programi za macmini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

programi za macmini


30.04.2013 | 23:31
felix00 kaže:
]

Jojjjjjjjjjj... to je bilo napisano u sali, zezanciji ) Ne poznas me, ja sam ti pemzioner koji se obozava zezat, zafrkavat. Pomogli ste mi .. nemate poima koliko

Ajde.. piva pomirenja? Moze?



Naravno Sve 5
30.04.2013 | 23:47
saint kaže:
felix00 kaže:
]

Jojjjjjjjjjj... to je bilo napisano u sali, zezanciji ) Ne poznas me, ja sam ti pemzioner koji se obozava zezat, zafrkavat. Pomogli ste mi .. nemate poima koliko

Ajde.. piva pomirenja? Moze?



Naravno Sve 5



Onda neka budu dvije pive.. Jedna unaprijed. Garant cu postavljati jos dumies pitanja ) koliko poznam sebe )))
30.04.2013 | 23:52
Pozz smayoo!

smayoo kaže:
Mac će sve sam automatski skužiti kad ga spojiš na mrežu, da. Pod pretpostavkom da imaš uključen DHCP server na routeru od tvog internet providera, ili igdje drugdje na svojoj lokalnoj mreži. Imaš li DHCP uključen? Je li ispravno isparametriran?

Jabučica, pa System Preferences, pa Network, pa tamo s lijeve strane odaberi Ethernet i onda prati što se događa kad uštekaš ethernet kabel.

1. da li doživi mrežu? Ono - da li skuži da si prištekao ethernet kabel?


ehhh.. Sto treba pisati, sto se treba dogoditi kad dozivi mrezu? Meni se ne dogadja na ekranu nista! Iskljucio kabel ili ne, nista. Nedozivljava ga.


2. da li dobije IP adresu od DHCP servera? Ili nakon minutu-dvije uzme neku iz one self-assigned grupe (169.nešto....)?


NISTA. Kad ustekam kabel na MACA, NISTA se ne dogadja. KAd iskljucim kabel iz svica, nista, kad vratim sve nazad nista. Kao da uopce NISTA ne radim!

GDJE bi se to trebalo moci vidjeti, gdje se to mora indicirati, nesto.. bilo sto? Kako MAC veli da je dozivio mrezu?


Da dodam.. Tu mrezu koristim preko Linuxa i to radi:) Mrezni kabel iz kante kablovskog interjneta u svic, mrezni kabel iz svica na kantu komp. Sve pet.

Sto treba postimati kod MACA da i on to prepozna?
30.04.2013 | 23:56
Evo, ovako izgleda kad mreža nije spojena:
Screen_shot_2013_04_30_at_22.png
30.04.2013 | 23:57
Ovako izgleda kad tek spojiš kabel, a još nije dobio IP adresu (čeka da mu se javi DHCP server):
Screen_shot_2013_04_30_at_22-3082d63bf7bc8de5500cf86bde5b9bb1.png
30.04.2013 | 23:59
smayoo kaže:
Evo, ovako izgleda kad mreža nije spojena:



TO!

Ovo dolje nisam dobio.. DAkle, on ne vidi mrezu.. OKe.. budem to sutra nastavil. Idem u krpe:) POzz i puno hvala
01.05.2013 | 00:00
Rekao ti je smayoo gdje bi trebao vidjeti:
"Jabučica, pa System Preferences, pa Network, pa tamo s lijeve strane odaberi Ethernet i onda prati što se događa kad uštekaš ethernet kabel."

Radi li neki drugi uređaj (PC) na tom portu/kabelu i li li ikada radio? Pali li se lampica na routeru kada ubodeš kabel?
01.05.2013 | 00:02
A ovako izgleda kad dobije IP adresu i kad je mreža potpuno funkcionalna.

Dakle, ako se tebi to ništa ne mijenja dok uštekaš kabel (indikator ispod riječi "Ethernet" s lijeva je stalno crven, a za status ti stalno piše "Cable unplugged", onda:

1. kabel ne valja (probaj s drugim kabelom)
2. port na routeru/switchu ne valja (probaj drugi port - upali li se lampica na od tog porta na switchu kad uštekaš kabel?)
3. port ili kompletno NIC na Macu ne valja (ovo bi me jako začudilo, ali sve je moguće) pa ga nosi da ti ga poprave pod garancijom

Probaj Maca spojiti direktno s tom linux kantom, i to moću kabela kojim je linux kanta spojena na switch. Ako se na Macu Ethernet promijeni iz crvenog u žuto, to znači da su ti network port i mrežna kartica na Macu ispravni.


Screen_shot_2013_04_30_at_22-9056213de6448c464dc55d4f066f1187.png
01.05.2013 | 11:42
Poz Riba!


Riba kaže:
Rekao ti je smayoo gdje bi trebao vidjeti:
"Jabučica, pa System Preferences, pa Network, pa tamo s lijeve strane odaberi Ethernet i onda prati što se događa kad uštekaš ethernet kabel."

Radi li neki drugi uređaj (PC) na tom portu/kabelu i li li ikada radio? Pali li se lampica na routeru kada ubodeš kabel?


Radi Linux:) Isteko sam kabel iz Linux kante i spojil na MACa taj isti kabel. LEDica na ruteru svijetli kad je spojen Linux, kad odspojim i spojim na MAC, LEDica je mrtva. Ne svijetli
01.05.2013 | 11:48
Pozz smayoo!


smayoo kaže:
A ovako izgleda kad dobije IP adresu i kad je mreža potpuno funkcionalna.

Dakle, ako se tebi to ništa ne mijenja dok uštekaš kabel (indikator ispod riječi "Ethernet" s lijeva je stalno crven, a za status ti stalno piše "Cable unplugged", onda:

1. kabel ne valja (probaj s drugim kabelom)
2. port na routeru/switchu ne valja (probaj drugi port - upali li se lampica na od tog porta na switchu kad uštekaš kabel?)
3. port ili kompletno NIC na Macu ne valja (ovo bi me jako začudilo, ali sve je moguće) pa ga nosi da ti ga poprave pod garancijom

Probaj Maca spojiti direktno s tom linux kantom, i to moću kabela kojim je linux kanta spojena na switch. Ako se na Macu Ethernet promijeni iz crvenog u žuto, to znači da su ti network port i mrežna kartica na Macu ispravni.




Hvala:)) Bum probal kad doma dodjem:)

Ne znam kaj mu je, no kad spojim direktno Linux kantu sa MACOM, LInux VIDI MACa!! dmseg pod Linuxom i MAC je tu na spisku!! MAC ne vidi linux. MA budem se malo jace poigrao sa mrezom kad dodjem doma:)
04.05.2013 | 09:39
Jutar Ekipa!

felix00 kaže:[/b]



PRORADILO! Puno hvala svima. Isel sam rucno snifat port po port i skuzil sam da su po difoltu zatvoreni. Onda dmesg da se vidi kaj tu koga ko kaj vidi, open portovi, svima lokalni permiseni i WOILA! Proradilo od prve! )))
04.05.2013 | 09:41
felix00 kaže:
Jutar Ekipa!

felix00 kaže:[/b]



PRORADILO! Puno hvala svima. Isel sam rucno snifat port po port i skuzil sam da su po difoltu zatvoreni. Onda dmesg da se vidi kaj tu koga ko kaj vidi, open portovi, svima lokalni permiseni i WOILA! Proradilo od prve! )))



Ako moze jos jedno pitanje:)

Imam externi hard. USB. Da li programe mogu instalirat i da li ce "normalno delat" na tom externom hardu ili bas programe moram instalirat na hard u MACu?
04.05.2013 | 10:47
Mislim da neće,ali nebitno to....tko je još vidio instalirati programe na vanjskom disku? Šta njegov unutarnji disk želiš sačuvati za nekakve podatke,slike,filmove? Externi hard i služi za tu namjenu a ne da se na njega instaliraju programi,a sve da se i može onda bi imao sistem i njegove osnovne programe na unutarnjem hardu a ostatak na vanjskom i samo bi zbunio sebe i sistem.Još jedna stvar,ako je HD ntsf onda na njega ne budeš mogao pisati,nego budeš samo mogao čitati s njega,pa ako ga misliš koristiti samo na mac_u preforatiraj ga na njegov sistem.
04.05.2013 | 16:51
evo da dam odgovor na felix-ovo pitanje. Kratki odgovor, hoće raditi će bez problema. Ja upravo na mrežnom disku imam XCOM igru koju igram i radi uredno bez ikakvih problema. Zašto to nije na glavnom SSDu? pa zato jer SSD space želim imati za produktivne stvari a ne za igru(e) od 15GB+.
04.05.2013 | 17:00
Programi se na Macu u pravilu ne instaliraju, nego se samo prekopiraju (odvuku mišem) u Applications folder. Odnosno ne mora nužno tamo, može bilo kamo, pa tako i na vanjski disk. Naravno, postoje iznimke, tj. programi koji će ispoljavati određene mušice, ako ih budeš pokretao iz nekog drugog foldera, a ne /Applications, ali većina će raditi. Čak i kod onog manjeg broja programa koji se instaliraju (pokretanjem .PKG arhive) imaš prilikom instalacije mogućnost odabrati kamo ih instaliraš pa i njih možeš puknuti na vansjki disk.
Ako ti je to baš baš baš važno, pokušaj se ipak držati nekog reda pa i na tom vanjskom disku formiraj Applications folder u rootu tog diska (dakle, /Volumes/imediska/Applications). Još bolje, ako se već snalaziš kao Linuxaš, napravi onda na vanjskom disku posebnu HFS+ particiju i napravi joj mounting point unutar /Applications foldera. Npr. /Applications/Povremene pa će ti sve biti strogo po špagi, a imat ćeš aplikacije na vanjskom disku.

Pretpostavljam da ti je smisao da na tom vanjskom disku držiš aplikacije koje ti ne trebaju često, nego ponekad? Jer, ako misliš na vansjki disk instalirati aplikacije koje trebaš gotovo stalno, to je loša ideja, jer vanjski disk je bitno sporiji od internog. Plus, naravno, što ih nemaš ako vanjski disk nije uključen.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 24 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO