Želim biti Swift developerica
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Želim biti Swift developerica


23.06.2015 | 12:01
Bok svima,

dosta mi je glupih poslova i vrijeme je da unovčim svoju zaljubljenost u tehnologiju i Apple. Naime, ja se samostalno učim programirati u Swiftu neko vrijeme i namjeravam prodavati svoje aplikacije na AppStoreu (da, kao i milijun drugih). Imam neka pravna pitanja oko toga za početak. Znam da trebam platiti 99$ na godinu kako bi mogla prodavat aplikacije na AppStoreu. Ali me zanima kako je definirana isplata ako nemam svoju firmu i možda niti ne želim imati (khm, jel mogu prodavati aplikacije i da lova jednostavno kapa na žiro?) ili moram imati neki oblik registirane djelatnosti?

Jel netko na ovom forumu radi sa Swiftom? Zasad sve kužim (gledam video tutove sa lynde) ali kad dođe nekaj komplicirano možda bi bilo dobro da mogu nekoga pitati na hrvatskom...

Pozdrav svima!
26.06.2015 | 22:11
Ova "pravna" il kakva već pitanja i mene zanimaju.

Na Swift se još nisam prebacio, kratko vrijeme mi je bio zanimljiv. Možda jednog dana.
27.06.2015 | 15:33
Kako je tužna ova Hrvatska. Programiranje je budućnost i ne postoji mjesto gdje će se iOS developeri sresti, popričati, naučiti one koje bi željeli, imati "hackatone" i sl. Na zapadu je najnormalnija stvar naučiti programirati i fakat rasturati u tome i stalno se nadograđivati, ovdje je uvijek muka što god primiš u ruke. Evo ja se sad sama (ajde nisam sama i cura mi se pridružila u učenju, ali obadvije isto u ovom trenu znamo) mučim sa učenjem i već danima ne uspijevam naći niti jednu osobu koja zna ili želi znati Swift! Baš obeshrabrujuće. Ja ću to savladat sama, trebalo mi 6 mj. ili 3 godine ali kad do napravim, trudit ću se uvijek biti dostupna onima koji žele znati, za razliku od situacije kakva je danas gdje ne mogu dobiti odgovor na pitanje (probala sam i na drugim inozemnim mjestima ali količina bahatosti i agresije prema početnicima je stravična).

Ja se iskreno nadam da će netko ipak naletiti na ovu temu.
27.06.2015 | 15:53
Uplati neki online tecaj. Pa zar neka ni jedan?
27.06.2015 | 15:56
Imaš ih par ali svi traže neko predznanje, pa neke teme ne objasne okej, pa kroz neke ubrzaju... I nema nekih tečajeva već video tutova. Gledala sam u Algebri pa imaju samo za Android. Nisam bedak, mogu ja gledat tutove i shvatiti, samo kad idem sama sebi zadati neki mini-zadatak pojavljuju se pitanja kao što sad imam jedno ali nemam koga pitati.
27.06.2015 | 17:32
Samo naprijed. Dosta veliki broj DEV ekipe je na IRCu također.

FREENODE server, kanali #swift-lang #macdev #iphonedev pa probaj i tamo biti prisutna, vjerujem da ćeš tamo naći dosta informacija i pomoći.
27.06.2015 | 17:40
Hvala ti na info!
27.06.2015 | 17:42
Kapetanica kaže:
svi traže neko predznanje

Mislim da najprije moraš naučiti Objective-C, barem osnove.
27.06.2015 | 17:44
Predavači na lyndi i sl. se kunu da je to posve odvojen jezik od Objective-C i da ne trebaš znati ništa. Naučila sam osnove Swifta (a i programiranja generalno) sad krećem u igru s Xcodeom
27.06.2015 | 18:09
Prvo nauci barem osnove ObjC-a, a tek onda Swift.
Predlazem Stanford 2013 (ObjC), pa Stanford 2014(Swift), na iTunesU.
Dakle odgledaj lekciju, rijesi zadatke, i tek onda idi na slijedecu.

Ako nemas nikakvog programerskog iskustva, onda progledaj koji su prerequsites za Stanford class, te prerequisites za njih.
prodji sve to.

Ako imas dobru volju i vrijedna si, za nekih 6 mjeseci bit ces pocetnik.
27.06.2015 | 18:11
Može objašnjenje zašto je potreban Objective-C a Swift se reklamira kao zaseban jezik?
  • num
  • Korisnik
  • 3
27.06.2015 | 18:36
Nije preduvjet znati Objective C da bi se naučio Swift, no može pomoći ako zapneš jer na Internetu ćeš prije naći Objective C rješenje za neki problem nego za Swift.
Ako znaš oba onda nije problem Objective C kod prevesti u Swift.
Jedino što im je zajedničko su Apple klase (framework) koje se koriste u oba.
  • num
  • Korisnik
  • 3
27.06.2015 | 18:40
Po pitanju primanja novaca od zarade bez otvaranja tvrtke: da to se može, novci moraju sjesti na žiro račun (ne smiju na tekući).
Prihod moraš prijaviti (godišnja porezna prijava), te platiti porez na dohodak.
27.06.2015 | 19:59
Predajem na veleučilištu i svake godine vidim 20-30 studenata koji misle da se programirati može naučiti tako isto kao što se nauči sastavljati kuhinjske elemente ili montirati plafonjere. Kad im netko kaže da trebaju naučiti nešto matematike prije toga, neki temeljni, školski jezik i nešto algoritmiranja u najmanju ruku, onda gunđaju i ljute se da ih "davimo s teorijom", da smo zastarjeli i zašto ih ne učimo "moderne" jezike. Nedavno sam imao dvije studentice, na projektnom zadatku uzmu tuđi kôd s neta, compile im ne prolazi jer joj uređaj vrati odgovor kojeg autor tog kôda nije predvidio, a one jednostavno nemaju pojma što da rade dalje. Ne znaju pročitati ni compile error pa da uopće skuže u kojem dijelu kôda se greška javila.

Pišem to jer nazirem kod tebe sličan stav. Nemaš temeljna predznanja, dizajner si po struci, prije manje od dvije godine tražila si ovdje nekog da ti riješi maltene trivijalan komad kôda na web stranici, a čudiš se kad ti netko kaže da počneš od Objecive-C. Zapravo bi ti trebalo reći: počni od matematike, Booleove algebre, Knutha i nekog bolje sređenog, školskog jezika, recimo Lazarusa. Ako to savladaš kako treba, kasnije možeš u tjedan-dva ovladati sintaksom bilo kojeg jezika (bilo Objective-C-a, bilo Swifta) i u možda mjesec dana specfiičnim tehnikama i frameworkovima.
27.06.2015 | 20:14
Mrzim programirati!
27.06.2015 | 20:19
Kapetanica kaže:
Može objašnjenje zašto je potreban Objective-C a Swift se reklamira kao zaseban jezik?

Ne djeluješ mi kao naivna osoba, ali zar uistinu vjeruješ svakoj reklami?
Vjeruješ li onoj reklami gdje sa jednom kapljicom deterđenta opereš stotine tanjura?
27.06.2015 | 20:22
Da, u pravu si. Želim naučiti ono što mi usko treba da napravim aplikaciju i zasad me ne zanima ništa drugo. Pohađala sam TVZ i vidjela sam kako predavanje o programiranju izgleda... Bolje da ništa ne napišem da se netko ne uvrijedi. Skužila sam osnovni koncept i zaista ne vidim smisao da 10 godina izgubim proučavajući nekakve knjige i programske jezike koji se opće ne koriste. Radim za 2000 kuna i nekad sam gladna (web dizajn woohoo) i jedino želim naučiti taj Swift, naučiti se služiti SpriteKitom i probat koju kunu zaraditi s aplikacijama jer ne mogu više ovako. Gledala sam mnoge videe gdje ljudi govore kako su naučili neki jezik i nitko nije spomenuo "matematiku". Ne kažem da nije bitna, ali nemam vremena vraćat se u prošlost 30 godina. Ali hvala na savjetima, ako ću imati uvijeta u životu svakako ću sve to proći.
27.06.2015 | 20:28
Ono što sam u tutorialima vidjela jest da se mogu neki djelovi ObjC korisiti u Swiftu ali da zaista nije potrebno predznanje.
Zar čovjek laže?
www.lynda.com/Swift-tutorials/Swift-Esse...aining/180105-2.html
27.06.2015 | 20:49
Kapetanica kaže:
Da, u pravu si. Želim naučiti ono što mi usko treba da napravim aplikaciju i zasad me ne zanima ništa drugo. Pohađala sam TVZ i vidjela sam kako predavanje o programiranju izgleda... Bolje da ništa ne napišem da se netko ne uvrijedi. (...)


Volio bih da ti iskreno mogu reći da ti želim sreću, ali ne želim ti sreću. Ljudi s takvim stavom sramote i srozavaju ugled programerske struke jer to nisu programeri, nego kopirači kôda. Dakle, ne želim ti sreću, nego naprotiv, želim ti što skoriji "crash-landing" da odustaneš od struke i posla koji nije za tebe.

Onaj tko želi postati programer radi novaca, taj je promašio u startu. Ako ti je jedini motiv to što su ti sad prihodi mali, imaš 101 način brže zarade više novca. Od sezonskog konobarenja po Jadranu pa nadalje.
27.06.2015 | 21:03
Sastavljaj kuhinje. Ja sam ih 3 napravio. Od ideje do gotove kuhinje. Ormare s obicnom i klisnim vraima, police i radni stol.
Vizitke i memorandume sam radio.
Crtao i precrtavao svasta. Radio etikete za vina. Slikao za oglasnike stanive radio tlocrte istih. I svadbu sam jednu slikao i krstitke i prvu pricest.
Imas puno poslova koje mozes raditi i usput uciti programirati.

Ja sam mislio kako cu projektirati elektonicke sklopove, a sad hodam po gradilistu u ime invetitora.
27.06.2015 | 21:15
Pravi profesor, predavač na nekom veleučičištu, sveučilištu bi se sramio ovakvih ružnih riječi koje je uputio osobi koja želi naučiti programirati. Jedina moja greška je otvaranje teme na hrvatskom forumu jer sam smatrala da će mi doprinjeti učenju, a znamo kakvi su Hrvati.

Stvarno te može biti sram kakvim riječnikom se koristiš.

P.S. Sjetit ću te se kad ću imati prvu app na Storeu. Poslat ću ti link da vidiš koliko si u krivu i zao
27.06.2015 | 21:18
Mislio si kako ćeš projektirati elektroničke sklopove, ali nisi očekivao da ti netko niotkuda nacrta šemu osciloskopa i da sad ti "znaš" projektirati elektroničke sklopove. A našoj "developerici" se ne da učiti matematiku i algoritmiranje jer je to "od prije 30 godina", a svijet je, naravno, počeo jučer, odnosno onog dana kad se ona rodila...
27.06.2015 | 21:34
Kapetanica kaže:
Pravi profesor, predavač na nekom veleučičištu, sveučilištu bi se sramio ovakvih ružnih riječi koje je uputio osobi koja želi naučiti programirati.


Želiš naučiti programirati? Ja ću ti osobno davati besplatne poduke, koliko god dugo treba. Ne bi bila prva.

Ali ti ne želiš naučiti programirati. Ti želiš napraviti cool app i zaraditi milijune, zar ne?

Previše takvih vidim svaki dan da bi se sramio toga što sam napisao. Čvrsto stojim iza toga. Takvi kao ti sramote programersku profesiju i struku. I srozavaju joj ugled. Što vas manje ima, bolje je za one ozbiljne i odgovorne profesionalce koji u tom poslu pokušavaju održati kvalitetu.

Promijeni stav, shvati da programiranje nije heklanje ni kuhanje hrenovki, primi se toga kako treba i prvi sam koji će ti pomoći. Ima nezanemariv broj mojih studenata koji ti to mogu potvrditi.

P.S. Sjetit ću te se kad ću imati prvu app na Storeu. Poslat ću ti link da vidiš koliko si u krivu i zao


Svaka nepismena budala koja plati Appleu $99 može imati nekakav app na Storeu. Na iOS app storeu ima na stotine tisuća appova. 90% toga je smeće.

Kolika si rekla da ti je plaća? 2000 kn? Podijeljeno na 180 je malo manje od $2 na sat. Zaokruži na $2.

Pošalji mi link kad budeš imala app na Storeu koji je zaradio barem duplo toliko dolara koliko si sati potrošila na "učenje" i izradu te aplikacije. Onda ću ti priznati da sam bio u krivu.

Žao mi je što te vrijeđa ton kojim ti se obraćam. Tako je i s mnogim mojim studentima. Nađu se uvrijeđeni jer su navikli da im cijeli njihov život (školovanje) netko laže u oči, ide niz dlaku i prodaje im rog za svijeću, uvjerava ih da su dobri kad su užasni, a da su odlični kad su možda jedva prolazni. I to nije njihova krivnja, nego ovog trulog i raspadajućeg, sindikalno vođenog sustava naobrazbe. Ali jbg, oni su njegove žrtve, a to pak nije moja krivnja. Moje je da dođem pred njih i istresem im surovu istinu na stol. Pa se uvrijede. Ali na svakih 10, jedno do dvoje njih ipak razmisli o tome pa shvate da to što kažem možda zvuči grubo, ali je istina. Eto tako.

Oprosti što sam te uvrijedio, nije ništa osobno. Ali činjenice, niti moj stav o tome, ova isprika neće promijeniti.
27.06.2015 | 21:48
Zasto ObjC?
Zato jer je sav framework Mac-a i iOS-a napisan u C-u, a onda u ObjC-u. Ne zelis biti second grade developer.
Ali ja mislim da to nije tvoj problem.
Programiranje je skill, dakle vjestina, koja kao luk ima puno layera.
Ja imam 43 godine i programiram od 14-te.
Moja kcer ima 17.5, ne programira (iako natuca u Pythone-u, jer je u gimaniziji gdje je to obavezan predmet), ali joj joj jako dobro ide matematika.

Dale put do programmera kojeg netko zeli platiti da radi, ili koji radi aplikacije, za sebe, koje je netko voljan platiti je:
1. matematika (elementarna, booleova algebra i trigonometrija dobre srednje skole)
2.osnove, algoritmi, BigO notacija
3.C
4.C sa pointerima
5.neki jezik vise razine
27.06.2015 | 22:10
Slazem se sa smayoo-om potpuno.

Ja radim iOS 3+ godine. prije toga win dev 17+ god.
Imam srecu da imam "relativno" stalnog klijenta iz US (4 month+).

Napravim novu verziju iOS aplikacije. Glavni feature je scanning barcodova koji ne radi bas sjajno, ali ima druge feature pa se app jako koristi.
Decki koji su radili app prije mene su koristili neki ZBar SDK koji bas nije precizan, doduse faila 40%.
Ja si uzmem vikend i proucim sve barcode scanning SDKs u C-u, C++-u u i ObjC-u (jer Swift je pre nov) i nadjem neki.
Napravim demo app za klijente da testiraju, iako to sad nije fokus, te stavim na TestFairy. Slozim Parse SDK da mogu pratit gdje faliva najcesce.
Kupim knjigu koju je netko napiso o bar code scanning-u za iOS (koja sreca da to postoji).

Poanta ove price je samo jedna: Ako ne mislis "work you ass off to learn the shit needed to know" nemoj postal ovdje.
Svake godine u 6 mj se promjeni 20-30 % SDK i frameworka.
Ako to ne pratis, kao da te nema.

Ali bez osnova, BigO notacije, malo matke, sve ti je bez veze.
27.06.2015 | 22:29
Vidim da se svadite pa da dolijem malo ulja na vatru.

Ne vidim zašto bi prvo morala ovo ili ono. Kad joj bude trebalo naučit će. Jedino mora biti svjesna svojih ograničenja pa ne gristi projekte koji zahtijevaju komplicirane animacije i grafike generirane iz koda. Ak zna fino crtat nek si što više stvari nacrta u Photoshopu pa onda to jednostavno prikaže u aplikaciji.

Osobno radim sve u Cu, i na Macu i Windowsima, Objective C mi je taman po ukusu. Swift i slični jezici mi se uopće ne sviđaju ali uopće nemam neki negativan stav prema onima koji 'vole' i Swift i javu i bilo što drugo.

Ja ti želim sreću. Jednog dana će programiranje biti jedini posao koji postoji. Svi to trebaju naučiti. Bez obzira da li ćeš odustati i prijeći na WordPress, Excel skripte, PowerPoint prezentacije ili nešto drugo isplati se potrošiti vrijeme učeći iPhone programiranje. Uz malo sreće, sve je moguće. Prepreke ti moraju biti motivacija. Smayoo i njegove riječi ti moraju biti inspiracija a ne frustracija.
27.06.2015 | 22:34
mihaelamj kaže:

Kupim knjigu koju je netko napiso o bar code scanning-u za iOS (koja sreca da to postoji).


Onu s dalmatinkom na naslovnici?

Baš sam neki dan pisao čovjeku da ima bug na 45 strani ili tako nekako. Veli da sam prvi koji je primjetio. Austrijanac, čini se ljubazan i ok.
27.06.2015 | 22:56
Da, bas tu Ni me I Swift nije bas po gustu, Ali sta se moze
27.06.2015 | 23:43
Prošli vikend sam je prvi put otvorio i prošao par stvari, onda mi za oko zapela naslovnica.

Opis u knjizi veli - Girl from Split, Croatia, Dalmatia.

U jednom trenu sam skoro išao ovdje napisat nešto o tome al si mislim, koga bi to moglo zanimati!? Kad ono, par dana kasnije netko drugi spominje istu tu knjigu.

Pošto radim knjigovodstvene programe, nekako mi se to barcode skeniranje čini zanimljivo, iako još nisam siguran što ću s tim točno. Vidim da uz knjigu dođe i njegov library za ispis na Macu pa će mi to možda jednom trebati. U knjizi sam saznao da 2d bar kodovi nisu ograničeni dimenzijom, tj. ograničeni su dimenzijom papira što znači da stane dosta podataka. Možda bi se na svaki račun to moglo ispisat da ljudi ne moraju prepisivat račun koji dobiju.

Mada opet, tome bi trebao služiti e-račun, ali bolje je imati više opcija otvoreno.

Ti izgleda imaš neki proizvod za strane kupce?
28.06.2015 | 00:04
Ma ja Sam njima napravila update njihove iOS aplikacije kod koje je barcode scanning bitan. Sad idemo na fazu 2 I tu se bit novi bc scanning SDK implenetiran, btw ja Sam is Splita
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 35 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO