Pozdrav iz kužine! :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pozdrav iz kužine! :)


14.08.2021 | 16:18
Mojih "5 centi"...

1. Lijevi bok - 10 minuta:

1.Desnibok-10min.jpg



2. Desni bok - 10 minuta:

2.Lijevibok-10min.jpg



3. Stomak - 5 minuta:

3.Stomak-5min.jpg



Radi se o molima (oslićima) ukupne težine nešto manje od kilograma, a ako se netko pita gdje su glave, one su otišle u lešadu (skuhane) zajedno sa srdelama.
Ne treba ni govoriti da je meso bilo sočno i mekano, i da se riba nije zalijepila za gradele (cijela mudrost je u tome da se riba ne dira sve dok se donja strana ne ispeče).
Za pečenje je trebalo 25 minuta (po deset minuta svaka strana, plus 5 minuta na stomaku).
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.08.2021 | 16:43
Bogme svaka čast na volji... valjda vam nije dovoljno vruće kad imate snage i energije palit vatru na +30. Moli sa slika izgledaju divno, no ja bi ih radije u pećnicu s krumpirima. Takve pamtim kao najbolje iz sezone 95-e u podvelebitskom kanalu... ulovljeni i direktno s barke. Mol mi inače bude "suh" i kad zapravo nije, tako da m gradele nisu prvi izbor za njih.
14.08.2021 | 16:45
Odlično izgleda. Što je bilo za prilog?
14.08.2021 | 17:20
@Daddo,

Vrućina nije nikakav problem (može, eventualno, biti samo izgovor lijenčinama), uostalom, većinu vremena sjediš (u debeloj hladovini) i čekaš. Dok se vatra naloži i razgori (kombinacija tanjih drva za potpalu i briket za održavanje žara) treba ti svega 15-ak minuta, i nakon toga još manje od pola sata pečenja, sve skupa prođe vrlo brzo.

Moli su jednako dobri, ako ne i bolji, na lešo, jer imaju mekano i sočno meso, dok na gradelama preferiram srdele, lokarde, vrnute (skuše) i cipole. Ovaj put je izbor u ribarnici bio takav da sam morao uzeti mole (probudio sam se kasnije od planiranoga).

Nikakva pećnica ne može konkurirati gradelama i žaru. Prije par dana sam na poslu za marendu imao otkošteni pileći batak/karabatak iz pećnice (konvektomata), i iako imamo stvarno vrhunske kuharice (hrana na poslu nije ništa lošija od onoga što spravimo sami kod kuće, dapače), okus nije bio niti približno dobar okusu istog komada mesa ispečenog na gradelama (moje cure to obožavaju, pa dosta često pečem piletinu na gradelama).

@JOHN

Prilog je bio kuhani krumpir na salatu i ostatak povrtnog toća od jučer (paprike, tikvice, balančane-patlidžani , pomadore-rajčice), sa salatom od pomadora i paprika. Većinu toga sam, naravno pojeo ja, jer moja mlađa kćerka baš i nije luda za povrćem, a ljepša polovica i starija kćer su opravdano odsutne.

Okus je bio odličan kao i izgled.
14.08.2021 | 20:38
Uh, dobra kombinacija
15.08.2021 | 19:23
A evo i malo fotografija za naše prijatelje sa kontinenta, da ne ispadne da samo "provociramo" plodovima mora:

IMG_2139.jpg


IMG_2144.jpg


IMG_2146.jpg


IMG_2150.jpg


Naravno, radi se o ćevapima, nažalost žnj-kvalitete (što je razvidno po tome da su se smanjili za 1/3 tijekom pečenja), ali gradele su gradele, pa je okus i dalje bolji nego da su isti završili na prženju u tavi, ili pečenju u pećnici.
Vrijeme pečenja, cca. 15 minuta.

Prilog je bio pečeni krumpir sa komadima luka u pećnici, a salata pomadore sa mozarellom.

Napomena, ćevapi se peku tako da se najprije okreću 4 puta, prvo za 180°, pa za 90° i na kraju opet za 180°, tako da se ćevap ravnomjerno ispeče sa sve četiri strane, a onda još koji put dok ćevap ne dobije tamno-smeđu boju. Nakon prva četiri okretanja, osim naknadnih okretanja, potrebno je i eventualno zamijeniti mjesta ćevapima koji su jače pečeni, sa onima koji su slabije pečeni, jer vatra nikada nije jednako jaka na cijeloj površini gradela.
25.09.2021 | 22:43
Danas je valjalo potrošiti ribe od ovogodišnjeg ulova. Svratio sam na ribarnicu, kao uzet ću 5-6 škampi da buzaru zasladim. Očito je putem došlo do promijene planova.

643AFCE5-5444-48B3-9E5C-0F3FFFA5E478.jpeg



40E7AA01-4FA4-4E83-83C2-C267A75ABA19.jpeg
25.09.2021 | 22:52
Što bi reko pokojni Đole, ikebana! Prava ikebana!
26.09.2021 | 09:13
prestao sam žderati i od tada jedem, smršavio sam 22 kg. Sve što je bilo u kurcu sa zdravljem nestalo je. Talk perfektan, šećer prosjek 5,5, aritmije više nemam itd. itd. Preporučujem vam toplo. Jedite sve ali umjereno, izbacite alkohol i cigarete. Možda nećete produžiti život ali bit će vam definitivno kvalitetniji.
26.09.2021 | 10:05
Također preporuka svima da se okanite cigareta i alkohola(vino i pivica tu i tamo može uproći). Treba jesti puno povrća(nisam vegetarijanac), a mesa tek toliko.
  • Dijete
  • Posjetitelj
25.12.2021 | 00:40
… cokoladno ciklena torta s lijeva, kesten torta s desna..

Ugodne blagdane zelim!


4FB56987-0AD9-446D-8B16-3F6C4BDF6846.jpeg
25.12.2021 | 11:45
Mmmmm....
05.06.2022 | 20:34
Pozdrav iz Austrije!

IMG_6689.JPG


Naravno, sličnost s normalnim ćevapima prestaje na obliku. Čak ne ni izgledu jer su natrpali crvene paprike kao za okladu...
05.06.2022 | 20:54
Ali je zato gluten i lactose free
08.04.2023 | 16:47
Ekipa, pozdrav s Malog Lošinja. Konačno malo punim baterije, na svoj način!

Skromni jutarnji ulov( palamida oko 2.5kg) i odmah pao obračun carpaccio vs. sashimi

85ED6D40-580D-4D9F-BA77-4DE70E8462BA.jpeg



D874D491-E6A8-43F1-956D-5F333CC2490B.jpeg



8225B945-522E-41B9-83AA-A6ACBA50C518.jpeg



4F0DAFD4-84E1-43CA-8F85-82FE72D287B9.jpeg
08.04.2023 | 18:36
Auuu, ne znam na čemu ti više zavidim; Na tome što si na Lošinju, ili na prekrasnom a vjerujem i ukusnom zalogaju!
08.04.2023 | 18:51
Uživam u svakoj sekundi.
08.04.2023 | 20:00
JOHN kaže:
Uživam u svakoj sekundi.


Moze recept za carpaccio... na netu nalazim razne inacice.
Nisam ga nikad radio, a ni jeo.

Hvala
08.04.2023 | 20:36
Uhhhh ja ti tu svaštarim.
Danas je bilo u kombinaciji maslinovo ulje/bijelo vino/limun. Smjesa mora prekriti palamidu. I ostaviš jedno dva sata u frižideru da sok od limuna odradi svoju priču. Kasnije po želji dodaš soli i papra. Ja soli i papra stavljam trunkicu. Najbolje je poslužiti na svježe zapečenom baguettu od češnjaka i začina. Imaš ih u kauflandu ili lidlu. To mi je ubojica.
09.04.2023 | 11:27
Čestitam na ulovu i dobar tek želim!
21.04.2023 | 08:18
Preljepa boja, šta ti je svježa riba... njam!
Probala sam jednom prilikom karpaćo od srdelica, to je vrhunski specijalitet, i sama tražim neki dobar recept, probala bih sama napraviti... znam da je u ovom receptu bilo i malo kapara...
16.07.2023 | 20:46
smayoo kaže:
Ako si je dobro ispekao, oborita riba s gradela mora iznutra biti tečna i sočna, ali meso mora biti ČVRSTO, ne gnjecavo, ni stupasto, ni mljackavo, a koža hrskava (naravno, masna i slana ) jer takva koža je spriječila vlagu iz mesa da izađe. Ako je meso pečene ribe čvrsto, to NE ZNAČI da je riba "sirova" ili "nedopečena", nego onaj koji ti to kaže u životu nije pojeo svježu ribu ispečenu na gradelama pa misli da svaka riba mora biti spužvasta, stupasta i mljackava, kao sardine iz konzerve.


Gledaj Smayoo kakvog marljivog studenta imas

Jednu ribu sam mislim previse isjekao pa mi se jedna strana ogulila, skoro pola ribe ostalo bez kozice. OK se ispekla, samo onako vizualno nije bilo bas reprezentativno. Druga je dobila zlatnastu boju i bas super je ispala.

Sutra cu kupiti one resetke za grill, cisto da mi je lakse okretati, pa nece biti tih problema.


Screenshot2023-07-16at15.38.14.png
16.07.2023 | 21:05
drlovric kaže:
...
Sutra cu kupiti one resetke za grill, cisto da mi je lakse okretati, pa nece biti tih problema.

Pa će ti se lijepo "zalijepit" koža od ribe i za jednu i drugu stranu, pa kad kreneš otvarat pripazi da je ispod tacna u koju će poispadat ostatak.
16.07.2023 | 21:21
drlovric kaže:
Gledaj Smayoo kakvog marljivog studenta imas


Oooo, lajkam!
A i čestitam također!
16.07.2023 | 21:36
Predobrooooo!!!! Njama njam!!!
16.07.2023 | 22:15
Borisone kaže:
Pa će ti se lijepo "zalijepit" koža od ribe i za jednu i drugu stranu, pa kad kreneš otvarat pripazi da je ispod tacna u koju će poispadat ostatak.


Daj nemoj me zezat, nije valjda da ni to ne valja. Vidio sam to par puta, jako mi slici na one krplje za hodanje po snijegu

Stavis ribu unutra, i onda to okreces na gradelama skupa s ribom. Al nisam nikada probao jbg...
16.07.2023 | 22:59
Praktično je nekom tko nije vičan i iskusan, ali činjenica je da se riba isto zalijepi ako koža nije dobro nasoljena i nauljena, a žar nije dovoljno jak. Samo što je nećeš okretanjem potrgati, nego tek kasnije, kad je gotova.
Praksa, samo praksa i tri jednostavna pravila: kožu dobro natrljati solju i uljem, žar mora biti vruć vruć vruć vruć (gradela na najnižem položaju) i nakon max minute-dvije (i manje ako riba nije velika) okreni na drugu stranu. Kad se na obje strane koža zapeče, tako da štiti meso, digni gradelu (smanji žar) i dopeci do kraja.
17.07.2023 | 10:10
Pekao sam robu na gradelama na razne načine, na ugrijanim gradelama, i na hladnim, sa nauljenim gradelama i sa suhim gradelama, sa ribom posoljenom prije pečenje i sa ribom posoljenom nakon pečenja, i rijetko kad bi se riba (malo ili nimalo) zalijepila za gradele.

Stvar je u tome da ribu ne smiješ okretati ako se donji dio ribe nije dovoljno ispekao.

Kada to napraviš, koža (koja će se, kako god okreneš, zalijepiti za vruće gradele) će kod pokušaja okretanja ribe ostati zalijepljena za gradele, a kako se donji dio ribe nije cijeli ispekao dovoljno da riblje meso postane tvrdo i kompaktno, dio mesa neposredno uz kožu koji se dovoljno ispekao će ostati pri koži, a drugi, nedovoljno pečeni dio, pri ribi koju si okrenuo.

Zato je najbolje ne žuriti sa okretanjem, i prije samog okretanja lagano vilicama probati okrenuti ribu, pa ako ne ide, pričekati još malo, a ne na silu okretati ribu. Također, možeš se pomoći i nožem kojim ćeš pažljivo odlijepiti kožu od gradela.

Naravno, dobro ugrijane gradele, podmazane uljem prije postavljanja ribe na gradele, će svakako pomoći, a kod jačine žara i udaljenosti gradela treba dobro paziti jer će od prevrućeg žara riba zagoriti (koža pocrniti a mese do kože odrveniti) i prije nego što se sredina ribe dovoljno ispiče da se može okrenuti bez raspadanja. Ne valja ni obrnuto, kada je žar preslab, jer onda se riba ne peče nego "kuha", obično tako sporo da postane suha dok se termički dovoljno obradi.

Kod manjih riba (200 do 300 grama težine), "pravilo" je da se riba okreće kada su oči skroz bijele, i meso na repu "cvrči". to je znak da je donji dio ribe ispečen, i da se počeo peći i gornji dio ribe, pa se ista može bez problema okrenuti.

Kod veće ribe ima malo više posla, ali ćeš nakon par ispečenih riba (i možda po koje "rastrgane") steći dovoljno iskustva da možeš prilično dobro procijeniti kada ribu treba okrenuti.

Naravno, nije zgorega napomenuti i to da se, za razliku od mesa, riba okreće samo jedanput (ne vrijedi za veće ribe koje je osim sa bočnih strana potrebno i ispeći sa gornje i donje strane).
17.07.2023 | 10:33
To "okreće se samo jedamput" je priča koju svi prepričavaju, a nitko ne zna objasniti zašto, osim sa "to se oduvijek tako radi". Kao ona priča s majmunima i bananama. Riba se okreće koliko hoćeš puta, bitno je da se na početku koža zapeče i zatvori.
17.07.2023 | 11:09
Naravno da i ribu, kao i meso, možeš okretati više puta, samo, za razliku od mesa, ako si ribu okrenuo jednom, ispravno (bez da se riba raspala zbog kože zalijepljene za gradele, i nedovoljno ispečene ribe) i zatim se i druga strana dovoljno ispekla, daljnje okretanje ribe nema ama baš nikakvog smisla, jer je riba već pečena.

Daljnjim okretanjem, i pečenjem, možeš je eventualno prepeći (na jakoj vatri) ili isušiti (na slabijoj), ali to, kako već rekoh, nema smisla.

Vrlo velike ribe (kapitalni primjerci od po par kila) se, naravno, okreću nekoliko pita, što je i razumljivo, jer tako debele komade nije moguće ispeći samo jednom okretanjem, ali, onome tko peče takvu ribu, sigurno ne treba objašnjavati kako se to radi.

Ukratko, ako pečeš "običnu" ribu na gradelama, a moraš je okrenuti više od jedanput, nešto sigurno radiš krivo (preslaba vatra, previsoke gradele, prerano okretanje...).

Meso se, isto tako, može ispeći da se okrene samo jedanput, ali većina ljudi je navikla okretati meso više puta, samo zato što se meso može slobodno okretati, bez opasnosti da se raspadne ako se to napravi prerano. A, osim toga, većim brojem okretanja se lako kompenzira prejaka vatra.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 54 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, JOHN, zeljacveseljac, Anonimci (754)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO