Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?

29.06.2019 | 11:13
I puno iskustva i osjećaja u prstima koje ima onaj tko ima iskustva.
29.06.2019 | 13:11
Nedavno sam gledao na YT nekoliko vida u kojima rade ugrade procesora na MacPro-u, i tek onda sam skontao da postoje dvije verzije procesora koje Apple ugrađuje, sa i bez metalnog poklopca.

Taj delidding su uglavnom radili tako da prvo pažljivo odvoje rubove metalnog poklopca sa nekom vrstom žileta, kojeg onda postave ispod svakog od četiri ruba, i zatim profi fenom sa toplim zrakom, zagrijavaju pažljivo sredinu poklopca, dok se ovaj ne odvoji od procesora, a zatim mehanički (nožem i finim brusnim papirom) očiste ljepilo sa procesora.

Aktiviranje crvene LEDice na ploči je indikator pregrijavanja procesora i rješava se pravilnim zatezanjem hladnjaka (spominje se i točno određeni broj namotaja odvijača kod montaže, ali ni to nije uvijek pravilo).

Može se montirati i obični procesor (sa metalnim poklopcem) ali je potrebno ubaciti thermal-pad-ove iznad čipova pored procesora, kako bi i oni ostvarili kontakt sa hladnjakom.
29.06.2019 | 13:23
I ja sam to sve pregledao, i onda kad vidiš kakav je komad procesora ovo kaj ide u mac pro, bez problema to odradiš sa šrafštukom za 30 sekundi. Ovo petljanje sa žiletima, pa grijanje itd samo nudi bezbroj potencijalnih problema i mjesta gdje možeš sve usr...ti.

Ako poklopac ne skineš, onda imaš još i problem konektora za hladnjak ventilatora koji ti ne uđe (ako podložiš s termalpadovima)...
29.06.2019 | 14:04
E da, na taj konektor sam skroz zaboravio, on se u tom slučaju baš morao onako, maštovito uštekati, a da napravi kontakt...
03.07.2019 | 05:38
Evo citajuci ovaj post i Davorov osvrt na Novi Mac Pro vidjeh da nemam sta vise cekati i bacio sam se u potragu za “Novim” MacPro 4.1 ili 5.1 kojim bih zamjenio svoj 1.1 koji ruku na srce jos dobro radi.

Tako sam i ja naletio na Mac pro 5.1 mid 2012, 2x 2,4 GHz 6-core, 32GB ram, Radeon HD 5770

Vidim da je glavni alat za 4.1-5.1 šarafštok posto sam ga i ja koristio za izradu 2 nosaca za HDD ( Ne pasu od 1.1, kraci su)

Ovaj Zapcev DIY o delidingu procesora treba izdvojiti posebno.
03.07.2019 | 07:12
Da se prebacim u pravilnu temu, bio sam pisao tamo pod Mac Pro Problem ne shvacajuci da sam u krivom threadu.

Uglavnom, ipak je presudila sigurnost garancije pa sam uzeo ovu s mall.hr. Jucer sam ju pokupio u dostavnom centru. Jos mi fali Display port to Minidisplay port.
03.07.2019 | 09:27
Baš javi radi li to ok, znači veliki DisplayPort na Mini DisplayPort na Cinemi 27! To je kombinacija koju imaš, zar ne?
03.07.2019 | 09:35
Mislim da je bolje kupiti odgovarajući kabel, nego adapter, kad se već radi o stacionarnom setupu. Morao bih sad prekopati, nisam siguran da li smo mi takav kabel (DP-MDP) kupili u Ventexu ili naručili preko interneta, ali dobavljiv je i ne preskup.
03.07.2019 | 11:04
Bolje je kupiti kabel, cisto zbog naprezanja adaptera na konekciji graficke. Ali,...

Imam Cinema display kojemu je kabel inegriran i na njemu je muski mini display port, stoga mi treba adapter za graficku koja ima zenski ulaz obinog display porta.

Za prvu ruku otici cu si kupiti ovo www.chipoteka.hr/artikl/98017/adapter-dp...ock-65240-2630410603
da si mogu spojiti dok sa ebaya cekam ovo www.ebay.com/itm/Display-Port-DP-Male-to...b:g:MigAAOSwkP1bc-WT

zato nemogu korisiti obican kabel
03.07.2019 | 20:39
Bok,

evo me pišem sa sada 12 core Mac Pro 5,1.

ScreenShot2019-07-03at21.34.38.png

Sve je proslo ok, malo je bilo stresa, ali uz Davoru pomoc i jos jedan kratak poziv rustyu uspio sam ugraditi nove procesore.

Prije i poslije sam odradio geekbench i rezultati su sljedeci

8 core -> Single Core GB rezultat 2217

12 core -> Single Core GB rezultat 2295

8 core -> Multi Core GB rezultat 14654

12 core -> Multi Core GB rezultat 18822

U Single core ocekivani rezultat, a multi core rezultat je zavidan!

Sutra idemo dalje na ugradnju graficke kartice!
03.07.2019 | 21:00
Ovo je sjajna vijest! I mislim da bi kupci npr. novog Mac minija pali na dupe da znaju koliko su malo koštali ovakvi ekonomični 12-core procesori koji nisu iz high-end ponude, a zapravo su više nego dovoljni za gomilu toga, pogotovo kada uz sebe imaju RX 580 i dovoljno RAM-a. Mislim da ti sirove snage neće faliti!

Sada bi bilo super napucati RAM, pogotovo ako je moguće složiti kombinaciju da se memoriji pristupa trokanalno, to je najbrži način za ove Mac Pro.
03.07.2019 | 21:54
Definitivno bolja ponuda od Mac Mini (koju sam i sam gledao u kombinaciji sa eksternom grafickom karticom). Medjutim, ovako je lakse instalirati RAM, graficku a i na krau svega upgrade procesora nije bio toliko strasan. Nesto sto se ni nemoze na miniju. Jedva cekam staviti graficku pa da vidimo kako to bude islo snjom, pa naposlijetku i RAM.

Dobre vijesti, Davor mi je natuknuo da u stroj stavim PCIe karticu sa adapterom za NVMe SSD-om. Prvotno ga nisam vidio (jer sam ga samo jednom otvorio prije, pa je bio u pogonu izrade diplomskog (ne mog)...), ali u stroju je vec takav setup ugraden. Sa kingstonovim ssd-om od 240gb. Takoda taj dio za sada preskacem Skuzio sam da ga imam tek kad sam otvarao drive slotove i nije bilo ni jednog drive pa sam mislio da je na mjestu drugog optickog medija, ali eto, bio je u PCI utoru.

Sutra graficka ide
04.07.2019 | 07:41
: thumbs up )

04.07.2019 | 08:39
stefanjos kaže:
Definitivno bolja ponuda od Mac Mini (koju sam i sam gledao u kombinaciji sa eksternom grafickom karticom). Medjutim, ovako je lakse instalirati RAM, graficku a i na krau svega upgrade procesora nije bio toliko strasan. Nesto sto se ni nemoze na miniju. Jedva cekam staviti graficku pa da vidimo kako to bude islo snjom, pa naposlijetku i RAM.

Dobre vijesti, Davor mi je natuknuo da u stroj stavim PCIe karticu sa adapterom za NVMe SSD-om. Prvotno ga nisam vidio (jer sam ga samo jednom otvorio prije, pa je bio u pogonu izrade diplomskog (ne mog)...), ali u stroju je vec takav setup ugraden. Sa kingstonovim ssd-om od 240gb. Takoda taj dio za sada preskacem Skuzio sam da ga imam tek kad sam otvarao drive slotove i nije bilo ni jednog drive pa sam mislio da je na mjestu drugog optickog medija, ali eto, bio je u PCI utoru.

Sutra graficka ide

imas bas nvme ugradjen ili obicno sata ssd?

jel bi ti bio problem na kraju napravit specifikaciju maca i konacnu cijenu?
04.07.2019 | 08:51
Radim na tome vec, sve dokumentiram i pripremio bih cijeli opis sa rezultatima prije poslije itd.

Unutra je nekakv m.2 ssd na pci kartici, danas cu ga izvaditi pa vidjeti je li on nvme, ali sam 99% siguran da je. Neki jeftiniji jer je read write negdje oko 750/1500 prema blackmagicu
04.07.2019 | 16:47
dpasaric kaže:
Ovo je sjajna vijest! I mislim da bi kupci npr. novog Mac minija pali na dupe da znaju koliko su malo koštali ovakvi ekonomični 12-core procesori koji nisu iz high-end ponude, a zapravo su više nego dovoljni za gomilu toga, pogotovo kada uz sebe imaju RX 580 i dovoljno RAM-a. Mislim da ti sirove snage neće faliti!

Sada bi bilo super napucati RAM, pogotovo ako je moguće složiti kombinaciju da se memoriji pristupa trokanalno, to je najbrži način za ove Mac Pro.

Evo mog testa s minija, čini mi se da je bolji od tog proa ?

shell service station locator
04.07.2019 | 18:42
Cariblanco, u pravilu ne koristimo Geekbench nego Power Fractal za testiranje, tako da imamo sve testove na istom softveru, pogledaj ovdje:

www.jabucnjak.hr/ifaq/hardver/benchmarks.html

Mac mini (2018) 6-core i7 na 3.2GHz ima 114 gigaflopsa.

Mac Pro (2012) 12-core Westmere 2.4GHz ima 124.1 gigaflopsa.

Geekbench je sintetički test, ja volim Power Fractal jer je no-bullshit sirovi test procesora.
05.07.2019 | 14:20
dpasaric kaže:
Cariblanco, u pravilu ne koristimo Geekbench nego Power Fractal za testiranje, tako da imamo sve testove na istom softveru, pogledaj ovdje:

www.jabucnjak.hr/ifaq/hardver/benchmarks.html

Mac mini (2018) 6-core i7 na 3.2GHz ima 114 gigaflopsa.

Mac Pro (2012) 12-core Westmere 2.4GHz ima 124.1 gigaflopsa.

Geekbench je sintetički test, ja volim Power Fractal jer je no-bullshit sirovi test procesora.

totalno sam zaboravio izvrtiti si powerfractal prije zamjene, no usporedbe radi, i geekbench je u ovom slucaju solidan jer sam tako vidio prije i poslije sto je mene tocno zanimalo.

jutros sam vrtio power fractal i nekih 124 gigaflopsa.
05.07.2019 | 16:55
Ubacena je i graficka kartica. unigine heaven benchmark je provrtio svoje, kasnije napisem rezulate. ali su obecavajuci, cekam dragu da izvrtimo neke arhicad fileove koje su je prije mucili
06.07.2019 | 01:06
Što se tiče ArchiCAD-a, on u radnom modu malo ovisi o grafičkoj, koliko čitam "The video card is mostly used when orbiting around the 3D model in the OpenGL 3D View, so big models with a high polygon count can speed up with these video cards." - znači neka mrcina od kartice malo znači za vrijeme projektiranja, vjerojatno je tamo bitniji RAM, brzina pohrane i sami procesori. Treba vidjeti s nekim tko je redovni korisnik što je zapravno najbitnije za ArchiCAD.
06.07.2019 | 22:27
Mnogi koji sada kupuju polovan Mac Pro, ili neki drugi stolni Mac, često ga dobiju bez tipkovnice. To uopće nije čudno; vlasnici koji imaju HR aluminijsku tipkovnicu nerado je prodaju jer ih Apple više ne proizvodi. Za moj račun to je sramotan potez jer se korisnike tjera da kupe novu super-fancy wireless Magic Keyboard s ugrađenom baterijom poput iPada, ali koja stoji, ni-manje-ni-više, nego 1.400 kn!

Nekada je stara USB aluminijska tipkovnica stojala 420 kn i činilo nam se to skupo! Polovne i lijepo očuvane USB aluminijske tipkovnice zato sada stoje na sivom tržištu 500-700 kn za US raspored, a za HR raspored se plaća i po 800-900 kn! Suludo, ali tržište čini svoje!

Alternativa je kupiti ovu Matias aluminijsku tipkovnicu koja je odlična kopija Appleove, ali isto nije jeftina, u konačnici izađe 900 kn putem Amazona (95 € + 24 € shipping), ali ono što je fora jest da ima pozadinsko osvjetljenje, poput MacBook modela! Nažalost, ne postoji u HR rasporedu.

07.07.2019 | 10:39
Bijela žičana Matias tipkovnica s njemačkim rasporedom koštala nas je malo manje od 600 kn iz Njemačke (luckyshopping.de) skupa s dostavom preko mailboxde.com servisa. To je 600 kn SA uključenim njemačkim PDV. Dostava na njemačku adresu bila je uračunata u cijenu, a dostava od mailboxde do Hrvatske, putem njemačke Bundespost bila je nešto kao 5,96€, ako se dobro sjećam.
Njemački raspored je bolji od internacionalnog ili US jer gotovo potpuno odgovara uobičajenom po HRN (QWERTZ, tzv. Croatian-PC layout) - njemačka umlaut-slova su na istim mjestima gdje su hrvatska dijakritička slova, vrlo je malo razlika i one se obilježe prozirnim naljepnicama s www.4keyboard.com (dolar po paleti).
Kad čitaš po netu, ima korisnika koji se žale da Matias tipkovnice nemaju istu kvalitetu izvedbe tipaka kao što je klasična apple aluminijska žičana tipkovnica. Što je kakve kvalitete, ne znam, činjenica jest da je osjećaj pod prstima neznatno, ali zaista neznatno drugačiji, jednu malu mrvicu više "spužvast", ali tipkovnica je ugodna, potpuno jednake geometrije i hoda tipaka kao originalna Apple. Preporučam je kao rješenje svakom tko žali za klasičnom Apple žičanom aluminijskom tipkovnicom jer je većina ovih Apple polovnih što se po netu nude za nebulozan novac - fušerski popravljana nakon neke havarije pa određene tipke (te koje su krpane) vrlo brzo otkažu).
07.07.2019 | 14:42
Za mene su originalna Apple tipkovnica i miš jedno neponovljivo iskustvo, naravno u pozitivnom smislu. Ispred svog Apple računala nikada ne bih stavio ništa drugo. A da košta, košta, no to je već drugi par cipela
07.07.2019 | 15:35
Jos jedan dokaz da je kupnja mog Mac Pro-a potpuni jackpot. Uz Mac Pro sam dobio i tu žičanu tipkovnicu sa numpadom i stvarno je odlicna. Ima malo drugačiji feel nego wireless (ona sa AA baterijama) koju koristim godinama. Ali eto, Mac Pro 5.1 za 3000kn i tipkovnica uz nju.
07.07.2019 | 15:49
Nevjerojatno koliko su pale cijene Prije 3 godine sam svog platio 18000 kn
07.07.2019 | 16:30
^SuperUnknown^ kaže:

Ne, bez brige, nisu toliko pale cijene, nego je Stefanjos imao mnogo-mnogo sreće, tj. prodavač nije imao pojma što zapravo prodaje, valjda su to čistili iz firme i računali neku knjigovodstvenu cijenu, a da ne znaju koju vrijednost imaju na tržištu polovnih niti im se dalo to istraživati! Eto, netko zaista ubode prstom u pekmez!

Trenutno stanje na tržištu jest da su cijene pale najavom (7,1), ali ne previše. Mac Pro (5,1) single six-core 3.46GHz, dobro opremljen, ide za oko 7-8 tisuća kuna, a 12-core modeli 3.46GHz, dobro opremljeni, idu za 12-15 tisuća kuna ovisno o opremi. Sve to je i dalje smiješna cijena u usporedbi s bilo kojim drugim novim Macom.
07.07.2019 | 20:31
dpasaric kaže:
^SuperUnknown^ kaže:

Ne, bez brige, nisu toliko pale cijene, nego je Stefanjos imao mnogo-mnogo sreće, tj. prodavač nije imao pojma što zapravo prodaje, valjda su to čistili iz firme i računali neku knjigovodstvenu cijenu, a da ne znaju koju vrijednost imaju na tržištu polovnih niti im se dalo to istraživati! Eto, netko zaista ubode prstom u pekmez!

Trenutno stanje na tržištu jest da su cijene pale najavom (7,1), ali ne previše. Mac Pro (5,1) single six-core 3.46GHz, dobro opremljen, ide za oko 7-8 tisuća kuna, a 12-core modeli 3.46GHz, dobro opremljeni, idu za 12-15 tisuća kuna ovisno o opremi. Sve to je i dalje smiješna cijena u usporedbi s bilo kojim drugim novim Macom.

Tako je, ja bolje nisam mogao potrefiti sto se cijene tice, a i sami stroj nikada nije diran tako da je sve super snjim. Tipkovnicu, dok sam kupovao, nisam ni imao na umu, ali kada sam je vidio samo sam rekao da mi treba tipkovnica i mis. Tipkovnicu su mi dali, a mighty mouse je ostao na mac pro 6,1.

Sve je super sa strojem (zahvaljujuci Davoru koji me vodi kroz teska razdoblja) na googleu sam stalno, ali iskustvo je ipak iskustvo. Danas sam imao par problemcica (koje sam ja stvorio). Sutra idemo dalje

Davor predlaze tvrdi disku unutra, vulgaris za High Sierru. Znam da ekipa ne voli WD, pa ako tko ima nekakav prijedlog da sutra uzmem i ubacim cisto da mogu upgrade na Mojave napraviti na ssd
07.07.2019 | 23:11
WD je dobar, samo ne plavi vulgaris, to su oni najjeftiniji mogući.

Zeleni još ok, ali ako možeš uzmi serversku RED seriju ili može i ona ljubičasta za video nadzor. Ti su spori, ali pouzdani i napravljeni da rade non-stop.
07.07.2019 | 23:52
Nije da "ekipa" ne voli WD. Ja ga ne volim.
Nažalost, kod nas tržište nije baš razvijeno, do drugih brandova nije baš jednostavno doći. Slažem se s Davorom, ako već kupuješ WD HDD, onda Red ili Black. Ljubičasti su baš spori.
08.07.2019 | 07:30
Davor predlaze tvrdi disku unutra, vulgaris za High Sierru. Znam da ekipa ne voli WD, pa ako tko ima nekakav prijedlog da sutra uzmem i ubacim cisto da mogu upgrade na Mojave napraviti na ssd

Moze pojasnjenje zasto High Sierru na HDD a upgrade Mojave na SSD. Posto i ja planiram te korake upgradea, samo sam ja mislio ici, posto mi je El Capitan na SSD, Upgrade EC-HS-Mojave na istom SSD.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 30 minuta
  • smayoo: @23-D: ovisi o cijeni koju plaćaš i cijeni zamjene baterije. Za ove novije gdje je baterija zalijepljena za kućište - 200-250?
  • cariblanco: pozdrav, da li postoje kakvi ekrani na satovima koji se sami oporavljaju od ogrebotina ?
  • 23-D: Ekipa, koji je prihvatljiv batery cycle count kod kupovine polovnog MBPa?
  • smayoo: Zašto bi to kupovao u RH? Naruči preko interneta.
  • Yonkis: Pozdrav, ima li netko savjet gdje u RH kupiti 3.5mm Audio Charger adapter/splitter? Nešto ovog stila - [link]
  • Tomek: Ima li netko iskustva sa Renewed iphonima sa Amazona? Uzeo bih si jedan SE pa me zanimaju iskustva
  • Soffoklo: Meni slike da pregledati, a ostalo moram downloadati, jbg :-)
  • dpasaric: Evo vam igra za ljeto! :)
  • smayoo: Je. I ništa se ne da pogledati jer je ispucana kvota i pregleda, i downloada... :)
  • Soffoklo: Netko je skupio i stavio na jedno mjesto sav Apple promo od 1970. do danas. :-) [link]
  • zabac: Je, ako ne kalibriraš, onda ti se postotoak bez veze pokazuje.
  • smayoo: Ne radi se o samoj bateriji, nego o algoritmu koji prikazuje koliko je preostalo naboja u bateriji (kalibracija).
  • Yonkis: Žabac, zar nije to dokazano da to ne važi za nove baterije?
  • zabac: @Yonkis, ako se isprazni do 0% i kada se napuni do 100%, tada se posloži % da ispravno prikazuje jer je baterija smanjenog kapaciteta.
  • Daddo: Common misconception? :)
  • Yonkis: [link] Zašto se još uvijek savjetuje zadnji postupak (isprazniti bateriju do 0%)?
  • stefanjos: ja sam koristo prijasnju verziju. ok je slika, ali nije to to
  • mario.zg: Koristi li tko uz OS X monitor Dell U2718Q?
  • Mate22: Pusti to imate film o titi na hrt-u gledajte tog zločinca u ovom izvrsnom dokumentarnom filmiću.
  • drlovric: al nema veze ako krsi pravila, povlacim ponudu....isprike
  • drlovric: covjek ionako dolazi, ne treba meni nista od toga
  • drlovric: kakav crni sverc smayoo.... cinim ljudima uslugu ako neko hoce kupiti mac po US cijenama
  • smayoo: @drlovric, već sam te upozorio više puta da ne koristiš vikalicu za svoje švercerske transakcije
  • VanjusOS: @drlovric - koliko košta
  • drlovric: Jel planirao neko od kolega Jabucara kupovati MBP iz USA? Velike su sanse da mi kolega vojnikza 2 tjedna slijece u ZG, pa mogao bi vam nesto uvezati :)
  • cariblanco: Bitno je da budem sutra u 20.05h, počinje nova serija
  • zabac: cariblanco: je si pred TV-om s HRT1?
  • stefanjos: najlakse i najbezbolnije ti je kupovat itunes gift kartice na ebazu iz drzave koje zelis imati account
  • VanjusOS: napravio sam strani ACC, ali mi traži i stranu bankovnu karticu
  • stefanjos: ja na AUS accountu isto oko 10 godina. doduse imam aus bankovnu karticu, ali sve mi radi.
  • drlovric: Vanja ja sam na US account vise od 10 godina valjda. Gdje si zapeo?
  • VanjusOS: tj. da netko kaže kako je najlakše napraviti strani apple id
  • VanjusOS: htio sam vidjeti vaša iskustva..
  • VanjusOS: da li netko koristi apple tv app na mobu
  • cariblanco: @Daddo, život ima materijalnu i duhovnu stranu....isto kao hardware i software ;)
  • cariblanco: Istina drlovrić,isti klinac kao i Dinamo...ako nema 3-4 Bosanca, oni su za *urac :)
  • Daddo: a od toga što je HR osvojila u nogometu ja imam što? I otkud ti ideja da ja imam išta protiv bosanskih Hrvata? :)
  • drlovric: @Daddo: Sta imas ti protiv bosanskih Hrvata. Da nas nema, nikad nista HR u nogometu osvojila ne bi :D
  • drlovric: Tito pobio 500K Hrvata. Moguce, ne bi znao. Ali znam da ih je vise HDZ raselio u posljednjih 5 godina.
  • cariblanco: evo nove teme pod razno...to je danas i tema u dnevniku
  • cariblanco: Kaj je već gotovo ? Đabe kupio kokice...bude ih dr. Lovrić platio :)
  • Daddo: Žabac ne pretjeruj i nemoj (sve/neke) Bosance brojat ko Hrvate. :D
  • zabac: Napravili bi cestw da Jozef nije pobio preko 500.000 Hrvata.
  • Daddo: Ovako nam komunisti grade mostove a Turci autoceste, za lovu koju ionako nemamo. :)
  • Daddo: Da su nas oslobađali Ameri a ne partizani imali bi AC do Budve u 3 trake a Y bi bio u punom profilu.
  • Daddo: @drlovric, ako čovjeka zanima daj mu moj kontakt, dotični je s mojom prabakom bio bratić. :)
  • Bertone: A kako kad je u petak prvu epizodu o Titu navodno gledalo 800 000, a za slijedeće očekuju i veću gledanost :)
  • drlovric: Ma poslao mi Amer jedan, kaze nisam znao da ste imali takvog bad ass :) Ja ta vremena ne pamtim, ali mi se ovo cini kvaliutetno odradjena biografija.
  • stefanjos: Ajmo probat na godinu dana ne izustit imena totalitarnih rezima i njihovih voda. Koliko bi izdrzali :D
  • Riba: Joj Lovricu...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%