Motion
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Motion


23.11.2004 | 19:49
Proslo je vec nekoliko mjeseca otkako je Apple napravio novi program - Motion.Malo sam gledao po netu i pomislio kako je to prava stvar za vizualne efekte.Sto mislite o tom programu , da li ga je netko iskusao???
24.11.2004 | 01:30
Davor je spominjao rad u Motionu, i Djipi takodjer. Mozda bi nam oni mogli pomoci?
24.11.2004 | 03:48
Pokusat cemo. Uz napomenu da imam griznju savijesti sto ne stignem podijeliti s ostalima rezultate svih testova koje sam proveo zadnjih dana.

Motion sam "provozao" (na dualu 2.5) paralelno sa Afterima 6.0 (u iscekivanju upgradea na 6.5) i Shakeom 3.5. Vrijedi spomenuti i to da je moj prvi susret s Motionom (zadnji Keynote s Jobsom) bio jedan od razloga zasto sam se, u zadnji cas, umjesto za Boxx sa FX3000 grafikom (koja jede malu djecu) odlucio za G5 sa "obicnom" 6800 grafickom.

Zasto? Tesko je ostati ravnodusan nakon sto se osjeti okus Aftera u realnom vremenu - a to je Motion. Dodat cu ovdje i disclaimer: ili ga bar tako reklamiraju. Naime, na Keynoteu je Motion sve sto su pokazali odvrtio zaista real-time (ili je Schiller android kojeg su prethodno sinhronizirali sa snimljenom animacijom :->). Logicno je za ocekivati da ce isto to napraviti i "kod nas doma". Medjutim, niti jedan od demo primjera ne pokazuje zelju za punokrvnim real-timeom kakav je vidjen na Keynoteu pa se stvori malo gorcine u ustima i puk pocne vikati "Prevareni smo!". No, jesmo li?

Nismo. Tesko je na prvi pogled zakljuciti da je Motion koji smo tek dobili zapravo polu-proizvod poguran na trziste da brze-bolje proda sto vise G5ica, medjutim u tom "malisanu" (epitet proizlazi prvenstveno iz cijene!) se krije toliko pametnih stvari od kojih se neke doimaju nepotrebno "zakljucane" (particle engine) pa covjek moze slobodno pretpostaviti da se u Appleu vodila vraska bitka oko toga da li Motion ide u Pro kategoriju aplikacija ili ga je bolje jos osakatiti i dodati mu predmetak "i". Srecom, stali su na vrijeme, ali da se kladim, kladio bih se da se negdje vec odavno kuha 64-bitni Motion 2.

Sto je uopce Motion? Definitivno alatka u domeni compositinga. Necete ga koristiti za nikakve turbo korekcije boja na slikama filmskog formata (stovise, ogranicen je na manipulaciju bitmapama do 4.000x4.000 pixela!) - za to cete koristiti Shake. Takodjer, necete ga koristiti ni ako ste se (konacno) navikli na Afterov skripting, expressione ili 3D layere. Koristit cete ga ako ste "i" tip koji voli vizualno i nema zivaca sacekati da Shake napravi svoj flipbook ili da Afteri zgotove RAM preview. Zanimljivo je i to da ne morate znati cak ni sto tocno zelite napraviti (ne sjecam se kad sam zadnji put pustio da me Afteri "spontano nekud odvedu"!). Odaberite rezoluciju, vrijeme trajanja sekvence na kojoj radite (recimo... 10" jingle) i bahato kliknite Play tipku. I Motion vrti. Istina, prazan ekran, ali u vrhu uredno pise 25 FPS.

Onda primjetite alatku za pisanje texta u toolboxu i ukucate "Moj jingle". Gle... antialiasano, a mogu i mijenjati sve parametre dok ovaj uredno i bjesomucno playa sekvencu u loopu. Onda vam dosadi defaultna bijela boja pa primjetite da Inspector window ima 3 taba i da se u jednom nalazi paleta stilova. I sad su slova zlatna. Ali to ste mogli napraviti i u Photoshopu. Ne bi li bilo cool da slova "nesto rade"? Naravno da bi. Odete u Library, selektirate LiveType font i odvucete ga preko bounding boxa prethodno upisanog texta. Gle cuda - LiveType u realnom vremenu. E, to je vec nesto. OK, FPS je mozda malo i pao (ali uvijek mozete sa CMD+R napraviti RAM preview). Sljedece sto vam padne na pamet je keyfrejmanje. Primjetili ste crvenu "Record" tipku, kliknuli je i poceli natezati tekst po ekranu, da malo "protegne noge". A zasto? Zato jer smo tako "naucili". OK, stara skola. Jedna od ikonica u toolbaru otvara punokrvni timeline s layerima i svime sto ce pasionirane AE korisnike podsjetiti na toplinu doma. Medjutim... mora li tako? Naravno da ne mora. Jer mi smo ipak iUseri koji se volimo igrati!

Behaviors. Nova vrsta filozofije za nesto sto bi se moglo opisati kao "motion plug-in" (gle slucajnosti - ne zove li se tako i sam program? :->). Zaboravite sve sto znate o keyfrejmingu i odvucite jedan od behaviora na text. Voila! Krece se. Bez obzira jeste li ga jednostavno "bacili" (Throw), koristeci preslatku kontrolu nalik na radar, ili napravili super kombinaciju behaviora s atraktorima (koji neodoljivo konceptualno podsjecaju na dynamics fieldove iz raznih 3D particle engina!), krece se. A sekvenca i dalje playa, playa, playa...

I kad se konacno sjetite da mozete u Prefsima natjerati Motion da mirrora sliku na video monitoru, shvatit cete da fale fieldovi. I povikati "Ha! nisi savrsen!". I prevariti se jer dovoljno je kliknuti CMD+F i eto vam "mekane animacije" na video monitoru. I to bez da se ista uspori! I tu vam negdje malo nije jasno odakle igracka crpi snagu pomno pazeci da ne optereti duala jer oba procesora niti u jednom trenutku ne "zagrizu" preko 120/200% snage.

A onda se dosjetite da je sve to super i divno i krasno, ali da ste Final Cutu oduvijek prigovarali sto nema motion blur. I da je Apple sigurno papak jer to nisu ni ovdje napravili. Ali, hej - CMD+M. I sto se dogodilo? Pao je (konacno? :->) FPS, ali sve se dogadja s motion blurom. I ona ista sekvenca neumoljivo vrti, vrti... ali bez ikakve namjera da ista cachea!

Sad iskljucite taj motion blur koji iritira razmazene korisnike i pocnite se igrati s particlima. Primjecujete kako je graficka kartica i njezin OpenGL pametno iskoristen? Koliko god se Adobe trudio optimizirati preview Aftera sa OpenGLom toliko to traljavo izvodi. combustion je napravio malu revoluciju upravo s particlima, a Motion je marljivo preuzeo taj dio, bez otkrivanja tople vode i sjajno ga implementirao. Slobodno odvucite koliko god particle efekata zelite u pozadinu svog texta (ili ispred njega, kajgod) i uzivajte u jinglu koji se "sam napravio".

Mozda tek negdje nakon par sati igranja primjetite da postoji i keyframe editor u kojem mozete do besvjesti fine-tunati sve sto ste uveli na "scenu", pa cak i utjecati na behaviore. Timeline i cudna filozofija layera koja uvodi kategoriju objekata na layerima (ovo je takodjer malo "posudjeno" iz combustiona) pruzit ce vam dodatne sate zabave.

A ako budete stvarno marljivi i procitate tanasni (<100 strana) prirucnik od korica do korica, cudit cete se zasto se pojam "rendera" spominje tek na zadnjoj strani.

Kad konacno budete zadovoljni uratkom, ne trazite "render". Potrazite "export", odaberite ciljani format i pricekajte. Cekat cete bitno krace nego sto ste ikada cekali u Afterima, pogotovo ako bi kliknuli na motion blur "usporivac". Rezultat je QT movie koji odvucete u FCP i nastavite s poslom tamo gdje ste stali prije nego sto vas je Motion odvukao u svoj svijet.

Prekrasna igracka. Bit ce jos "prekrasnija" na punokrvnom 64-bitnom OS-u, a da ne spominjem snagu "nadolazecih" quad konfiguracija. Ono sto mu trenutno fali je mrezno rendanje koje bi naizgled unistavalo koncept rada u realnom vremenu, ali ako uzmemo u obzir da se After prijeti third party pluginovima za gridding, onda ne treba biti genijalac pa zakljuciti da je bilo kakav koncept mreznog rendanja suvisan u kompaniji koja gridding namjerava ugraditi u core OS-a.
24.11.2004 | 03:54
Od "sitnijih" nedostataka prigovorit cu krutom particle enginu. Prigovaram samo zato jer je potencijal neupitan, ali "zakljucan". Scripting ne postoji (a mogao je biti prenesen iz FCPa!) iako tesko da ima smisla razmisljati o scriptingu unutar necega sto konceptualno mora raditi real-time. Naravno, IMA smisla, ali tesko je iUsera (u ciji teritoriji Motion ocito zalazi) uvjeriti da odustane od natezanja objekata i da sad "samo nesto malo isprogramira". Mozda nedostaju 3D layeri? Mozda. Ali, da zakljucim - nemam prigovora.

Obavezno barem pogledati. I to na nekoj G5 mrcini da ne bude nepotrebno gorak okus u ustima jer G3 iMac nije "dorastao zadatku". Saljivdzije!
24.11.2004 | 05:00
Ojha! Ovo smo komotno mogli gurnuti pod članke u rubriku "Prikazi softvera"
24.11.2004 | 11:57
I što da čovjek napravi poslije ovakvoga teksta nego da zove banku, kreditni odjel ?
24.11.2004 | 13:34
"fajle"
24.11.2004 | 16:21
Zatekao si se u krivom postu Ante
24.11.2004 | 23:57
da....fakat...idem odma prepraviti!!!
25.11.2004 | 15:52
Ante zaboga, pa svoj post mozes prepraviti - doraditi i izmjeniti koliko hoces, ne moras odmah pisati novi
25.11.2004 | 21:34
kad motion dolazi ili je vec dosao?

zvuci pre dobro
25.11.2004 | 21:53
Dosao je. Moze se kupiti kao stand-alone, a Apple ga je uredno uvrstio i u Production Suite.
28.11.2004 | 12:50
Za Motion je potrebna jedna od navedenih grafičkih kartica
• ATI Radeon 9800 XT
• ATI Radeon 9800 Pro
• ATI Radeon 9700 Pro
• ATI Radeon 9600 XT
• ATI Radeon 9600 Pro
• ATI Mobility Radeon 9700
• ATI Mobility Radeon 9600
• NVIDIA GeForce 6800 Ultra
• NVIDIA GeForceFX Go 5200
• NVIDIA GeForceFX 5200 Ultra

Koja je od tih najjeftinija i koliko bi dosla ugradnja u iMaca G4???
28.11.2004 | 17:25
iMac nema nadogradivu video karticu.
28.11.2004 | 18:15
Motion definitivno nije paket za iMaca.
29.11.2004 | 23:13
Univerzalne istine stanu u jedan red. (oneliner za BBSere )
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 8 minuta
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO