2014 | 09:33
drlovric kaže:
Ako nije problem uloziti tih dodatnih 1500kn sada, ja bi to napravio bez da trepnem. Sigurno ces sebi produljiti ugodno korisnicko iskustvo u buducnosti, jer i7 jeste osjetno jaci od i5 u svim segmentima. Nije to ista liga uopce.

Racunaj na trosak RAM i SSD, i tako napucan Mini postaje pravi mali stroj koji moze dosta potegnuti, ali i cijena mu vise nije tako pristupacna kao sto je na pocetku izgledalo



Slažem se, dodaj u računicu što još misliš uzeti, RAM, HDD i periferiju i ako imaš za jači model, go for it.
Samo produžuješ vijek trajanja stroja, a s kasnijim OSovima će svaka dodatna jezgra dobro doći
Da uzimam sebi, uzeo bi i7
01.10.2014 | 13:21
Ubacio bih odmah jos prije prvog paljenja 16gb rama a nako toga i SSD koji imam. Mislim da mi je dostatan ovaj moj od 120gb uz ovaj koji dodje u miniju od 1TB. S vremenom bih taj zamjenio za neki koji se vrti na 7200rpm. Nisam bas gledao ali bas bi bilo dobro kad bi bilo od 2TB tih malih diskova jer bih onda takav ubacio.
01.10.2014 | 13:46
Dodavanje diska u Mini nije baš trivijalno (ali je lakše nego u iMac). Pogledaj malo tutorial na ifixit.com
01.10.2014 | 15:09
smayoo kaže:
Dodavanje diska u Mini nije baš trivijalno (ali je lakše nego u iMac). Pogledaj malo tutorial na ifixit.com


To sam vec sve prostudirao...To mi nije nikakav problem. Na iMacu se ne bih usuduio ovo raditi ali na miniju nije nikakav problem. Samo polako i smireno i bez upotrebe nasilja i sve se da napraviti bez problema.
01.10.2014 | 15:21
Je, slažem se, ako si vičan tome, to je tako. Ali nisu svi vični. Ima dosta ljudi koji će bez frke zaronit u plehanu PC kantu zabadat PCI kartice, ali ovako nečem nisu dorasli. S obzirom da ne znam u kojoj si grupi, samo sam ti htio skrenuti pažnju.
01.10.2014 | 15:30
Ja sam na WIN koristio (i još uvjek koristim) hibernaciju. Zna se zblesirati, ali rijetko jer ne instaliravam ništa i ne radim baš često. ACAD i neki program za proračun rasvjete.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 10 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO