Savjet - Air ili Pro?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Savjet - Air ili Pro?


23.01.2015 | 17:11
Prvi puta kupujem Mac laptop, budžet je tijesan, a modeli na piku su:

Air 4gb 128 gb + HDMI adapter = 8600
Air 4gb 256 gb + HDMI adapter = 10 250
Pro Retina 8gb 123 gb = 11 000 kn

Cilj je proći čim jeftinije obzirom na moje realne potrebe.

Naglašavam - REALNE potrebe - jer imam dojam da ljudi plaćaju skuplje feature koje na kraju ni ne iskorištavaju do kraja.

A moje potrebe su:

- Mac bi služio kao primarno računalo, po potrebi zaštekan na veći ekran
- želim uložiti u računalo od kojeg očekujem idućih 5-6 godina rada, ako sve bude ok
- dnevne aktivnosti su mi: surfanje netom s puno tabova, office, mail, skidanje i gledanje HD filmova, slušanje glazbe, tj. navedeno kombinirano u multitaskingu
- povremeni Photoshop na amaterskoj razini: dakle, resizeanje slika, dizajniranje bannera i templatea za web, nikakav 3d work, ali recimo da mogu imati 10-20 JPG/PNG slika otvorenih, a da je fluidno
- da se mogu ugodno video editirati veoma mali projekti u HD-u, tipa nekolikominutni videi za YouTube i to veoma rijetko
- gaming uopće ne planiram

Air mi ostavlja bolji dojam radi form factora i čini mi se svjetlijeg ekrana. Rezolucija mi je ok, može se ionako zaštekati na Full HD TV. Jedino što se bojim je da je 4gb premalo za fluidno iskusto multitaskinga gore opisanih stvari. Neki YouTube videi pokazuju da je to mit i da 4gb model fluidno multitaska ovakve stvari. Pretpostavljam da se može za 250-300 kn uzeti i ovaj konverter za HDMI.

Drugi strah je da će mi 128gb biti premalo. Planira se uporaba eksternog diska za pohranu, no kad instaliram stvari poput Photoshopa, Final Cuta i sl. uz temp fajlove i foldere s postavkama, bojim se da će se to jako brzo progutati. A volio bih imati barem 50gb slobodno za multimediju, drugih 50 recimo za programe. Ima li razloga za strah da će biti jako tijesno?

Molim savjet koji od ova tri modela da uzmem. Mala je razlika u cijeni između 256gb Aira i 128 Proa, no Pro je opet daleko skuplji od 128 gb Aira.
23.01.2015 | 17:24
Pusti ti mitove. Ako hoces racunalo za iducih 5-6 godina onda svakako uzeti sa maksimalno RAMa je nadogradnje nema.
23.01.2015 | 17:49
Prvi u popisa s 8 GB mem. Vanjski disk za pohranu.
23.01.2015 | 18:38
Pričekaj još malo ako se odlučiš na Air je navodno izlazi sada neki 12" Air. Čisto moja sugestija. Također se slažem ništa ispod 8GB rama
24.01.2015 | 01:06
ovaj srednji air izbaci odmah iz kombinacije jer za 800 kn ustede nema smisla ne uzeti MBPr.
mislim da bi prvi odradio dobro sto ti treba, ali svakako 8gb rama.
neces ti to toliko vidjeti mozda u samom radu posto ce ssd disk to izvlaciti, ali dugorocno nece biti zdravo za komp.

a da uzmes onaj klasicni MBP? jel ih jos prodaju?
pamtim da je hardverski bio dobro napucan, a cijena je na razini aira ako se ne varam.
24.01.2015 | 03:19
Ja osobno ne bi kupio vise nista sto nema Retina prikaz. Oci se naviknule na to valjda

A da ti nadjes stariji MBP (prije retine)? I kasnije ga po potrebi pojacaj, kada bude potrebe i para.

Garantiram da nece ti OS X raditi fluidno sa 20-ak tabova, plus Photoshop ili video editing sa 4GB rama, niti danas, a kamoli sutra

Nemoj ici ispod 8GB RAM-a (POGOTOVO na racunalima na kojima to kasnije ne mozes povecati).

Ako se odlucis za neki model sa diskom od 128GB, to bi ti i moglo biti dovoljno za sustav i aplikacije, ali bi materijale koje obradjujes trebao drzati na nekom vanjskom mediju (HD, NAS i sl.)

Moja Retina je 256GB pa cesto zafali prostora (imam puno igara na comp), onda sam kupio ovo: www.amazon.com/Transcend-JetDrive-Storag...JDL130/dp/B00K73NT0S

Moglo bi ti biti zanimljivo...

Ja bi na tvom mjestu nasao polovnu Retinu 15" sa zasebnom grafickom (puno aplikacija ce ti biti zahvalno), i vjeruj mi da je to puno sigurnija varijanta za tvoj planirani rok uporabe (5-6 godina), od gore navedenih Air-a.
24.01.2015 | 15:09
Pozdrav svima!

Ja sam također u dilemi da li kupiti McBook Air 13'' ili McBook Pro ( bez retina zaslona). Veliku ulogu ukupnji Aira mi igra to sto je tisucu kuna jeftiniji, također to sto je jako lagan a prvenstveno mi treba kao laptop s kojeg pustam muziku na raznim događanjima te njegovih 1,37kg mi je olakotna okolnost zbog prenosenja.

Sto ste tice brzine, evo jednog komentara sa weba gdje su testirali ova dva Mac.a :

''On our OpenOffice Spreadsheet test, where we task a notebook with pairing 20,000 names and addresses, the MacBook Pro took 3 minutes and 20 seconds, which was 26 seconds faster than the Air (3:46). When it came to duplicating 5GB of multimedia files, the two notebooks were evenly matched, as the Air’s speed of 190.3 MBps was nearly the same as the Pro’s 185.7 MBps.''

Za moje potrebe pustanja muzike, gledanja filmova i uobicajenih radnji na internetu jacina procesora na Airu je sasvim dovoljna, svakako je to jedna ultra brza mašina.
Međutim Air koji bi ja uzela ima 4gb rama te 128 memorije za pohranu podataka i nije nadogradiv.. memorija za pohranu podataka mi je nije problem jer danas se za male pare moze kupit vanjski tvrdi diska.. dok mu je RAM nenadogradiv. :/
McBook Pro ima 500gb memorije za pohranu podataka te mu se RAM moze nadograđivat sto znaci da mi moze koristiti jos duze nego li inace traju appleovi laptopi.
Još jedan plus kod Aira 13'' je ta da mu baterija traje 12sati dok je u McBook Pro znatno manja..

I ja i dalje nisam pametna koji od ta dva izabrati.. srce mi govori air a mozak pro..
24.01.2015 | 15:55
McBook Pro sa retina zaslonom je dosta skuplji, njega nisam ni mogla stavit u uzi izbor. Znaci ili McBook Air 13'' 4ram 128gb ili McBok Pro 13'' 4ram 500gb bez retina zaslona.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
25.01.2015 | 13:33
Ja imam Air s 4Gb RAM i 256Gb SSD i prezdovoljan sam kako radi. Koristim ga za surfanje, povremeno pisanje, excel tablice, gledanje videa i slušanje glazbe te još neke specifične radnje (aplikacije) često u mutitaskingu i radi odlično. Npr. u isto vrijeme su mi otvoreni Mail (zapravo Airmail), Safari s 5 i više tabova, MoneyWiz, Viber, Dropbox, Popclip, 1Password i Day One i sve mu to nekako stane u RAM. Istina je da koristi swap na disku, ali SSD je toliko brz da je to neprimjetno. Koristim na njemu i Photoshop elements, ali nemam potrebe otvarati više od 2 do 3 slike što još radi ok, za više nisam probao. Što se tiče editiranja videa, nisam to još na njemu probao, ali za takvu radnju sigurno je da bi bio bolji neki jači stroj sa više RAMa. Editiranje videa ipak prepuštam iMacu gdje mi je na 27" ekranu ipak puno ugodnije raditi.

Gledanje pak HD videa ide bez frke. Baterija pak traje li ga traje, to je stvarno amazing
25.01.2015 | 13:57
Hoće mi tih 128 gb biti dosta za aplikacije, nadogradnje i proširenja programa ako planiram računalo imati 5-6 godina?
25.01.2015 | 16:07
ma hoce. racunaj da imas malih usb 3.0 memorija od 64gb za 200 - 250 kn.
meni je stalno ustekan u komp i na njemu drzim itunes library npr. mozes naknadno kupiti i sd card adapter koji je napravljen bas za taj model macbooka i ne strsi iz kucista... ubacis unutra 64 ili 128 gb i na miru si.
jasno da je bolje imati veci disk, ali ima nacina. samim aplikacijama nece biti tijesno.
25.01.2015 | 17:09
Zadnji Dellov laptop koji sam imao - jeftinjara od 3000 kn - trajao mi je 4 godine. Ne vidim zašto mi Mac ne bi trajao 5 godina, svi pričaju o tome da je riječ o dugovječnim računalima. Meni treba za povremeni Photoshop da mi radi komotno, a što se ostalog tiče -za svakodnevne aktivnosti i multimediju...

@kinsif

Jel moguće direktno na eksterni disk skidati filmove s torrenta, obzirom da bih ovih 128gb koristio isključivo za aplikacija, radne fajlove i možda par filmova i serija za usputno gledanje dok sam u pokretu?
25.01.2015 | 18:14
u torrent klijentu si namjestiš gdje god hoćeš da ti sejva sadržaj koji skidaš.
25.01.2015 | 18:15
Ma trajat će ti idućih 5-6 godina, normalno da nakon tog vremena neće biti top-računalo, ali će služiti svrsi. Ja imam air star 3 godine i još uvjek mi odrađuje sve bez beda a imam 4 GB rama. Ne kažem da ti više rama nije potrebno, ali će ti odraditi sve to i 4 ako ti nije bitno da to odradi par sekundi kasnije. Na torrentu sam odrđuješ putanju na koji ide, ali nemoj više ništa pisati o torrentu jer se podrazumijeva, da se skidaju ilegalni sadžaji, a o tome nije dozvoljena rasprava na ovom forumu.
25.01.2015 | 19:04
Ne podrazumijeva se da su torrenti automatski ilegalni. Ni inače, ni ovdje. Nije zabranjeno pitati za torrent klijente i načine podešavanja. Ne dozvoljavamo i ne pomažemo teme o ilegalnim izvorima autorskih sadržaja.
26.01.2015 | 08:55
Još jedno pitanje.

Vjerojatno ću uzeti u iStyle kroz mjesec dana, no onda opet, vidim dosta cjenovno boljih ponuda za novi i bolji model na Njuškalu (npr. 10 500 kn za 256gb model). Uglavnom su to računala uzeta preko nečije firme.

Ovdje na sajtu mi je netko ranije spomenuo da je prodavanje i kupovanje takvih stvari fizičkim osobama protuzakonito. Također je rekao da zna za slučajeve kupaca kojima je policija uzela takve mašine i koji su ostali bez novca.

Pa ono što želim pitati je - provjeriti još jednom ovu informaciju i koliki je zapravo rizik da se čovjeku tako što može dogoditi? Jer čini mi se da u ovoj državi svi to rade bez problema, a vidim da i vi tu na forumu znate pisati bez beda da si uzimate razne Apple stvari preko firme.
26.01.2015 | 10:15
Jedna je stvar ako imaš svoju firmu pa računalo koje koristiš (za posao, dijelom za posao, ili ne za posao, ali to možeš tako prikazati) kupiš u firmu, uvedeš kao osnovno sredstvo, zalijepiš mu inventarnu markicu i koristiš. Kad (ako) te porezna uprava ikad pita gdje ti je to računalo, to ga pokažeš, i sve 5.
Međutim, ako firma de facto utajuje porez (i to dvaput), na način da na crno prodaje osnovna sredstva i tako (a) izbjegava plaćanje PDC na ono što prikaže kao kupnju osnovnog sredstva i (b) izvlači cash iz firme na crnom pa ne plati porez na prihod, i to radi redovno, samo je pitanje vremena kad će ih porezna nagaziti. To je makinacija koju je prilično lako uočiti - da imaš firmu od npr. 10 zaposlenih, a u osnovnim sredstvima upisano 20-30 kompjutera.
28.01.2015 | 18:16
Na kraju sam uzeo ovaj Retina base model od lika s Njuškala. Četiri mjeseca star, besprijekorno stanje, garancija važi još 8 mjeseci, sve uredno. Ukupno me koštalo 8500kn, dakle, kao da sam išao kupovati base model Aira. Ja zadovoljan, nadam se da ću biti zadovoljan i samim Macom i da će mi dugo potrajati.

Hvala svima koji su dali savjete oko kupnje.
28.01.2015 | 18:33
Neka te služi. Čestitke.
28.01.2015 | 21:42
Tnx

Zanima me samo koliko dođu SSD kartice za proširivanje memorije napravljene za MacBook Pro Retinu (da mi ne strši van, jer sam čitao o tome), tj. gdje je najpovoljnije kupiti ili naručiti s neta?
28.01.2015 | 22:02
Nisu to SSD kartice. To ti je adapter za slot za SD karticu poravnat s kućištem, a u njega ide micro SD. Googlaj Nifty Mini drive.
29.01.2015 | 09:10
Napisao sam ti u mom odgovoru. Procitaj par postova iznad. Imas i link na Amazon.
01.02.2015 | 02:10
A mogu li se onda programi instalirati i na tu SSD karticu koja se stavi unutra ili samo na ovih 128gb interne memorije s kojom laptop dolazi?
01.02.2015 | 02:54
A sto ne bi moglo?

Pa apps mozes pokrenuti i sa mreznog HD, ili sa bilo kojeg drugog medija. Samo ce performanse ovisiti o brzini citanja/pisanja...
01.02.2015 | 10:05
Light kaže:
A mogu li se onda programi instalirati i na tu SSD karticu koja se stavi unutra ili samo na ovih 128gb interne memorije s kojom laptop dolazi?


Od kud tebi da su to SSD kartice???
SD (Secure Digital) su katice koje idu u utor na boku.
S druge strane SSD (Solid-state drive) nie maleni i mora ići unuter kompa.
01.02.2015 | 11:21
Light kaže:
A mogu li se onda programi instalirati i na tu SSD karticu koja se stavi unutra ili samo na ovih 128gb interne memorije s kojom laptop dolazi?


Programi se mogu instalirati na SD karticu, ali ja osobno to ne bi preporucio...
Niti zbog brzine citanja/pisanja, a niti zbog pouzdanosti. Te SD kartice ponekad znaju "poluditi" (govorim iz iskustva, posjedujem Jet Drive karticu za rMBP) pa odluce da se ne zele mountati dok, naprimjer, ne restartas komp... Po meni su one puno primjernije za pohranu medija (video, muzika i slicno)
01.02.2015 | 20:12
zabac kaže:
Light kaže:
A mogu li se onda programi instalirati i na tu SSD karticu koja se stavi unutra ili samo na ovih 128gb interne memorije s kojom laptop dolazi?


Od kud tebi da su to SSD kartice???
SD (Secure Digital) su katice koje idu u utor na boku.
S druge strane SSD (Solid-state drive) nie maleni i mora ići unuter kompa.


Mislio sam na te neke kartice koje staviš unutra di je onaj utor. Nisam neki tehnički previše potkovan lik, meni važno samo da mi je računalo pouzdano i da služi onome za što ga ja trebam.
01.02.2015 | 20:30
Light kaže:
zabac kaže:
Light kaže:
A mogu li se onda programi instalirati i na tu SSD karticu koja se stavi unutra ili samo na ovih 128gb interne memorije s kojom laptop dolazi?


Od kud tebi da su to SSD kartice???
SD (Secure Digital) su katice koje idu u utor na boku.
S druge strane SSD (Solid-state drive) nie maleni i mora ići unuter kompa.


Mislio sam na te neke kartice koje staviš unutra di je onaj utor. Nisam neki tehnički previše potkovan lik, meni važno samo da mi je računalo pouzdano i da služi onome za što ga ja trebam.


Ja imam ovo... Zasad radi dobro...

www.transcend-info.com/apple/jetdrivelite/
02.02.2015 | 03:13
@borostef:

Moj je isti i nikad problema. Doduse kad sam njega kupio, tada sam i shvatio da imam problema sa SD readerom, jer se isto tako nije htio mountati.

Zamijenjena mi je maticna ploca, i nakon toga sve radi savrseno.

Velike igre (recimo 10-12GB) koje igram samo ponekad drzim na toj kartici. Imam i automatski backup nekih stvari (nesto kao lokalni Dropbox) i sve radi bez greske.
09.02.2015 | 01:30
Ajd ne znam di da drugdje pitam pa ću tu: skidam torrente ravno na eksterni disk, mogu li npr. pauzirati torrent u pola skidanja, otkačiti eksterni s usb-a pa kad ga opet uštekam da nastavi skidanje tamo gdje je stao?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 minuta
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO