Apple Pay - ima li zainteresiranih?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple Pay - ima li zainteresiranih?


28.06.2019 | 10:44
Je li netko pokušao prebacit novac na Monese račun preko ZABA Maestro kartice?Meni ne ide.
28.06.2019 | 11:09
Probaj Visom, meni isto maestro nije radio, prepoznavao ga je kao master.
28.06.2019 | 11:25
ja danas plaćao 145 kn sa satom i nije ništa tražio
28.06.2019 | 12:53
revolut free account, prebacio kune sa erste racuna, upravo porbao na pos uredjaju kojeg imam u radnji, radi bez greske. iphone se.

ne treba uopce ulaziti u aplikaciju itd. zakljucnai telefon pribliziti iznad zaslona posa, iphone ponudi wallet i otiskom prsta autoriziram transakciju za cas.

super sve u svemu.
28.06.2019 | 14:02
Je. Dok ti ne odrežu prst.
28.06.2019 | 14:13
smayoo kaže:
Je. Dok ti ne odrežu prst.


Kao da mu je to jedini?!
28.06.2019 | 14:25
> Koliko sam shvatio, za novije uređaje, prvo pritisneš dva puta Power tipku, otvori se Wallet, zatim se identificiraš sa pogledom u uređaj (FaceID), i tek onda uređaj približiš POS-u i transakcija se automatski obavi.


Da, ja sam obrnuto napravio. Prvo sam približio POSu pa me onda tražio face id što je zahtijevalo malo akrobatike. Sad znam da se prvo trebam ukazti svom telefonu. No, pošto ionako nemam u planu plaćati telefonom nego satom jer on mi ne može ispasti dok trpam stvari u vrečicu, skoro da je svejedno kako radi na telefonu. Ovo je bilo više radi probe.
28.06.2019 | 21:43
stefanjos kaže:
E vidis ja imam samo virtualnu karticu, i nemogu u app nigdje naci pin, morat cu fizicku narucit pa da mogu i stvari preko 100kn jer mi se cini da virtualna nema pin.


Ne kuzim na sto tocno mislis ovdje, pa ne treba ti PIN ni da placas 10k kn. To je Pay, ne placas direkt karticom. Pay cak ni ne daje tvoj pravi broj kartice, provjeri na slipu sto je ispisano drugi put kad budes nesto placa. Za svaku transakciju generira novi broj kartice.
28.06.2019 | 22:42
@songoku

Kod 'obične' Mastercard kartice wireless plaćanje ide bez PIN-a do iznosa od 100 Kn. Za sva plaćanja preko 100 Kn moraš upisati PIN.

Izgleda da i kod Applepay-a, u nekim slučajevima, postoji granica do koje možeš platiti bez potrebe za ukucavanjem PIN-a. Koliko sam vidio na Apple-ovim stranicama, taj limit je obično od 15 do 25 EUR ovisno o državi.

Za Hrvatsku i Apple spominje limit o 100 Kn ( support.apple.com/en-me/HT207435 )
ali ja sam danas platio račun od cca. 180 Kn u Tommy-u (gdje se inače mora ukucati PIN za wireless Mastercard) sa iPhone-om, bez da mi je POS tražio PIN.
29.06.2019 | 11:37
@m@xym Hvala na ispravku i tom support clanku. Nisam bio svjestan za takvu limitaciju.

Koliko je meni poznato, ti limiti su postavljeni od strane banaka kad placas karticom beskontakno jer u tom slucaju nema nikakve autentifikacije. Kad placas Payom autentifikacija je vec napravljena TouchID ili FaceIDom, tako da dodatna verifikacija PINom ne bi trebala biti potrebna. Isto tako koliko vidim na ovoj support stranici pise da je limit u Irskoj €30 a ja sam uredno placao iznose od cca €100 bez da me pita PIN.

A i u clanku pise “you might need”, a ne “you will need” tako da mislim da je to cisto dio onog odvjetnickog TOS bullshita da se pravno zastite. Mozda ako POS uredjaj nije updatean nego je jos ona prva generacija kad je tek contactless uveden pa ne zna razliku izmedju Paya i obicne kartice ili takva nekakva glupost.

Koliko vidim svi potvrdjuju da uredno prolazi iznos iznad tog limita.
Ovo me bas sad zaintrigiralo, jel se ikome dogodilo da ga pita PIN? Tko koristi Pay, molim prijavite iskustva oko ovoga?
29.06.2019 | 16:02
Evo ja sam danas platio račun za 'spenzu' (špeceraj po zagrebčki) od cca 380 Kn i nisam morao ukucavati PIN.
Čak ni 'teta' na kasi nije bila začuđena kad sam joj, držeći mobitel u ruci, rekao: 'Mastercard'. Samo je komentirala:'Oooo i vi ste se modernizirali'. Što znači da su stranci već plaćali iPhone-om i /ili AppleWatch-em.

Jedina razlika koju sam primijetio kod plaćanja iPhone-om i Revolut fizičkom karticom je ta da su sva plaćanja fizičkom karticom trenutna, a plaćanja preko ApplePay-a (zadnja četiri dana) su prvo u statusu: 'Pending', a tek nakon par dana pređu u 'Confirmed'.
I tu je je malo zbunjujuće to što mi je u Revolut app-u prvo plaćanj još uvijek u statusu 'Pending', a u Wallet aplikaciji, isto to plaćanje je u statusu: 'Confirmed'.

Drago mi je da nema ovog limita od 100 Kn za PIN, jer mi se vrlo rijeko dogodi da napravim račun ispod 200 Kn kad kupujem namirnice.

Sad me baš zaintrigiralo da kupim AppleWatch, doduše ne samo zbog ApplePay-a, ali između ostalog zbog full pojednostavljene kupovine.
29.06.2019 | 16:20
Kako je to "ful pojednostavljena" kupovina? Ja bih bio spreman reći da je kupovina ful pojednostavljena kad bi se mogao s kolicima samo propeljati kroz "čitač", bez da išta moram vaditi, da itko to mora komad po komad potezati preko barcode skenera, da onda ja to moram utrpavati natrag u kolica...
To što na kraju svega toga umjesto karticom preko posa mahnem satom (kojeg ne nosim već 20 godina) ili mobitelom - kako je to "ful pojednostavljeno"?
29.06.2019 | 16:36
smayoo kaže:
Kako je to "ful pojednostavljena" kupovina? Ja bih bio spreman reći da je kupovina ful pojednostavljena kad bi se mogao s kolicima samo propeljati kroz "čitač", bez da išta moram vaditi, da itko to mora komad po komad potezati preko barcode skenera, da onda ja to moram utrpavati natrag u kolica...
To što na kraju svega toga umjesto karticom preko posa mahnem satom (kojeg ne nosim već 20 godina) ili mobitelom - kako je to "ful pojednostavljeno"?


Dobar post, slazem se sa svim navedenim.

Primjenu ovakvog tipa placanja vidim korisnim onima koji su nonstop na mobitelu, pa tako i u redu na blagajni Eventualno u nekoj blizoj buducnosti, u svijetu bez gotovinskog placanja i novcanika. applepay (i googlepay) je jos uvijek gimmick, barem ga ja tako vidim.
29.06.2019 | 16:44
@smayoo Mislis nesto tipa Amazon Go

www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=16008589011
29.06.2019 | 17:15
smayoo kaže:
Kako je to "ful pojednostavljena" kupovina? Ja bih bio spreman reći da je kupovina ful pojednostavljena kad bi se mogao s kolicima samo propeljati kroz "čitač", bez da išta moram vaditi, da itko to mora komad po komad potezati preko barcode skenera, da onda ja to moram utrpavati natrag u kolica...
To što na kraju svega toga umjesto karticom preko posa mahnem satom (kojeg ne nosim već 20 godina) ili mobitelom - kako je to "ful pojednostavljeno"?


da fakat, nemojmo vikati revolucija bas na prvu loptu ovo je ok alternativa beskontaktnom placanju karticom, dinamika je ista.

meni u ovoj prici vise fascinira revoult. otvorio sam legit prepaid bankovni racun sa mastercardicom u roku od 10 minuta, dignuo gore neke novce, i mogao ih trositi kako god zelim, a mogu ih poslati i nekome na drugom kraju svijeta trenutno bez provizije ili sa neznatnom provizijom...
malo jos moram prostudirati, ali ozbiljno razmisljam dizat gore novce i placati sve racune bez kune provizije. sve to dok privredna dize proviziju po racunu na 2,25 kn. to je za njih odgovor za buducnost.
ono sto je bio iphone za pametne telefone, i "telefone" opcenito, to su revoult i slicni za bankarstvo.
29.06.2019 | 17:28
kinsif kaže:

malo jos moram prostudirati, ali ozbiljno razmisljam dizat gore novce i placati sve racune bez kune provizije. sve to dok privredna dize proviziju po racunu na 2,25 kn. to je za njih odgovor za buducnost.
ono sto je bio iphone za pametne telefone, i "telefone" opcenito, to su revoult i slicni za bankarstvo.


Sve to stoji, ali budi na oprezu, takve banke nisu registrirane u rh i ne podlijezu nasim zakonima, koji ipak koliko toliko cuvaju tvoj novac ako dodje do propasti banke.

Side racun - da, glavni racun nikako ne imho.
29.06.2019 | 19:57
smayoo kaže:
Kako je to "ful pojednostavljena" kupovina?


Ispričavam se, mislio sam na ful pojednostavljeno plaćanje.

Ja bih bio spreman reći da je kupovina ful pojednostavljena kad bi se mogao s kolicima samo propeljati kroz "čitač", bez da išta moram vaditi, da itko to mora komad po komad potezati preko barcode skenera, da onda ja to moram utrpavati natrag u kolica...


Biti će u (relativno) skoroj budućnosti i toga. Kažem, relativno, jer kod nas se noviteti uvode samo po inerciji, a kako nam je dobar dio trgovina u stranim rukama, postoji velika vjerojatnost da se noviteti uvedeni u naprednijim državama uvedu i kod nas.

To što na kraju svega toga umjesto karticom preko posa mahnem satom (kojeg ne nosim već 20 godina) ili mobitelom - kako je to "ful pojednostavljeno"?


Pojednostavljeno je u smislu da ne moraš vaditi novčanik, tražiti gotovinu ili karticu, davati je blagajnici ili sam gurati u POS ili staviti iznad POS-a pa onda opet ukucavati PIN, pa još vraćati kusur u novčanik...
Nema nikakve potrebe da mašeš sa mobitelom ili satom.
Samo staviš AppleWatch iznad POS-a i pritisneš home tipku prstom, i to je to.

kinsif kaže:
Sve to stoji, ali budi na oprezu, takve banke nisu registrirane u rh i ne podlijezu nasim zakonima, koji ipak koliko toliko cuvaju tvoj novac ako dodje do propasti banke.


Iz iskustva znamo da, to što je neka banka ili druga financijska institucija, registrirana u RH, ne znači ništa po pitanju sigurnosti. Mnogi su se 'opekli' sa raznim kreditnim udrugama, a ni štediše banaka koje su svojevremeno propale ili bile sanirane, nisu puno manje živaca potrošili dok su došli do svojih novaca.

Side racun - da, glavni racun nikako ne imho.


Ja Revolut i vidim samo kao pomoćno sredstvo, u konkretnom slučaju, sredstvo koje mi omogućava korištenje ApplePay-a. Stavim određeni iznos novca na račun, i trošim ga.
Netko drugi će ga koristiti zbog neke druge pogodnosti, npr. slanja novca unutar EU bez ikakvih naknada (onaj tko je imao prigodu koristiti Western Union dobro zna koliko se to naplaćuje), ili dizanja novca sa bankomata u inozemstvu bez provizije.
30.06.2019 | 13:29
Otvorio sam Revolut i iskreno rečeno oduševio sam se! Sad uplaćujem lovu na Revolut i trošim od tuda, uredio sam si štednju tako da mi zaokruži iznos računa i kusur uplati na tu štednju. Stavio sam poprilično velik iznos da želim uštedjeti, tako kad bude pun iznenadit će me.
Preporuke.
Upogonio sam i Apple Pay kad ga prvi put budem koristio javljam dojam.

Ako bude sve u redu Revolut će postati moje glavno sredstvo novčanih transakcija. Treba Bankama je..t sve po spisku.
30.06.2019 | 14:06
A kako im to je..š sve po spisku kad i dalje moraš sve to trapulat preko nekog bankpvnog računa?
30.06.2019 | 14:32
Samo jedna naknada! Sve ostale su muhte ili zanemarivo male. Evo sad prebacih 1000,00 Kn na revolut sa mastera i master opterećen sa 1000,00 Kn a Revolut za 1000,00 Kn bogatiji nigdje ništa o nekim naknadama. Tako ću im je..at sve po spisku., moj Smayoo:P
30.06.2019 | 14:49
Imam jedno pitanje oko svega ovoga... hoce li taj Revolut i upogonjeni ApplePay, ako je otvoren u HR, raditi i van HR? Odnosno, hoce li to raditi na bilo kojem POS uredaju bilo gdje u svijetu? (tu prvenstveno mislim na ApplePay, i beskontaktno placanje)

Hvala
30.06.2019 | 15:27
svugdje! Isprobao Revolut u Njemačkoj i radi bez greške. Appe Pay bi isto trebao, siguran sam. Pozitivno je što nema gubitaka kod kupnje/prodaje deviza, nema kupvna za devize i prodajna za devize.
30.06.2019 | 15:56
Hvala na odgovoru.

Ima sigurno naknade za promjenu valute, inace bi to bio bankarski fenomen Ako ju vec ne prikazuju kao naknadu, vjerojatno imaju neki svoj nakaradan tecaj, pa ga dode na isto. Nisam jos vidio banku koja ce mijenjati valute a da ne zaradi nesto na tome....

(prema kojem tecaju se ravnaju? )
30.06.2019 | 16:21
Kod promjene tečaja ravnaju se nekakvim 'interbank exchange rate-om' koji se kontinuirano mijenja tijekom tjedna, dok je weekendom zamrznut, pa se dodaje 0.5% svim važnijim valutama tj 1% svim ostalim.

Trenutno je tečaj ovakav:

1 EUR = 7.3205 HRK
1 HRK = 0.1336 EUR (7.4850 za 1 EUR)
30.06.2019 | 16:39
Baš sad sam radio top-up (nadoplatu) Revoluta i primijetio razliku u odnosu na dosadašnje doplate. Umjesto otvaranja web sučelja za 3D Secure plaćanje od strane OTP banke (njihov sam klijent), i unosa PIN-a a zatim PAM-a (koje se dobije putem SMS-a), nakon unosa iznosa za doplatu, i pritiska na 'tipku' Add Money, samo je update-a stanje na kartici (uvećano za željeni iznos).

A također, u banking aplikaciji OTP-a vidim da na rezervaciji imam: POS - Revolut_XXXXX
Dok toga za dosadašnje rezervacije nije bilo, a dosadašnji prijenosi novca se 'vide' kao POS plaćanje u tom iznosu, i nigdje se ne spominje Revolut.
30.06.2019 | 17:32
Skinuo i instalirao Revolut čim su objavili dostupnost u HR. Koristio ga na satu i telefonu (iPhone 8 plus). Platio i račun preko 100 kuna i nije me tražio pin. Super jednostavno super radi. Došao u dućan bez novčanika i umjesto mlijeka uzeo još dosta stvari. Kako nisam imao dovoljno na revolut računu, dodatno prebacio 180 kuna i par sekundi nakon toga platio. Jednostavno, brzo elegantno.
30.06.2019 | 17:54
tino1 kaže:
Samo jedna naknada! Sve ostale su muhte ili zanemarivo male. Evo sad prebacih 1000,00 Kn na revolut sa mastera i master opterećen sa 1000,00 Kn a Revolut za 1000,00 Kn bogatiji nigdje ništa o nekim naknadama. Tako ću im je..at sve po spisku., moj Smayoo:P


Evo, nije da sad želim zajebavati, ali ne kužim i molim da mi objasniš. Koja naknada? Zar si do sad plaćao npr. Maestro karticom od npr. Erste banke (ili Zagrebačke, ili Privredne, ili whatever) u dućanu, na benzinskoj pumpi, u restoranu, igdje, pa da ti je banka naplatila neku naknadu za to?

Pitam, jer tako mi ispada ovo što pišeš, a ja znam da meni nije. Meni banka naplati mjesečno neku fiksnu naknadu "za vođenje tekućeg računa" (ili tako neki bullshit, mogli su napisati i "harač zato što možemo" što se mene tiče) i ta je naknada ista bez obzira koliko transakcija ja radio preko tog računa. Dakle, tu naknadu platim banci jednako, imao ja samo jednu transakciju (uplata na Revolut) ili ih imao 400 (dućan, pumpa, restoran, ovo, ono...).

POjedinačne naknade meni banka dodatno naplaćuje kad izdam nalog za uplatu na neki IBAN (npr. režijski računi i sl.). Želiš reći da Revolut to ne naplaćuje (npr. da platim račun za struju ili vodu preko njih)? Ako da, kakve to veze ima s Apple Pay i ima li uopće?
30.06.2019 | 20:42
Evo, je baš da želiš zajebavati. Ko tebi đubrad od banaka ne naplaćuje nikakvu naknadu, normalno da te deru pri svakom plaćanju. Ili imaš li ti kreditnu bez članarine? Pa znaš šta nek i košta nešto, ali samo da govna bankarska nemaju nikakve koristi od mene. Otvaranje računa je super jednostavno i radi bez greške. A ti brate ako možeš bez Revoluta, bujrum. Ja sam odlučio moju lovu njima darovati i zato ih hvalim an sav glas. Ako se to, bog da, proširi na druge bankarske radnje oni će biti moj glavni račun. Već provjeravam otvoriti Revolut a firmu.


EDIT: Kad plaćaš nešto u stranoj valuti onda ti tvoja jebena ZaBa obračuna po srednjem tečaju? Ili odere li te ko malog Peru u tečaju "kupovni za devize"- "prodajni za devize". Đubrad čeka do dana obračuna da ti naplati trošak valute, da im ne bi koja kuna promakla. To ti je, moj braco, i do 1% pa ti sviraj tubu.
EDIT 1: meni se desilo da su mi u Italiji cca 900,00€ previše skinuli, to su i priznali, ali skinuli su mi po kupovnom a vratili po prodajnom! Nije bilo šanse da se s njima moglo dogovoriti! Govna i neka propadnu!!!
30.06.2019 | 21:27
tino1 kaže:
Evo, je baš da želiš zajebavati. Ko tebi đubrad od banaka ne naplaćuje nikakvu naknadu, normalno da te deru pri svakom plaćanju. Ili imaš li ti kreditnu bez članarine?


Pa daj pročitaj što sam napisao. Da, naplaćuju mi mjesečnu naknadu ("članarinu", whatever). Isto kao i tebi. Samo što je tebi naplate mjesečno isti iznos za jednu transakciju kao meni za stotinjak koliko ih mjesečno napravim.

Neka, na primjer, ta "članarina" košta 20 kn mjesečno. Ti si, dakle, platio 20 kn naknade za JEDNU transakciju (prebacivanje novca na Revolut), a ja sam platio cca 0,2 Kn naknade po transakciji. OK?

Pa znaš šta nek i košta nešto, ali samo da govna bankarska nemaju nikakve koristi od mene.


Pa kako dfak nemaju koristi kad svejedno moraš imati račun u banci i plaćati za njega mjesečnu članarinu?
Jedino si postigao da za kupovine na POSu ne dobivaju oni proviziju od trgovca, nego Revolut.

A ti brate ako možeš bez Revoluta, bujrum.


Pa mogu, naravno da mogu. Nije u tome stvar. Ja nisam sigurno netko tko se bori rukama i nogama protiv novotarija, ali nisam isto tako niti netko tko će skočiti na prvi glas. Previše sam se govana tako najeo. Bio sam među prvim korisnicima ENC-a u Hrvatskoj, među prvim korisnicima Telebankinga (preko modema, na dial-in server banke), među prvim korisnicima WAP-a (tko se sjeća što je WAP? ), među prvim korisnicima ISDN-a (tko se sjeća što je ISDN? ), među prvim korisnicima Interneta u Hrvatskoj (tko se sjeća Archieja, Gophera, Veronice, Telnet MMORPGova, CARNetovih SLIP modemskih ulaza...? ). I svaki put sam se najeo govana jer sam htio brže bolje probati i koristiti sve te nove tehnologije. Nije li upravo Steve Jobs jednom lakonski izjavio (mislim da je bilo onda kad su izbacili iPhone 3G po bitno nižoj cijeni od prvog iPhonea) kako "early adopters always get screwed"? Nisam siguran je li baš on, ne da mi se sad googlati pa se ispričavam ako sam pogriješio, ali nije ni bitno tko je to rekao, bitno je da je to - tako.

Dakle, koliko pratim, regulativa EU ide u smjeru da legalizira platni promet koji može ići i mimo banaka, a banke se tu tuku rukama i nogama protiv toga (naravno). Onog časa kad ta pravna bitka završi i kad se novi platni sustav ustroji kako treba, onda će itekako imati smisla odabrati posrednika plaćanja koji nudi dobre uvjete i s kojim možeš poslovati i bez banaka. Do tada - meni je to sve samo "nice to have" điđa.

Ja sam odlučio moju lovu njima darovati i zato ih hvalim an sav glas. Ako se to, bog da, proširi na druge bankarske radnje oni će biti moj glavni račun. Već provjeravam otvoriti Revolut a firmu.


I ja ću za tobom. Čim dođe vrijeme da je to provjereno i očišćeno od problema (tehničke naravi prvenstveno, a onda i pravne i administrativne). U međuvremenu, ti ispitaj teren, bujrum.

EDIT: Kad plaćaš nešto u stranoj valuti onda ti tvoja jebena ZaBa obračuna po srednjem tečaju? Ili odere li te ko malog Peru u tečaju "kupovni za devize"- "prodajni za devize".


Obračuna po tečaju ako nemam te valute na računu, naravno. Kad plaćam online, to pokrivam dotičnom valutom (USD, EUR, RMB...) koju imam na svom računu.

Đubrad čeka do dana obračuna da ti naplati trošak valute, da im ne bi koja kuna promakla. To ti je, moj braco, i do 1% pa ti sviraj tubu.


Točno. Nekad u njihovu, nekad u tvoju korist. Ali kakve veze ima ako pokrivaš valutom plaćanja?

EDIT 1: meni se desilo da su mi u Italiji cca 900,00€ previše skinuli, to su i priznali, ali skinuli su mi po kupovnom a vratili po prodajnom! Nije bilo šanse da se s njima moglo dogovoriti! Govna i neka propadnu!!!


Suosjećam s tobom, ali znaš i sam da neće nikad propasti.

Ako su zaista baš oni (banka) skrivili tu pogrešku, trebali su ti, naravno, samo poništiti transakciju. Ali vjerojatnije je pogrešku skrivio trgovac (koji je dvaput proveo istu transakciju), tako da tu banka i nije baš kriva, jbg.
30.06.2019 | 22:08
I dalje nisam našao neki jednostavni vodič koji bi vrlo jasno rekao koja je prednost svega toga?

Što bih s time mogao ili mogao jeftinije, nego li mogu sada?
Moderatori: jupi, Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 11 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO