Caffe bar "Jabučnjak"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Caffe bar "Jabučnjak"


23.09.2021 | 22:43
Daddo kaže:
jzelko kaže:
Bertone kaže:
Htio sam ići na divljeg krmića, a to je protiv svih pravila i navika.

Nisi svjestan koliko ! I Tonči Tadić je jednom ispalio da bi na Hvaru mogli organizirati lov na divlje svinje kopljem. Ispalo je da bi bilo bolje da je šutio. Oni koji su nekad tako lovili i mi danas smo sto i jedan.


Al vam nije ostala puhijada?

Znam nešto lovaca i nitko nije divljak koji ubija iz zabave, makar među tom populacijom ima sve više i takvih koji pune crne kronike jer je red sve teže držati.

Lov je skup hobi, ali nije nužno ni ribolov jeftiniji.

Za ozbiljan ribolov, kakav ja prakticiram kad ga prakticiram, a pod zadnje i starija kćer, u pogledu spina, shore jigginga i surf castinga, potrebno je izdvojiti bar 5000kn po disciplini. Iz redovno održavanje, takva oprema najčešće može ići i u imovinu koja se nasljeđuje
23.09.2021 | 22:47
drlovric kaže:
@smayoo:

Ja volim lijepo pojesti, ali to ne znaci da ja moram moci/znati/htjeti ubiti kravu zato sto mi se jede steak. WTF.

Nek ljudi koji su placeni za to rade taj dio. Ja ne moram ucestovati u cijelom procesu

Ali nije ok osuđivati njihove radnje. Svatko tko radi taj posao mora ga voliti, u protivnom radi posao preko one szvari. Malo zvuči friki, ali to je tako. Naravno sve je to neusporedivo sa čudacima koje odu tamo negdje, ubiju i odu doma sretni jer su ubili.
A isto tako je nekima važno da njihova djeca moraju biti svjesna težine, održivosti vrsta i samog hranidbenog lanca, da piceki i stejkići ne dolaze iz Spara i Konzuma, da se život sastoji od lakih i teških odluka. Teža je očito da treba nečemu uzeti život da bi preživio,, da za puno stejkića treba ubiti puno kravica, da se treba jesti puno povrća, da treba biti umjeren u svemu itd.
24.09.2021 | 08:41
JOHN kaže:
drlovric kaže:
@smayoo:

Ja volim lijepo pojesti, ali to ne znaci da ja moram moci/znati/htjeti ubiti kravu zato sto mi se jede steak. WTF.

Nek ljudi koji su placeni za to rade taj dio. Ja ne moram ucestovati u cijelom procesu

Ali nije ok osuđivati njihove radnje. Svatko tko radi taj posao mora ga voliti, u protivnom radi posao preko one szvari. Malo zvuči friki, ali to je tako. Naravno sve je to neusporedivo sa čudacima koje odu tamo negdje, ubiju i odu doma sretni jer su ubili.
A isto tako je nekima važno da njihova djeca moraju biti svjesna težine, održivosti vrsta i samog hranidbenog lanca, da piceki i stejkići ne dolaze iz Spara i Konzuma, da se život sastoji od lakih i teških odluka. Teža je očito da treba nečemu uzeti život da bi preživio,, da za puno stejkića treba ubiti puno kravica, da se treba jesti puno povrća, da treba biti umjeren u svemu itd.


I biljka (povrce) je zivo bice isto kao i krava. Tako da je lav koljac isto kao iz zec...

Tu se nikada nisam slagao sa vegetarijancima i veganima... "ne ubijaj zivotinje da bi jeo...". Nemoj ti ubijati biljke da bi jeo
24.09.2021 | 09:01
JOHN kaže:
I biljka (povrce) je zivo bice isto kao i krava. Tako da je lav koljac isto kao iz zec...

Tu se nikada nisam slagao sa vegetarijancima i veganima... "ne ubijaj zivotinje da bi jeo...". Nemoj ti ubijati biljke da bi jeo

Istina !
24.09.2021 | 09:17
Ne pada mi na pamet to sinu reći, da ne završi kao frutarijanac
24.09.2021 | 10:43
Kada smo kod ovoga, šta je živo a šta nije (iako ovo sada ne spada pod kategoriju jestivo) - neki dan sam čuo zanimljivost za virus i da li ga znanstvena zajednica smatra živim ili ne.
Znate odgovor?
24.09.2021 | 10:51
Ne znam aktualan odgovor. Sjećam se iz biologije 7. ili 8. osnovne da je bilo nešto kao "na granici između živog i neživog svijeta", jer imaju periode mirovanja kad nisu živi, nego kao neki kristali, tako nešto, a onda kad se aktiviraju, ponašaju se kao živa bića.
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.09.2021 | 11:28
Moonlike kaže:

I biljka (povrce) je zivo bice isto kao i krava. Tako da je lav koljac isto kao iz zec...

Tu se nikada nisam slagao sa vegetarijancima i veganima... "ne ubijaj zivotinje da bi jeo...". Nemoj ti ubijati biljke da bi jeo




@smayoo - LINK veli da je i sam Jobs bio frutarijanac u nekom periodu svog života... pa ono, možda je samo faza koja će postat nula?

@kloba - kao što je smayoo ti naveo, biolozi viruse smatraju graničnim slučajem jer nisu svi virusi takvi da u sebi sadrže aminokiseline (RNA/DNA) ali ovi "zabavni za istraživanje i aktualni" mahom jesu.
24.09.2021 | 11:33
smayoo kaže:
Ne znam aktualan odgovor. Sjećam se iz biologije 7. ili 8. osnovne da je bilo nešto kao "na granici između živog i neživog svijeta", jer imaju periode mirovanja kad nisu živi, nego kao neki kristali, tako nešto, a onda kad se aktiviraju, ponašaju se kao živa bića.

Bravo Smayoo!
Kao nisu živi, ali činjenica da se razmnožavaju i još rade još nešto (zaboravih točno što) ih svrstava pod žive.
To sam bez veze ulovio na nekoj emisiji na HRT-u prije koji dan.
Znači, niti znanost ne zna gdje da strpa virus.
Upravo to - na neku granicu.
24.09.2021 | 14:28
Isto tako sam negdje pročitao, znanstveni članak, još prije nesretne korone, da ne postoji cjepivo/lijek protiv virusa, kao što recimo postoji protiv bakterija. I to upravo zaključku što je na granici između živog i neživog.
Kažu da su najjopasnija ona vremena kada će ljudska glupost proizvesti ili osloboditi superviruse ili superbakterije. Sve više vjerujem u to,
Meni je to sve friki, ali što je tu je.
Nekada je bolje ne znati neke stvari
24.09.2021 | 16:50
Daddo kaže:




Plačem
24.09.2021 | 20:10
Elon Musk i glazbenica Grimes prekinuli nakon tri godine veze!
Da li to znači da bitcoin ide dolje ili gore?
24.09.2021 | 20:42
Sad si me zabrinuo pa sam morao ići pogledati kojom se vrstom glazbe bavi i sad mi je lakše, bu BC ok
24.09.2021 | 20:50
Prije mozda 2 god ja dobijem mining rig u nekoj shemi. Vrijednost mozda 400-500e, ne vise.

Nije mi to bilo zanimljivo i dam jednom prijatelju. Tesko zivi, petlja snalazi se i ja mu to poklonim. Kad reko nesto zaradis tim rudarenjem platices mi

Lik radi na nekoj farmi pilica, odnio rig na posao i stavio u cosak. Tamo ionako sve zvizdi i zuji. Niko nije ni primjetio niti znao sta je to. I rig tako radi cijelo vrijeme o "sluzbenom trosku".

Iskreno i zaboravio na to, kad zove on neki dan. Donio mi 1000e, da se kao oduzi. Pojma nemam koliko je on zaradio. Nisam imao hrabrosti ni da pitam

Imamo li ovdje rudara?
25.09.2021 | 08:07
Ne rudarim, ali ima evo vec 3 godine, investiram u kriptovalute. Naravno, "pump and dump", Elon Musk, dogecoing shibainu i te sheme zaobilazim u sirokom luku, koliko god to privlacno izgledalo za neku brzu zaradu

Drzim portfolio od 3 do max 5 kriptovaluta (niti jedna nije BC, Etherium ili Cardano - to su kao tri najjace). Uglavnom kada ukeban neku da bi se moglo dugorocnije ulagati, odradim dobro istrazivanje... tko stoji iz nje, na sto se cijeli projekt usredotocuje itd.ima tu puno varijabla koje utijecu na moju odluku uloziti ili ne... kad to moje istrazivanje dode do zakljucka da su ozbiljni ljudi iza projekta, ili ozbiljne firme i da projekt ima smisao i eventualno buducnost, onda ulozim. Ja to onako dugorocno... nisam drzao niti jednu kriptovalutu krace od 5 mjeseci... kada vidim da pocne "srat" cekam neku sebi zamisljenu cijenu i prodam. Ako vidim da projekt napreduje, razvija se itd. drzim, bez obzira ako i cijena padne u nekom trenutku.

Jos nisam izgubio novce (sto dakako ne znaci da necu - a valjda necu). Uglavnom, ono sto sam prije 3 godine ulozio svojih novaca sam izvadio, tak da sad kak se kaze "mlatim tudom lovom po stolu", odnosno sve sto mi je ulozeno u kriptovalute je iz zarade od iste kroz 3 godine. Zadnja na koju sam se zapikirao je Hedera Hashgraph...

Sve u svemu, necu ulaziti u brojke, ali niti jedna banka mi ne bi dala tolike kamate da mi novac stoji na nekom racunu
25.09.2021 | 10:52
Ja bih volio naučiti nešto više o tome.
Nemam blagog pojma.
Primjerice - koja je razlika između investiranja u kriptovalute i rudarenja?
Ne mora mi nitko odgovarati ovdje, ali ako bi me mogao uputiti na dobar dokumentarni film ili nešto slično - bih bih zahvalan.
25.09.2021 | 12:08
Hvala @Daddo!
18.10.2021 | 17:31
Bu počelo za pola sata pa još stignete pripremiti kokice

18.10.2021 | 19:26
@Kloba,

Long story short, investiranjem u kriptovalutu dobivaš ili gubiš novce ovisno o tome da li vrijednost dotične raste ili pada, dok rudarenjem zarađuješ sudjelovanjem u verifikaciji transakcija te kriptovalute, i time stvaranjem novu vrijednost (povećavaš broj raspoloživih "novčanica" te kriptovalute).

Ovo prvo je slično investiranju u bilo što drugo, s tim da je kod kriptovalute vrlo teško procijeniti da li će vrijednost iste rasti ili padati, niti koliki će taj rast ili pad biti ili koliko će trajati (kaže se da su kriptovalute jako volatilne - nestablilne tj. osciliraju).

Ovo drugo je "siguran novac" ali brzina kojom tu zarađuješ je vrlo, vrlo spora, i sa vremenom je sve sporija (za isti "rad" dobivaš sve manje novaca), a zahtjeva dosta velika ulaganja jer je potrebna vrlo jaka oprema (nekad je to bio malo bolji PC, a danas su to uglavnom specijalizirani kompjuteri sa brdom grafičkih kartica).
18.10.2021 | 21:38
m@xym kaže:
Ovo drugo je "siguran novac" ali brzina kojom tu zarađuješ je vrlo, vrlo spora, i sa vremenom je sve sporija (za isti "rad" dobivaš sve manje novaca), a zahtjeva dosta velika ulaganja jer je potrebna vrlo jaka oprema (nekad je to bio malo bolji PC, a danas su to uglavnom specijalizirani kompjuteri sa brdom grafičkih kartica).


Osim hrpe love koju moraš uložiti u opremu, tu je i trošak struje, koji je enroman. Ne radite to od doma. A ako vas na poslu uhvate da ste postavili rig, nećete se dobro provesti
18.10.2021 | 23:02
Kod kriptovaluta netko mora izgubiti da bi netko zaradio.
Nema regulatora i nestabilna je.
Kradja kriptovalute je moguca, a kazne nikakve (kao da vam je netko uktao “ratnog noja” u WoW).
Pogodne za kriminal jer im se tesko ulazi u trag i to je mislim okidac da je EU pocela s procesom regulacije.
Rudarenje, ne znam koliko se isplati, ali da se zaraditi kada se i struja plati.

Radije se primite postenog posla.
19.10.2021 | 09:23
Pa nije ni Kajin htio biti stupido.
As ti poštenja i poštenog rada
19.10.2021 | 09:49
Kod kriptovaluta, kao i kod dionica, nije nužno da netko izgubi da bi netko drugi zaradio (kada vrijednost naglo poraste, bilo koji dioničar/vlasnik bitcoina, može iste prodati i zaraditi, bez da netko drugi nešto izgubi. Ali u prosjeku gledajući da, ovisno o trenutku kupnje/prodaje i kretanja vrijednosti, neki dioničari dobivaju, a neki drugi (ponekad i isti) izgube, mada jedno i drugo nisu uzročno-posljedično povezani (oni koji su zaradili, nisu zaradili zato što je netko drugi izgubio, nego zato što su uložili/kupili kada je cijena bila niža od cijene kada su naplatili/prodali, i obrnuto).

Zarada od rudarenja ovisi o valuti (različite valute imaju različite prinose koji s vremenom opadaju), efikasnosti opreme koja se koristi (već duže vrijeme se za to koriste specijalizirani kompjuteri sa naprednim grafičkim procesorima) i cijeni električne energije koju plaćaš. Ako recimo imaš slab i neefikasan kompjuter, struja koju plaćaš je skup, a odlučiš se rudariti npr. bitcoin, postoji mogućnost da potrošiš više na račun od struje, nego što si zaradio bitcoina.
17.11.2021 | 18:20
Kako pretragom foruma nisam našao neku temu posvećenu glazbi (možda ima al je nisam našao) iskoristiti ću naš caffe da podijelim sa svima nešto na što sam nekidan slučajno naišao,... mene je oduševilo pa će možda još nekoga

Ukratko radi se o grupi/klapi Metaklapa koja spaja HM i klapsko pjevanje pa poslušajte/pogledajte kako izgleda obrada pjesme “Fear Of The Dark” od Iron Maidena.

18.11.2021 | 10:41
Evala, pravo otkriće!

Da probam uzvratiti nečim možda podjednako neočekivanim...

18.11.2021 | 10:44
A ako to nije neočekivano, možda ovo jest:
18.11.2021 | 11:33
Hvala, koncert u Pulskoj areni je vjerojatno bio odličan.
18.11.2021 | 12:48
Za ovu korona tarapanu koja traje već dvije godine.......politici i medijima odjeb

18.11.2021 | 13:15
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 1 minute
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO