Davor Pasarić 14.06.11

Moji kolege iz muzeja informatike PEEK&POKE sjetit će se kako je bilo uzbudljivo s magnetne vrpce za pohranu podataka prijeći na diskete. To je bio drugi svijet! A tek kada se s mekih (floppy) disketa prešlo na tvrde diskove od tada ogromnih 20 megabajta! Osjećaj je bio kao da je netko čarobno omogućio i običnim korisnicima da imaju ERC u vlastitom domu. Hard diskovi izdržali su najduže kao medij za sigurnu i brzu pohranu podataka, a njihov kraj još uvijek nije blizu. Ipak, odbrojavanje je počelo. Nova SSD tehnologija predstavlja sličan skok kao što je to nekada bio prelazak s 3.5" disketa na prve tvrde diskove.

Mac Pro SSD
Nisam susreo hrvatski prijevod za SSD, ali uz ovu SF-izgledajuću Mac Pro fotografiju
moglo bi se u Star Trek duhu reći da je to "Pogon trajnog stanja"! ;)

Tehnološki poroci

Imam porok i ne mogu si pomoći: tehnološki sam znatiželjan i volim isprobati nove tehnologije čim prije. Ipak, što sam stariji pokušavam biti razumniji, pa odvagati stvarne potrebe, luksuz i znatiželju i onda donijeti razumnu odluku. SSD (Solid State Drive) tehnologija odavno nije nešto novo, ali je donedavno bila toliko bezobrazno skupa da su je kupovali samo profesionalci u serverskom biznisu i entuzijasti s viškom novca. Zato sam se ovaj put suzdržao od ranih eksperimenata.

SSD tehnologiju pratim od početka dolaska na tržište, čitam prikaze, važem cijene, ali do sada nisam bio spreman odlučiti se na taj korak jer sam smatrao da je prerano. Prvi SSD pogoni bili su puni i raznih "porođajnih muka" koje prolazi svaka nova tehnologija. Mnogo ljudi me pitalo je li pametno doplatiti "premium price" za SSD i moj odgovor je uvijek bio "još nije vrijeme za to". Apple voli SSD, ali počeo je s njim vrlo stidljivo - naravno, zbog visoke cijene. Malo tko je spreman doplatiti četiri-pet tisuća kuna da bi u svom novom iMacu dobio SSD od 256 GB (to je jedina opcija koja se trenutačno nudi). Tko kupuje MacBook Pro ipak može birati između 128, 256 i 512 GB kapaciteta, ali u prijenosniku je to jedini pogon, a onda opet imamo problem - pristupačan model je premalen da bi bio jedini disk u računalu, a modeli većeg kapaciteta su velika investicija. Kod Mac Pro modela ponuda nije fleksibilna - možete odabrati samo model od 512 GB po cijeni koju neću navoditi kako se ne biste uplašili i prekinuli čitanje ovog prikaza.

MacBook Air prvi

U stvarnoj dnevnoj upotrebi sam se prvi put sa SSD pohranom podataka susreo na zadnjoj MacBook Air seriji. Upravo je MacBook Air trenutačno jedini model koji je u potpunosti primjeren za SSD uporabu, a Apple je to diskretno naglasio tako što je to i prvi prijenosnik kod kojega ne postoji opcija da se kupi s klasičnim tvrdim diskom - ili SSD ili ništa! Znamo da je Air ultra-laki prijenosnik koji se većinom koristi za mail, surfanje i uredske aplikacije, pa kao takav može dobro funkcionirati i sa samo 64 GB SSD-om. Apple je dodatno uštedio tako što u Air ugrađuje SSD na zasebnom daughterboardu , a ne u klasičnom 2.5" kućištu u kakvima se inače isporučuju.

MacBook Air SSD
MacBook Air koristi "ogoljeni" SSD bez kućišta radi uštede prostora i niže cijene

Oduševila me brzina tog tankog računala koje se po performansama na papiru može sakriti u odnosu na "jaču braću", ali u je u svakodnevnim zadacima nevjerojatno brz! Naravno, razlog takvom osjećaju bila je SSD memorija umjesto klasičnog tvrdog diska. Očigledno današnji operativni sustavi još uvijek jako ovise o stalnom pristupu disku, čitaju i zapisuju tisuće stvari: razne postavke, logove, cache, swap, backup… sve to je "milisekunda ovdje, milisekunda tamo", ali na kraju se sve zbroji i uspori, a i fragmentacija podataka na tvrdom disku vremenom učini svoje.

Ako je malecni MacBook Air s Core 2 Duo procesorom na svega 1.4 GHz i 64 GB SSD pogonom letio pri uobičajenim dnevnim zadacima, zamislite kako se ponaša Mac Pro radna stanica s 8-jezgrenim Xeonima na 3.0 GHz, gomilom RAM-a i SSD memorijom od 128 GB novije generacije! Sve leti! :-) Vjerujte mi, osjećaj je isti kao kada sam ranih 90-tih na, sada muzejskom, Atariju ST kupio prvi Atari MegaFile tvrdi disk nakon što sam koristio diskete. Mislim da mirne savjesti mogu reći da je SSD najbolja dogradnja koju sam ikada izveo na Macu.

Kucnuo je čas!

Što se promijenilo da je sada došlo vrijeme za SSD? Četiri su važne varijable, ali tri su presudne. Zvuči čudno, ali prva varijabla, sama brzina SSD diska, je zapravo najmanje bitna! Trik je u tome što je i najsporiji SSD disk nove generacije toliko brži od klasičnog diska da se time ne trebamo posebno zamarati. Naravno, postoje situacije u kojima je klasični disk još uvijek brži - npr. jedan dugački neprekinuti zapis, ali to nam u praksi nije važno jer skupi SSD nećemo koristiti kao skladište za video ili RAW fotografije.

Iduća varijabla je kapacitet. Tek u zadnje vrijeme su se počeli pojavljivati pogoni većih kapaciteta (do 1 TB) koji mogu konkurirati klasičnim tvrdim diskovima, a to je presudna stvar. Nema smisla kupiti SSD znatiželje radi, ugurati na njega na silu ono osnovno, a onda za par mjeseci shvatiti da to sve skupa nema pravu upotrebnu vrijednost. Moje mišljenje je da za "laku mail-surf-office upotrebu" u prijenosniku može proći 64 GB kapacitet, ali idealno bi bilo imati 128 GB. Iako to ovisi od korisnika do korisnika, za radni stolni stroj ipak važe druga pravila, tu je ulazni kapacitet 128 GB, a poželjno je imati 256 GB.

Mac Pro SSD
Kingston u ovom trenu ima odličan odnos cijene i karakteristika među SSD konkurencijom

Treća varijabla je tehnologija. Prvi SSD modeli imali su relativno primitivne kontrolere. Iako bi SSD tehnološki morao biti daleko jednostavniji od tvrdog diska jer nema pokretnih dijelova, stvarnost je drugačija. SSD se ne može ponašati kao RAM i kod njega je isto moguća fragmentacija, ali tamo se problemu pristupa na drugi način jer je ključna stvar broj zapisa na određene lokacije. Cilj je da se svaki dio memorije koristi podjednak broj puta (tzv. "wear leveling") jer ćelije flash memorije imaju svoj konačni ukupni broj zapisa/čitanja. Ovdje bismo mogli odlutati i u tehnološka objašnjenja novih fenomena kao što je "write amplification" problem, ali to bi nadišlo zamišljen obim ovog prikaza. Fokus zadržavam na onome što je bitno običnom korisniku koji ne želi znati previše o stvarima "ispod haube", ali želi naučiti kako mu nova tehnologija može pomoći. Ukratko, novi modeli su nadvladali sve rane boljke, a na tržištu su posebno cijenjeni oni koji koriste Intelov kontroler.

Mac Pro SSD
SSD je prvak u skupoći! Jedan GB stoji preko 12 kuna. Ako vam je potreban velik
kapacitet klasični diskovi od 2 TB nude najbolji odnos. U zoni između su brzi
hard diskovi na 10,000 rpm.

Četvrta varijabla je cijena. Možemo napraviti analizu cijene gigabajta između klasičnih i SSD pogona (pogledati tablicu!), ali iskreno rečeno moj kriterij je ovaj put bila jednostavna "seljačka logika" - naravno ne u pogrdnom smislu, već u smislu da postoji neka granica za koju mislim da ima smisla izdvojiti XY novca radi XZ benefita. Sebi sam je postavio na razinu cijene u klasi od 1,500 kn i čekao da se pojavi lako nabavljiva, tehnološki kvalitetna solucija koja nudi kapacitet koji zadovoljava moje potrebe. Kao takav se pojavio Kingston SSD 128 GB V100 koji nudi brzinu sekvencijalnog čitanja do 250 MB/sec i zapisa do 230 MB/sec. Uz jamstvo od tri godine i saznanje da je unutra Toshibina memorija koja ima MTBF (prosječno vrijeme do pojave kvara) od milijun radnih sati, ovaj Kingston SSD čini se kao dobra kupnja.

Kingstona za kralja!

Idemo na posao! Ugradimo SSD u naš voljeni Mac Pro! Lako? Teoretski da, ali u praksi je to bilo višesatno mučenje, pa se nadam da ću vam ovim tekstom pomoći da ne prolazite stranputice koje sam prolazio. Gdje je problem? Problem je što gotovo svi SSD diskovi dolaze u kućištu od 2.5" koje se ne može montirati u 3.5" klizne nosače kakve koristi Mac Pro. Da, naravno da možemo izvesti nekakvu "prljavu" instalaciju u stilu kućnog PC majstora, ali to bi bilo svetogrđe učiniti na predivnom Mac Pro gdje je sve apsolutno uredno.

Mac Pro SSD
Praktičan ICY Dock adapter za 2.5" pogone koji se instaliraju u 3.5" utor

Elegantna solucija je kupiti ICY Dock MB882SP adapter koji to fantastično rješava, a nije niti skup. Nažalost, nisam ga uspio dobaviti u Hrvatskoj. U Linksu su ga imali, ali je rasprodan. Mnogi nude razne primitivne adaptere od plastike koji pomažu pri ugradnji SSD-a u PC, ali nisu upotrebljivi za Mac Pro jer diskovi na Macu nemaju kablove već direktno uklizavaju u konektor, a to znači da SATA konektor mora biti na u milimetar točnom mjestu kao i na 3.5" diskovima. Vidjevši da bi moj prikaz mogao završiti prije nego li je i počeo odlučio sam se za malo "sam svoj majstor" angažmana. Otišao sam u Ventex i tamo za par kuna kupio set metalnih vodilica za 2.5" u 3.5" konverziju u nadi da ću konačno iskoristiti moje znanje slaganja Mehanotehnika kompleta iz Izole kojima je u moje vrijeme školovanja bila opremljena svaka bolja Titova osnovna škola.

Nakon desetak kombinacija i nekoliko dodatno izbušenih rupa na nosaču sam shvatio da moj plan nema budućnosti. Problem je što je SATA konektor toliko blizu ruba i toliko je visoko (nisko) pozicioniran da ne postoji način da SSD kućište legne u klizni nosač na pravo mjesto. Potpuni fijasko!

Naravno, pravi Mac korisnik ne odustaje lako i reći će "think different"! Zašto ne bismo centralno montirali SSD kao na svakoj PC kanti, a onda ga na motherboard spojiti kabelom? Zato jer je problem naći takav kabel (PC napajanje vodi zasebno običnim Molex konektorom), a pogotovo da je dovoljno kratak da ne napravimo ružnu umjetničku instalaciju od kablova u sterilnom Mac Pro kućištu. Isto tako, uopće ne bi bilo elegantno svaki put zavlačiti prste negdje duboko da se otkači kabel. Još jedan propali plan.

Četvrta sreća

Nemamo ICY Dock, klasičan PC adapter ne pomaže, kablovi nisu opcija… što je preostalo? Preostao je Macov Drive Bay One! :) Naime, prvi utor po redu je smješten točno iznad velikih Macovih sporohodnih ventilatora, a to znači da bi uz dvije dobro odmjerene gumene nožice učvršćene za metalnu vodilicu SSD mogao sigurno i uredno ući u svoje ležište bez da kompromitiramo legendarnu Mac Pro internu estetiku! ;) Zamišljeno - učinjeno!

Mac Pro SSD
Sam-svoj-majstor prilagodba potrebna za montažu u Mac Pro

Mac Pro SSD
SSD sigurno smješten u Drive Bay One! :)

Jeste li za preventivno šišanje?

Hardver je spreman za uporabu! A softver? Mac trenutno prepoznaje novi SSD, formatiramo ga na uobičajen način i uočavamo da Mac nije uključio TRIM podršku. TRIM što? Ne, nije akronim, to je tek računalna naredba koja javlja SSD-u koji blokovi su slobodni i mogu biti pobrisani. Zašto je to važno? Zato jer SSD da bi nešto zapisao prvo mora pobrisati datu memorijsku ćeliju. Dok je disk prazan to ide brzo, ali kada se radi ponovni zapis na neku lokaciju to bitno uspori operaciju. Zato se operativni sustav trudi stvar preventivno dovesti u red, tj. izvesti garbage collection i na taj način spriječiti usporavanje zapisa kako se disk puni.

Mac Pro SSD
Mac OS X je Kingston SSD trenutno prepoznao, ali TRIM inicijalno nije uključen

Mac Pro SSD
Koristan Trim Support Enabler alat

Mac OS X Snow Leopard ima TRIM podršku za SSD pogone od svojeg 10.6.6 izdanja, a novi OS X Lion će je imati od početka, ali samo za uređaje isporučene od Applea. Na taj način Apple se osigurava da nešto ne pođe po krivu ako netko instalira SSD koji nema TRIM podršku. Naravno, cijela priča se svodi na jednu nulu ili jedinicu u postavkama, pa ako znamo da naš SSD podržava TRIM možemo ga jednostavno uključiti. Ako niste terminalski tip, možete koristiti besplatni programčić Trim Support Enabler koji će to u trenu učiniti za vas.

Mac Pro SSD
Nakon intervencije TRIM je uključen

Ljetno čišćenje

Sve je spremno, još samo da instaliramo OS i možemo krenuti u testove! "Not so fast Yamamoto!" - mudar korak prije nego li prekopiramo sistem na novi disk je da izvedemo generalno čišćenje. Ja svoj sistem vučem bez reinstalacije još od G5 stroja, samo radim upgrade na upgrade i kako nisam imao problema, a diskovi su dovoljno veliki, nisam se nikada bavio čišćenjem. Ipak, kada je u pitanju SSD od samo 128 GB korisnik mora smanjiti rastrošnost i ukloniti nepotrebno.

Mac Pro SSD
DaisyDisk je sjajan mali alat koji nam pomaže da počistimo nepotrebne datoteke

U toj sam akciji uklonio 80(!!!) GB nepotrebnih podataka. Kako taj posao najlakše obaviti? Odgovor je DaisyDisk! Radi se o potpuno fantastičnom alatu koji elegantno i pregledno prikazuje tko je popapao vaš prostor na disku. Jedan od savjeta koje mogu dati je i to da svoje iTunes i iPhoto biblioteke premjestite na veliki sekundarni disk. U iTunesima to podešavate u postavkama, a za iPhoto je dovoljno da bazu fizički prebacite na drugi disk, a onda povučete njen alias na mjesto originala. Jednostavno!

Mac Pro SSD
Jednostavno i pregledno - ako volite uredan prostor na vašem Macu DaisyDisk je pravi izbor!

Fotokopirka spremna!

Kada ste uklonili smeće i sve pripremili za selidbu u novi dom vrijeme je za legendarni Macov shareware alat - Carbon Copy Cloner! Zašto on? Zato jer će napraviti doslovnu kopiju baš svega, a to znači i svih skrivenih i zaštićenih datoteka kao što su vaše registracijske licence i bitne sistemske datoteke. Prepustite posao njemu i možete biti bezbrižni. Kada obavi zadatak ostaje vam još samo kao startup disk podesiti novi SSD pogon i napraviti restart!

Mac Pro SSD
Carbon Copy Cloner je još jedan neizostavan program u kutiji s alatima svakog savjesnog Mac korisnika

Dobrodošli u računalstvo 21. stoljeća

Iako reboot nije nešto što se na Macu mora često činiti, to je dobar pokazatelj brzine računala. Mac Pro dolazi do desktopa za dvadesetak sekundi u potpunoj tišini! Buđenje iz sleepa je gotovo trenutno, a Adobe Photoshop CS5 se podiže za jedan jedini "bounce" (neformalna mjerna jedinica brzine učitavanja aplikacija među Mac korisnicima zasnovana na broju skokova ikone u doku), a onda možete zamisliti kojom brzinom se otvaraju razne male aplikacije i alati! :)

Mac Pro SSD
Brzina klasičnog 7200 rpm diska

Mac Pro SSD
Brzina SSD pogona - bez problema osigurava velik protok podataka potreban za HD video

Pogledajte brzinu podizanja aplikacija sa SSD pogona!

Brzina učitavanja svih 90-ak instaliranih aplikacija istovremeno!

Koliko god moderni tvrdi diskovi bili tihi ipak se čuju. To pogotovo važi za prozračno Mac Pro kućište. Upravo zato SSD je fantastičan u ovom Macu jer ionako tih tower postaje još tiši. Iako zagrijavanje diskova nikada nije bilo problem u Mac Pro računalima, svakako ne može škoditi činjenica da se SSD memorija minimalno zagrijava.

Brzina pokretanja računala sa standardnim tvrdim diskom i novim SSD pogonom

Paralelni test četiri MacBook Pro modela u kojem najnoviji koristi klasičan hard disk, a stariji modeli su dograđeni SSD pogonom

Još! Joooš! Nije mi dosta!

Možemo li dva SSD-a staviti u RAID 0 polje i tako udvostručiti brzinu? O da! Naravno, to je već prilično bahato rasipanje resursa ako ne pogonite server s novom hit-društvenom mrežom, ali brzina rada podsjeća na vremena kada je bio popularan tzv. RAM disk koncept (rane 90-te). Ipak, RAID još uvijek ne radi idealno sa SSD pogonima. Appleova hardverska RAID kartica ih za sada ne podržava, a u softverskim RAID poljima ne radi gore spomenuta TRIM naredba. Nije upitno da će vremenom i te mogućnosti biti dodane.

Kao da brzina samog SSD pogona nije dovoljna! Ovo je demo dva SSD-a u RAID 0 polju!

Kupiti ili čekati?

Objektivno, nema razloga za žurbu. Cijene SSD memorije će i dalje padati, a kapaciteti rasti. No, to važi baš za svaku računalnu komponentu, pa i nije neki argument. Ako ne radite nešto vremenski kritično SSD nema opravdanja osim vlastite komocije i tehnološkog luksuza. Oni kojima MacBook Pro često ispada iz ruku (a znam ih barem četvero!) SSD može biti zgodan zbog svoje robusnosti - nema pokretnih dijelova i nema opasnosti da će se pri fizičkom udaru oštetiti delikatni mehanizam tvrdog diska. Naravno, odluka ovisi i o tome kako koristite svog Maca. Netko tko se bavi obradom videa ili je profesionalni fotograf nema previše koristi od memorije malog kapaciteta, ali možda bi ga veselio SSD scratch disk za Photoshop ili mali video buffer za brzu obradu i postprodukciju HD videa. Poznajem i neke igrače koji ga koriste tako da gore instaliraju cijeli World of Warcraft kako bi učitavanje novih zona bilo trenutačno! Ah, razmažene li civilizacije…

Mac Pro SSD
Tko ne bi poželio ovakvu "strojarnicu" svojeg Maca? :)

Ukratko, ako imate koju tisućicu viška sigurno vam neće biti žao, ali nemojte uzeti model premalog kapaciteta jer ćete se više mučiti s preslagivanjem sadržaja na druge diskove, nego da uživate u njegovoj brzini. I nemojte ga slučajno posuditi uz opravdanje "malo da vidim kako radi" jer kada jednom probate SSD i naviknete se na takav rad - povratka više nema!

Za:
  • brzina
  • otpornost na udare
  • dugotrajnost
  • potpuna tišina
  • minimalno zagrijavanje
  • male dimenzije
Protiv:
  • cijena
  • mali kapacitet
  • instalacija bez adaptera nije jednostavna
 

Komentari  

BigMac
14-06-2011 | 09:49
Super, prikaz Davore.
Samo žašto carbon copy cloner kad OSX ima u sebi alat koji isto radi bez greške ( migration asistant )
scarface32
14-06-2011 | 09:58
evo me prvi sa komentarom.ove sedmice cu i ja u svoj novi iMac ugraditi SSD i sad me zanima sta ce biti kad izadje Lion i kad budem njega instalirao na Mac. da li ce prepoznati SSD ili ne?Citao sam da kod novih Macova (2011) , samo za obicne HD-ove vazi pravilo da se moraju mjenjati u Apple servisu , dok SSD mozemo jos uvijek sami birati i kupovati.
Anonimac
14-06-2011 | 13:20
Samo bih uputio na OWC

http://eshop.macsales.com/shop/SSD/OWC/Mercury_Extreme_Pro_6G/

cijena je pala za nekih 30-40 zelembaća u mjesec dana, a čini se da je fakat dobar i pouzdan...

Sve me nekako svrbi paypal account da još malo ubrzam već dovoljno brzi MP 8C
dpasaric
14-06-2011 | 14:49
@BigMac - iz dva razloga: prvi je taj da sam u potpunosti zaboravio(!) na Migration Assistant, njega se sjetim samo kada dođe neki novi Mac i radim instalaciju "out-of-the-box ", dakle CCC ima bolji marketing od Migration Assistanta! ;-) Drugi razlog je taj što nisam 100% siguran da MA napravi savršenu kopiju bez izuzetaka jer je Apple možda ima neke pravne obaveze - pri tome mislim na neke skrivene fileove s licencama i slično. Možda pušem na hladno, ali nisam imao vremena i želje to testirati nego sam išao na sigurno.
scarface32
14-06-2011 | 15:08
ja sam imao dobru volju za ugradnjom, ali izgleda zbog temp. senzora cu morat jos pricekati. Sve moguce servise sam zvao i svaki kaze da jos nisu poceli sa ugradnjom SSD-a u nove iMaco-ove.Cak zamjenu 1TB na 2TB ce trebati cekati par mjeseci. :sad:
Lihto
14-06-2011 | 15:47
Ja sam sebi našao OCZ 180gb za 2000kn što nije loše..padaju cijene svakako.. Kao što Davor kaže nakon SSD nema nazad..a ja sam otišao nazad na iMac 27.. sa SSDom sistem jednostavno prodiše punim plućima :D.. Samo mene čeka teži posao ugradnje SSD-a zbog iMac-a..
zoro
14-06-2011 | 17:19
Zna li netko može li se SSD staviti u 24" iMac 8,1 (Early 2008)? Ili još bolje umjesto SuperDrivea?
dpasaric
14-06-2011 | 17:39
@danijelr15 - da, ne bi trebalo biti problema da se postojeći 3.5" disk zamijeni. Treba samo vidjeti kakvo je ležište, da li bi prošlo i bez adaptera.
Aristotelus
14-06-2011 | 18:08
Hm, ma da, sve pet, no međutoa, evo npr. ja, u kakovoj sam situaciji. Dakle, imam SSD kapaciteta 60 Gb od mushkina. Dapače, uz njega se i dobije, ajmo reći konverter, koji daje opciju da se disk može namontirati u dimenzije 3.5" mehaničkog HD-a. I da, znam da će to sve raditi. No, ono što mene muči je taj vražji TRIM koji u biti ne radi "out of the box" jer ga OS ne prepoznaje kao Apple-ov. Osobno bih rađe volio uzeti neki SSD koji je prepoznat odmah kao Apple SSD. Dakle, ono što bih volio znati je, dali Apple ugrađuje SSD od određenog proizvođača, određenu seriju koja se može kupiti na otvorenom tržištu ili pak oni sami malo remodificiraju sam firmware diska i to je onda "kao" originalni Apple certificirani SSD?
Aristotelus
14-06-2011 | 19:55
Evo, da se nadovežem na sebe, izgleda da Apple u svoje strojeve ugrađuje OCZ SSD diskove, a izgleda da se može pronaći i apple kompatibilan firmware za dotične diskove (koliko sam shvatio OCZ čak da i malu live linux distribuciju pomoću koje je onda moguće puknuti novi firmware u sam SSD).
smayoo
14-06-2011 | 20:19
Ja mislim da treba još 1-2 godine pričekati sa SSD. Po mojoj procjeni oni su sad u fazi u kojoj su HDD bili ranih devedesetih. Sjećate se, zar ne? Koštali su ne više kao zlato, ali kao srebro, krenuli su u neku ozbiljniju masovku (osamdesetih su samo teški frajeri imali HDDove na non-server strojevima), ali su još uvijek bili katastrofalno nekvalitetni i osjetljivi ko mimoze. Te parkiraj obavezno prije gašenja jer ako to ne napraviš, ode sve u smeće. Te nemoj slučajno da se komp malo jače strese (frend je, recimo, popušio diplomski rad jer mu je u 4 ujutro, dok se intenzivno vrtio rendering u AutoCADu, glava klonula i lupio je čelom o stol te je izazvao havariju diska) jer propadoše odmah podaci i eto začas par stotina bad sectora, te ne smije stajati kraj zvučnika, te... A nije bilo nijednog koji je mogao izdržati dulje od 3-4000 sati rada. A sporost... o tome da ne pričamo. 35 MB se formatiralo kao danas 1.000.000.

Za godinu dvije će se sve te dječje bolesti i manjkavosti SSD tehnologije istitrati, a cijena će biti drastično niža.
scarface32
14-06-2011 | 20:33
aristotel, ne znam koji iMac imas , ali ja sam danas zvao par Apple servisa i kazu da jos uvijek naknadno ni oni ne mogu ugradjivati ssd zbog senzora temp. a nadaju se da ce moci za 2-4 mjeseca.to je sve za najnoviji iMac.
dpasaric
14-06-2011 | 20:53
@Aristotelus - kakve veze ima hoće li ga OS defaultno prepoznati ili ne? Ono što je bitno jest to je li TRIM podržan od samog diska. Ako jest, uključiš ga sam i to je to. Nema tu nikakve velike filozofije. Da, idealno je uzeti neki "Apple Certified" SSD čisto zato da ne moraš provjeravati je li kakav sistemski update vratio setting na OFF, ali to nije neka velika tlaka rekao bih. Veći problem je što je taj od 60 zaista malen, može poslužiti kao sekundarni disk, npr. bio bi super kao scratch disk za Photoshop za nekoga tko radi se velikim formatima.
dpasaric
14-06-2011 | 20:57
@scarface32 - nije valjda da je u novim iMac modelima i na SSD stavljen senzor temperature? Nisam sretan kako je Apple to izveo u ovoj zadnjoj iMac seriji, zakomplicirali su stvar, a i onako svaki disk ima svoj senzor temperature, ne vidim zašto ne bi njega koristili... čudno sve skupa.
Aristotelus
14-06-2011 | 21:00
Tijekom ovog tjedna će mi doći jedan iMac, 24 inch, Early 2009, dakle 9.1. E sad, oni u servisu najvjerojatnije misle na ove novije strojeve kod kojih je Apple išao na foru da koristi interni senzor od HD-a te onda putem njega matična ploča dobije informaciju o temperaturi HD-a, a dok je na starijoj gneraciji strojeva to još uvijek izvedeno vanjskim senzorom koji je praktički priljepljen dvostranom termovodljivom folijom. Mislim da ovaj iMac ver. 9.1 još uvijek ima taj vanjski senzor tako da tu nebi trebalo biti problema. U biti, kod SSD-a nije toliko problem sama montaža i očitavanje temperature (bilo direktno bilo indirektno) već TRIM funkcija koja je za ispravno i dugotrajno korištenje SSD-a krucijalna. Dakle, vraćamo se na početak(firmwar e). Inače, više sam pobornik da se, ako se već mora ići na neki oblik "hakiranja" sistema, to izvede putem terminala i hexeditora nego putem nekih utility-a, no opet to sam ja :-)
scarface32
14-06-2011 | 21:06
dpasaric, sve su zakomplikovali. valjda su oba povezana sa tim sezorom, nisam strucan ali u par servisa su mi rekli da jos uvijek ne mogu SSD ugraditi zbog tog senzora a apple-ov SSD ne mogu naruciti jos uvijek.
Aristotelus
14-06-2011 | 21:30
Nemam daljnjih komentara osim da u servisu imaju pametnu logiku(bar gledano s njihove strane) :-)
dpasaric
14-06-2011 | 22:29
@Aristotelus -kakve veze ima da li se jedan bit okrene iz terminala, hex-editora ili putem alata koji je za to napravljen? :-) Druga stvar da je to neki komplicirani hack, a ne samo ON/OFF nečega što postoji u sistemu.

@scarface32 - cijelu tu priču sa senzorima pišem u tekicu pod "loši potezi".
Onsight
14-06-2011 | 23:30
U vezi iMac-a 2011 - postoji rjesenje, http://goo.gl/7DFPx ili http://www.gravis.de/blog/?p=3349
dpasaric
15-06-2011 | 00:02
Stari dobri Gravis, oni podržavaju Mac od samih početaka. Zanima me je li Appleu to "fora" samo za iMac ili će se sjetiti to gurati još negdje... npr. u Mini ili MacBook Pro... nadam se da neće, baš sam prije tjedan dana zamijenio disk u jednom MBPro za desetak minuta, najobičniji i lako dobavljivi.
scarface32
15-06-2011 | 00:17
ma nasao sam i ja ovo rjesenje, ali mi je iMac nov i ne bih nesto radio zbog garancije.
Tomek
15-06-2011 | 11:41
Ja zadnjih 10ak dana razmišljam intenzivno o SSDu i kako ga ugraditi u MBP umjesto Superdriva. Bilo bi dobro, ako je netko ili ako netko zna, za takvu kombinaciju pa da ju opiše i da stavi kakav link.
No kako sada stvari stoje mislim da ću još malo pričekati i nabaviti WD 750GB na 7200rpma za sada.
NenadX
15-06-2011 | 16:16
Nebi se ja puno zamarao sa "velicinom" SSD diska. 60GB disk za system, a HDD od xtera, kao radni disk za slike, muziku, video...
Anonimac
15-06-2011 | 20:33
stavio sam owc 120gb ssd u 17% mbp iz 2008 (non unibody).
HDD je na mjestu superdrivea. Sada su veći fileovi i oni koji ne trebaju brz pristup na HDD (320gb), a instalacije i radni fileovi na SSD.


Cijeli kit (za unibody) sa alatom i svim potrebnim za razumne novce na macsales.com


Sve radi prema očekivanom. Baterija traje jednako, s adapterom za superdrive bay dolazi i kučište za samu pržilicu, lijepo i tanko.


Sveukupan trošak: cca 2000kn.
dpasaric
16-06-2011 | 00:50
E da, sjetio si me sada da i uz ovaj Kingston za 1,599 kn dođe u kompletu džepno USB kućište! Jako zgodno ako ga moraš izvaditi i koristiti negdje na terenu.
dpasaric
16-06-2011 | 01:58
http://www.youtube.com/watch?v=xS2ZipMM2Oo

Upravo objavljen video novog top-of-line iMaca s 256 GB SSD-om! :-)
scarface32
16-06-2011 | 11:42
ja cu jos sacekati, mozda poslije godisnjeg pokusam ugraditi,ali eto , negdje kazu da SSD se moze ugraditi bez ikakvih problema tj neovisno od temp. senzora a neko kaze da ne moze.
dpasaric
17-06-2011 | 02:39
Evo, dignuo sam Hardware Monitor da provjerim ima li ovaj moj SSD interni senzor temperature - ima! Javlja mi 47 stupnjeva. Klasični diskovi javljaju 49. Temperatura u bayu je 36 u provom (gdje je SSD) i 37 i 39 u onima gdje su klasični diskovi. Navodno je Apple petljao s tim senzorom zbog različitih standarda kako se očitava (razlika na samom konektoru), ali to mi ne drži vodu - jer vidim da Bresnik u svojem softveru uspješno očitava te vrijednosti za sve tipove diskova. Da stvar bude "veselija" izgleda da diskovi koji sada dolaze u 2011 modelima imaju Appleov firmware koji brine o tome. Dakle, staviš third-party disk i stvar ode u "safe mode" i ventilatori rade 100%. Dakle, mora se stavljati onaj hardverski patch s linka gore... Pretpostavljam da su željeli uštedjeti na tom senzoru koji je prije bio eksteran. Zašto prije nisu vjerovali internim senzorima, a sada da - nije mi jasno.
scarface32
17-06-2011 | 10:28
imaju 500€ razloga.meni su rekli da bi toliko platio zamjeni 1TB na 2TB,ali sad ne mogu jer jos nisu dobili HD-ove. A SSD ce jos vise kostati.Na proslom sam zamijenio za 100€.
Anonimac
18-06-2011 | 14:18
Samo ucitavanje aplikacija mi nije vazno, ali me zanima koliko se dobije u dugotrajnom radu ako se SSD postavi kao scratch disk za Photoshop?
dpasaric
18-06-2011 | 18:16
@Anonimac - moje je mišljenje da SSD još uvijek nije idealna opcija za scratch disk. Tko radi s toliko velikim fotkama da mu to ima smisla bolje da uloži novac u RAM. Dakle, ako osjetite da vam Photoshop postaje spor kod velikih obrada više paralelnih slika prvo kupite gomilu RAM-a. Recimo da je 12 GB ok, a 20 ili više poželjno (neki profesionalni fotografi koje znam već godinama koriste po 32 GB). Ako i dalje stvar počinje zapinjati, možda je bolji odabir kupiti jedan 10k rpm Velociraptor od 600 GB za scratch nego kupovati mali SSD ili plaćati skupu SSD RAID 0 kombinaciju. SSD je idealan za boot drive i generalne obrade, ali zapis velikih neprekinutih podataka mu nije najbrža strana. Kako stvari stoje po pitanju radne memorije u stvarnoj upotrebi može se vidjeti i po broju "page-in" i "page-out" akcija OS-a. Čim je njihov broj podjednak, to je siguran znak da treba dokupiti RAM-a.
Lihto
23-06-2011 | 15:15
Davore jel bi mogao napravit neki test između HDD i SSD vezano za Final cut,po mogućnosti ovaj novi final cut pro x?Rendering i to.. Baš da vidimo jel se tu šta dobije na brzini...
dpasaric
23-06-2011 | 16:30
Nikada render u FCP-u nije imao problem s brzinom zapisa, taj dio ovisi isključivo o procesorima. SSD bi imao smisla eventualno kod obrade HD videa za koji su mnogi klasični diskovi spori, ali tu nema nikakve šanse zbog malog kapaciteta, dakle solucija za HD video je u brzom RAID polju klasičnih diskova većeg kapaciteta.
petros
29-06-2011 | 03:05
Hej da li moze kakav komentar (iskustvo?) s tim koliko SSD ima smisla na kompu za igre. Konzole nemaju velike diskove za igre a onda za mnoge igre moze i SSD biti dovoljan, a sigurno bi bio brzi, e sada samo koliko je to stvarno bitno u igrama??
dpasaric
29-06-2011 | 20:40
@petros - ima smisla samo kao komocija i luksuz i to kod velikih igara koje stalno učitavaju velike zone s diska (dakle nekakav MMO poput WoW-a npr.), a za sam gameplay to je prilično nebitno.
dpasaric
03-07-2011 | 17:38
Breaking news! TRIM Support Enabler radi i pod 10.7! :-)
Big Papi
05-07-2011 | 15:54
Neznam kolko sad ima smisla korisiti TRIM Support Enabler kad je s 10.6.8 dosla i podrska za trim.
^SuperUnknown^
10-07-2011 | 03:43
Samo za Apple podrzane SSD-ove...
K,S
17-07-2011 | 18:03
Evo za one koji razmišljaju ubaciti SSD u MBP (2009).
Nakon što sam nadogradio na 8GB rama još to nije bilo "to" pa sam se odvažio za kupnju SSDa. Nakon ne znam koliko pročitanih foruma uzeo sam Intel 320 128GB. Je da je nešto skuplji (nekih 100-200kn) ali po netu najmanje problema s njim, a performanse jako dobre.
Rezultat - drastično ubrzanje: sistem se diže u roku odmah (od paljenja na gumb do početka rada 19 sec), svi programi se otvaraju trenutno bez loptanja. Cjeli MBP se manje grije i da ne kažem da je nečujan (nije si ni prije čuo nešto specijalno). U početku sam mislio da će biti malo mjesta, ali kad sam poprebacivao dio koji koristim skoro pa nikada i iTunes library na TimeCapsule i dodatni NAS ostalo mi oko 36GB mjesta.
Ovo je sad maksimalno što se ovaj moj može ubrzati, nema koristi ni od bržeg SSD-a jer SATA kontroler ide do 3Gigabita pa recimo SSDovi na 6Gigabita su čisto bacanje novaca jer se ne mogu iskoristiti do maksimuma.
Ukratko moje tople preporuke svakom tko misli u svom MBP zamijeniti HDD sa SSDom.
dpasaric
17-07-2011 | 23:48
Da, lako se naviknuti na brže. Ja sam se sada razmazio, pa mi se kompovi i sa sasvim brzim diskovima čine sporima. :-) Još samo da odnos cijena/kapacite t postane bolji...
Anonimac
09-08-2011 | 19:47
Upravo instalirao OWC Extreme Pro 6G 240 GB u Mac Pro 8 core 2010

Dakle, osjećaj brzine je nevjerojatan, Vue 9.5 xStreme koji je mrcina od softvera se otvara za 2-3 sekunde... čudo jedno
Navodno su OWC i ostali koji su na novom Sand Force kontroleru, napravljeni tako da im ne treba TRIM jer imaju svoj vlastiti sustav Garbage Collectiona, TRIM samo može poremetiti stvari

Eto toliko, hvala
dpasaric
03-09-2011 | 15:25
Odlično, baš mi je drago da si zadovoljan, a za ovaj OWC Extreme Pro sam čitao da je zaista vrhunski po pitanju performansi! :-)
Finn
29-12-2011 | 01:36
može malo pojašnjenje - ako mi applications, library i system folderi zauzimaju sveukupno 20 GB, a users folder 230 GB, znači li to da mogu dodati SSD kao disk na kojemu će biti ovi sistemski folderi i s kojega će se pokretati sve aplikacije, a sav ostali sadržaj (dokumenti, muzika, fotke itd.) mi može biti "uskladišten" na HDD-u? u tom slučaju bio bi mi dovoljan i SSD od 40-60 GB, ne?
dpasaric
29-12-2011 | 02:42
Poanta je da je user folder na SSD-u jer to je mjesto gdje sistem najviše piše/briše i na tome se najviše dobije na brzini. Nemoguće da imaš 230 GB usera i da su u njemu sve bitne stvari. Dakle, probaj složiti kombinaciju gdje će tvoj user i sve bitne aplikacije biti na SSD-u, a ostalo stavi okolo. Ponavljam, ja ne bih ulagao u SSD manji od 128 GB.
Finn
29-12-2011 | 18:31
aha, ja sam to ipak krivo shvatio...
meni je u user folderu situacija sljedeća: documents - 10 GB, library - 10 GB, movies - 120 GB, music - 22 GB, pictures - 2 GB i virtual box - 53 GB.
i šta sad? šta od toga mora na SSD?
dpasaric
29-12-2011 | 19:02
Filmove, slike i glazbu na drugi disk. Dokumente proberi sam - one koji često koristiš ostavi, ostale seli. VirtualBox ovisi koliko ti je bitan, ako ga koristiš povremeno, na drugi disk, ako stalno i želio bi da je brži, onda ga ostavi na SSD-u.
Finn
29-12-2011 | 20:57
ok, onda bi mi 60 GB ipak bilo dovoljno. sve s čim radim "svakodnevno" bi mi zauzelo cca 40 GB, što bi ostavilo još 20 GB slobodnog prostora.
a na koji disk se instalira OS, jel on ostaje na HDD-u?
dpasaric
29-12-2011 | 22:40
Vjerojatno, ali bi bilo jako "na knap" i morao bi paziti na svaku sitnicu. Ako ne radiš instalaciju od nule, onda prije nego s Carbon Copy Clonerom napraviš kopiju na SSD, uzmi DaisyDisk i pogledaj imaš li kakvog zaostalog smeća u sistemu. OS ostavi i na klasičnom disku za sigurnosni boot. Obavezno radi Time Machine SSD-a, iz mojeg iskustva file-system se daleko lakše korumpira na njemu nego li na klasičnom disku.
Finn
31-12-2011 | 12:21
šta je za to 10-20 GB lufta premalo? hm... zasad bih ulazio u investiciju do 60 GB, ali za sve preko toga ću morat čekat do daljnjega.
ako radim instalaciju od nule, šta onda? kako instaliram OS na oba diska?
dpasaric
31-12-2011 | 12:46
10-20 GB je OK ako će na tome ostati, ali problem je što je to teško održati, generiraju se cachevi s više strana, pa ti dođe update systema koji proširi stvar za par giga, pa par novih aplikacija - i hop, u stisci si s prostorom. Zato kažem da je 60 GB samo za jako-jako disciplinirane.
Finn
31-12-2011 | 13:03
ok, kužim. hvala na informacijama i instrukcijama.
dpasaric
15-01-2012 | 16:13
Važan info za korisnike ove Kingston serije: izašao je "critical update" firmwarea. Postoji i Mac verzija, samo se sprži na CDRW i boota u updater koji to onda odradi. Meni je prošlo bez problema.

Druga stvar koju treba znati je da se otkrila neka nekompatibilnos t ove serije s Lionom pri zapisu restore image situacija, pa vrlo lako može doći do korupcije file systema koji Disk Utility ne može popraviti. To je dosta ozbiljna stvar, pa svakako držite SSD pod TimeMachineom. Meni se to već dogodilo, sada ćemo vidjeti ima li ovaj update ikakve veze s tim.
bumbar
28-01-2012 | 23:24
Ima li ko iskustva sa Corsair SSD?
dpasaric
29-02-2012 | 02:16
Ljubazna Kingston podrška mi je zamijenila Kingston V100 za novi V+200 model i za sada, već desetak dana, radi bez problema pod Lionom. Dakle, samo izbjegnite V100 seriju!
iLeo
16-08-2012 | 09:43
Imam OCZ Agility 3, pa me zanima kako da instaliram novi firmwarea na njega. Svejedno je može i preko Windowsa ili preko OSx-a

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 33 minuta
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, cariblanco, Gjuroo, Riba, Anonimci (501)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.10 Seconds

Provided by iJoomla SEO