Novi switcher
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi switcher


15.12.2016 | 05:22
@Soffoklo, govorio sam o Danskoj koja je uzasno skupa s visokim porezima. Tamo bi nas prosjecam "poduzetnik" propao za godinu dana.
Nije Hrvatska toliko skupa koliko je neefikasan drzavni aparat. Cak je i novac manji problem, nesposobnost i lijenost su najveci. Gro privatnika je efikasno kao i drzava, samo sto je drzavi prihod zagarantiran.
Umjesto da se ulaze u radna mjesta grade se fontane. Puste milione je GZ potrosio na "besplatne" udzbenike. Trebala su se otvoriti radna mjesta. Brodogradilista su rupa,bez dna i desni i lijevi periu lovu preko njih. Trebala su se zatvoriti i ljude prekvalificirat za one puste miliarde koje su ugurane, pa HZ, dati nekome tko zna upravljati.
Tvrdim, novac je najmanji probjem, problem menadzment.
15.12.2016 | 06:28
@soffoklo
Sve što si napisao je ispravno a ima i još toga, da sad ne nabrajam i ja. Osim da bi trebalo 2,5 radnika raditi za 1 umirovljenika. (ti si to napisao obrnuto)
@john
soffoklo ti je obrazložio da je država skupa i neefikasna do bola. Da se rađaju radna mjesta kako bi se zaposlili razvrstani po bojama a ne po znanju. To se vidi iz same organizacije. Nema ništa šta bi teklo glatko, sve se čeka. Probaj pitati neku informaciju u nekom od ministarstava, garantiram ti da ćeš imati najmanje 10 brojeva telefona na ceduljici i na kraju nećeš dobiti informaciju (jer diletanti uhljebljeni nemaju pojma pa prebacuju odgovornost s jednog na drugog)
Meni su ove godine zatvorili jednu od mojih tvrtki, koja im je, btw., dan prije nego šta su napravili to uredno platila PDV. Srećom uspjelo mi ja vratiti ju u život. Ali zamalo ja nisam vrisnuo u toj borbi. A od njih niko nije odgovoran, sve su radili po zakonu. Jebem im ja taj zakon. Možeš misliti kako su glupi kad izglasavaju takve zakone. A mi ih uredno hranimo. Na telefonu ti se uvijek javljaju sa "halo", ni imena institucije, ni njihovog osobnog. Šteta koju rade je ogromna.
Eto to sve košta i mora se naplatiti- uštedjeti, ili kroz plaću radnicima, ili kroz maržu .
U ostalom riješenje za te sve uhljebe trebaju naći oni koji su ih zaposlili a ne soffoklo, samo je činjenica da ovako nemože dalje. Boli me kurac gdje će svi ti nepotrebni činovnici zaraditi lovu, oni mene isto ne pitaju gdje da zaradim lovu da ih nahranim u njihovim socijalnim ladicama.
Reforma tog sektora je bitna za rast BDP-a i pokretanje konjunkture. Nema potražnje za tim leziljebovićima.
15.12.2016 | 06:57
I vatrogasac i policajac i liječnik spada u te tvoje leziljeboviće?
15.12.2016 | 07:10
Znaš ti dobro ko su leziljebovići.

Evo jedan natječaj:
hr.n1info.com/a167979/Vijesti/HZZ-nabavl...-kune-po-komadu.html
Pitam se koliko su ovi iz zavoda zaposlili ljudi? Koliko su prekvalificirali? Šta oni rade po cijeli dan? Imaju li dovoljno pauze? Jadni.

A ovo misli svjetska banka:

Izvor HRT Vijesti.

"Viša ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku Sanja Madžarević-Šujster na predstavljanju "Redovnog ekonomskog izvješća Europske unije: Rast, radna mjesta i integracija: Usluge za spašavanje", navela je da bi prvi koraci nove vlade trebali biti usmjereni ka fiskalnoj konsolidaciji te jačanju konkurentnosti gospodarstva kroz mjere poput reforme regulative, jačanje sustava pravosuđa i upravljanje javnim poduzećima.

Madžarević-Šujster ističe da uvjeti za snažniji rast još nisu ostvareni, pogotovo s obzirom na rizike koji se već reflektiraju na gospodarstvo EU-a kao cjeline - Brexita, potencijalnog zaoštravanja geopolitičkih tenzija te skretanja politike Feda ka monetarnom zaoštravanju. "To su rizici koje će osjetiti naši vanjskotrgovinski partneri i koji će se preliti i na hrvatsko gospodarstvo", kaže Madžarević-Šujster te ističe da su vanjski čimbenici samo dio rizika za hrvatsko gospodarstvo.

Potencijala da se materijaliziraju u slijedećoj godini imaju i unutarnji rizici, poput mogućih posljedica sporazuma sa sindikatima o rastu plaća u javnom sektoru za 6 posto ili arbitraža oko konverzije kredita u 'švicarcima', navela je. "To bi značilo da Hrvatska neće moći izaći iz Procedure prekomjernog deficita i to bi bila izgubljena prilika. Dobra poruka bi bila da se u godini kada imamo povećane rizike radi intenzivno na smanjenju ranjivosti i mislim da bi to trebale biti neke od prvih stvari kojima bi se trebala nova vlada pozabaviti", rekla je Madžarević-Šujster.

Istaknula je i kako u slijedećoj godini brine veliki iznos refinanciranja duga središnje države, samo inozemnog više od 3,5 milijarde eura. Navela je i da u cestarskom sektoru dolazi na naplatu velik iznos. No, kako smatra, te tvrtke imaju dosta prostora za smanjenje svojih neučinkovitosti kako bi olakšale refinanciranje svog duga. Stoga očekuje da će se nova vlada ozbiljnije pozabaviti konsolidacijom javnih financija."
15.12.2016 | 09:22
zabac kaže:
I vatrogasac i policajac i liječnik spada u te tvoje leziljeboviće?


Liječnik(ci) i medicinske sestre koje sam ja imao prilike upoznati dok sam ležao na odjelu nedavno rade svoj posao vrlo savjesno, odgovorno i tvrdim da nema novca koji može platiti takav odnos prema svom pozivu. Također znam dosta liječnika i medicinskih sestara koji su teški bleferi i zabušanti i jao onom koji im upadne u ruke.

Policajaca sam, kroz posao kojeg sam radio neki broj godina, upoznao dosta. Isto tako, ima ih kojima se ničim ne može platiti njihovu savjesnost i predanost. A i onih koji su čisti društveni paraziti i ne bi bili vrijedni ni pljuvačke koje bi im rado pljunuo u lice.

Vatrogasci? Oni su ti dobar primjer . Taj posao nosi tako velik rizik da je teško zamislivo da se netko baš tamo odluči uhljebiti. Znaš koliki je udio profesionalne vatrogasne zajednice u budžetu RH? Možda čak i 0,2%.

Isto tako znam neke referente po javnim službama, ministarstvima, gradskim uredima za prostorno planiranje i sl. koji iznimno savjesno rade. I predano, i vrijedno. Daju kompetentan odgovor na licu mjesta, preko telefona, predstave ti se, potpišu ti bilješku o telefonskom razgovoru, ne boje se ni posla, ni odgovornosti.

Ne postoji služba niti ustanova gdje su svi do jednog uhljebi jer takva jednostavno ne bi uopće funkcionirala. Ne postoji niti jedna PRIVATNA firma veća od 40-50 ljudi u kojoj nema makar jednog uhljeba. A znam i brojne od 10 ljudi u kojima su po 2-3 (sin od gazde, zet od gazde, nećak od gazde...). Poslovni subjekt u kojem sam ja osobno sreo najveći relativni broj beskorisnih trutova je - banka. Privatna banka. Niti jedna državna institucija nije im ravna.
15.12.2016 | 11:53
Jao ljudi, normalno da ima savjesnih ljudi u tom sistemu, možda ih je i većina.
Ali činjenica je da sam, kad god mi je nešto trebalo od njih naišao na:

"Halo"
"nazovite malo........"
pa
"Halo"
"Da razumijem, ali kolega sad nije tu, nazovite malo........."
pa
"Halo"
"ko vam je dao moj broj, nisam vam ja za to nego .........”
itd.itd.itd.

Ali kad god, ne ponekad nego kad god!
Vrhunac je bio kad sam pitao ministarstvo financija EU broj PDV-a (tek kad smo ušli u EU"). I žena mi se javila ni manje ni više nego 3 mjeseca kasnije da mi kaže koji je to broj: A direktno ni ona koja je bila zadužena za OIB firme nije znala odgovoriti da je to OIB sa HR ispred.
Ej 3 mjeseca!!! Za to vrijeme je moj poslovni partner vani trebao čekati ili? Nisu normalni i gotovo!
Stvarno kad ovako nešto pišem, pomislim vi svi koji imate još bilo šta dobro reć o njima, živite sigurno u nekoj drugoj zemlji. Pa nisu vam ovo izdvojeni slučajevi, to je svakodnevnica.
A onda mi neko dođe sa vatrogascima i doktorima itd.
15.12.2016 | 12:35
Primjer 1, od prije mjesec dana. Gradski ured za prostorno planiranje grada Poreča. Nazvao telefonom, na broj s internetskih stranica Grada Poreča. Javila se gospođa
"Grad Poreč, dobar dan, izvolite!".
"Dobar dan, trebam Ured za prostorno planiranje!"
"Evo, samo čas!" ... "Grad Poreč, ured za prostorno planiranje, izvolite!"
"Dobar dan, ovdje taj-i-taj, imam investitora koji planira raditi to-i-to. Treba li mu građevna dozvola?"
"Da li namjerava to-i-to?"
"Ne, samo ono-i-ono."
"To potpada pod članak x Pravilnika o y i nije mu potrebna građevna dozvola sigurno."
" Hvala. Budite ljubazni..."
"Ja sam X Y. Možete se u projektantskoj izjavi referirati na mene."
"Hvala, doviđenja!"
"Đenja!"

Primjer 2, da ne pišem opet nadugačko, vrlo sličan razgovor s MUP PU Istarska, službom za zaštitu od požara.

Primjer 3, prije 3 mjeseca, telefonski razgovor s gospođom iz administracije riječkog KBC. Sve riješeno u 2 minute i još nakon toga samoinicijativni mail od nje s pismenom potvrdom svega što smo razgovarali.

Primjer 4, vrlo slično iskustvo prije godinu dana, u Rijeci na HZMO.

Ne mogu reći da mi je SVAKI put tako, ali u zadnjih 5-6 godina je VEĆINOM tako.
15.12.2016 | 13:40
Bravo. Zavidim ti pravo. Ti imaš razloga da slaviš dan republike. Ti imaš pravi razlog da plaćaš porez i budeš domoljub. Ako zarati ti bi na prvoj liniji trebao braniti našu pravnu stečevinu. Jupiii dešavaju se čuda. Sve je riješeno. Konačno radi sve kako treba, sad ćemo naprijed punim. Nisu nam potrebne nikakve reforme, trebalo bi im povećati plaće.

Ja sam nesretnik, koji je završio u komi radi njihovih sranja, e to nisu samoinicijalno potvrdili mailom.
Sigurno sam ja nešto skrivio, pa me sad kažnjavaju. Imaju pravo, to je sve moja krivnja. Moram se popravit da budu i prema meni ljubazni i stručni. Tako je, to je do mene.
15.12.2016 | 14:10
Ovo što Smayoo opisuje sam i čuo, i pogledao na televiziji ili pročitao u novinama više puta. Grad Rijeka pogotovo, ali i Istarska županija uvelike rješavaju birokraciju i po tome su najbolji u državi. Da imaju budžet Zagreba, bili bi na razini Švicarske valjda...
15.12.2016 | 15:31
Evo danas sam zvao da mi daju informaciju kako napraviti povrat PDV-a iz inozemstva.

halo!
Nazovite malo .......!
Ne možete vratiti PDV iz inozemstva mi smo EU ali nazovite ....!
Itd. itd. itd.

11 brojeva koje sam nazvao. Nekolicina i sad zvoni i niko se ne javlja. Šta i o čemu vi pričate.

Na kraju sam im ja objasnio da mogu i našli smo zajedničko riješenje.
15.12.2016 | 18:07
Tino, očito je da službe s kojima ti imaš posla ne funkcioniraju dovoljno dobro. Ja sam samo htio staviti protutežu na tvoju tvrdnju, da ne ispadne da NIJEDNA javna služba ne funkcionira kako treba. Jer to jednostavno - nije istina. Moje iskustvo kaže da ih, unatrag koju godinu, većina funkcionira barem dovoljno dobro.
15.12.2016 | 20:03
Uopće se ne radi o tome da niti jedna javna služba ne funkcionira dobro ili da tamo nema radišnih, savjesnih ljudi koji znaju svoj posao. Problem je u OGROMNOJ birokraciji i birokratizaciji poslovanja. Milijun propisa, zakona, akata koji se jedni s drugima preklapaju, jednostavno država je sama sebi svrha. Neodrživ sustav.
Evo primjer u gradu XYZ (namjerno ne želim napisati ime, da ne bi bilo nismo znali.) prosječna plaća u općini je oko 5000 kn, prosječna plaća u proizvodno/trgovačkom sektoru je 3500 kn, pa je l' to normalno?!? Naravno da bi svi od vlasnika, zaposlenih željeli veće plaće, ali kako to izvesti kad ti država uzme previše (a marže su minimalne, tko ne vjeruje može na private pa možemo dogovoriti obilazak, jer mnogima to zvuči nevjerojatno), kad ti čovjek koji živi isključivo od tvojih uplata, davanja, poreza, nameta, prireza i sl. ima plaću veću nego što je ti imaš koji njemu uplaćuješ za plaću!?! Pa gradonačelnik navedenog grada ima 10368 kn plaću, što je 18643,14 kn u bruto 2 iznosu, pa je l' to normalno, koji dio tu nije jasan?!? Pričamo o gradu koji ima oko 5000 stanovnika.

Plaćaš porez, radiš sve po PS-u, trudiš se poštivati sve propise i zakone (jer u ovoj državi to je nemoguće) i za nagradu dobiješ inspekciju u prosjeku jednom u 2 tjedna, da malo nešto rade, a ako duže ništa ne napišu dobiju po ušima od nadređenih, jer kakav je to posao ako nikome nisu opalili kaznu. U isto vrijeme gledaš neke druge, valjda odabrane, zaštićene, što li, kako ne plaćaju poreze, kako su dužni na sve strane, kako radnicima ne isplaćuju plaću, muljaju gdje stignu i gdje mogu, a ista ta država koju financiraš njih jebeno štiti, a mene gazi, jer sam ja NITKO! U isto vrijeme okolina te osuđuje jer si kapitalističko govno, jer tja pa svi smo isti, generalizacija je najlakša za osuditi nekoga.

Kako konkurirati nekome poput Konzuma koji uredno ne plaća dobavljače po 6 mjeseci, koji radi noćne inventure koje su zakonom zabranjene, koji se s poreznom dogovara kad će platiti porez, kojem se inspekcija uvijek najavi prije dolaska!? A ti plaćaš na vrijeme, inventure radiš u radno vrijeme i izgubiš cijeli poslovni dan, plaćaš prekovremene i radnicima ne uvaljuješ dodatne koji su zakonom zabranjeni, inspekcija ti dođe bez najave i uzme ti uredno 3-4 sata radnog vremena. Na kraju uvedu fiskalizaciju da bi se zaštitili od prevaranata, a prevaranti samo nađu drugu foru muljanja, a ti opet fino u dodatni trošak kupovanja računala, softwarea i uvođenja interneta u poslovne prostore, a porezna jednim udarcem o tipkovnicu vidi koliko si zaradio, koliko potrošio i uredno vidi nesrazmjer, ali da, to je u nekim normalnijim, uređenijim državama.

Ponavljam, država, politička “elita” i odabrani skrojili su si državu za sebe, a mi ostali financiramo njihovu pljačku, bahatluk, neznanje. Naravno da je sad problem što učiniti sa sigurno 30% previše zaposlenih u državnim službama (ministarstva, županije, općine, agencije, itd.), ali ja ne znam shvaća li netko o čemu ja ovdje drobim? Da!, nemam ništa protiv državnih službenika. Da!, želim sređenu državu koja funkcionira prema nekim pravilima. Da!, želim provođenje zakona za sve jednako, a ne za odabrane… toliko želja, ali očito niti jedna nije provediva, barem ne kod nas.
15.12.2016 | 20:06
Ja ne mislim da baš sve ne funkcioniraju, i uvjeren sam da ima i onih koje su stvarno na dobrom nivou. Ali nije to dovoljno da bi se moglo ne smetano raditi. Ako ti za nešto banalno kao prijaviti Auto treba cijeli dan i na MUP-u izvučeš broj na kojemu su pred tobom 27 klijenta a samo 4 šaltera radi, onda organizacija nije dovoljno dobra. Jer dan je skup. Ako ti za dozvolu po hitnom postupku moraš u Zagreb na glavnu policiju onda nešto sa organizacijom definitivno nije u redu. Jer dan i trošak puta je skup. Nekažem da su za to službenici krivi, više je to deficit organizacije na državnom nivou. Ali u jednom i drugom slučaju je to trošak koji se negdje mora naplatiti.
Facit:
Sve bi bilo lakše kad bi se bolje uvezali i kad bi se neke rutinske poslove moglo obavljati na više mijesta. Zašto, naprimjer stanica za tehnički pregled ne može imati pečat policije da potvrdi knjižicu vozila i sve bi se dalo odraditi na jednom mjestu i ne bi trebalo putovati kroz zatrpan grad da se dobije jedan pišljivi pečat na knjižici? To zagađuje okoliš i košta vremena i para. Zašto na primjer nemaju na šalterima taksene marke i sve bi se dalo odmah napraviti i naplatiti a ne prvo kažu koliko trebaš platiti pa onda čekaš na šalteru pošte na red, da bi onda opet na šalter. itd. itd. itd. Sve su to malenkosti koje idu na živce a i koštaju vremena i love.
To je to šta ja kritiziram. Zašto u institucijama ne rade uvjek u isto vrijeme sa strankama? Nego jedanput prije pa onda poslije podne. Tu bi se ljudi navikli i ne bi bez veze putovali okolo.
U Hrvatskoj postoji riječ "papirologija" pa zar to nije strašno? Ili moram srediti papire. Hej ljudi probudite se. Možda ste navikli na sve to i svaka pa i najmanja olakšica vam već postaje ogroman iskorak. U Njemačkoj se nešto da riješiti za 10-15 min, a isto to kod nas traje po cijeli dan. A i previše je brate službenika! Nazovi nekoga u 8:00 u jutro, plaćam ručak ako uspiješ nekog dobiti a i ako dobiješ uspiješ riješiti to šta ti treba. Ali ti si već 2 sata aktivan, i čekaš da se oni pokrenu da ih pitaš nešto i razguliš u napad. Dajte ljudi, dva zumbula ne čine proljeće. Ima se tu šta reformirati.
15.12.2016 | 22:08
Tino, ja sam samo reagirao na ovu rečenicu:
Ali kad god, ne ponekad nego kad god!

To jednostavno - nije istina.
Sa svim ostalim se slažem. Itekako se ima što reformirati i popravljati. Sve što pišete i ti, i Soffoklo - razumijem i slažem se. Ali jednostavno nije istina da baš nitko od njih ne radi dobro i savjesno. Isto kao što nije istina da su svi privatni poduzetnici kapitalistička govna.
16.12.2016 | 06:27
Tino, očito je da službe s kojima ti imaš posla ne funkcioniraju dovoljno dobro.


Oprosti, ali ovo sam razumio kao da sve radi ko po loju, samo mene jebu ko malog zmaja. A ti šta god pokreneš kod njih- med i mljeko? Ili?
Jer da i kod nekog drugog službe ne funkcioniraju dovoljno dobro ta bi rečenica tebala glasiti:
"Službe i dalje ne funkcioniraju dovoljno dobro, ali ima primjera na kojima je očito vidljivo da se stvari pomiču prema boljem. A Tino je očito pušio, jer je imao posla sa očitim diletantima a i lijenčinama koji vise na sisi države i koje trebamo odstraniti iz sustava jer su rak za ovo društvo."
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 minuta
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, m@xym, Riba, tino1, VanjusOS, ZeljkoB, Anonimci (780)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO