Mac Pro 1.1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 1.1

07.05.2018 | 18:02
Nedavno sam kupio Mac Pro 1.1 čisto radoznalosti radi.
Nema niti Bluetooth (riješio sam sa BT stickom), niti Wi-Fi, Na njemu je bio 10.7 OSX, ali sam ga maknuo (tj. stavio sam drugi disk) i stavio 10.6.8.
Pitanje je: kako ga buditi iz spavanja jer su tikovnica i trackpad spojeni preko BT-a?
Budim ga na gumb za paljenje, ali mi je nespretno.

EDIT
Buđenje s BT uređajem mi je zasivljeno.

bt.jpg
Smrt komunizmu, fašizmu i antifašizmu.
07.05.2018 | 21:11
Zasivljeno ti je jer taj bluetooth USB on ne doživljava kao Bluetooth, nego kao USB.
Mislim da ništa bez žičane tipkovnice ili miša...
07.05.2018 | 21:27
Imam i jedno i drugo, ali smeta, pogotovo žica od miša. Morati ću nabaviti BT modul (vidim da ga ima po netu) i ubaciti ga.
07.05.2018 | 23:23
Tako je, BT wake radi samo s on-board BT modulom. Jeftini su. Inače, taj stroj sasvim ok vrti El Capitan ako imaš neku koliko-toliko ok grafičku i staviš onaj EFI patch, da nije baš originalna 7300...

I flashni ga na 2,1 kada budeš imao priliku...
08.05.2018 | 03:21
Modul mudem probao nabaviti, a ne vidim razloga zasti ici na 10.11.
I da, NVIDIA GeForce 7300 GT je unutra. Ne smeta mi 10.6.8 koji je sad instalirani.
08.05.2018 | 07:54
dpasaric kaže:
Tako je, BT wake radi samo s on-board BT modulom. Jeftini su. Inače, taj stroj sasvim ok vrti El Capitan ako imaš neku koliko-toliko ok grafičku i staviš onaj EFI patch, da nije baš originalna 7300...

I flashni ga na 2,1 kada budeš imao priliku...

Jucer sam gledao po netu proceduru za dizanje Mac Proa 1,1 (2,1) na 10.11 i kao preduvjet se spominje minimalno 8 Gb RAM-a. Jel bi proslo sa 7 koliko imam u stroju?
08.05.2018 | 10:45
Ne vidim zašto bi mu uopće trebala neka velika količina RAM-a za to, vjerujem da će raditi i sa 7, a ako je to problem installer bi trebao javiti. Radi se o malenom komadu softvera, možda je to neka preporuka radi OS-a koji je minimalno potreban za flashiranje. Najvažnije je da stroj ne ostane bez struje za vrijeme procesa, ostalo ne bi trebalo biti problem.
08.05.2018 | 13:59
A za sto ga treba dignuti na 2.1?
Samo zbog OSX-a ili neceg desetog?
10.05.2018 | 20:49
g. Žabac

Kako ste zadovoljni radom tog djedice?

Koje programe vrti i kakav je za svakodnevni kućni rad (surf,word/excwl, gledanje filmova, photoshop i sl.)

Prilično su povoljni pa bih možda i ja jednog uzeo za po doma
10.05.2018 | 21:03
Vrlo zadovoljan.
Mi imamo u uredu jednog, flashanog na 2,1 sa SSDom, jakom grafuljom i lopatom RAM-a. Vrti 10.11 i vrlo uredno služi kao CAD crtalo. Dakle CAD, LibreOffice, mail i surfanje, radi ko beba.
10.05.2018 | 21:26
Jako zadovoljan. Za 700kn samo dobio s 8GB RAM-a.
Imam MAcTheRipper koji mi trenutno konvertira Mućke koje sam nakupovao na kosku svojevremeno.
HandBrake radi .mr4v datoteke, a Subler ih upakirava kako bi ih iTunes prikazao s opisom.
WEB je sranje na 10.6. jer ne prikazuje ispravno stranice, ali to mi je najmanja briga. Mogao bi Firefox staviti ali mi nije važno.
Radi koliko brzo radi i tu ne mogu ništa.
Jedino 100% oduševljenje je što ventilatori ne brndekaju pod dugotrajnim punim oterečenjem (procesori su na gotovo 100% i to sve četiri jezgre).
Flashanje na 2.1 mi nije opcija jer mi ne treba 10.11 niti bilo koji drugi. Možda ubodem negdje jeftino memoriju (sad je 4GB oko 100kn).
Grafička mi isto ne treba neka.
Ima na njučaku jedan za 600kn s 4GB RAM-a i prodaje ga isti koji je meni prodao komp (valjda ih je negdje nakupovao i sad ih dila).
10.05.2018 | 22:28
Ispada da je jeftinije kupiti Mac Pro 2,1 ili 3,1 nego malo noviji Mac mini, a ovi Mac Pro ubijaju za male pare. Još ovi 3,1 idu i na High Sierru ako treba...
10.05.2018 | 22:44
Svi stariji Mac-ovi su otisli u bescjenje. Evo poznanik je jedva jedvice prodao C2D iMac 24" sa svom periferijom za 500 kn i to - drugom, zajednickom poznaniku
MacPro5,1 | MacPro2,1 | MacMini2,1 | MacbookPro3,1 | iPhone 6S
11.05.2018 | 00:48
Čuj, C2D iMac je ipak jako stara mašina. To je 10+ godina, zar ne?
11.05.2018 | 02:13
Stari iMac je problem jer imaju grafičku koju imaju i onda ne možeš staviti novi sistem niti na silu. Isto tako, oni rani modeli su imali samo 3GB max RAM, pa 4, pa 6... tek noviji idu na 8 i više, a danas je ipak 8 GB neka osnova za ugodan rad. Zato su ovi stari Mac Pro tako super jer lako staviš i RAM i novu grafičku i samo dereš dalje...
11.05.2018 | 20:57
CPU.jpg

O ovome prićam. Puno opterećenje a ne grije se niti ventilatori ne bjesne.
11.05.2018 | 21:39
zabac kaže:

O ovome prićam. Puno opterećenje a ne grije se niti ventilatori ne bjesne.

Ovo je ko priča o gospon Wattu kad je dosao u kuhinju i nakon kratkog boravka tamo, uzviknuo:”Ženo! Pa para diže poklopac!”, a zena ce na to non salantno:”Pa da... ajde, izadji ti van i pusti me da kuham u miru...”
11.05.2018 | 21:47
Ovo mi je prvi Mac Pro jer se do sada nisam s njima susretao. Kupio sam ga jer je bio jeftin.

Nego da pitam, ako ugradim još jedan CD/DVD pogon, da li mogu birati koji pogon otvaram na tipku na tipkovnici i kako otvorim drugi pogon ako se s prvim asocira tipka?
11.05.2018 | 21:56
Možeš dodati drugi pogon i onda se drugi otvara s +OPT (ako se dobro sjećam), a gore desno ako uključiš Eject na izborniku, onda dobiješ opciju za oba pogona.
11.05.2018 | 22:22
Hvala.
19.05.2018 | 13:52
Problem na tim prvim verzijama MacPro-a je sto oba pogona dijele istu ATA sabirnicu, tj. spajaju se na isti kabel. Pa kad npr. przis istovremeno medije sa oba pogona to ide jako sporo. Barem po mom iskustvu.
19.05.2018 | 14:12
Zasto bi u 2018. godini ista snimao na opticki medij?
S druge strane mogu i SATA pogon staviti u njega. Ima dva slobodna mjesta na ploci.
20.05.2018 | 09:32
Teško da je bandwidth problem kod snimanja na optički drive, a i da jest, to danas zaista više nije bitno.

Koliko sam čitao, ograničenje propusnosti diktira Northbridge kontroler i to je ukupan zbroj cijelog "prometa", nije vezano uz određeni priključak. Samo nisam siguran ima li još neki lokalni međukontroler (ako uopće postoji) ima diktira neka svoja ograničenja.
20.05.2018 | 12:38
Ja kad snimam CD/DVD smanjim brzinu.
21.05.2018 | 17:16
zabac kaže:
Zasto bi u 2018. godini ista snimao na opticki medij?
S druge strane mogu i SATA pogon staviti u njega. Ima dva slobodna mjesta na ploci.

Samo prenosim vlastito iskustvo.
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 minuta
  • drlovric: Nisam. Ja uglavnom ratujem na konzolama i igram nogomet. Na PC sam igrao RTS igre...
  • Kloba: Nego, drlovric, jesi igrao koji Assassin's Creed na PS4?
  • Kloba: Vjerujem ti. Ne bi prodavali u dućanima XBOX controller da nije bolji (kako si ga opisao - bolje leži i ne zamara toliko prste) od gamepada koji od generacije PS2, koju sam imao prije ovoga, nije doživio puno poboljšanja osim wireless, vibre i malo debljih vrhova od onih na dvojci.
  • drlovric: Ergonomski je bolji, lezi u ruci prirodnije. Ne grce se prsti kao na PS4. Ja sam to odmah primjetio...
  • Daddo: a sigurno taj kontroler daje još bar 10 sličica u sekundi plus... :D
  • Kloba: Ovo da je XBOX (oni kažu controller puno bolji od PS4 gamepada) - izgleda da je stvarno istina jer u dućanima gdje prodaju PS4 konzole, opremu i igrice nude i takve gamepade, XBOX like, samo za PS4. Ovako malo čudno izgleda, vjerojatno samo što nismo navikli, ali sjećam se da sam si isto pomislio da ga ne bi nudili da nije bolji. No, koliko se sjećam, košta isto - oko 500 kuna komad.
  • cariblanco: Vjerovatno me hoće podsjetitit da sam ja, ja...od njih čovjek nemre pobjeći ni na shizofrenu stranu :D
  • cariblanco: Sad su GDPR najveći mogući botovi, svaki ti klinac šalje ta sranja. Sad vidim to isto i na mail_u od firme od vip_a, a nikad ih nisam kontaktirao, a mobitele imamo od t-mobile ?
  • Yonkis: @rusty - zatražio dio podataka pa ćemo vidjeti, kažu obrada traje cca 7 dana pa sad čekam :-)
  • zabac: Kakvi botovi. Ili su bodovi ili brodovi! :-)
  • Riba: Sređeno je.
  • smayoo: Nenene... "Će da bude sređeno!" :D
  • saint: bice sredjeno
  • Daddo: jesu to botovi počeli po oglasniku operirat?
  • rusty: GDPR ftw! [link]
  • drlovric: Ma imam i PS4 d prvog dana. Ovo sam kupio iz znatizelje. Nije los uredjaj. Tisi je od PS4, i puuuuno bolji gamepad. Mada mi je PS4 malo vise ispoliran sustav. Zadrzat cu oba, nek ima :)
  • zabac: Zar nije VW2?
  • cariblanco: WW2 je golf dvojka, najtraženiji auto u BiH :)
  • zabac: PS4 je bolja kupovina.
  • smayoo: Na ovim prostorima nije još završila ni bitka kod Levanta, ni boj na Kosovu, a kamoli WW2... :D
  • robee: Super deal je bio sa razlogom...
  • Borisone: To je by-design. Ne možeš na ovim prostorima igrat WW2 jer još nije ni završio.
  • drlovric: Vidim jucer u oglasima super deal za Xbox sa 8-9 igara i opremom, i kupim to iz dosade. Okruglo 2h je radio dok se nije igra srusila (CoD WWII). I sad nece da se pokrene. Microsoft kapa dolje, barem su dosljedni decenijama :) Na svim mogucim platformama :)
  • Yonkis: Meni je Istra daleka zemlja uz sve obaveze :)
  • cariblanco: Ty za info stef, snimi nam malo klokana i sl. pa da vidimo fotke iz te daleke zemlje :)
  • stefanjos: nece biti novi os, nego samo ce iphone aplikacije raditi na macu, za pocetak, a kasnije ce developeri vjeroatno moci prilagodit GUI za rad na macu, ali ce biti istovjetna aplikaciji na iosu
  • cariblanco: Guglajući glasine, čini se da neće biti prije 2019...to će biti neka aplikacija za sve apple uređaje ili baš novi OS ?
  • stefanjos: Ja sam. Sydney time zona :)
  • Zdravac: Jel se zna šta više o ovome: Cross-platform iOS/macOS apps
  • drlovric: Sunce. Ovdje u Bayern kisa 5 dana pada :/
  • Vanjuška: Ljeto je, sunce, ovo ono... Ne stigne se sve :D
  • m@xym: uvijek je netko on-line, samo nije uvijek svakome do priče :)
  • Daddo: "jutro"! Još 18 dana do WWDC-a
  • dpasaric: U praskozorje nema! ;)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: on lajn
  • Zdravac: ...ako ima uopće koga onlajn
  • Zdravac: Dobro jutro svima!
  • Zdravac: Živo je ovdje :)
  • Dijete: mene ucili kad nemam kaj za rec, da radije sutim... :D
  • zabac: Neko mrtvilo je prisutno.
  • robee: Dobar brojac na kraju teksta :)
  • zabac: Apple Watch traje kao jutarnja rosa u odnosu na ostale satove.
  • dpasaric: Dobar tekst!
  • Djipi: Ive, o satovima i koječemu: [link]
  • Lihto: [link]
  • Daddo: pa mislim dotična glavna glumica je uvijek u nekom outfitu di su cice na izvol'te plus su ostatak ženskadije isto u tom nekom salun pevaljka stilu a kadrovi su "prilazi s leđa iz poluptičje, viri preko ramena" :D
  • Dijete: ovo s cicama ne kuzim.... mislim, probao sam guglat pa ne vidim boljitak.. daj neke dokaze..
  • Dijete: Expanse gledam usputno dok radim nekaj drugo.. ali Westworld gledam... i to je sve od teveja ove sezone za kaj imam vremena...
  • Daddo: ja si gledam Wynonu Earp, a žena je žicala Westworld... Wynona je ko Buffy ubojica vampira samo s boljim cicama... :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

bope, drlovric, robee, rusty, saint, Anonimci (506)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%