Macbook Air 13" 2017 i Apple Cinema Display 24"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Air 13" 2017 i Apple Cinema Display 24"


09.12.2018 | 20:54
Pozdrav ljudi,

Evo da ukratko kažem, u nabavci sam ekrana za spajanje na Macbook Air 13" 2017.

Zanima me da li se Apple Cinema 24" može spojiti na njega? U prilici sam da ga uzmem malo povoljnije, pa bih iskoristio tu priliku, a vjerujem da taj monitor još uvijek nešto valja.

Eto ako je netko koristio ili ima informaciju da bi to šljakalo neka slobodno baci komentar.

Malo mi je hitno, pa eto, ako ima koja dobra duša neka se izjasni..
10.12.2018 | 00:37
Moralo bi raditi. Inače, samo da ti skrenem pažnju, imaš Apple Cinema 24" i Apple Thunderbolt Display 24" koji izgledaju gotovo isto, a najlakše je skužiti razliku po završetku kabela. Cinema ima tri konektora - USB, MiniDisplayPort i MagSafe (1), a ATBD ima dva - Thunderbolt (2) i MagSafe (1).

Uglavnom, MBA 2017 ima TB2 port i trebao bi raditi s oba ta monitora, s tim što ti je ATBD bolji izbor jer onda osim monitora dobiješ kompletan stolni dock (ATBD ima 3 USB porta, Ethernet port, FW800 port i TB2 port za daisychain).
Da bi mogao spojiti napajanje MBA s monitora, trebat će ti i Magsafe na Magsafe 2 adapter (jer MBA2017 ima MagSafe2 konektor, a monitor ima MagSafe1). Ima ga na E-bayu za 10-ak EUR.
10.12.2018 | 06:49
smayoo kaže:
imaš Apple Cinema 24" i Apple Thunderbolt Display 24"

Ovo se odnosi na 27" display a ne 24". 24" postoji samo Cinema display.
10.12.2018 | 13:11
@smayoo - jel to znači da ja na svome Macbook Air-u imam sa desne strane Mini Display Port i Thunderbolt 2, jel to jedno te isto? Na to si mislio?

I još će mi trebati Magsafe to Magsafe 2 adapter, jer monitor ima Magsafe 1. Jel sam u pravu?
10.12.2018 | 15:58
Tako je!

Renzo, hvala na ispravku!
10.12.2018 | 16:45
@smayoo - samo još jedno pitanje, da li baš mora biti priključen Magsafe 1 na laptop ili monitor može raditi samo sa priključenim Mini Display Port? Eto to mi nije još jasno.
10.12.2018 | 16:52
Megasafe je za laptop, dakle punis laptop preko njega.
Btw. imam cinemu 24" od 2010 - mogu reci da je ekran i dan danas odlican i da je tesko naci nesto bolje u tom rangu danas.
10.12.2018 | 17:02
@serafin - znam da se preko Magsafe puni laptop, ali me zanima jel on iz monitora baš mora biti uključen u laptop? Tako da ne uzimam ovaj adapter Magsafe 1 na Magsafe 2, nego da samo nastavim puniti svojim punjačem laptop.

Znači iz Cineme imaš tri kabela: Magsafe 1, USB i Mini Display Port, te me zanima jel može biti uključen u laptop samo Mini Display Port i monitor će raditi?

Nadam se da razumiješ što pokušavam reći. To mi je najjednostavnije što sam mogao objasniti.
10.12.2018 | 17:25
Možeš i tako. Ali šteta je, pobogu...
10.12.2018 | 17:29
invictus kaže:
@serafin - znam da se preko Magsafe puni laptop, ali me zanima jel on iz monitora baš mora biti uključen u laptop? Tako da ne uzimam ovaj adapter Magsafe 1 na Magsafe 2, nego da samo nastavim puniti svojim punjačem laptop.

Znači iz Cineme imaš tri kabela: Magsafe 1, USB i Mini Display Port, te me zanima jel može biti uključen u laptop samo Mini Display Port i monitor će raditi?

Nadam se da razumiješ što pokušavam reći. To mi je najjednostavnije što sam mogao objasniti.


Moze, radit ce i tako. Ali kao sto smayoo kaze, steta, ne zaboravi da Cinema 24" ima integrirane zvucnike (koji rade cim spojis Cinema-USB kabel u macbook), koji daju nelos sound - svakako bolji nego sam Macbook. Adapter te kosta 10Eur, dakle nisi ustedio nista ako ga ne kupis a svakako lijepo radi i prakticno je da ne moras punjac traziti, vaditi i slicno.
10.12.2018 | 17:57
@smayoo i @serafin - zašto mislite da je šteta?

Npr. da Cinemu kačim na Mac Mini, ionako ne bi taj Magsafe 1 nigdje mogao ukopčati u njega, jesam u pravu?
10.12.2018 | 19:16
Istina, ali meni je recimo to prakticno iz razloga sto mi punjac stoji u torbi, a kad sam kuci spojim laptop na monitor, a punjac ostaje u torbi.
Ne znam, mozda sam ja jedan od rijetkih koji cesto zaboravi kuci punjac - stoga mi je ovo super.
10.12.2018 | 19:37
Zašto mislim da je šteta? Zato što je manji nered na stolu. Dosta ti je jedna utičnica na zidu (u koju je uštekan monitor). Staviš laptop na stol, spojiš ga na punjač (s monitora), MDP i USB i to je to. Na USB na monitoru ti može biti prištekan (trajno) vanjski disk, i/ili tipkovnica i miš (ako ih želiš) i sve instantno radi. Ne trošiš bateriju, nego je puniš, a ne prtljaš i ne petljaš s punjačem. Apple way.
Zar ti je tih desetak EUR (na cijenu tog skupog monitora) tako bitno?
10.12.2018 | 19:56
@smayoo - naravno da mi nije tih 10-tak Eura bitno, već sam ga naručio, samo me zanimalo zašto misliš da je šteta.

Koliko se sjećam ti si rekao da ti imaš Thunderbolt 27", kako si zadovoljan sa njime? Jel te dobro služi?

Ja mislim da taj Thunderbolt 27" i Cinema 24/27" su isti monitori samo što Thunderbolt 27" ima na sebi dodatne portove i to je to.
11.12.2018 | 00:35
Jako me (nas) dobro služi. Imamo dva, oba nabavljena polovna (jedan čak neispravan pa popravljen). Da kucnem o drvo, kuc kuc kuc...
Vjerojatno jesu isti monitori (zvučnici, mikrofon i iSight kamera) kao takvi, samo je valjda taj TB2 hub dodatno unutra. A on mi je sam po sebi značajna vrijednost (naime, i odlučio sam se kupiti ATBD zato što mi je alternativa bila novi LG monitor od 27" + novi TB2 dock s OWC-a. Polovni ATBD mi je ispao nekih 100€ jeftiniji od te kombinacije, a još sam dobio bonus - napajanje za laptop (te kameru, mikrofon i zvučnike koji mi nisu bitni za posao, ali nisu za baciti).
Na TB2 docku su mi trajno spojeni Das Keyboard tipkovnica (na nju žičani Apple miš), OWC TB2 HDD BAY i ethernet (veza je puno stabilnija, a interno između kompova u uredu i puno puno brža od wifi).
11.12.2018 | 14:07
@smayoo i @serafin - čemu služi USB kabel iz Cineme? Magsafe 1 služi za punjenje, a Mini Display Port za video izlaz, a čemu služi USB?

Na Thunderbolt Displayu ga nema(USB), a na Cinemi je prisutan.
11.12.2018 | 15:45
Nema ga na thunderboltu jer thunderbolt vuce i podatke, dok je na cinema displayu bio potreban jer minidisplay port vuce samo sliku. tu su se mogli rijesit usba, jer thunderbolt rijesava i sliku i podatke.
11.12.2018 | 18:40
Apple Cinema ima straga USB hub pa usb konektor povezuje taj hub s Macom
12.12.2018 | 10:52
Tako je, dakle USB sluzi za HUB, Cinema ima iza 3 USB ulaza, isto tako zvuk ti ide preko USB-a. Dakle ako zelis koristiti USB sa Cineme i zvucnike od Cineme, moras spojiti USB.
12.12.2018 | 14:46
@serafin - jesi ti uspio osposobiti svoju Cinemu 24"? Sjećam se da si pisao kako imaš Mac iz 2018, i tu Cinemu 24".
12.12.2018 | 15:46
Jesam, uzeo sam adapter i radi super. Apple Cinema 24" je odlican monitor i ako imas dobru ponudu svakako ga uzmi.
12.12.2018 | 21:38
@smayoo i @serafin - može jedno malo glupo pitanje?

Šta se desi sa Cinemom i Thunderbolt Displayom kada nestane struje?

Jel ona koristi napajanje od Macbooka preko Mini Display Porta ili se odmah ugasi?
12.12.2018 | 21:59
Odmah se ugasi. Laptop ti, naravno radi dalje, na bateriji, a slika ti se vrati na jednostruku, na ekran od laptopa.
12.12.2018 | 22:37
@smayoo - jel ti se kada desilo to da nestane struje i monitor se ugasi? Koliko je to štetno za monitor?
12.12.2018 | 23:06
Nekoliko puta. Štetno je koliko i za bilo koji drugi elektronički uređaj. Dakle, ne baš, ako nije prečesto i prebrzo uzastopce.

EDIT:
Ako te to brine jer su kod tebe česti ispadi napajanja, kupi si neki minimalni double conversion UPS, ili na buvljaku neki stari stabilizator napajanja.
13.12.2018 | 17:44
@smayoo i @serafin - zanima me još da li ekran laptopa bolje držati otvoren ili zatvoren pri korištenju monitora? Kako vi držite?
13.12.2018 | 18:25
Ja MacBook Pro držim na RainDesign mStand 360 postolju, da mi je na istoj visini kao i ATBD koji stoji na RainDesign mStand postolju, tako da su mi oba monitora u visini očiju, da držim glavu i vrat uspravno, što uvelike pomaže mojoj napaćenoj vratnoj kralježnici.

Dakle, držim laptop otvoren i njegov zaslon koristim kao pomoćni - laptop mi stoji lijevo od ATBD, dock mi je s desna, ne dolje, tako da je na desnom rubu ATBD, većinom mi je sve bitno na velikom monitoru, a onaj od laptopa koristim za npr. Finder prozore ili PDF dokumente iz kojih čitam ili vadim pojedine podatke.

Načelnog odgovora nema je li dobro držati MBP zatvoren dok radiš. Apple to formalno omogućava, ali ja mislim da to nije pametno jer moj workflow ponekad podigne CPU i GPU aktivnost pa se stroj pojačano grije, a značajno se slabije hladi kad je zatvoren. Dodatno, od vrućeg zraka koji struji između zatvorenog poklopca i tipkovnice se masnoća (od prstiju) s tipaka znatno jače i intenzivnije "preslikava" na ekran. Ali, recimo, ventilacija je na MBP 2015 koji sad koristim znatno povoljnije izvedena za "clamshell" način rada, nego što je bila na starima MBP Mid 2012 ili late 2008 koje sam koristio ranije.
13.12.2018 | 19:12
Meni je vecinom zatvoren, ali kad radim nesto i treba mi preglednost koristim oba. Ja isto imam drzac za macbook - stari Griffin elevator.
13.12.2018 | 20:25
@smayoo i @serafin - a šta koristite od periferije(tipkovnice i miša)?
13.12.2018 | 20:51
invictus kaže:
@smayoo i @serafin - a šta koristite od periferije(tipkovnice i miša)?

To neka anketa?
Baci pogled na ovu temu (ima i slika) i ista takva malo starija tema.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 31 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO