Apple povlači MacPro iz zemalja EU i kandidata?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple povlači MacPro iz zemalja EU i kandidata?


02.02.2013 | 10:26
Ma ja mislim da ovo nema veze sa ventilatorima nego su procjenili da im se isplati napraviti besplatnu reklamu (kad je već prodaja stala potpuno u iščekivanju novog modela). Svi znamo da je Apple stručnjak za napraviti buku oko novog proizvoda i ako je istina da novi izlazi ove godine eto povoda. Glavno da se priča o Mac Prou, pa makar i loše, da ga ljudi ne zaborave.
02.02.2013 | 13:45
vicko kaže:
Ma ja mislim da ovo nema veze sa ventilatorima nego su procjenili da im se isplati napraviti besplatnu reklamu (kad je već prodaja stala potpuno u iščekivanju novog modela). Svi znamo da je Apple stručnjak za napraviti buku oko novog proizvoda i ako je istina da novi izlazi ove godine eto povoda. Glavno da se priča o Mac Prou, pa makar i loše, da ga ljudi ne zaborave.


Da Vicko to bi moglo biti to. Tko je lud sada (pod pretpostavkom da novi Pro izlazi za nekoliko mjeseci) kupiti novi Pro? Nitko. Pa kad vec nema prodaje idemo iskoristiti to za marketing. Veliki odlazak i polako najavljivati i pripremati se predstavlajanje dugo ocekivane premium klase racunala. Ili su to pusti snovi entuziasta.
02.02.2013 | 14:13
jonnieZG kaže:
Baš je taj primjer i meni pao napamet. A što je s PC ventilatorima? Imam u jednom PC-u Scythe vent koji ti može ruku otkinut i samljet, a ne vidim da se EU uzje*ao oko toga.


Nije se EU uzje... ni oko čega. EU je donijela regulativu, koju imaju svi poštivati. Apple se uzje... oko te regulative. Ostali proizvođači se prilagode, ili ne, ali se o tome ne piše. Kako reče Vicko...
02.02.2013 | 14:20
Ovaj Mac pro je na tržištu već dosta dugo. Regulativa se nije mijenjala već neko vrijeme. Mac pro je zato ispunjavao uvjete regulative. Sad se regulativa promijenila i njima se ne isplati mijenjati mac pro kad ga svejedno loše prodaju, a i potencijalni kupci znaju da novi dolazi ubrzo. Pa nitko ga neće kupit da ispunjava 1000 regulativa kad znamo da novi dolazi. Taj novi će ispunjavati sve potrebne uvjete.

Te 'PC kante' kako ih zovete vjerojatno isto neće ispunjavati tu regulativu. Ali PC star godinu dana se vjerojatno više i ne proizvodi. Pa te se linije mijenjaju svakih nekoliko mjeseci.

Zato usporedba Mac pro koji je godinama isti i bilo koji PC ne stoji.
07.02.2013 | 18:43
smayoo kaže:
Vas dvojica, da vas pitam... imate vi djecu? Malu. Ono... 2-3 godine. Kreće se samostalno, puno je energije, stalno nešto istražuje, znatiželjno i nezaustavljivo? Ako nemate, vaši su mi komentari sasvim jasni...


Da, Smayoo, imam, curice od 11 i 1 g. I da, Strojevi su na stolu, ne mogu do tih ventilatora ni pod razno. Čak i da otvore kućište, opet ne mogu do ventova, jedino se opeći na neki interni dio. Tako da ti ne stoji, prvo pogledaj kako izgleda Mac Pro iznutra i izvana, pa ćeš se složiti da je direktiva u ovom konkretnom slučaju debilna. Opasnija su ona jeftilen PC kućišta gdje se porežeš čim ih krivo pogledaš.
07.02.2013 | 18:46
Kloba kaže:
Koliko su opčarani tipkovnicom, šogor im je tražio igračku tipkovnicu, al kako je nije našao tako je puko, staroj odrezao kabel, i dao im da se igraju a sebi kupio novu.


Blago tvome šogoru. Moja neće, dao sam joj pokvarenu tipkovnicu i smjestio je do sebe, pa ona krene tipkat i ništa. Još je par trenutaka pokušavala da se nešto na ekranu pojavi, pa kad nije išlo bacila ju na pod i tražila me moju
07.02.2013 | 18:54
scarface32 kaže:
vazno je da ste vi napisali da je neko gurao prste u PC smece.


Kako si ti osjetljiv kada popljujem nešto konkretno (većina PC jeftilena imaju šrot kućišta i to je činjenica, ma koliko se ti osjetio pogođenim.), a čudite se čudom kad vas pitam koji vam je da pljujete po nekoj gluposti koja se tiče Applea.

ja vas stvarno ne kontam. da sam ja neko , zabranio bih im prodaju i telefona, samo zato sto svi imaju micro usb a apple nema .


Gledaj, nije ti ovo prvi put, nabrijan si na Apple i koristiš svaku priliku da ih popljuješ, većinom bez argumenata i s krivim predodžbama, jer se nisi informirao. Navijati za MicroUSB možeš samo ako uopće ne razumiješ ili nisi pročitao razlike i mogućnosti među njima. MicroUSB standard spram Ligtninga ima ograničenja, koje je Apple zaobišao svojim Lightning konektorom, a prije toga svojim Dock konektorom. Da si malo daš truda i pročitaš bilo bi ti jasnije zašto je tako kako je. I da, srećom u EU nisu svi poblesavili pa su dopustili proprietary standarde kao ovaj Appleov, dok god prilože MicroUSB adapter.

Apple je svemocan. nek su im zabranili. ja kojih slucajeva ima ovdje.Koristite apple strojeve pa mislite da se b.... za muda uhvatili. Po mom iskustvu sa imacovima, a sad sa zadnjom generacijom iphonea, mogu reci da je apple poceo da pravi smece.


Nisu zabranili Appleu već SVIMA: I kao što velim, kad vidim MacPro ne vidim razloge zabrane, dakle zabrana je potaknuta nekim drugim modelima, definitivno ne Appleovim.
07.02.2013 | 18:57
JOHN kaže:
Starija kćer kad je bila mala i druga kćer koja sada ima skoro godinu dana, obožavaju se petljat oko kučišta PC smeća kako kaže Vanjuška. Ima on super fora ventilator koji se okreće a između njega i prstića su super male rupice u koju nemre prst tako lako ili gotovo nikako, ali svaki put se naježim od straha kad vidim da guraju prste oko struje i sl. stvari.

Nemreš ti to dokazat ni riječima, ni prijetnjom, a niti po turu. Riješenje je preventiva ili češ vječno glumit policajca i babarogu do momenta kad dijete počinje donekle shvačat kako neke radnje mogu izazvat strašne posljedice.
Kad dijete naumi nema tu oču-neču pa taman po cijeni da dobije po guzici. Djeca neznaju, zato ih treba zaštititi.

Šta se mene tiče samo neka povlače. Postoje standardi kojih se treba pridržavat.....nekima su bezveze, a nekima nisu.



Slažem se s tobom, nemreš djetetu objasniti, po prirodi je znatiželjno. Moja zna da ne smije nešto, ali svejedno testira granice, dođe do police s DVDjima, pogleda me, pokaže prstom no-no i kaže ne, a onda svejedno pogurne malo tek toliko da popadaju A kad se dignem, bježi na drugi kraj sobe...

Imaš li Mac Pro? Ili barem Power Mac G5? Kod njih nema opasnosti o kojoj pričaju. Evo sam danas otvarao svoga da dodam novu pržilicu i tražio te famozne ventilatore. Zaštićeni su više od čovječje ribice...
07.02.2013 | 19:02
smayoo kaže:
U ovom slučaju, srećom, ne bi se radilo o tako teškoj ozljedi, ali sasvim je zamislivo kako dijete od 2 godine ostaje bez 2-3 prsta na deksternoj ruci. Zato što je netko smatrao da to nije bitno, jer tko mu je kriv što je glupo pa ne zna da se tamo prste ne smije turati.


Slažem se s tobom, no ponavljam ti, nema pristupa ventovima na Mac Prou. Točka.
design_expansion_hero.png
  • Sin
  • Korisnik
  • 17
07.02.2013 | 19:17
Vanjuška kaže:


Gledaj, nije ti ovo prvi put, nabrijan si na Apple i koristiš svaku priliku da ih popljuješ, većinom bez argumenata i s krivim predodžbama, jer se nisi informirao. Navijati za MicroUSB možeš samo ako uopće ne razumiješ ili nisi pročitao razlike i mogućnosti među njima. MicroUSB standard spram Ligtninga ima ograničenja, koje je Apple zaobišao svojim Lightning konektorom, a prije toga svojim Dock konektorom. Da si malo daš truda i pročitaš bilo bi ti jasnije zašto je tako kako je. I da, srećom u EU nisu svi poblesavili pa su dopustili proprietary standarde kao ovaj Appleov, dok god prilože MicroUSB adapter.


Nisu zabranili Appleu već SVIMA: I kao što velim, kad vidim MacPro ne vidim razloge zabrane, dakle zabrana je potaknuta nekim drugim modelima, definitivno ne Appleovim.


Ma pusti ga Vanja... Skonto sam ga... Drzi iMac u parnoj kupelji, a iPhone namace u rakiji kad se sjeti domovine... Pa zato i ide mjenjat svaki tjedan drugi...
Ja se samo divim strpljenju ekipe u apple storu u Nizozemskoj
07.02.2013 | 19:18
Vanjuška kaže:
scarface32 kaže:
vazno je da ste vi napisali da je neko gurao prste u PC smece.


Kako si ti osjetljiv kada popljujem nešto konkretno (većina PC jeftilena imaju šrot kućišta i to je činjenica, ma koliko se ti osjetio pogođenim.), a čudite se čudom kad vas pitam koji vam je da pljujete po nekoj gluposti koja se tiče Applea.

ja vas stvarno ne kontam. da sam ja neko , zabranio bih im prodaju i telefona, samo zato sto svi imaju micro usb a apple nema .


Gledaj, nije ti ovo prvi put, nabrijan si na Apple i koristiš svaku priliku da ih popljuješ, većinom bez argumenata i s krivim predodžbama, jer se nisi informirao. Navijati za MicroUSB možeš samo ako uopće ne razumiješ ili nisi pročitao razlike i mogućnosti među njima. MicroUSB standard spram Ligtninga ima ograničenja, koje je Apple zaobišao svojim Lightning konektorom, a prije toga svojim Dock konektorom. Da si malo daš truda i pročitaš bilo bi ti jasnije zašto je tako kako je. I da, srećom u EU nisu svi poblesavili pa su dopustili proprietary standarde kao ovaj Appleov, dok god prilože MicroUSB adapter.

Apple je svemocan. nek su im zabranili. ja kojih slucajeva ima ovdje.Koristite apple strojeve pa mislite da se b.... za muda uhvatili. Po mom iskustvu sa imacovima, a sad sa zadnjom generacijom iphonea, mogu reci da je apple poceo da pravi smece.


Nisu zabranili Appleu već SVIMA: I kao što velim, kad vidim MacPro ne vidim razloge zabrane, dakle zabrana je potaknuta nekim drugim modelima, definitivno ne Appleovim.


Mozes li mi i jedan razlog navesti zasto je apleov konektor bolji od mini usb? Ako je eu rekla da standard mora biti mini usb zasto apple to ignorise? znaci svi ludi samo apple pametan.
07.02.2013 | 19:22
Sin kaže:
Vanjuška kaže:


Gledaj, nije ti ovo prvi put, nabrijan si na Apple i koristiš svaku priliku da ih popljuješ, većinom bez argumenata i s krivim predodžbama, jer se nisi informirao. Navijati za MicroUSB možeš samo ako uopće ne razumiješ ili nisi pročitao razlike i mogućnosti među njima. MicroUSB standard spram Ligtninga ima ograničenja, koje je Apple zaobišao svojim Lightning konektorom, a prije toga svojim Dock konektorom. Da si malo daš truda i pročitaš bilo bi ti jasnije zašto je tako kako je. I da, srećom u EU nisu svi poblesavili pa su dopustili proprietary standarde kao ovaj Appleov, dok god prilože MicroUSB adapter.


Nisu zabranili Appleu već SVIMA: I kao što velim, kad vidim MacPro ne vidim razloge zabrane, dakle zabrana je potaknuta nekim drugim modelima, definitivno ne Appleovim.


Ma pusti ga Vanja... Skonto sam ga... Drzi iMac u parnoj kupelji, a iPhone namace u rakiji kad se sjeti domovine... Pa zato i ide mjenjat svaki tjedan drugi...
Ja se samo divim strpljenju ekipe u apple storu u Nizozemskoj



ja bih volio da tebi malo daju fus robu za 2000€. Pa bih te volio cuti.
07.02.2013 | 19:35
scarface32 kaže:
Mozes li mi i jedan razlog navesti zasto je apleov konektor bolji od mini usb? Ako je eu rekla da standard mora biti mini usb zasto apple to ignorise? znaci svi ludi samo apple pametan.


MicroUSB ima samo 5 pinova. LT 8. MicroUSB ne može puniti iPad normalnom brzinom, preslabi protok propušta. Tu je još sila dodatnih featurea na ta tri dodatna pina. Kontrola koju Apple doiba svojim standardom isto igra ulogu. Što još, da, svejedno je koju stranu uštekavaš, što je veliki plus. Itd.... Ti kao kupac u EU ništa ne gubiš jer dobiješ adapter sa MicroUSB pa ako baš patiš za time, tu je ta mogućnost.

Uglavnom, ti si vjerojatno 1998 pizdio jer je Apple izbacio ADB i SCSI, i slično. Ako se smisli nešto bolje, ja sam uvijek za to, tako da od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...
07.02.2013 | 19:36
scarface32 kaže:
ja bih volio da tebi malo daju fus robu za 2000€. Pa bih te volio cuti.


Jasno mi je da si ogorčen, s punim pravom, jer kad platiš puno, ne očekuješ doživjeti ono što si ti doživio. I ponavljam ti, ti si jedan od rijetkih iznimaka, većina nema tih problema i zato ti velim, provjeri si struju doma, poltergeista, bilo što, jer nešto sjebava tvoju opremu definitivno...
07.02.2013 | 19:38
Ali - lightning konektor je zaista neusporedivo bolje rješenje za mobitel od micro usb. Osim što je simetričan pa se puno lakše i brže i bez gledanja uštekava, sam oblik je takav da ima minimum mehaničkog stresa i vrlo veliku kontaktnu površinu pa ga struja punjenja puno manje zagrijava i sve skupa je puno trajnije. Micro usb jednostavno nije projektiran za tolike struje napajanja kakve smartphonei danas vuku. Da ne govorim da su ženske strane podložne rasklimavanju.

Što se tiče ventilatora u mac pro, nemam mac pro pa se ne mogu upuštati u takve diskusije, ali generalno znam kako se sigurnosni standardi pišu - na bazi iskustava i statistika. Ako je netko donio takav propis, to nije iz obijesti, nego zato što je iskustvo pokazalo da se dogodio nezanemariv broj takvih ozljeda. Točka.

Da su shrot pc kućišta gora, to uopće ne sumnjam, ali to ne opravdava nikoga niti ikog drugog izuzima od primjene pravila.
  • mileni
  • Posjetitelj
07.02.2013 | 19:51
Vanjuška kaže:
scarface32 kaže:
Mozes li mi i jedan razlog navesti zasto je apleov konektor bolji od mini usb? Ako je eu rekla da standard mora biti mini usb zasto apple to ignorise? znaci svi ludi samo apple pametan.


MicroUSB ima samo 5 pinova. LT 8. MicroUSB ne može puniti iPad normalnom brzinom, preslabi protok propušta. Tu je još sila dodatnih featurea na ta tri dodatna pina. Kontrola koju Apple doiba svojim standardom isto igra ulogu. Što još, da, svejedno je koju stranu uštekavaš, što je veliki plus. Itd.... Ti kao kupac u EU ništa ne gubiš jer dobiješ adapter sa MicroUSB pa ako baš patiš za time, tu je ta mogućnost.

Uglavnom, ti si vjerojatno 1998 pizdio jer je Apple izbacio ADB i SCSI, i slično. Ako se smisli nešto bolje, ja sam uvijek za to, tako da od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...


Oprosti, no pricas gluposti. Kakvo brze punjenje? 30min vise punjenja nekom puno znaci?

Stvar je vrlo jednostavna. Apple drzi svoj konektor kako bi te primorao da ostanes u njihovom eko sustavu. ASAP - as simple as that.
Sve ostale price su price za malu djecu.

Sta je sa starim konektorom kojeg su koristili pre-iP5 uredjaji? Koliko je on brzi od micro usb-a ? Isto mogao na obje strane ici? Jakog argumenta...

Sta je sada sa starim dockovima i inim gadgetima? I uz to dobijemo adapter?
Pogresno, ne dobijes ga ni uz sto. Moras ga kupiti! Kao sto moras kupiti i adapter za micro usb. Nista ne dobijes.

A da se islo na micro usb, drzali bi se standarda. I onda nema preskupih i precijenjenih adaptera, niti problema sa starijim addonsima. No naravno, Apple to sve radi za nasu dobrobit.
Mo's mislit

Mene samo zanima sta ta EK ceka. No neka, jednom ce i njima pasti na pamet da mogu love i od Applea izvuci. Pa ces vidjeti kako ce micro usb odgovarati i appleu.
07.02.2013 | 19:54
Vanjuška kaže:
scarface32 kaže:
Mozes li mi i jedan razlog navesti zasto je apleov konektor bolji od mini usb? Ako je eu rekla da standard mora biti mini usb zasto apple to ignorise? znaci svi ludi samo apple pametan.


MicroUSB ima samo 5 pinova. LT 8. MicroUSB ne može puniti iPad normalnom brzinom, preslabi protok propušta. Tu je još sila dodatnih featurea na ta tri dodatna pina. Kontrola koju Apple doiba svojim standardom isto igra ulogu. Što još, da, svejedno je koju stranu uštekavaš, što je veliki plus. Itd.... Ti kao kupac u EU ništa ne gubiš jer dobiješ adapter sa MicroUSB pa ako baš patiš za time, tu je ta mogućnost.

Uglavnom, ti si vjerojatno 1998 pizdio jer je Apple izbacio ADB i SCSI, i slično. Ako se smisli nešto bolje, ja sam uvijek za to, tako da od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...


prvo nisam dobio konektor morao sam ga kupiti , jer kod njih se nista djaba ne dobija.
\
drugo koja tri featurea iphone mora imati kad se moj blackberry sinhronizuje sa macom kao i iphone. sve mogu sinhronizovati.
07.02.2013 | 19:57
mileni kaže:
Vanjuška kaže:
scarface32 kaže:
Mozes li mi i jedan razlog navesti zasto je apleov konektor bolji od mini usb? Ako je eu rekla da standard mora biti mini usb zasto apple to ignorise? znaci svi ludi samo apple pametan.


MicroUSB ima samo 5 pinova. LT 8. MicroUSB ne može puniti iPad normalnom brzinom, preslabi protok propušta. Tu je još sila dodatnih featurea na ta tri dodatna pina. Kontrola koju Apple doiba svojim standardom isto igra ulogu. Što još, da, svejedno je koju stranu uštekavaš, što je veliki plus. Itd.... Ti kao kupac u EU ništa ne gubiš jer dobiješ adapter sa MicroUSB pa ako baš patiš za time, tu je ta mogućnost.

Uglavnom, ti si vjerojatno 1998 pizdio jer je Apple izbacio ADB i SCSI, i slično. Ako se smisli nešto bolje, ja sam uvijek za to, tako da od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...


Oprosti, no pricas gluposti. Kakvo brze punjenje? 30min vise punjenja nekom puno znaci?

Stvar je vrlo jednostavna. Apple drzi svoj konektor kako bi te primorao da ostanes u njihovom eko sustavu. ASAP - as simple as that.
Sve ostale price su price za malu djecu.

Sta je sa starim konektorom kojeg su koristili pre-iP5 uredjaji? Koliko je on brzi od micro usb-a ? Isto mogao na obje strane ici? Jakog argumenta...

Sta je sada sa starim dockovima i inim gadgetima? I uz to dobijemo adapter?
Pogresno, ne dobijes ga ni uz sto. Moras ga kupiti! Kao sto moras kupiti i adapter za micro usb. Nista ne dobijes.

A da se islo na micro usb, drzali bi se standarda. I onda nema preskupih i precijenjenih adaptera, niti problema sa starijim addonsima. No naravno, Apple to sve radi za nasu dobrobit.
Mo's mislit

Mene samo zanima sta ta EK ceka. No neka, jednom ce i njima pasti na pamet da mogu love i od Applea izvuci. Pa ces vidjeti kako ce micro usb odgovarati i appleu.




Mileni to ne mozes coravim kod ociju govoriti.
  • campo
  • Posjetitelj
07.02.2013 | 20:19
Kakva inverzija!!?? Apple je dioničko društvo (trenutno top value) i radi ono što misle da je za njihovu strategiju (markentišku naravno) najbolje (a oni to jako dobro znaju što vidimo na rezultatima i rastu zarade) a nisu neka udruga koja treba standardizirati konektor iz humanitarnih razloga a EU se preserava sa milijuntim pravilom za zaštitu svega i svačega ...
07.02.2013 | 20:25
Vanjuška kaže:
od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...


Vanjuška, otkud ta potreba da vrijeđaš one koji drugačije misle? Molim te. Pretty please, with sugar on top... Posljednje upozorenje.
07.02.2013 | 20:27
campo kaže:
Kakva inverzija!!?? Apple je dioničko društvo (trenutno top value) i radi ono što misle da je za njihovu strategiju (markentišku naravno) najbolje (a oni to jako dobro znaju što vidimo na rezultatima i rastu zarade) a nisu neka udruga koja treba standardizirati konektor iz humanitarnih razloga a EU se preserava sa milijuntim pravilom za zaštitu svega i svačega ...



kakvi humanitarni razlozi? o cemu ti? ako je nesto standard onda mora biti za sve standard. i tu eu zasticuje korisnike, a ne da moram imati dvadeset kablova i konektora u autu. Ovako bih imao samo jedan. I ako svi proizvodjaci telefona to uredno postuju zasto appple ne? Nego da bih spojio iphone u autu moram kopiti konektor ili drugi kabal.
i da , campo sta bi s onom opkladom?
08.02.2013 | 04:03
Koliko se sjecam ta regulativa o Micro Usb je donesena prvenstveno radi ekoloskih razloga, a ne radi udobnosti korisnika.

Puno standarda generira puno punjaca, adaptera, kabela, koji jako brzo zastarijevaju i postaju elektronicki otpad.

Otpad kojeg je, btw, sve vise i vise. Raste stopom 5-10% godisnje...

To je pravi razlog, i Apple da je tako Green Company kao sto se predstavlja bi to podrzao.

Ali vise oni vole zelenu boju dolara nego planeta
08.02.2013 | 11:33
smayoo kaže:
Vanjuška kaže:
od prvog dana navijam za Thunderbolt, dok oni s manjim mozgom pitaju što fali USB3...


Vanjuška, otkud ta potreba da vrijeđaš one koji drugačije misle? Molim te. Pretty please, with sugar on top... Posljednje upozorenje.


U koju god temu pogledam a da Vanjuska pise, uvrede uredno pljuste.

Kad smo vec zastranili u OT Thunderbolt vs USB 3.0.

Da, Thunderbolt je daleko brzi od USB 3.0. Thunderbolt sipa 10Gbps po kanalu dok USB 3.0. moze progurati max 5Gbps.

U praksi preko Thunderbolta mozes prenjeti 1GB/s (ako uzmemo da Thunderbolt zna raditi sa dva kanala, moguce je prenjeti i do 2GB/s) dok preko USB 3.0 oko 400-500MB/s.

USB 3.0 ce vec krajem iduce godine imati brzine prijenosa kao i Thunderbolt.

Veci problem za Thunderbolt su cijene, dostupnost dodataka i rasirenost standarda.

Za primjer:

Eksterni HDD (unutra SSD) sa Thunderbolt konektorom. Sve i da uspijem nabaviti takav disk, gdje ga jos mogu koristiti osim na svom racunalu? NIGDJE. Da bi podijelio ili iskopirao nesto prijateljima ili na poslu vrlo vjerojatno cu morat nositi svoj komp, jer gotovo nitko nema Thunderbolt konektor na racunalu, serveru, NASu...

Druga stvar, trenutno najbrzi SSD disk moze progurati koliko? 500MB/s vrh vrhova. Znaci Thunderbolt je jednostavno neiskoristiv, neisplativ overkill za primjer koji sam naveo.

Da, ima svoju primjenu ako si specijaliziran u nekom podrucju (video?) i trebas ogromne brzine prijenosa. Za svekoliki puk, USB 3.0 je i vise nego dovoljne brzine.

Trenutno Thunderbolt nije dovoljno rasiren i daleko je skuplji u odnosu na USB 3.0. Rasirenost standarda, cijena i dobavljivost dodataka su stvari koje u konacnici odlucuju koji standard ce prezivjeti.

Rano je jos pricati koji ce biti ishod u Thunderbolt vs USB "ratu", ali moguce da je Thundebolt novi Firewire.
08.02.2013 | 11:35
Ljudi, najte se svaditi - bu Vas moderator obrisal.
Ne, Smayoo?
08.02.2013 | 12:10
Čemu uopće rasprava oko ukidanja modela koji je davno trebao biti ukinut jer je tehnološki star 3 godine i ionako ga nitko nije kupovao jer se čeka novi?
10.02.2013 | 15:12
mileni kaže:
Oprosti, no pricas gluposti. Kakvo brze punjenje? 30min vise punjenja nekom puno znaci?


Ima na webu članaka koji su detaljno istraživali tematiku, meni se nije dalo tražiti, no i ti i Scar znate googlati pa se možete malo i potruditi da saznate razliku. Jasno je meni da vi Apple gledate kroz prizmu kompanije koja samo gleda da turne svojim korisnicima u dupe, no to je vaša dioptrija, ne i moja, ja volim dodati i dobre strane priči pa uravnotežiti... Tako se inače stječe dojam o nekome - uzmeš mu loše strane, kombiniraš sa dobrima i imaš dojam, zar ne? Gledajući samo loše strane, a ignorirajući dobre više govoriš o sebi samome.

Stvar je vrlo jednostavna. Apple drzi svoj konektor kako bi te primorao da ostanes u njihovom eko sustavu. ASAP - as simple as that.
Sve ostale price su price za malu djecu.


Kao što sam i napisao, to je i jedan od razloga, nikako ne i najbitniji.

Sta je sa starim konektorom kojeg su koristili pre-iP5 uredjaji? Koliko je on brzi od micro usb-a ? Isto mogao na obje strane ici? Jakog argumenta...


Googlaj, istraži i saznati ćeš. Hint, debljina, višak pinova, mane standarda (trganje pri povlačenju, spajanje samo na određenu stranu) i još par sitnica. Meni dovoljno za zamjenu, vrijeme je. MicroUSB je pak isto loš kad smo kod toga, jebiga morao bi već znati da se Apple rijetko zadovoljava manje lošim standardima, uvijek gledaju na poboljšanje.

Sta je sada sa starim dockovima i inim gadgetima? I uz to dobijemo adapter?
Pogresno, ne dobijes ga ni uz sto. Moras ga kupiti! Kao sto moras kupiti i adapter za micro usb. Nista ne dobijes.

Dakle, da su uveli MicroUSB bila bi ista dreka? Svi dockovi, scsi skeneri, adb tipkovnice idu kvragu?

A da se islo na micro usb, drzali bi se standarda. I onda nema preskupih i precijenjenih adaptera, niti problema sa starijim addonsima. No naravno, Apple to sve radi za nasu dobrobit.
Mo's mislit


Da, morao bi kupiti nove kablove, nove dockove, nove zvučnike, a koristi bi imao kakve? Samo bi se još više kvarili od starog adaptera... Daj malo objektivnije promotri priču, nemoj odmah skakati svakoj promjeni na bolje za vrat, promjene radi.

Mene samo zanima sta ta EK ceka. No neka, jednom ce i njima pasti na pamet da mogu love i od Applea izvuci. Pa ces vidjeti kako ce micro usb odgovarati i appleu.[/quote]

Apple se obavezao MicroUSB adapter isporučivati u EU, zato me i čudi što Scarface kaže da svoj nije dobio besplatno. S obzirom kako znam da je osjetljiv na pare, čudim se da nije isprintao tu odluku i pokazao ga u dućanu da mu daju taj adapter besplatno... Svatko drugi kojega to smeta bi to na njegovom mjestu napravio.
10.02.2013 | 15:14
scarface32 kaže:
prvo nisam dobio konektor morao sam ga kupiti , jer kod njih se nista djaba ne dobija.
\
drugo koja tri featurea iphone mora imati kad se moj blackberry sinhronizuje sa macom kao i iphone. sve mogu sinhronizovati.



Napisao sam ti sad koje su prednosti. Imaš Google pa možeš i Googlati recimo za "Why Lightning is better than MicroUSB" ili "Why Lightning is better than Dock" ili tako nekako.

Što se tiče adaptera, piše u EU direktivi da se od tog i tog datuma MORA isporučivati sa MicroUSB adapterom, pa me jako čudi zašto to nisi već dobio. Možda datum još nije stupio na snagu?
Ti si kupio iPhone 5 u Nizozemskoj, jel tako? Ove godine? Ona je u EU, dakle... Traži da ti vrate pare za adapter, ako imaš pravo na to.
  • mileni
  • Posjetitelj
10.02.2013 | 15:20
Dakle googlaj. Argumentirano )))
10.02.2013 | 16:36
civicar kaže:
U koju god temu pogledam a da Vanjuska pise, uvrede uredno pljuste.


Gledaj to ovako, imam jako malo tolerancije za ljude ograničenih kapaciteta oko sebe, a svijet ih je prepun. Ovime konkretno ne kažem da si ti i drugi baš takvi, no ako mi netko ide govoriti protiv Thunderbolta koji nudi toliko prednosti, a pro USB3, gledajući samo jednu stranu, a praveći se da ostalih prednosti TBa nema, ne znam što bih drugo rekao o tom čovjeku. Osim možda da je ignorant, a to nije uvreda već karakteristika. Ispravi me Smayoo ako griješim, nije namjerno.

Kad smo vec zastranili u OT Thunderbolt vs USB 3.0.
Da, Thunderbolt je daleko brzi od USB 3.0. Thunderbolt sipa 10Gbps po kanalu dok USB 3.0. moze progurati max 5Gbps.
U praksi preko Thunderbolta mozes prenjeti 1GB/s (ako uzmemo da Thunderbolt zna raditi sa dva kanala, moguce je prenjeti i do 2GB/s) dok preko USB 3.0 oko 400-500MB/s.
USB 3.0 ce vec krajem iduce godine imati brzine prijenosa kao i Thunderbolt.


Držeći se samo te tvoje paralele, u isto vrijeme kako bude USB3 napredovao, misliš da će TB staginirati? To ti je prvi zajeb, takvom logikom je sve moguće, pa i to da USB3 bude "bolji". Zaboravljaš nekoliko činjenica, oba standarda razvija ista firma, Intel. Oni nisu jedan drugome toliko konkurencija koliko nadomjesci, za nižu i višu klasu uređaja. Znaš li uopće što sve još možeš sa TBom, a što USB3 ne može? Znaš da TB nije zavisan o računalu, zato i jesu skuplji kablovi i konektori, jer imaju svoje malo procesore u sebi, za razliku od USBa koji je dumbed down i zavisan o procesoru računala.

Veci problem za Thunderbolt su cijene, dostupnost dodataka i rasirenost standarda.


Dok god intel gura standard, nema straha. Nije to Firewire iza kojeg su bili samo Apple i proizvođači kamera, očekuj TB u intelovim matičnima, a zatim i u svim ostalima u bližoj budućnosti. To se neće desiti jedino ako intel iz nekog razloga prestane razvijati TB.... Razliku u cijeni sam objasnio gore iznad - naravno da to prosječnom vulgaris korisniku ništa ne znači, no nekome s takvim potrebama to je veliki plus i cijena ne igra ulogu. Da nema TBa ja bi svoj MacBook Air spajao sa gomilom kablova na postojeću periferiju i još bi morao koristiti Wifi. Ovako mi je ethernet, firewire i usb periferija spojena na TB monitor, a on s jednim kabelom na Air. To je najbliže Docku od DuoDock Powerbooka...

Za primjer:
Eksterni HDD (unutra SSD) sa Thunderbolt konektorom. Sve i da uspijem nabaviti takav disk, gdje ga jos mogu koristiti osim na svom racunalu? NIGDJE. Da bi podijelio ili iskopirao nesto prijateljima ili na poslu vrlo vjerojatno cu morat nositi svoj komp, jer gotovo nitko nema Thunderbolt konektor na racunalu, serveru, NASu...
Druga stvar, trenutno najbrzi SSD disk moze progurati koliko? 500MB/s vrh vrhova. Znaci Thunderbolt je jednostavno neiskoristiv, neisplativ overkill za primjer koji sam naveo.


Da, za JEDNO područje primjene - u diskovlju. A sva ostala područja si mudro izignorirao

Trenutno Thunderbolt nije dovoljno rasiren i daleko je skuplji u odnosu na USB 3.0. Rasirenost standarda, cijena i dobavljivost dodataka su stvari koje u konacnici odlucuju koji standard ce prezivjeti.
Rano je jos pricati koji ce biti ishod u Thunderbolt vs USB "ratu", ali moguce da je Thundebolt novi Firewire.


Složio bi se s tobom da je mogućnost novog Firewirea izgledna da je TB Appleovo čedo. Ali nije, intel ga je razvio uz Appleovu podršku i poguranciju i siguran sam da će ga gurati i dalje.
USB kad se pojavio isto je staginirao i bilo ga je nigdje, dok ga APple nije sa iMacom i kasnijim kompovima pogurao. I ti sad ideš uspoređivati jedan sasvim novi standard, koji je pritom high-end za početak, sa USBom koji je s nama više od 10 godina? Razmisli si malo, pa ćeš zaključiti da ima nešto u ovome kaj pričam...

Inače, pohvale za diskusiju, dao si si truda i razložio svoje mišljenje što poštujem. Volim kad se ljudi potrude pročitati i odgovoriti. Hvala ti za to.
10.02.2013 | 16:42
mileni kaže:
Dakle googlaj. Argumentirano )))


Kako rekoh, i mene je zanimala tematika i pozadina priče, bilo mi je glupo zašto nisu išli na MicroUSB kad već mijenjaju standard i smrdilo mi je na samo još jedan način skupljanja love od proizvođača periferija. Onda kad sam malo proučio članke i raščlambe istih došao sam do ovih zaključaka da je promjena opravdana, a da su elementi svi po malo.

Sad bi ti da ti ja vadim detalje, a napisao sam Scarfaceu osnvno i ukratko. Ako ti to nije dosta, kako rekoh, Googlaj. Inače možeš ti i dalje valjati svoje teorije zavjere i pljačke nedužnog življa
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 39 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO