eOI - opet diskriminacija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

eOI - opet diskriminacija


08.06.2015 | 15:46
Štovane kolegice i kolege, evo nam opet diskriminacije po operativnom sustavu od strane Policije.
Ovoga puta, prilikom izdavanja nove Elektronske Osborne iskaznice, registraciju i svaki dalji pristup vašim podacima morat ćete učiniti koristeći isključivo WINDOWS OS.
08.06.2015 | 15:48
Dajder malo više detalja. Link? Nešto? Otkud ti to?
08.06.2015 | 18:15
m.tportal.hr/384690/Evo-kako-cete-do-e-osobne-iskaznice.html

EDIT:

"Softverski paket eID Middleware dostupan je za Microsoft Windows operativni sustav (Vista i više verzije). Podržane su 32-bitne i 64-bitne verzije operativnih sustava."
eid.hr/hr/eoi/clanak/programski-paket-eid-middleware

Pa ti vidi.
08.06.2015 | 18:20
Postavio sam upit @VladaRH na twitteru. Javim njihov odgovor.
08.06.2015 | 19:25
ja nisam upit već javno razočaranje... stvarno nije u redu.
08.06.2015 | 21:26
Koliko sam ja to pročitao, to nije potrebno za izdavanje OI i pristup svojim podacima, nego za identifikaciju elektroničkim potpisom za neke buduće paperless usluge javne uprave.
To je isti (tehnički) problem kao i s bankama i internet bankarstvom za firme (koje radi preko chip-kartica). Nijedan proizvođač čitača tih čipova nije se potrudio napisati driver za OS X (ili Linux). Očito interes nije dovoljno velik da se to promijeni.
09.06.2015 | 07:43
Da, nije potrebno za izdavane nego samo ono za što će se poslije to najviše i koristit. Nije g*** nego se pas po****. Koji su to idioti.
09.06.2015 | 08:18
Da je samo to proble bili bi na konju.
Vi koji ste van RH, kako to funkcionira u nekoj evropskoj zemlji?
09.06.2015 | 15:06
To je valjda Balmer dogovorio kad je bio u posjetu HR.
09.06.2015 | 16:14
evo odgovor od VladeRH: @VladaRH: Pozdrav Luka. Kako su nam javili iz Agencije za komercijalnu djelatnost, tijekom 2015. će osigurati i podršku za Linux i Mac OS.
09.06.2015 | 17:02
How yes no. Čitaj - izbori su uskoro, obećat ćemo bilo što!
09.06.2015 | 20:57
rusty kaže:
evo odgovor od VladeRH: @VladaRH: Pozdrav Luka. Kako su nam javili iz Agencije za komercijalnu djelatnost, tijekom 2015. će osigurati i podršku za Linux i Mac OS.

Da, to je to
10.06.2015 | 08:15
smayoo kaže:
How yes no. Čitaj - izbori su uskoro, obećat ćemo bilo što!


Malo vjere imati u ljude.
Nije priblem u ljudima, vec u sefovima.
10.06.2015 | 09:44
@ zabac, kojim sefovima ?
07.07.2015 | 06:20
Hej, ljudi, uspjeh kod sktivacije epass-a i mtokena..
Odoh ja u FINU, te dobih mtoken i epass papire, te ih uredno registrirah online, nakon malo zajebancije.
I sav sretan, sto necu vise morati moliti prijatelje, rodjake i ostale, sav ponosan otprintah izvod iz maticne knjige rodjenih.
Al, malo kita.....
Imaju verziju samo na Hrvatskom. Nema istoga izvoda na internacionalnom obrascu.....
Pa onda krenuh dalje......
Dakle, sve je polovicno i – nedoradjeno.

Trebat ce GODINE.....
07.07.2015 | 06:31
Evo, da opisem: moja supruga je uzela Njemacko drzavljanstvo.
Ove dokumente mozes otprintati, i na Njemackom i na internacionalnom obrascu. No, samo za sebe.
Za maloljetnu djecu – moras na Einwohnersamt.
Dokument koji ne mozes otprintati ni dobiti online je potvrda policije o boravku – Moras osobno na gore navedenu instituciju.

Moram navesti da se cekanje na navedene dokumente, ako ides osobno po njih svede na najvise 20 minuta cekanja.

Za nas je u Njemackoj sada sve jednostavno, dokument koji se zove Aufenthalsstitel (nesto kao osobna za strance), vise za nas ne vrijedi, kretanje ti je neograniceno i nikakav dokument osim putovnice ili osobne iskaznice ti nije potreban, a u Njemackoj se moze ostati neograniceno.

Pace, sada, ako imate novu osobnu iskaznicu, na njoj mozete navesti adresu u inozemstvu, pa vas na aerodromima ni ne pitaju „kod koga idete“.

Eto, tako je u Njemackoj.
15.10.2015 | 07:41
DrAle kaže:
rusty kaže:
evo odgovor od VladeRH: @VladaRH: Pozdrav Luka. Kako su nam javili iz Agencije za komercijalnu djelatnost, tijekom 2015. će osigurati i podršku za Linux i Mac OS.

Da, to je to


Na isti upit u listopadu 2015 na eoi-akd dobio sam odgovor:
“ Poštovani,
trenutačno nemamo tu informaciju, za sada su dostupna verzija za Windows 7/8/10 (32 i 64 bit).
Srdačan pozdrav,
eOI Helpdesk“
15.10.2015 | 07:45
Što smo očekivali... Sada kada će popušit ova vlada mislim da support za non Windows platforme im nije u prvom planu.
17.06.2017 | 18:36
rusty kaže:
evo odgovor od VladeRH: @VladaRH: Pozdrav Luka. Kako su nam javili iz Agencije za komercijalnu djelatnost, tijekom 2015. će osigurati i podršku za Linux i Mac OS.


Šesti mjesec 2017. I imaju linux podršku.
Hajde me uvjerite da je linux populacija u Hrvatskoj veća od Mac OS populacije, hajde.
17.06.2017 | 19:05
@DrAle - bez brige, neće ti nova @VladaRH odgovoriti jer od kada je vlast preuzeo HDZ uklonili su onaj nagrađeni tim stručnjaka koji je vodio službeni Twitter account i koji se trudio i odgovarao građanima. Gomila nas im je pristojno pisala sasvim normalna pitanja i "ni mu ni šu", totalna tišina.

Sada tamo rade neki njihovi poslušnici i vjerojatno su im zabranili odgovarati na pitanja građana, tako da je Twitter Vlade RH postao tek tužan jednosmjeran RSS kanal, a ne alat za kvalitetnu dvosmjernu komunikaciju s građanima. Eto, mogu zaključiti da su "komunjare" barem odgovarale građanima.

A ovo je ozbiljan problem tehnološke diskriminacije. Nije to neka egzotična stvar, nego nova osobna iskaznica građana. To bi moralo raditi na tri najraširenije platforme: Win, macOS i Linux.
17.06.2017 | 19:28
Da ponovim što sam napisao prije 2 godine.

smayoo kaže:
Koliko sam ja to pročitao, to nije potrebno za izdavanje OI i pristup svojim podacima, nego za identifikaciju elektroničkim potpisom za neke buduće paperless usluge javne uprave.
To je isti (tehnički) problem kao i s bankama i internet bankarstvom za firme (koje radi preko chip-kartica). Nijedan proizvođač čitača tih čipova nije se potrudio napisati driver za OS X (ili Linux). Očito interes nije dovoljno velik da se to promijeni.


U međuvremenu, za pristup, na primjer, servisu E-građani

nias.gov.hr/Authentication/Step2

za razinu 3 danas možeš koristiti praktički bilo koji token za elektroničko bankarstvo, odnosno M-token aplikaciju na pametnom telefonu.

Za razinu 4 ti je jedina opcija eOI ili Fina certifikat. Dakle, kad se uopće pojave dostupne usluge razine 4 (za sad nije nijedna), ako ne bude druge, napraviš si osobni certifikat u Fini, on radi i na Macu. Postupak ti je ionako isti. I u jednom, i u drugom slučaju moraš u Finu. Razlika je samo u cijeni od 200-300 kn koju Fini moraš platiti za nosač identiteta kojeg koristiš umjesto eOI.

A možda se do pojave usluga razine 4 omogući i podrška eOI na Macu.

Ja smatram da nema razloga za "pobunu". Odnosno - ima, ali ne radi eOI podrške na Macu.
17.06.2017 | 21:10
Brat mi je išao u FINA-u po to i platio 300 kn. Naravno da ne radi, tj. radilo je za starije MacOS sustave, a na novima opet ne radi jer koriste neki sustav koji je u međuvremenu napušten i ne postoji update. I ništa, na kraju su mu vratili novac.
17.06.2017 | 21:12
Ja sam 2015 za ženu morao preko VM aktivirati osobnu, očito će tako biti i dalje...
17.06.2017 | 22:39
OK. Ali - koja je točno uporabna vrijednost toga *SADA*? Što se tim elektroničkim identitetom zapravo može napraviti?
18.06.2017 | 06:25
Moderno je.
18.06.2017 | 07:13
Ako slučajno imaš novu osobnu, a nije aktivirana, to je prekršaj. Dakle dako iz bilo kojeg razloga napraviš novu, čak i da ne koristiš 'moderno' prijavljivanje u neke sustave i slično što je žabac rekao, svejedno si u prekršaju.

Po meni bi to upucavanje certa (inicijalno) i aktivaciju trebali napraviti na šalteru u MUPu, a ne jebat ljude okolo da to rade manualno, kupuje čitače i sve ostalo što ide sa time. Pa onda možeš uvjetovat middleware samo na jednoj platformi ako netko ne želi raditi antivaciju kod njih.

Bottom line je da netko tko će koristit osobnu za prijavu sa kategorijom 4 će sigurno i dalje trebati čitač, ali za večinu ljudi koji to neće raditi već samo moraju zadovoljiti uvjet da osobna mora biti aktivirana (i ima valjani cert) mogli su to riješiti na drugačiji način.
18.06.2017 | 08:50
rusty kaže:
Ako slučajno imaš novu osobnu, a nije aktivirana, to je prekršaj. Dakle dako iz bilo kojeg razloga napraviš novu, čak i da ne koristiš 'moderno' prijavljivanje u neke sustave i slično što je žabac rekao, svejedno si u prekršaju.


A i ti isto baljezgaš gluposti...

Sukladno članku 14. stavak 3. Zakona o osobnoj iskaznici (NN br: 62/15) osoba sama aktivira elektronički dio osobne iskaznice korištenjem podataka za aktivaciju koje dobiva prilikom preuzimanja izdane osobne iskaznice.
Dakle, osoba sama odlučuje hoće li i kada tijekom roka važenja osobne iskaznice aktivirati elektronički dio osobne iskaznice. Elektronički dio osobne iskaznice mora se aktivirati samo ako osoba svoju osobnu iskaznicu namjerava koristiti za pristupanje elektroničkim servisima, kao što je primjerice sustav e-Građani ili za izradu naprednog elektroničkog potpisa.

Važno je naglasiti da osoba koja osobnu iskaznicu koristi samo kao identifikacijsku karticu za potvrdu svojeg identiteta prilikom obraćanja raznim tijelima ili ustanovama ili pak za prelazak državne granice, ne mora aktivirati elektronički dio osobne iskaznice.



Imaš tu link na zakon od osobnoj iskaznici, od članka 26. nadalje su ti prekršaji i propisane kazne. Nigdje s ene spominje kazna zbog neaktivacije.
www.zakon.hr/z/447/Zakon-o-osobnoj-iskaznici

Smayo je dobro rekao, za pristup svakodnevnim stvarima na e-Građaninu za skidanje raznih potvrda dovoljna je prijava tokenom banke, AAI@EduHr računom, T-com podacima za prijavu itd.
18.06.2017 | 09:20
energyman kaže:
rusty kaže:
Ako slučajno imaš novu osobnu, a nije aktivirana, to je prekršaj. Dakle dako iz bilo kojeg razloga napraviš novu, čak i da ne koristiš 'moderno' prijavljivanje u neke sustave i slično što je žabac rekao, svejedno si u prekršaju.


A i ti isto baljezgaš gluposti...


Nema potrebe tako grubo. Stay cool...

Naravno da nije prekršaj ne aktivirati elektronički dio. To bi bilo ravno tome da ti netko napiše kaznu što imaš tekući račun u banci i pametni telefon, a nisi instalirao aplikaciju za mobilno bankarstvo.

rusty kaže:
Po meni bi to upucavanje certa (inicijalno) i aktivaciju trebali napraviti na šalteru u MUPu, a ne jebat ljude okolo da to rade manualno, kupuje čitače i sve ostalo što ide sa time. Pa onda možeš uvjetovat middleware samo na jednoj platformi ako netko ne želi raditi antivaciju kod njih.


S obzirom da nije obavezno, ne može biti obavezno niti da oni to rade na šalteru, ali slažem se da su mogli to organizirati uz dodatnu naplatu. U MUP-u, Fina-i, gdje god...

Bottom line je da netko tko će koristit osobnu za prijavu sa kategorijom 4 će sigurno i dalje trebati čitač


Ali - koja je to usluga za koju ti treba identifikacija kategorije 4? Koliko je meni poznato, trenutno nema nijedne.
18.06.2017 | 09:42
Sva sreća što imamo tako pametne i spretne forum membere. Hvala na ispravkama.
18.06.2017 | 13:26
Nitko sretniji od mene da napokon profunkcionira u praksi institut elektroničkog potpisa. Znači, da nema više ono - potpišite ugovor pa nam skenirani pošaljite mailom i slične gluposti. Netko iole vještiji photoshopu može falsificirati bilo čiji potpis na bilo kakvom dokumentu. Svojedobno sam to demonstrirao nekadašnjem direktoru tako što sam namontirao njegov potpis na faks (davno je to bilo) kojim firma naručuje 12 šlepera toalet papira po akcijskoj cijeni.

Nego lijepo, naklikaš preko web stranice i upišeš sve što treba i na kraju generiraš snapshot dokument, potpišeš ga elektronički, koristeći svoju osobnu i svoj mobitel s čitačem čipa, i pošalješ E-mailom ili uploadaš na istoj web stranici.

No, tu je glavni problem nedostatna edukacija. Sami korisnici se time ne bi služili jer ih nitko nije poučio. I tu ne govorim o penzićima za koje ne bi ni očekivao da u nekom značajnijem postotku uopće žele savladavati takvo što, nego o mladoj generaciji u usponu, 20+ godišnjacima.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 13 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, Riba, Anonimci (527)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO