kako se ispravno pišu neke često korištene riječi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

kako se ispravno pišu neke često korištene riječi


10.08.2013 | 04:34
Nikola:

Ako si se ti kao Srbin uvrijedio na moju konstataciju, ja se ispricavam, ali nisi mi nikakve argumente dao da si u pravu, i da je takvo ponasanje tj.pisanje bilo cime opravdano.

Osim Vukom Karadzicem, cije pravilo je primjenjeno na tada domaci jezik, a ne moze se primjenjivati na strane jezike.

Microsoft je Microsoft. Zasticeni trademark. Ne mozes ti mijenjati naziv kompanije i krstiti ti ga u "Majkrosoft" (jos pod znacima navoda, kao da nesto citira jbte) ili licna imena ljudi [nastavak obrisao moderator].

Ali ako ti to shvatas licno ili pod odredjenim nacionalnim nabojem, ja se eto jos jednom ispricavam.
10.08.2013 | 12:55
Sličica iz Rusije. Kako rekoh, nije to pravilo izmislio Vuk Karadžić, a odnosi se upravo na riječi iz drugih jezika, a ne iz vlastitog.


Podsjećam da je i u hrvatskom pravopisno ispravno usvojene strane riječi pisati fonetski, a ne izvorno. Ali ne i osobna imena. Npr.

nije "yastık", nego "jastuk"
nije "vişne", nego "višnja"
nije "kalács", nego "kolač"
nije "tram-way", nego "tramvaj"
nije "software", nego "softver"
nije "hardware", nego "hardver"

(btw, "napudbina" po kojoj toliko jašeš uopće nije niti u jednom rječniku hrvatskog jezika - to je iz viceva, kao i okokućno pišalo i slične gluposti za djecu - stvarno bi trebao znati razlučiti stvarni standard hrvatskog jezika od viceva)
10.08.2013 | 14:28
drlovric kaže:
Smayoo nije to termin iz viceva, nego je pokusano ugurati u sluzbeni hrvatski jezik. Cak se i po skoloama provlacio taj termin...

Cak je bila opcija da se software zove i "mekotvorina". Zvuci kao da je napravljeno na Mac

Na kraju je zavrsilo u vicevima

Ali nije ni vazno, meni je smijesan izraz pa sam ga naveo kao primjer.

Napisi "napudbina" u Google pa ces vidjeti sam.

hr.wikipedia.org/wiki/Ra%C4%8Dunalo


Napiši bilo što u Google pa... Članke na Wikipediji može bilo tko napisati pa informacije odande treba uzeti s određenom rezervom (ne kažem da je općenito uvijek tako, ali treba biti svjestan toga da se radi o neredigiranom izvoru informacija). Ali hvala što si mi skrenuo pažnju. Jer wikipedia ima mogućnost reagiranja na pogrešne podatke, pa ću to i iskoristiti.

Postoje rječnici hrvatskog jezika. Osim onih tiskanih, imaš i npr. ovaj internetski:

hjp.srce.hr

pa vidi što tamo dobiješ za "napudbina" i sl.
10.08.2013 | 16:45
Mene dovodi do ludila cinjenica da vise gotovo nitko ne zna koristiti povratno-posvojne zamjenice.

npr. Uzmite vašu karticu.


Takve se recenice cuju na svakom koraku, u reklamama, u vijestima.... jednostavno ne mozes pobjeci. Uzas!
10.08.2013 | 17:24
Molim te, pomozi nam (i meni osobno!) da naučimo razlikovati kontekste u kojima bi se reklo moj/tvoj/... u odnosu na one u kojima bi se trebalo reći "svoj". Ja nisam točno siguran kad se što koristi.
10.08.2013 | 17:40
Povratno-posvojna zamjenica (svoj) se koristi onda kada se zeli oznaciti pripadnost subjektu

Pogresno: Ja imam moju knjigu.
Ispravno: Ja imam svoju knjigu.



Koristi se i u slucajevima kada zelimo oznaciti pripadnost negovorniku

Pogresno: Ona ima njenu torbu. (Iz ove recenice nije jasno cija je zapravo torba, mozda neke trece osobe?)
Ispravno: Ona ima svoju torbu.



Eto, to je to sto ja znam i nadam se da sam uspjela docarati...
10.08.2013 | 17:52
OK... A zašto onda "Uzmite vašu karticu!" (kao primjer) ne valja? (nije nejasno čija je kartica, kao u tvom primjeru)

Za onaj prvi dio (Ja imam svoju...) sam znao. Ali ovaj drugi nisam doživljavao kao obavezu, nego kao opciju (može se reći ovako, a može i onako). Zar to nije tako?
10.08.2013 | 17:56
Zato sto sam u toj recenici ja subjekt jer uzimam karticu.

Nisam cula da je to opcija nego, koliko znam, pravilo.
10.08.2013 | 18:23
Hm, sorry, ali opet mi nije jasno... Da pokušam drugi primjer. Dakle, ako slijedim to pravilo, onda bi ispravno bilo:

"Evo ti svoj sladoled!", a ne "Evo ti tvoj sladoled!"
"Pospremi svoje papuče!", a ne "Pospremi tvoje papuče!"

Prvi primjer mi ne zvuči dobro, a drugi, naravno, da. A meni se čini da su oba odgovarajuća tvom primjeru, zar ne?
10.08.2013 | 18:50
U recenici "Evo ti svoj sladoled!" subjekt bi bio ti koji ga dajes, pa onda ne bi trebalo upotrijebiti povratno-posvojnu zmajenicu jer sladoled nije tvoj.

Sto se tice "Pospremi svoje papuce" - tu je opet rijec o tome da je onaj kome se obracas subjekt jer on mora pospremiti svoje papuce, pa je ovako dobro.
10.08.2013 | 18:58
Uff!
Jeste sve zvuzlali.
10.08.2013 | 19:05
smayoo kaže:
OK... A zašto onda "Uzmite vašu karticu!" (kao primjer) ne valja? (nije nejasno čija je kartica, kao u tvom primjeru)

Za onaj prvi dio (Ja imam svoju...) sam znao. Ali ovaj drugi nisam doživljavao kao obavezu, nego kao opciju (može se reći ovako, a može i onako). Zar to nije tako?


Ispada da je OK reci "Izvolite vasu karticu."
Ali NIJE OK reci "Uzmite vasu karticu."
10.08.2013 | 20:05
Da, tako ispada. Ne mogu baš reći da mi je skroz jasno. Ima li tko da može to potvrditi, odnosno bolje objasniti?
11.08.2013 | 18:33
"Uzmite vasu karticu" bi prošlo ako se obraćamo većem broju ljudi. Za pojedinačnu osobu to zvuči kao čisti zapovjedni oblik, što baš i nije ljubazno.
Za "ljubazno obraćanje" osobi na VI ide bolje "Izvolite vasu karticu"
11.08.2013 | 19:47
Mislim da ne bi za veći broj ljudi bilo "Uzmite vašu karticu", nego "Uzmite vaše kartice" ili "Uzmite svoje kartice".
11.08.2013 | 20:14
Slažem se i s tim, ali "Uzmite vaše kartice" može značiti da svatko treba uzeti više kartica, a ne jednu
11.08.2013 | 20:21
Pa, ovisno o tome da li postoji stvarna mogućnost da te netko krivo razumije, možeš onda reći "Uzmite svatko svoju karticu.", zar ne?
11.08.2013 | 20:30
Da, to je najbolje
12.08.2013 | 14:22
smayoo kaže:
Hm, sorry, ali opet mi nije jasno... Da pokušam drugi primjer. Dakle, ako slijedim to pravilo, onda bi ispravno bilo:

"Evo ti svoj sladoled!", a ne "Evo ti tvoj sladoled!"
"Pospremi svoje papuče!", a ne "Pospremi tvoje papuče!"

Prvi primjer mi ne zvuči dobro, a drugi, naravno, da. A meni se čini da su oba odgovarajuća tvom primjeru, zar ne?


možda će ti biti jasnije ako se koncentriraš na osobnu zamjenicu - u primjerima u kojima ti ne zvuči dobro koristiš osobnu zamjenicu uz koju ne ide povratno-posvojna zamjenica. jel kužiš šta želim reći?

ovdje ima nešto više: www.editorplus.hr/index.php/tema-mjeseca...-zamjenica-svoj.html

i dilo bi ispravno spremi svoje papuče, a ne pospremi. posprema se prostor, a spremaju se stvari.

edit: napiso sam pogreškom "posvojnu" umjesto "osobnu" zamjenicu.
12.08.2013 | 14:27
mario.zg kaže:
"Uzmite vasu karticu" bi prošlo ako se obraćamo većem broju ljudi. Za pojedinačnu osobu to zvuči kao čisti zapovjedni oblik, što baš i nije ljubazno.
Za "ljubazno obraćanje" osobi na VI ide bolje "Izvolite vasu karticu"



dajte, ljudi, nemojte pretjerivat. ko djeca kad doslovce izmišljaju gluposti...
kakav veći broj ljudi, kakva uljudnost? nema veze s vezom...
govoriš o stvarima o kojima evidentno nemaš apsolutno nikakvog znanja, a daješ ocjene i objašnjenja...
12.08.2013 | 14:33
smayoo kaže:
Bajdvej, navodno više "da li" nije književni hrvatski. Zna li tko što više o tome?


kako to misliš "više nije"? to je tako barem zadnjih dvadeset godina (za ranije se ne sjećam)...
12.08.2013 | 14:49
Pa gle... ja sam hrvatski učio u školi, a maturirao sam 1989. Pa sad ti vidi. Ali imam u društvu ljudi koji su danas profesori hrvatskog i lektori pa mi nisu rekli da je to tako već dugo (to bi bilo još od vremena dok smo studirali).

No dobro... Čovjek se uči dok je živ.
12.08.2013 | 15:08
pa ne znam... zakleo bih se da sam još u srednjoj to učio, ali možda me sjećanje vara - pošto sam završio kroatistiku, možda mi je to postalo "normalno" i "oduvijek"...
13.08.2013 | 01:13
@Finn

Molim vas da nam pojasnite, pošto ste završili kroatistiku, raspravu oko "Uzmite vasu karticu" i "Izvolite vasu karticu"
jer ste u pravu da govorim o stvarima o kojima evidentno nemam apsolutno nikakvog znanja i uistinu mi je žao što sam davao ocjene i objašnjenja...
13.08.2013 | 12:56
U trgovini tekstilnom robom

Vlasnik trgovine zaposlio je mladog prodavača, koji je kod gazde prošao strogu obuku o tome kako treba biti ljubazan i uslužan, te kako je kupac uvijek u pravu. Mladac je konačno dočekao prvog kupca, jedva izustivši nesigurnih glasom:
- Dobro jutro gospođo, kako Vam mogu pomoći?
- Hm, da... dečko, pokaži mi onu roza tkaninu tamo na vrhu... ne tu onu do nje... ma ne, ipak onu prvu.
Mladac ljubazno skine s najgornje police odabranu tkaninu, odmota prikladnih 5-6 metara, tako da gospođa može što bolje vidjeti i osjetiti ponuđenu tkaninu.
- Hmmmm, nisam baš sigurna, malo mi je pregruba... Pokaži mi ipak onu drugu roza.
- Naravno gospođo!
Prodavač opet uredno smota tkaninu, odloži je na mjesto i pokaže joj novi uzorak, odmotavši opet dobar dio role.
- Njeeeee... ipak je bolja ona prva.
- Ma nema problema, gospođo - kaže mladac, želeći ostaviti što bolji dojam i udovoljiti gospođi, smota tkaninu i razmota opet onu prvu. Gospođa pogleda tkaninu i odluči da joj roza boja ipak ne odgovara.
Mladac je polako počeo osjećati laganu netrpeljivost prema babi, ali, pošto ga je gazda podučio da je kupac uvjek u pravu, samo lagano i neprimjetno stisne šakama pod pultom uz lagani smješak.
- Dečko, daj ti meni ipak pokaži nekoliko varijanti ljubičaste i plavkaste s cvjetnim uzorkom.
Nakon dvadesetak razmotanih i smotanih uzoraka tkanina, kad su šake već poplavile od silnog stiskanja, a vibracija očnog kapka rapidno povećavala vrijednost, mladac je, ne želeći uvrijediti kupca, ljubazno, ali odlučnim glasom u tremolu, izustio:
- Draga gospođo, Vi ostanite ovdje, a ja idem u 3PM-ine!
- I da, uzmite si karticu, ionako Vam je istekla.
19.08.2013 | 17:19
Naišao sam na zgodan pregled čestih grešaka...

www.ciklopea.com/hr/blog/konzalting/101-...rvatskom-jeziku/269/
25.09.2013 | 01:19
Svjestan da je vjerojatno posve uzalud jer oni koji bi trebali to ne čitaju, ali eto:

Nije jailbrAKE (zatvor kočnica), nego jailbreak (bijeg iz zatvora).
25.09.2013 | 07:03
Ode Smayoo u Gray zone
25.09.2013 | 11:06
??
25.09.2013 | 15:47
Ja bih zelio znati zasto se na prostorima ex-yu upotrebljava diminutiv za recimo: graficka kartica, kreditna kartica,video igrica,itd?

U drugim jezicima je samo igra, karta,itd.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 24 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO