Prisilni switch u kontra smjeru
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prisilni switch u kontra smjeru


24.06.2011 | 13:14
Drage moje, dragi moji....

Obično se ovdje nalaze upiti tipa mogu li ovo ili ono na OSX-u, što me čeka, ili pak hvalospjevi nakon odrađenog switcha... E, pa ovaj thread će biti drugačiji. Iz prve ruke vam donosim iskustva nakon prisilnog switcha s OSX-a na prozore XP SP3.
Da, zašto, pobogu!, ići natrag? Kako rekoh, prisilno. Naime, uposlil sam se u jednoj velikoj firmi koaj je jako korporatizirana i M$ je sveta krava. IT 'stručnjak' je čul za Mac, ali se nikad nije susreo s njim, ali se predstavlja kao okorjeli UNIX-aš koji se UNIXOM bavil prije nego s prozorima.
Elem, prvi šok bio mi je lenovo R61 koji dobih na korištenje. To se vodi pod prijenosno računalo, ali uz njega bi trebalo dijeliti i tačke ili barem ona kolica za plac koje bakice vuku po tržnici kad krenu u nabavku namirnica za nedjeljni ručak. R61 je KOMAD kompa, ogroman, težak, plastičan, ružan i nezgrapan. Tipkovnica je.... pokušavam naći neki prikladan izraz, ali mislim da hrpa smeća najbolje opisuje osjećaj, smještaj i općeniti dojam na korisnika.
I jasno, tu je i XP sa svim svojim krasotama na koje sam odavna zaboravio. Komp na sebi ima naljepnicu Vista basic, ali očito je da su ga preinstalirali na XP. Startup time traje i traje. Naime, isprva sam, naivno, priznajem!, samo poklapao komp. To je dovelo do smrzavanja nakon tri dana. Hiberniranje Microsoftu nikad nije išlo. Potom, jasno, nemam admin ovlasti. Pa mi onda IT-jevac instalirava miša i SD karticu (potrebna zbog prirode posla koja uključuje fotkanje), a komp svaki put uredno javi da nemam ovlasti da bi bilo što instalirao, ne dopusti mi instalaciju, a onda stvar nakon minute-dvije proradi uz obavezno upozorenje da možda neće raditi ispravno.
O trajanju baterije od bahata dva sata mogao bih pričati i pričati, ali još je bolja saga o specijalnim aplikacijama (Oracle, baze podataka kojima se pristupa samo i isključivo s IE-om)koje se koji put dignu,a češće ne. Da, tu je i jedan poseban program koji se uredno rušio jer zakpre sistema, koje se pokrenu automatski, mora odobriti admin (logiranjem u svoj account), iako ih komp, kao sam odradi u pozadini. Nije mi samo jasno za koji q..ac onda to komp sam povlači i počne nešto raditi, a ne dovrši?!?!? Ako treba Admin, treba Admin, ali ovo polovično petljanje mi nije jasno? I još onda s_ebe ostatak kompa....
Evo, to su moja iskustva vraćanja na staro i samo dokazuje da je svaki povratak na prozore poput prigrijavanja starog jela koje svaki idući put samo još jače (za)smrdi.
Zasad preživljavam s ovom kombinacijom, ali prvi plan mi je nabaviti novi lap i na njega metnuti bootcamp pa nek IT-evac na njega metne sve kaj treba. Manje bude bolilo, a i baterija bude trajala....
U međuvremenu, ljudi pomalo škicaju moj sedam godina stari powerbook i dive se kako lijepo izgleda...
24.06.2011 | 13:36
ne znam, ali moj stari sony vaio sa xp-om, jos uvijek koristi prijeteljica moje zene i do sad nikakvih problema nije imala.cak ga nikad ne gasi tj samo ga preklopi .a evo moja zena ima mac book i kuciste tj ona bijela (kvalitetna) plastika je pocela da puca.poslije godinu i deset dana koristenja.danas bio u apple servisu i onaj serviser mi kaze da je to normala od te kvalitetne plastike.I da zamijenit ce je ali prvo moraju pitati apple da li ce biti besplatno ili ne.
o smrzavanju necu jer ces misliti lazem.cak na obicnom youtube video smrzne.tako da poslije mjenjanja plastike kontam cistu intalaciju lava uraditi.
sve ti je to sreca.kako kome grah padne.cak i moj novi imac od 2000€ smrzne dok igram call of duty a i5 je sa 3.1 GHz quad core i 8GB memorije
24.06.2011 | 15:07
Uh, Đuro, baš mi te žal. Bemti, poslije Maca mi to dođe ko psihička tortura.
24.06.2011 | 15:22
Ako dobro placaju, onda trpi i suti
24.06.2011 | 21:00
Sva sreca da su oni napravili downgrade na XP. Vidio bi ti tek avantura da je ostala ta Vista Basic na compu

Sta god mi pricali, XP SP3 je rock solid OS, koji vrlo dobro odolijeva zubu vremena.

Daleko od toga da nema mana, ali to je vec neka druga prica
24.06.2011 | 22:30
Drlovric, jel ti to mene za__bavaš? Rock solid? Pa svaki dan neki drugi q_rac ne radi kak treba ili se smrzne... Svima je to normalno osim meni, a kad im velim da svoj powerbook nisam zgasil bar nekoliko mjeseci, ne vjeruju mi...

Da ne velim da je cijelo iskustvo, uključujući komp, komatozno. I ne, nije plaća niš posebno pa da je patnja manja i lakša...
25.06.2011 | 00:48
Đuro, jel to onaj tvoj 12" PowerBook?

I moj se 15" još sjaji i nekako diše (da pokucam).
25.06.2011 | 09:39
Djuro, predlozi im da ti nabave novi 17" MBP.
25.06.2011 | 10:04
Je, 12" Powerbook G4 1.33 MHz... Radi dobro, ne pada s nogu, a tipkovnica je san snova, posebice u usporedbi s tim Lenovom...

Ne bi ja 17", treba to nosat uokolo:dry:
25.06.2011 | 10:13
Bolje XP nego Vista. Sreca u nesreci. Imam doma staru AMD kantu i XP sp3 i radi stabilno. Problem je ono kaj su ti admin ovlasti ukinuli. Mada bezbolno mores maknuti admin pass. Imas Linux distribucije samo za to. Guglaj ako ti je u interesu.
Stara narodna veli: "Pravi radnik ne bira lopatu." LOL
25.06.2011 | 20:21
> Pa mi onda IT-jevac instalirava miša...

Ova rečenica je ko iz doba dok je Edvad Kardelj bio živ.

26.06.2011 | 13:48
Znaš kaj je najgore? Sjećam se kad je umro, pa su bila tri dana žalosti i nije bilo crtića na telki, a onda nije bilo DVD-a, videa i ne znam čega sve ne. Bil je jedan crtić u 19:15 i gotovo:(
27.06.2011 | 12:24
Joj u jednoj od firmi koju održavam imaju te IBM Lenovo R61, 4 komada. Upravo kako je i opisano tu. To je strašno, prestrašno. Ljudi douše ta računala koriste kao "stolna" pa su stalno na dock-u. Redovito jednom godišnje se mijenjaju baterije, na 3 od 4 svako toliko je neki problem, a na onom na kojem nema problema, na njemu se ne radi, zato i nema problema.

Uglavnom također je XP SP3 sa WSUS-om u pozadini preko kojeg onda dolaze update-i. Manje više sve radi i ruku na srce ljudi u toj firmi ne znaju što je Mac, ali mislim da jedan mac user koji se mora prebaciti na takvo računalo nakon maca, uff to mora biti strašno.

Istina osim performansi i cjelokupnog rada, estetski je to računalo baš odvratno.
27.06.2011 | 14:06
Evo, drago mi je da me neko razumije iz prve ruke i da vi ostali dobivate izravnu potvrdu da je tako kako piše.....
27.06.2011 | 15:13
Nisam ni sumnjal !
28.06.2011 | 22:30
> Sjećam se kad je umro, pa su bila tri dana žalosti i nije bilo crtića na telki, a onda nije bilo DVD-a, videa i ne znam čega sve ne.

Ma da. Sve je bilo crno-bijelo tih par dana. I svi tjednici koji su inače imali naslovnice u boji su izašli s njegovom slikom i to crno bijelom. Zato sam ga i naveo kao nešto što je bilo tako davno da je sjećanje na to crno-bijelo. Imam i ja XP na dva kompa i koristim samo što moram, kad baš moram.

> Bil je jedan crtić u 19:15 i gotovo

Vidim da te se posebno dojmio baš jedan lik iz tih crtća...

09.07.2011 | 20:35
Eto da se i ja javim napokon. Đuro, što da ti kažem? Suosjećam s tobom. Ja oduvijek radim u firmama gdje su winowsi company standard.
10.07.2011 | 00:02
Eh da, baš sam si pomislil na tebe kak imaš mac i na njemu prozore i da je to put kojim i ja moram krenuti....
  • Sank
  • Moderator
  • 219
10.07.2011 | 04:12
Eh, da su samo windoze u pitanju kod mene na poslu, nego se još moran borit i sa idiotskim Oracleom...
10.07.2011 | 09:50
Eh, pričaj mi o tome.. Zapravo, dobro pitanje: Oracle zapravo, barem u mojem slučaju, znači pristup bazama podataka (police osiguranja, predmeti u rješavanju itd...) i to činim onim nesretnim IE-om. Zar se ne bi moglo istu stvar napraviti i sa Safrijem ili Operom? Jer vidim da kad kliknem na link koji imam, onda mi zasvijetli SQL i onda krene. SQL su baze podataka, kaj ne?
Mislim, teoretski, bi to ja znal isprogramirati u Pascalu; za maturu sam imal program za poslovanje videoteke; vođenje stanja kazeta u posudbi, onih koje su slobodne za posudbu, zakasnine itd.....
Dakle, u čem je Oracle tak poseban, ili sam ja nekaj krivo shvatil?!?!?
10.07.2011 | 10:59
Oracle je jedan mogući engine za relacijske baze podataka. Nije to baš videoteka, ipak je dosta kompliciranije. Postoje drugi engini, neki i besplatni (MySQL na primjer), ali ako je poslovni softver tvog poslodavca razvijen na Oracleu, jbg, to je to.

Web aplikacija vjerojatno radi samo na MS IE jer koristi neki engine kojeg podržava samo MS IE (ili se bazira na ActiveX pluginu).

Ako je to jedini razlog zašto moraš koristiti prozore, možeš probati dići MSIE na Mac OS X pod Wineom, ali ne na tvom Powerbooku. Treba ti neki intel-based Mac.
10.07.2011 | 12:03
Znal sam da mi treba novi macbook air od 13" sa Sandy Bridgem.....

Ali, ima još jedna aplikacija koju koristim koja bi mogla biti napravljena preko web browsera, ali nije....

U svakom slučaju, to dvoje je to i kompletno okruženje u kojem se ne smije niš. Recimo FB je blokiran, ne da me to pogađa, jer ionak nemam ni account na njemu, ali kao ilustracija.....
  • Sank
  • Moderator
  • 219
10.07.2011 | 18:49
Oracle je upravo ono što kaže smayoo, engine za relacijske baze. Mi korisrimo i forme pisane u javi i web i uglavnom MS IE, premda smo na staroj mašini sa win XP imali instaliran Firefox i isto je radilo, a pred malo su nam zamijenili novi HP sa win 7 pa još nisam isprobao instalirat Firefox da provjerim. Ali naravno potreban je java initiator da bi to radilo, a njega nema za Mac OS X Barem nisam nikad naišao na njega.

U svakom slučaju naše se baze nalaze negdje na kopnu, najvjerojatnije na kakvim iznajmljenim serverima u USA, a mi im pristupamo sa broda preko satelitske veze i to radi očajno sporo, a aplikacije su tako jadno napisane da ako ne pratiš postupak koji je zamislio programer onda vrlo brzo upadneš u poteškoće iz kojih obično izlaziš iskidanih živaca i prisilnim gašenjem svega porenutog.

Oracle je pravi miracle kad dobro radi

Eto, malo se izjadah i oprostite za ovaj OT.
10.07.2011 | 21:29
Imam nekakav osjećaj da su nabrojane aplikacije vjerojatno napisane sa Oracle Forms (en.wikipedia.org/wiki/Oracle_Forms). To je super - ako je dobro napisano. (ne da branim Oracle, ali znam ljude kojima je to primarni posao, i sami priznaju da je nekad rezultat super, a nekad živa koma)...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 minuta
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO