Izdavanje e-računa na Macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Izdavanje e-računa na Macu


  • Daddo
  • Posjetitelj
30.08.2019 | 09:37
smayoo kaže:
Moram najprije cijeli račun kreirati i inicirati slanje prije nego dobijem opciju dodavanja privitaka pa ne mogu to sad provjeriti, ali za koji dan ću slati još računa pa onda provjerim. Ovako napamet, rekao bih da samo jedan, ali možda može biti ZIP


Privitaka se može poslati više, vidio sam i .DOC i .PDF formate u prilozima, no u pravilu većina šalje PDF, to obično budu otpremnice i/ili "starinski" oblici računa koji bi poslali poštom.
30.08.2019 | 10:25
Nisu starinski. Situacije kod radiva i salje budu takve kakve jesu. Ine idu u privitak.
Proci ce vremena dok se sve ne bude digitalno potpisivalo.
30.08.2019 | 11:03
Ne mora nijedan naručitelj čekati da zakon propiše obavezu digitalnog potpisivanja. Trenutni zakon kaže da se MOŽE digitalno potpisivati i da su takvi dokumenti pravno jednakovrijedni.
30.08.2019 | 11:20
Tocno, sudionoka u gradjenju je puno i svo bi trebali digitalno potpisivati.
Vjerojatnost da su takvi na okipu je mala.
U tom smislu misli kako ce proci vremena dok to ne bude stvarno zazivjelo.
Ponude se vec neko vrijeme potpisuju digitalno.
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.08.2019 | 11:34
smayoo kaže:
Ne mora nijedan naručitelj čekati da zakon propiše obavezu digitalnog potpisivanja. Trenutni zakon kaže da se MOŽE digitalno potpisivati i da su takvi dokumenti pravno jednakovrijedni.


Naravno da ne mora. Ali ti kao Izvršitelj sve i da možeš normalno i na bilo kojoj platformi potpisati svoj izdani eRačun (a ne možeš, jer rješenje za potpis radi ili u oblaku putem FINE ili samo na Win), ono što iz tvoje "blagajne" izađe ima jedan broj koji poštuje sljednost i sve što mora (broj blagajne, broj poslovne jedinice...). U sustavu eRačuna za istu uslugu/robu taj račun dobiva - drugi broj.

Recimo mi imamo situaciju da nam Izvršitelj na lokaciji (d)ostavi dokument na kojem piše Otpremnica-račun i koji ima sve elemente "starinskog" računa. Da nismo obveznik javne nabave, ta otpremnica-račun ide u obradu knjigovodstvu i računovodstvu i sve 5. Ali.... kako smo u obvezi primanja računa isključivo E... onda jbg....

Izvršitelj i dalje ostavi na lokaciji tu otpremnicu-račun (i ona je kod njega generirana u sustavu, odrađena je fiskalizacija) a eračun šalje kroz sustav preko onog kog je izabrao za tu uslugu. eRačun ima referencu na tu otpremnicu-račun ali ima novi i sasvim drugačiji broj, drugi JIR i ZKI.

I sve je to u teoriji super. U praksi imaš preko nekoliko lokacija na kojima se izvršava usluga ili se dostavlja roba a podatak o lokaciji isporuke nije obavezan podatak u eRačunu, pa onda svaki račun moraš otvarat da bi našao koji je "tvoj" po otpremnici koja ti je ostavljena.

No ok, svo zlo bilo u tome... doći će još 100-200-300 ili 500 ljudi koji će raditi samo to....
30.08.2019 | 19:03
e-potpis moze i ne mora biti integrirani u sustav poslovnog subjekta.
e-potpis moze i naknadno biti ljepljen na skenirani dokument i ovisi o tome kako je sustav gradjen.
Najseljackije je skenirati dokument u PDF i zaljepiti potpis.
Drugo je generirani dokument u PDF-u na koji se ljepi digitalni potpis.
20.11.2019 | 21:18
Letimično sam čitao pa možda previđam da u osve stvari već rečene.

Računovodstveni uredi moraju imati certifikat. Što znači da tehnički oni mogu izdavati račune za vas. U praksi naša je računovotkinja to odbila jer "će je onda klijenti nazivati u pol noći da im šalje račune kada budu hitno" .

No naravno s vremenom će morati pristati na ovo.

U međuvremenu, ako samo povremeno poslujete sa državnim institucijama, postoji usluga u fini gdje oni šalju e-račune za vas. Prvi put se mora dati punomoć i nakon toga je po računu nekih 30ak kuna.

Meni je privremeno to nekako najjednostavnije. Dok se sve ne uhoda i dok ne postane standard za sve a ne samo institucije, dok poslova za institucija imam desetak godišnje, odem fino u finu i dam im račun, oni ga prepišu u sustav ... i to je to.
20.11.2019 | 22:35
A koliko košta ta Fina-ina usluga po izdanom računu?
21.11.2019 | 01:33
smayoo kaže:
A koliko košta ta Fina-ina usluga po izdanom računu?


pa napisao sam gore
21.11.2019 | 03:41
Ma uzmite besplatno ovdje kod starog TVRi BBS-era Bixija:

eposlovanje.hr

Trošak je 0 kuna do 31.12.2019., a danas smo pričali i kaže da planira tako i nakon nove godine, tj. servis će se financirati od dodatnih usluga kada se nakupi korisnika.
21.11.2019 | 04:42
ecvis17 kaže:
smayoo kaže:
A koliko košta ta Fina-ina usluga po izdanom računu?


pa napisao sam gore


Jesi, ispričavam se.
Mislim da je to preskupo u svakom slučaju, osim da STVARNO ne izdaješ više od jednog računa mjesečno.

Mi plaćamo 55 kn mjesečno za do 10 računa mjesečno, i to nam je dovoljno za kompletno poslovanje. Sve račune izdajemo elektronički, nema prtljanja, usput imam uvijek dostupnu urednu evidenciju kad je tko preuzeo račun itd.
21.11.2019 | 04:43
dpasaric kaže:
Ma uzmite besplatno ovdje kod starog TVRi BBS-era Bixija:

eposlovanje.hr

Trošak je 0 kuna do 31.12.2019., a danas smo pričali i kaže da planira tako i nakon nove godine, tj. servis će se financirati od dodatnih usluga kada se nakupi korisnika.


Hvala na info, bacit ću pogled!
21.11.2019 | 17:06
Ima jedna ”caka” kod eposlovanje.hr
Korisnički račun se aktivira tek nakon sklapanja ugovora (na papir pa šalji poštom) na kojem piše da su usluge besplatne do kraja godine, a od 01.01.2020. po standardnom cjeniku kojeg nema NIGDJE - na webu i ugovoru.
21.11.2019 | 23:12
erik kaže:
Ima jedna ”caka” kod eposlovanje.hr
Korisnički račun se aktivira tek nakon sklapanja ugovora (na papir pa šalji poštom) na kojem piše da su usluge besplatne do kraja godine, a od 01.01.2020. po standardnom cjeniku kojeg nema NIGDJE - na webu i ugovoru.


Ma to sam prvo pitao Bixija jer sam pročitao ugovor. Rekao je da ne brinem i da će u novoj godini sve ostati isto, a kada se jednom nešto počne naplaćivati svatko može istog trena prekinuti ugovor bez ikakve skrivene naknade. Kaže da mu je namjerna održati osnovne stvari zauvijek besplatne, a tek neke napredne funkcionalnosti ili firme s velikim brojem računa bi nešto plaćale. Kaže i da su postojeće usluge od konkurencije s 40 kn + PDV mjesečno za 10 računa "bezobrazno skupe". Ja sam ugovor potpisao i isprobat ću kako radi sustav - prije svega zato jer nisam zadovoljan kako radi Moj e-račun.
22.11.2019 | 12:07
Odlično, mislim danas do Fina-e skočit da se uvjerim kako se ne isplati radit certifikate za mali broj e-Računa za državu
05.12.2019 | 21:04
Saga continues:

Moj e-račun dobio zabranu rada


www.bug.hr/propisi/moj-e-racun-dobio-zabranu-rada-12714
06.12.2019 | 00:29
Ideš??
Čudno mi je da samo Bug piše o tome? A taj screenshot maila? Kako su uopće došli u posjed toga?
06.12.2019 | 02:16
Da, istina je da im je servis bio grozan, ali nisam mislio da je situacija toliko loša da će ih zabraniti. Baš me zanima što će biti dalje, dobro da sam napravio backup račun kod Bixija, samo što je njegov sustav još u razvoju, pa fale neke važne stvari kao PDF preview, ali dobro, za prvu ruku će poslužiti, a i on je obećao da će stalno raditi na usavršavanju sustava.
06.12.2019 | 13:00
www.bug.hr/propisi/elektronicki-racuni-d...u-zabranu-rada-12725

Odmah mi se učinilo sumnjivim, tim više što je Bug bio jedini izvor te vijesti. Jer meni Bug nije nikad baš bio oličenje vjerodostojnosti...
06.12.2019 | 15:54
Za svaki slučaj, nazvao sam ih sada i kažu da normalno rade!
06.12.2019 | 17:52
Vijest iznad svega, pa makar i istinita...
06.12.2019 | 23:53
Niš nije imalo smisla u vezi te prve vijesti kao puno toga vezano uz e račun. Ako 90% prometa ide preko njih onda bi njihova zabrana paralizirala rad pola države. Malo su se zaletili u Bugu.

Usput, jučer sam bio na operaciji mrene i jedino o čemu sam razmišljao nakon te vijesti je film Airplane tj. Ima li pilota u avionu?
21.12.2019 | 12:41
dpasaric kaže:
erik kaže:
Ima jedna ”caka” kod eposlovanje.hr
Korisnički račun se aktivira tek nakon sklapanja ugovora (na papir pa šalji poštom) na kojem piše da su usluge besplatne do kraja godine, a od 01.01.2020. po standardnom cjeniku kojeg nema NIGDJE - na webu i ugovoru.


Ma to sam prvo pitao Bixija jer sam pročitao ugovor. Rekao je da ne brinem i da će u novoj godini sve ostati isto, a kada se jednom nešto počne naplaćivati svatko može istog trena prekinuti ugovor bez ikakve skrivene naknade. Kaže da mu je namjerna održati osnovne stvari zauvijek besplatne, a tek neke napredne funkcionalnosti ili firme s velikim brojem računa bi nešto plaćale. Kaže i da su postojeće usluge od konkurencije s 40 kn + PDV mjesečno za 10 računa "bezobrazno skupe". Ja sam ugovor potpisao i isprobat ću kako radi sustav - prije svega zato jer nisam zadovoljan kako radi Moj e-račun.

Evo samo kratki info. Jučer sam s Bixijem ekspresno aktivirao korisnički račun i odradio preko njega prvi e-račun. Sve glatko i bez ikakvih problema.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 27 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, Ender, Gjuroo, m@xym, Maxxy, Riba, Anonimci (645)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO