pomoć iskusni jabučari... kakav mac uzeti?!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

pomoć iskusni jabučari... kakav mac uzeti?!


19.05.2007 | 18:29
Pozdrav jabucnjaku.

ovako.... imam veliki problem, zato me nemojte kuditi na dužem uvodu
jer moram Vam predočiti cijelu sliku stvari.

vlasnik sam jednog malog obrta koji se bavi grafikom i
još nekim dizajnerskim poslićima.

korisnik sam windowsa xp... imam ja sve certifikate, originalan software
i sve što pravog korisnika računala čini pravim ali nikako nisam
zadovoljan sa stabilnosti samog sustava, razno raznim nepredvidivim
errorima (prije svega dll fileova), zatim zakrčenjem sustava nakon
određenog vremena što me dovodi do ludila i troši mi jako puno vremena
na održavanje a na kraju nema pomoći već jednostavno moram
svake godine bar 1 izvršiti formatiranje hardova i reinstalirati sustav...
a o vizualnom dojmu neću ni govoriti.

prešao sam na linux i to red hat i fedoru.... prilično sam zadovoljan sa
sustavom ali mi se javio nepremostivi problem a to je vrlo slaba
ili nikakva kompatibilnost s adobeovim alatima.
naime.... vrlo mi je važno da na OS-u mogu koristiti adobeove alate
i to prije svega nekadašnji macromedia Studio 8, inDesign, photo shop i cold fusion.
software zvan wine koji omogućava rad nekih aplikacija za win u linuxu
jednostavno ne želi startati moj software i ja sam počeo
ozbiljno razmišljati o MAC-u

prije svega mac me počeo zanimati zbog unix-a jer kakva su moja iskustva
do sada puno su stabilniji... možda ne toliko brzi ali su iznimno stabilni
što me oduševljava, pogotovo kada se radi u grafici ili kada je riječ o
obradi audio datoteka.

do sada nikada nisam radio na mac-u no pretpostavljam da seoba ne bi bila
nešto posebno bolna... možda koji mjesec uhodavanja...

naravno.... bilo bi lako poći u prvi shop s jabukama i uzeti jednu no....
iznimno su skupi a trgovci kao po defaultu nisu baš zaiteresirani za
pomoć nego bi mi brže bolje odmah utrpali G5 icu pa trebao ja nju ili ne.
zato bi ja htio kupiti nešto polovno da najprije ozbiljno probam
probam cijelu priču......

zato molim pomoć.

1. preporučite mi molim Vas jednu platformu na kojoj bi mogao
ozbiljno raditi u obradi grafike, macromedijinom studiu te recimo
zavrtiti Svift 3D ili neki program za obradu zvuka a usput ne bankrotirati
već proći za cijenu nekog osrednjeg PC-a

2. što je s nadogradnjama? mogu li kupiti mac pa ga vremenom nadograditi
(mislim na ram, hard, grafičku) hardwareom koji se koristi i u PC-u ili
je ipak potrebno koristiti posebno odabran hardware?

3. za gore navedene programe na windowsu mi je dovoljno
za relativno normalan rad cca 1300MB rama i celeron 2.4..... kako stvari stoje s
macom?

4. općenito.... kakvo je Vaše mišljenje (pa bilo ono i subjektivno)
glede moje ideje o prelasku na mac? dali ću riješiti probleme koji se
javljaju tako radikalnim potezom?

hvala na pomoći... baš se veselim da ću postati i ja brzo jabučar....
19.05.2007 | 19:58
1. Uzmi neki polovni PowerMac G4, ja na poslu koristim G4 stroj koji radi na 867 MHz i ima gigu radne. Vrti bez problema OSX 10.4.9, te InDesign, Photoshop i Acrobat rade bez pogovora. Mislim da se takav stroj može naći već za nekih 1000-1500 kn
19.05.2007 | 20:01
Hm, obzirom da si naveo da posjeduješ originalni softver ali za Windowse, ne znam kako bi mogao bezbolno prijeći na OS X (čitaj jeftino) bez kupovine OS X ekvivalenata.

1. rabljeni iMac sa Intel procesorom
2. ide skoro sve osim grafičke
3. sadašnji Macovi imaju Intel procesore tako da vrlo lako uz pomoć googlea možeš doći do neke usporedbe
4. ukoliko se radi o stabilnosti rada u OS X onda da, ali ukoliko pomišljaš pokretati windows verzije svojih legalnih programa u bilo kakvom emulacijskom okruženju, onda zaboravi

There is no such thing as a free lunch

PS obzirom da dosta potencijalnih switchera na kraju ne prijeđe na OSX zbog toga što su kupili najeftiniji Mac pa su se razočarali, ne preporučam nikakve G4orke ili G5ice kojima je vrijeme prošlo
19.05.2007 | 20:02
2. Što se tiče nadogradnje ona vrijedi samo za hardove i RAM ako su u pitanju standardne PC komponente, no prije zamjene/nadogradnje valjalo bi ipak provjeriti radi li sve 100% ok. Za grafičku ne znam, ima tu ljudi koji su flešali BIOS na nekim karticama pa će ti možda netko moći više reći o tome.
19.05.2007 | 20:16
iMac intel ti je jedini izbor
Ako uzmes neki stari poluispravni G4,nevirujen da ces se odusevit..........
  • User
  • Posjetitelj
19.05.2007 | 20:36
iMac Intel ti je odlican izbor ako je 2D grafika u pitanju. Najbolji odnos cijene i kvalitete. Cinit ce ti se skuplji u pocetku al jednom kad probas, nema povratka! Mozda ti je najbolje uzet jedan polovni Core duo ili Core 2 Duo iMac i malo se igrat s njime dok ne udjes u stos i onda ostale PC-e zamijenit s njime.
19.05.2007 | 21:05
Dražen je napisao:
1. Uzmi neki polovni PowerMac G4, ja na poslu koristim G4 stroj koji radi na 867 MHz i ima gigu radne. Vrti bez problema OSX 10.4.9, te InDesign, Photoshop i Acrobat rade bez pogovora. Mislim da se takav stroj može naći već za nekih 1000-1500 kn


nemoj zezati.... uh pa ja sam mislio da su polovnjaci puno skuplji.
vau.
19.05.2007 | 21:10
ma ja bi zarolao najprije trial verzije softwarea koji me zanima pa ako bi to sve šljakalo kako treba rješenje je novi software.... no to je fiksni trošak, i tako svakih 3-4 godine kupim update na noviju verziju.....

koliko vidim gotovo nitko mi ne preporuča motorolin procesor. što su toliko lošiji od intela?

čuo sam da se ipak osx bolje rola na staroj g5 platformi (bar do prije koji mjesec, sad su vjerojatno ispravljeni nedostatci prelaska na intel)
19.05.2007 | 21:53
hondo je napisao:
ma ja bi zarolao najprije trial verzije softwarea koji me zanima pa ako bi to sve šljakalo kako treba rješenje je novi software.... no to je fiksni trošak, i tako svakih 3-4 godine kupim update na noviju verziju.....

koliko vidim gotovo nitko mi ne preporuča motorolin procesor. što su toliko lošiji od intela?

čuo sam da se ipak osx bolje rola na staroj g5 platformi (bar do prije koji mjesec, sad su vjerojatno ispravljeni nedostatci prelaska na intel)


Moja isustva kazu da se OSX 3 puta bolje rola na intelu nego na G5
19.05.2007 | 22:01
Dražen je napisao:
1. Uzmi neki polovni PowerMac G4, ja na poslu koristim G4 stroj koji radi na 867 MHz i ima gigu radne. Vrti bez problema OSX 10.4.9, te InDesign, Photoshop i Acrobat rade bez pogovora. Mislim da se takav stroj može naći već za nekih 1000-1500 kn


jesi siguran? to mi je nekako prepovoljno. znaš da bi ga i ja uzea kad bi moga nać nekoga da ga po toj cijeni i u toj konfi prodaje
19.05.2007 | 22:09
Nije to Motorolin procesor nego IBM-ov PowerPC. Svi ti preporučaju Intel zbog toga što će Apple vrlo vjerojatno početi postupno ukidati podršku i razvoj za aplikacije koje rade na PPC procesoru, a njega će slijediti i ostali proizvođači softwarea od kojih su neki su to već i učinili. Zaključak se navodi sam po sebi, Intel je sada In i on predstavlja dobar ulog za budućnost. Ako imaš sredstava uzmi odmah neki polovni Intel-Mac. U tvom slučaju se radi o poslovnoj primjeni računala, a ne o mladenačkom hiru i pomodnosti pa razmisli o G4 ili G5 stroju ako je u cijeloj priči ključna financijska komponenta. O brzini rada ovoga puta ne bih htio diskutirati. Radit će ti on još sigurno 2-3 godine no uzmi zdravo za gotovo da je PPC na samrti. Ti si ionako htio nešto jeftino da vidiš kako to funkcionira u Apple svijetu. Još nešto, uz Intel baziranog Maca dobivaš i ulaznicu u Windows svijet.
19.05.2007 | 22:11
Čitajte oglase... nazovite i dogovorite se.
19.05.2007 | 22:47
hvala na pomoći svima..... sad su neke stvari puno jasnije.
20.05.2007 | 00:15
Kupi najjeftiniji MacPro i uživaj. Ako ti se sve skupa i ne svidi, uvijek ti ostane vrhunski PC. No, kako je netko rekao, kada jednom probaš nema nazad.
20.05.2007 | 00:51
Dražen je napisao:
Nije to Motorolin procesor nego IBM-ov PowerPC. Svi ti preporučaju Intel zbog toga što će Apple vrlo vjerojatno početi postupno ukidati podršku i razvoj za aplikacije koje rade na PPC procesoru, a njega će slijediti i ostali proizvođači softwarea od kojih su neki su to već i učinili. Zaključak se navodi sam po sebi, Intel je sada In i on predstavlja dobar ulog za budućnost. Ako imaš sredstava uzmi odmah neki polovni Intel-Mac. U tvom slučaju se radi o poslovnoj primjeni računala, a ne o mladenačkom hiru i pomodnosti pa razmisli o G4 ili G5 stroju ako je u cijeloj priči ključna financijska komponenta. O brzini rada ovoga puta ne bih htio diskutirati. Radit će ti on još sigurno 2-3 godine no uzmi zdravo za gotovo da je PPC na samrti. Ti si ionako htio nešto jeftino da vidiš kako to funkcionira u Apple svijetu. Još nešto, uz Intel baziranog Maca dobivaš i ulaznicu u Windows svijet.


Onaj G4 koji si mu preporucio je ipak radila Motorola...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 58 minuta
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, jura22, Riba, tino1, Anonimci (474)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO