MBP9,1 upgrade log
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP9,1 upgrade log


09.01.2013 | 02:09
Nedavno sam nabavio novi MacBook Pro 15 mid 2012 non Retina originalno najslabije konfiguracije. Nisam izabrao retina model zbog toga sto: nema ethernet port, nema firewire port, ne vidim neke vece korisiti od retina rezolucije i silnih DPI-a, nema anti glare display opcije, nema mogucnosti nikakvog naknadnog prosirenja vec sve moras unaprijed naruciti i to sve po visokoj cijeni unatoc navedenim nedostatcima. Zato sam izabrao najjeftiniju konfiguraciju i odmah unaprijed planirao upgrade na 16GB RAM, SSD + HDD 750GB 7200rpm. Smatram da je laptop sa dva diska puno mocniji od varijante sa jednim nepromjenjivim SSD-om. Nakon sto sam mjesec dana testirao napravu i uvjerio se da je MBP 100% ispravan, iskorisitio sam protekle blagdane-praznike i napravio upgrade. Evo kako je sve proslo.
RAM sam narucio od OWC-a (problematika opisana ovdje),120GB SSD imam iz jednog drugog stroja vec vise od godinu dana i to OWC Mercury Extreme Pro 6G kojem sam neposredno prije ugradnje flash-nuo novi firmware i napravio kompletan erase. HDD sam nabavio u lokalnoj trgovini i to WD7500BPKT. To je dobri, stari sata2, provjereni i brzi 750GB Black Scorpio. Originalni HDD je Hitachi 5K750-500 koji se pokazao duplo sporiji od WD-a koji postize sequential read/write 120/110 MBps. Kako to sve izgleda usred ugradnje moze se vidjeti na slici.
MyMBPopened.jpg

Umjesto optickog uredjaja na ebay-u sam nabavio caddy jer mi je razvikani OWC Data doubler kit preskup za moj ukus (skoro 45$). Planirao sam u optical-bay-caddy staviti SSD, a HDD ostavit tamo gdje je originalno Apple to i predvidio, iako sam iz raznih izvora upozoravan da SATA3 SSD (pogotovo OWC) mozda nece dobro raditi u optical bay-u. Informacija ima raznih: nekima radi, nekima ne, na 17" MBP sigurno ne radi, na 13" MBP sigurno radi itd,itd. Ja sam bio uporan i zelio sam probati konkretno na ovom modelu MBP-a premda sam vec prije imao negativno iskustvo sa ugradnjom istog SSD-a u Mac mini late 2009 gdje sam u system reportu dobio Negotiated Link Speed svega 1.5Gbps. Nakon ugradnje SSD-a u optical bay i pokretanja System reporta, izgledalo je sve dosta optimisticno jer sam dobio Negotiated Link Speed od 6Gbps. No optimizam je brzo splasnuo jer sam na pokusaju kreiranja bilo kakve particije na SSD-u dobivao cudnu poruku “Partition failed with error. Wiping volume data to prevent future accidental probing failed”
Ipak sam morao SSD premjestiti na mjesto HDD-a, a HDD strpati u optical-bay-caddy gdje je upitno hladjenje i problematika vibracija pogotovo kod brzih 7200 hdd-ova. Sve sam pokusao i nasam imao izbora pa sam tako i ucinio. Nakon premjestaja, SSD je proradio, a HDD za sada nista dodatno ne vibrira niti se pretjerano ne zagrijava (temp oko 30C).
SSD sada radi super. Stroj se doslovno boota do logina za 3-4 sekunde (nakon sto se pojavi EFI apple logo). Mjerio sam brzinu sa poznatim Blackmagic Disk Speed Test i iznosi sequential read/write 446/257 MBps. Za sada sam SSD ostavio bez TRIM supporta (iako mi je savrseno jasno da je za SSD bolje da ima TRIM, ali neda mi se nakon svakog OS updatea prtljati po kext-ovima), bas da vidim kako ce se ponasati jer svi znamo da SSD ima dobar GC i da OWC ne preporuca ukljucivanje TRIM-a. Do sada, taj SSD je u drugom stroju radio godinu dana sa ukljucenim TRIM-om i nisam imao nikakvih problema osim sto je empty trash znalo potrajati kod jako velikih file-ova. Od mogucih 120GB napravio sam particiju od 100GB ostavljajuci namjerno 20GB praznoga za tzv. over provision-a GC-u. Kopiranje sistema sa HDD-a na SSD sam izvrsio sa Carbon Copy Clonerom koji je u novoj verziji za OS X 10.8.x naplatan ali za uzvrat nudi kopiranje i Recovery particije sto je stvarno zgodno. Vec dugi niz godina korisitim CCC bez prigovora i stvarno mislim da je OK konacno nesto donirati odnosno razumno platiti za licencu.
Izvrsio sam i dodatne optimizacije SSD-a.
a) drivers cache rebuild - Prvo sam boot-nuo stroj u safe modu drzeci tipku SHIFT pritisnutu za vrijeme trajanja boot-chime zvuka. Safe boot efikasno brise kextcache, cak nije potrebno napraviti login u safe-mode vec odmah restart u normal boot mode. Nakon toga pokrenuti terminal i izvrsiti slijedece naredbe na command promptu:
 $ sudo kextcache -system-prelinked-kernel
 $ sudo kextcache -system-caches

b) sleep image removal - OS X prije nego sto udje u sleep po default-u napravi hibernate tj. pohrani sadrzaj RAM-a na sistemski disk u za to predvidjeni image file. To sluzi za budjene sustava u uvjetima kad je u medjuvremenu nestalo napajanja i kad sadrzaj memorije treba rekonstruirati iz image file-a. Odricem se te opcije jer mi je previse 16GB (toliko imam RAM-a) rezervirati (potrositi) na SSD-u. S druge strane laptop ima bateriju koja dosta dugo moze napajati memoriju pa to ne smatram vecim nedostatkom. Iskapcanje hibernate-a i brisanje image-a se vrlo jednostavno obavi na command promptu terminala:
 $ sudo pmset -a hibernatemode 0
 $ sudo rm /var/vm/sleepimage

Medjutim, Mountain Lion (10.8.x) je malo "izdrzljivija zivotinja" koja uporno kreira image file bez obzira na iskljucen hibernatemode. Morao sam se posluziti vecim cekicem (trikom) na nacin:
 $ sudo touch /var/vm/sleepimage
 $ sudo chflags uchg /var/vm/sleepimage

Prva naredba ponovo kreira prazan file, dok druga postavlja sistemske flag-ove koji sprecavaju bilo kakvu izmjenu na file-u. Ako netko ima pametnije rjesenje neka svakako replay-a na ovaj post.

c) disable file system access time update - To se isto do sada obavljalo na straightforward nacin kreiranjem file-a /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist sljedeceg sadrzaja:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
 <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
 <plist version="1.0">
    <dict>
        <key>Label</key>
        <string>com.noatime.root</string>
        <key>ProgramArguments</key>
        <array>
            <string>mount</string>
            <string>-uwo</string>
            <string>noatime</string>
            <string>/</string>
        </array>
        <key>RunAtLoad</key>
        <true/>
    </dict>
 </plist>



File-u dodatno treba postaviti sljedece permissione:
 $ sudo chown root:wheel /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist
 $ sudo chmod 644 /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist


Nakon restarta mozemo provjeriti da li je root file sistem mount-an sa opcijom noatime:
$ sudo mount |grep noatime

i ako kao rezultat command-line naredbe dobijemo:
/dev/disk0s2 on / (hfs, local, journaled, noatime)

tada je sve OK.

Medjutim u mom slucaju Mountain Lion se opet pokazao zilavim pa opet posezem za vecim cekicem
 $ sudo launchctl load -w /Library/LaunchDaemons/com.noatime.root.plist

Tek nakon ovog ML starta root "/" file sistem sa noatime atributom.

Zbog odrzavanja osnovne higijene (prerformansi) tijekom koristenja SSD-a trebalo bi na neki nacin omoguciti ciscenje istog. Prema clanku www.jabucnjak.hr/clanci/mac-os-x/ssd-sec...aja-iz-macbooka.html stvari bi trebale biti jednostavne ali na ovom MBP-u nisu. Naime na MBP9,1 mid 2012 15" non retina (a vjerovatno i retina) pokretanje (iskljucivo sa CD/DVD-a jer USB EFI Booter prema clanku ne radi na MBP9,1) linux live distibucija zavrsava sa kernel panic-om ili sa krivo inicijaliziranom grafikom tako da dobijemo potpuno crni ili full bijeli ekran sa kao podignutim linuxom. Probao sam boot-ati vise-manje sve poznate linux live distribucije i jedini linux kojim sam uspio podici stroj je bio Mint 13 i 14. Te dvije verzije inicijalno podizu sustav (ipak uz dodatne kernel command line parametre. Mint13 treba nointremap, a Mint14 nomodeset) u najkompatibilnijem grafickom modu tako da do samog kraja imamo sliku na LCD-u. U konacnici zeljeni cilj nije postignut. Secure erase SSD-a nisam mogao izvrsiti jer stroj nakon odlaska u sleep (poklapanje LCD-a) i budjenja (otklapanje LCD-a) nije palio ekran pa nista ne mozemo raditi. Mislim da moramo jos malo pricekati kraj igre (macke i misa) izmedju Apple i Linux distribucija. Apple prebrzo mijenja specifikacije upravljanja hw-om tako da linuxasi ne uspiju dovoljno brzo reverznim izenjeringom prilagoditi drivere.

Nadam se da sam sa ovim poduzim postom uspio dati informaciju iz "prve ruke" svima koji razmisljaju na slican nacin o nabavci MBP9,1
09.01.2013 | 08:57
Hvala ti u njihovo ime!
09.01.2013 | 10:11
Pregledao sam malo po netu, i stvarno USB Efi Booter ne radi sa novijim varijantama Hard Ware-a. Ali uskoro će izaći nova varijanta ISO-2-EFI Booter za taj- noviji Hard Ware. Pratit ću to i kad izađe javljam.
To je ona stara fora kako provući "planiranu obsoleszenz-u" bez da se namjerno napravi nešto na kvaliteti proizvoda. Tu je nažalost Apple nenadmašiv, uvjek se mora napraviti neki Hack ili nešto da bi nešto šta želimo radilo.
Zašto, kad su toliko pametni ne naprave tool kojim možemo napraviti Secure Erase, "njihove" SSD-ove se isto ne može izvaditi iz stroja.
Nego su time što ne dopuštaju upotrebu drugih SSD-ova u njihovim strojevima naljutili proizvođaće da im ne pada na pamet napraviti tool-ove za tako nešto.
Sad moramo čekati da dečki uvežu sve Drivere i onda opet gas.
09.01.2013 | 13:58
Linux driverima nisu samo problem novi modeli vec je upitno i koju verziju firmware-a imas u MBP-u. Vecinom svi problemi se svode na problem implemetacije drivera za sisteme sa dvije graficke kartice i automatskog presvicavanja sa jedne na drugu. Sva sreca, nije tu samo Apple kriv vec i Intel. Linuxi imaju slicne probleme i na laptopima drugih proizvodjaca koji koriste sandy bridge arhitekturu u kombinaciji sa dodatnom (vecinom nVidia) grafuljom.
Po pitanju Applove SSD politike stvari su jasne. Apple zeli sto skuplje prodati hw koji isporucuje u svojim strojevima i pokusava sve da smanji mogucnost dogradnje sa 3rd party komponentama. Bas me zanima kolika ce biti trajnost ovih zalemljenih SSD-ova u novim MBPr. To je prosjecan MLC nandflash koji nema sansi da traje duze od 5 godina u uvjetima svakodnevnog normalnog koristenja. Ja u svoj MBP nakon godinu dvije nonsalantno ugradim novi SSD koji je brzi, jaci i 3 puta veceg kapaciteta i sve to za parsto dolara. Dok vlasnici MBPr mogu promjeniti cijeli logicboard ili ce netko smisliti reballing nandflash chipova (ako takvih tada bude za nabavit) ili ce napraviti ono sto Apple zeli. Kupiti kompletno novi model MBP-a, a stari odvesti na reciklazno dvoriste.
24.02.2014 | 08:40
Za prosječan MLC se još i ne bojim toliko, taj će i raditi nekoliko godina, ali pošto Apple ide sa devizom "kupi jeftino i prodaj skupo" dosjetit će se sigurno da im je TLC ko u Samsungu 840, još povpljniji u nabavi i da s njim mogu napraviti još više profita. E onda tek dobivamo SSD To Go. Ako to krenu nema druge nego opet nazad na penđere ili pokupovati sad starije strojeve na kojima se može nešto napraviti šrafcigerom.
24.02.2014 | 11:22
Ipak mali ispravak, danasnji novi retina MBP ipak imaju SSD na izmjenjivoj kartici, tako da nije sve tako lose
24.02.2014 | 19:16
Našao sam novu mogućnost kako napraviti Bootable Stick Linux za Mac:


1. Formatiraj USB stick na MS-DOS (FAT)

- stavi Stick i otvori Disk Utility i označi ga na lijevoj strani, klikni na Erase i odaberi Format MS-DOS (FAT).
- Pusti ga da odradi svoje i formatira je

2. Skini program "Mac Linux USB Loader" sevenbits.github.io/Mac-Linux-USB-Loader/.
3. Pokeni ga i skini s njim Linux koji želiš. Napravi s njiom USB. I to je to.

S njim možeš napraviti Secure Erase.


Sretno.
24.02.2014 | 21:56
Ma uspijem ja bootnuti Linux ali je problem kako dobiti otkljucan SSD da bi mogao izvrsiti secure erase. EFI nakon boota zakljuca SSD tako da je rijesenje poklopiti lid da mashina ode u sleep jer nakon sleepa SSD bude otkljucan. Medjutim nikako ne mogu MBP probuditi iz sleepa pod linuxom. Ocito nesto nestima sa driverima i to pogotovo na MBPovima sa diskretnom grafikom (intel + nvidia). Moram se ponovo zabaviti s time mozda najnovije verzije linux kernela rijesavaju taj problem koji sam imao prije godinu dana
24.02.2014 | 23:14
Sad sam probao, uredno ulazi u Not Frozen mode nakon kratkog Sleepa. I kod novog Air-a. Intel Garafulja.
25.02.2014 | 04:10
Ja mac budim daljinskim, a probudi se ako i neki stick ustekam u USB.
25.02.2014 | 07:47
zabac kaže:
Ja mac budim daljinskim, a probudi se ako i neki stick ustekam u USB.


Nije problem u buđenju, Žabac i naši se bude bez problema. To na šta mi mislimo je dali se mijenja status SSD-a u linux-u kad ga prevarimo stavljanjem u sleep i naglo trzneno iz istog. Jer to nam je cilj, da bi mu mogli pristupiti i napraviti Secure Erase bez da ga izvadimo. A trik je da MacBook EFI ne resetira u status zamrznut SSD kad ide u sleep, i time imamo pristup SSD da ga možemo obraditi.
15.10.2015 | 20:05
Evo malo da refreshnem ovu temu jer ima novosti. Već više od pola godine se spremam napraviti SSD upgrade na MBP-u i do sada nikako. Još u siječnju sam sa Amazona vrlo povoljno nabavio SanDisk Extreme PRO 480GB SSD (btw uspješno sam aktivirao 10 godina garancije koju on-line nudi proizvodjač) na kojeg sam odlucio instalirati i/ili napraviti upgrade na novu verziju OS X-a. S obzirom da je nova verzija OS X (tada Yosemite) dosta bila blago rečeno kilava odlučio sam pričekati finalni 5. update i neposredno pred izlazak najnovije (El Capitan) verzije konačno napraviti upgrade sa Mountain Liona s kojim je MBP kao novi došao i koji već skoro pune tri godine bez ikakvih problema radi. Dodatni poticaj za upgrade je i činjenica da je Apple izlaskom El Capitana prestao službeno održavati ML (kažu da održavaju samo prethodne dvije verzije). Stari OWC-ov SSD je svo to vrijeme na ML-u radio bez uključene TRIM opcije i sada sa 80% zapunjenja pod prstima primjećujem da je nešto malo sporiji. Neposredno prije zamjene pokreno sam Black Magic disk speed test i rezultat se vidi na slici:
OWCSSDSpeednakon3godine.png

Write speed je u odnosu na prije tri godine ipak dosta usporio sa početnih 257MB/s na 160MB/s. Malo sam se iznenadio rezultatom jer u svakodnevnom developerskom radu subjektivno nisam primjetio baš takvo usporenje. Očito je da je čitanje sa diska više zastupljeno od pisanja pa se to usporeno pisanje toliko ne primjećuje. Vjerujem da bi usporenje bilo sigurno manje da je svo vrijeme bio uključen TRIM. Napokon, nakon kloniranja ML-a na novi SSD i fizičke ugradnje u MBP Black Magic disk speed test je pokazo slijedeći rezultat:
SanDiskfirstSpeedtest.png

Meni je to super brzina uzimajući u obzir SATA3 fizičku brzinu i overhead samog ATA protokola. Prilikom ugradnje novog SSD-a usput sam obratio pažnju na prašinu unutar MBP-a, pogotovo unutar ventilatora i rešetke kroz koju vent upuhuje zrak. Na tim rešetkama se može nakupiti prašine koja ometa protok zraka i smanjuje efikasnost hladjenja. Rastavio sam ventilatore i očistio nakupljenu prašinu (nije je bilo puno nakon 3 godine uglavnom uredskog korištenja sa poklopljenim lidom) Kako je to izgledalo može se vidjeti na slijedećim slikama:

IMG_2331.jpg

IMG_2335.jpg

IMG_2336.jpg

I na kraju očišćen i propuhan MBP sa novim SSD-om spreman za zatvaranje.
IMG_2337.jpg

Nakon zatvaranja i inicijalnog testiranja novog SSD-a na ML-u izvršio sam upgrade OS-a na 10.10.5. Da, konačno sam napravio upgrade na Yosemite jer mi se u ovom času čini pouzdaniji od najnovijeg El Capitan-a koji bi trebao biti fino popeglan i siguran OS, nešto kao Snow Leopard. Treba opet malo pričekati da se inicijalni problemi riješe (koliko čitam ima ih dosta). Nadam se da se neće morati opet predugo čekati kao što je bio slučaj sa Yosemite-om. S obzirom da konačno OS X nudi native mogućnost aktiviranja TRIM opcije na third party SSD-ima odmah po prvom bootu sam aktivirao TRIM sa :
$sudo trimforce enable
Nakon tjedan dana korištenja novog SSD-a na Yosemite mogu subjektivno reći da mi je sve uglavnom sporije u odnosu na ML. Jedino je shutdown puno brži. Primjećujem lagana zastajkivanja na svakom koraku. Mission control, finder rad sa tabovima. Mail uglavnom radi osim što ponekad traži ponovo upis password-a (to ignoriram na nacin da quitnem i ponovo pokrenem). Najgluplja situacija sa Mailom je što mu za slanje maila od tri rečenice bez attachmenta treba više od pola minute. To je na ML-u radilo unutar 2-3 sekunde. Za divno čudo Parallels (v.10) virtualne Windows i Linux mashine dobro rade kao i Dev. IDE. Eto toliko za sada.
16.10.2015 | 05:29
Ni Thunderbird nije bolji, jedino ne tlaci s passwordom.
17.10.2015 | 05:49
Čestitam Braco na navom SSD-u.

Po svemu sudeći Dashboard nema u DMG? Ima li neki Chach između DDR Dram-a i NAND Falsh Storage?
U svakom slučaju se na tom području napravilo čuda u zadnjih 4 godine. Bio sam stretan kad bi moj Banch pokazao 280 Mb/s.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 5 sati
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, m@xym, miomika, tino1, Anonimci (323)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO