Externi HDD na PC-u i Macu?!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Externi HDD na PC-u i Macu?!


17.06.2011 | 15:56
Finn kaže:
hvala.
još me dvije stvari zanimaju:
1. može li se i kako namjestiti da TM radi backup samo određenog dijela harda? npr. da mi radi backup svega osim foldera s filmovima i muzikom.

TM i radi tako. Otvori Time Machine Preferences pa pod Options dodaj foldere koje ne želiš backupirati.
17.06.2011 | 16:12
da, nisam izgleda dovoljno koncentrirano to gledao...
a ovo drugo, može li se to s "običnim" ext hdd-om?
17.06.2011 | 18:08
Može.
17.06.2011 | 18:48
a kako - to je tajna?
17.06.2011 | 18:57
Ne može istovremeno, ali na jednom disku svaki komp može zasebno imati svoj backup. Nisam siguran, ali možda je moguća varijanta da se disk spojit na AirPort ili neki ruter, pa se omogući bežični backup.
24.07.2011 | 22:04
Kako se koristi taj MacFuse program? Ja sam ga skinuo, šta sad trebam radit s njim? Kako da najlakše omogućim pisanje po vanjskom NTFS-u? Tako da upišem one komande u terminal? Disk je pun, pa nemam gdje prebacit podatke da ga formatiram...
Thx
24.07.2011 | 22:27
Ako ti je disk pun, što bi pisao na njega?

Ako koristiš MacFUSE, ne treba upisivati komande u Terminal. Otvori MAcFUSE u System Preferences i provjeri da li je aktiviran (ako ti je dostupan gumb "Remove", to znači da je aktiviran) i to bi trebalo biti dosta - kad ubodeš NTFS disk, on će se mountati preko MacFUSE-a i moći ćeš pisati po njemu.
24.07.2011 | 22:35
Disk je pun.. krivo sam se izrazio.. na macu imam 50 Gb slobodno, a vanjski Hdd je od 320 od čega je 30 Gb slobodno.. pa nemam gdje prebacit te podatke.. evo napravio sam kako si rekao.. macfuse je aktiviran, uključim HDD idem copy na bilo koji file ali me ne pusti da paste-am na HDD... ? Trebam možda još negdje nešto uključit, u system preferences možda?
25.07.2011 | 10:10
Nisam koristio MacFUSE (odnosno NTFS-3G, MacFUSE je samo platforma koju NTFS-3G treba da bi radio) odavno pa više nisam siguran, ali mislim da u tom slučaju treba otići u Disk Utility i tamo taj disk unmountati i ponovno mountati s ručno odabranim NTFS-3G driverom (umjesto standardnog Apple drivera).

Piše točno u pratećoj dokumentaciji od NTFS-3G, baš je opisan taj problem.
27.07.2011 | 17:49
Uhhh... evo sad sam instalirao NTFS-3G i konačno sve radi...
Thx!
02.08.2011 | 14:38
Nakon nekog vremena uključim isti HDD i dobijem poruku:

NTFS-3G could not mount (moj HDD) because following problem occured:

dyld: Library not loaded: user/local/lib/libfuse.2.dylib

Referenced from: /usr/local/bin/ntfs-3g
Reason: image not found
02.08.2011 | 16:15
Bo... Taj NTFS-3G je dosta ćudljiv i bugovit. To je razlog zašto sam ga ja maknuo. Ugrađena podrška od Snowa (koja se uključi preko terminala) je puno stabilnija.
31.12.2013 | 04:54
zanimljivo jeftino i dobro rješenje kao odgovor na osnovno pitanje.

www.csv-direct.de/artinfo.php?artnr=A%20...&KATEGORIE=33016

www.synchrotech.com/products-thunderbolt...er-delock-61971.html

www.ebay.com/itm/Thunderbolt-to-SATA-6Gb...upply-/271258775246?

ima i na you tubu



Delock ej njemačka tvrtka s renomeom u sitnijoj elektronici, koenktorima itd., trebali bi biti ok...

Synchrotech mi se javio na pitanje o broju prodanih i zadovoljstvu korisnika s rečenicama da su hrpu prodali u USA, da niko ne vraća i da nemaju nikakvih pitanja jer da radi jednostavno i dovoljno brzo...testove niko nema, a baš me zanimalo jer brže od USB3 (kad se proba na SSD diskove, jer HDDovi i ne mogu biti brži...)
03.02.2015 | 16:50
Planiram kupiti HDD od 2TB za korištenje s Macbook Pro Retina 13. Zamolio bih da mi predložite najpovoljnija rješenja u omjeru cijena-kvaliteta u domaćim trgovinama. Također, mislim uzeti 2.5 disk vjerojatno radi portabilnosti, no zanima me koje su moguće prednosti i nedostaci 3.5 diskova osim same cijene.

Čuo sam i za postojanje diskova s thunderbolt konektorom preko kojih je prijenos podataka navnodo jako brz. Gdje ih se može kupiti kod nas, koliko je to brže od standardne USB 3.0 veze i koja je razlika u cijeni?
03.02.2015 | 16:58
3,5" mehanički disk
Prednost:
Veća brzina, manja cijena po GB, veći ukupni kapacitet
Nedostatak:
Veći gabariti, veća potrošnja (gotovo redovito treba ekstra napajanje)

2,5" mehanički disk
Prednost:
Manje dimenzije, manja potrošnja (gotovo redovito dovoljno napajanje USB porta)
Nedostatak:
Veća cijena po GB, manji ukupni kapacitet, manja brzina.

Thunderbolt diskovi/kućišta su dosta skuplja od USB 3.0 alternative (www.finder.hr/index.cfm). Tu imaš pa proući.
Ja bi se zadržao na USB 3.0 diskovima. Ako je pretežno za nositi okolo, onda 2,5", a ako je pretežno za po doma, onda 3,5".
03.02.2015 | 17:00
Ako sam dobro shvatio, cijelo vrijeme misliš na vanjski disk? Vjerojatno je glavni nedostatak 3,5" diska u tom smislu taj da ti za 3,5" disk treba posebno vanjsko napajanje, dakle ne možeš ga napajati iz USB porta (ni iz 2 USB porta) pa ti onda niti ne može raditi "na krilu", tj. kad si negdje gdje radiš na bateriji, već samo "na stolu", tj. kad si negdje gdje imaš stabilni izvor napajanja. Jasno, i prenosivost je lošija jer je sam disk puno veći, a još moraš navlačiti s njim i njegov napajač i napojni kabel.

No, ako ti je ionako plan taj disk držati na stolu, 3,5" ti je bolji izbor jer je općenito veća pouzdanost (disk u većem kućištu se bolje hladi pa je potencijalno u prosjeku dugovječniji).

Thunderbolt vanjski diskovi koji se nude su uglavnom svi za "stolnu", odnosno "shelf" varijantu, nisu za prenošenje. Evo ti par linkova, ali nemoj ih smatrati mojom preporukom. WD ne preporučujem nikom, a LaCie bije glas da diskove formatira na neki čudan način pa se ljudima događalo da im krepa elektronika pa ne mogu do podataka iako je disk živ i zdrav.
www.hardjura.hr/pregled-proizvoda/013056...ok-thunderbolt-4-tb/
www.lacie.com.hr/proizvodi.cfm?id=4838&kat=35
03.02.2015 | 17:35
Portabilnost mi je važna kod eksternog diska, ako ću na njemu nositi sve dokumente i datoteke kojima se svakodnevno koristim, korisno mi je da to mogu strpati u torbu gdje god išao, a da ne osjetim preveliko opterećenje. Tako da ću vjerojatno ići na 2.5" varijantu s USB 3.0 vezom.

Jel ima išta povoljnije od ovdje linkanih stvari? Tipa da se za 700-800 kn može dobiti 2.5 disk od 2 TB? Mislim čak da bi mi bio dosta i neki od 1TB, ali želim igrati na sigurno obzirom da skidam jako puno multimedije.
03.02.2015 | 19:35
Ja sam prije cca mjesec dana uzeo 2.5" ADATA eksterni, USB 3.0, 2 TB disk. Koštao je cca 750 kn sa PDV-om a vidio sam da ima i nekih Toshiba za te pare tako da to i nije teško za naći.
03.02.2015 | 19:39
Light kaže:
Jel ima išta povoljnije od ovdje linkanih stvari? Tipa da se za 700-800 kn može dobiti 2.5 disk od 2 TB? Mislim čak da bi mi bio dosta i neki od 1TB, ali želim igrati na sigurno obzirom da skidam jako puno multimedije.


Ja sve kupujem u Linksu, eventualno onak impulsno u macro-micro... Blizu su mi i to je to, nema tu filozofiranja kod 2,5 eksternih diskova.
03.02.2015 | 20:40
Light kaže:
Portabilnost mi je važna kod eksternog diska, ako ću na njemu nositi sve dokumente i datoteke kojima se svakodnevno koristim, korisno mi je da to mogu strpati u torbu gdje god išao, a da ne osjetim preveliko opterećenje. Tako da ću vjerojatno ići na 2.5" varijantu s USB 3.0 vezom.

Jel ima išta povoljnije od ovdje linkanih stvari? Tipa da se za 700-800 kn može dobiti 2.5 disk od 2 TB? Mislim čak da bi mi bio dosta i neki od 1TB, ali želim igrati na sigurno obzirom da skidam jako puno multimedije.


Moja preporuka je za nošenje okolo 64GB stick. Što se to ima za nositi okolo a da zauzima ukupno 2TB?
03.02.2015 | 21:27
Svejedno, svatko ima svoje prohtjeve i razloge za njih.
04.02.2015 | 07:48
Pa naravno. Ja sam nakupovao 2,5" diskova (mislim 5 komada) za pohranu slika i multimedije. Rijetko idu od doma. Prednost je što nemaju napajanje. Jedan od 1TB ne radi na USB HUB-u jer ovaj nema napajanje. Ostali rade.
Većinom su to Toshiba diskovi, bez obzira što piše na kućištu. Imam i nekoiko 3,5" diskova za backup.
Diskove sam kupovao redom u Austriji i Italiji jer su od 70-100EUR-a. MediaMarkt ili MediaWorld su dućani koje posjećujem.
04.02.2015 | 08:24
ima li ti usb hub možda konektor za napajanje?
04.02.2015 | 08:43
Ima, ali nije bitno.
06.11.2015 | 07:01
Pozdrav
Htio bi staviti u svoj MacMini ne ovaj zadnji nego verzija prije SSD
Gdje i kakav kupiti a da je cijena pristupacna u smislu velika cokolada malo novaca?
Gledao sam owc ali malo mi je puno dati za onaj "osnovni" ssd sa velicinom od 120 gb

Imate li kakav prijedlog?
Hvala
19.11.2015 | 18:28
Ja sam uzeo LaCie Rugged Raid od 4TB. Disk je otporan na udarce, prasinu i vodu, ima integrirani Thunderbolt kabel, a ima i opciju spajanja USB 3.0. Za spajanje preko TB-a mu ne treba vanjsko napajanje, a preko USB 3.0 treba strujni kabel. Narucio sam ga iz OWC-a i jos sam naletio i na neku akciju. Kome treba velik kapacitet i velika brzina za rad na terenu ovo je super opcija. Meni je osim toga bitno da mi dobro radi i na Mac i PC masinama, pa sam se odlucio na njega. BTW, brzina mu je na Raid 0 konstantno oko 250 MB/s i za pisanje i za citanje. Cijena je malo paprena, ali kome treba... www.lacie.com/gb/en/products/mobile-storage/rugged-raid/
29.02.2016 | 19:16
USB3 vanjski, SiliconPower 2TB disk, godinu i po dana star. Čudan kvar koji se na kraju sveo na USB3 kabl.

Na tom SP disku imam backup svih svojih kompova i nosim ga u ruksaku gdje god da idem. Uz nekoliko NAS-ova i TimeCapsule sa TimeMachine ovo mi je disk na koji povremeno pobacam stvari da mi se nađu po putu. Gotovo stalno je sa mnom i često doživljava stresove. SP je popunjen otprilike 1.6TB.

Prije mjesec dana kod kopiranja je javio grešku. Kupio sam isti dan Toshibin 4TB CanvioDesk i sve podatke prebacio na njega. Zatim sam formatirao SP na HFS Journaled, ponovo sve vratio gore i do nedavno je normalno radio. Natrpao sam još 20-30 GB i činilo se da je disk OK. Na žalost, jučer je opet javio grešku kod kopiranja sa novog MacMinija. Spojim ga na MacBook Air - greška. Spojim ga na stari Mini i sve normalno radi. Čita, piše, kao da se ništa nije dogodilo.

OK? U čemu je fora? Vratim ga na novi Mini i opet javi grešku. Na tom Miniju je najčešće i korišten, na njemu je formatiran i normalno je radio do trenutka kad više ne želi raditi i gotovo. Više na tom kompu ne radi snimanje na disk, čak niti najsitnijih stvari.

Malo googlanja je usmjerilo pažnju na USB kabl. Stari Mini ima USB2 portove i zato sve radi. Iz nekog razloga kabl što je došao uz disk prestane raditi u određenom trenutku i dalje više nije moguće zapisivati - čitanje radi sasvim normalno. Zatim sam ga spojio preko USB2 huba na taj Mini i kopiranje istih stvari je prošlo bez greške. Baš sam slao veće stvari, desetak GB i sve je prošlo bez problema.

Uglavnom, malo prije sam kupio novi kabl (nalik ovom) i čini se da je to riješilo problem, sad radi i na USB3 priključcima. Ovo bi bio sasvim dobar primjer zašto su nestandardni kablovi potencijalni problem.

Iskreno, cijela stvar je malo čudna i to je razlog zašto sam išao u sve detalje. Možda će netko uskoro imati sličan problem pa bi bilo glupo da sumnja u disk ili verziju sistema ili drivere koji svi mogu biti potpuno u redu. Bolje prvo početi od kabla.
29.02.2016 | 19:31
Hvala na info. Dobro je znati.
29.02.2016 | 19:35
A joj, sad sam pogledao, Toshiba Canvio ima isti takav kabl utaknut. Da sam se barem ranije sjetio. Svejedno, ionako sam morao kupiti novi.

Znaš li, disk je i dalje pod garancijom, da li kabl ulazi u garanciju?
29.02.2016 | 20:03
Mislim kako nije kabel pod garancijlom. Probaj.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 54 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO