QR Code
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

QR Code


20.12.2011 | 08:11
pronašao sa jednu novu igračku, ”QR code scaner i generator”.
Prvo sam primjetio da na hrpi plakata oko mene imam neki code sličan barcodu ali nije. Pa sam doznao da se radi o QR Codu, njega su normalno japanci izmislili da bi lakše koordinirali logistiku u auto industriji.
QR code je u stanju optički pohraniti puno više informacija nego Barcode, tako da se sa njim može svašta nešto.
Na netu postoje puno bezplatnih QR code geratora sa njima ste u stanju napraviti svoj osobni QR code u kojeg np. možete pohraniti vaše podatke s vizitke. Kad nekome date vizitku on samo scanira vaš QR i ima vas u imeniku mobitela. Nema više tipkanja slova, ili zovi me da imam tvoj broj.
APP za Iphone je Qrafter
A generator je QR-Generator.

Ja sam već naručio vizitke sa mojim QR code-om.
jabu__njak.png
20.12.2011 | 10:14
QR kod je zgodan alat, međutim tek se treba proširiti u našim krajevima. Dio problema je što iPhone ne dolazi sa preinstaliranom QR code aplikacijom tako da statistike kažu da samo 20% korisnika koji su skenirali QR code ima iPhone, no to se možda promijeni u budućnosti. Ja taman implementiram QR kod na Locusto aukcijama iako sam siguran de će to više biti "conversation piece" nego neka konkretna korist, no tko zna...
20.12.2011 | 11:18
Stvarno je super alat, trebamo više pričati o njemu da se brže priširi.
Text_jab.png
20.12.2011 | 12:07
embedao bi ali mi ne ide

The problem with QR code:
http://youtu.be/V2rVYvylvZc
20.12.2011 | 12:28
@stajpZg
Odgovor.png
20.12.2011 | 12:32
You don't get it?

Kaj da ja sad radim sa QR kodom na ekranu? Vadim mobitel da bi očitao QR kod da bi vidio to što si zamislio reći? Instaliram softver koji će očitati to sa ekrana (ima li smisla to instaliravati uopće?)
20.12.2011 | 13:37
....ima smisla....www.qrcode.com.hr/
QR.jpg
20.12.2011 | 14:01
Kad sam mislio na instalaciju softvera, mislio sam na Mac, ne na telefon. Na svakom od telefona koje posjedujem (Nokia 5800, HTC Desire HD i iPhone 4) sam QR readere instalirao skoro pa odmah. Prepoznajem vrijednost QR koda. Ali nekad ljudi pretjeruju (kao tino1 sad), i ne razmišljaju kad QR kod ima smisla.

QR kod po centru Zagreba (nalazi se na svakom informativnom stupu sa putokazima prema muzejima) ima smisla. QR kod na reklamama na stanicama autobusa i tramvaja ima smisla. QR kod na ekranu kad želiš instalirati aplikaciju za mobitel ima smisla.

QR kod na ekranu samo radi šminke nema smisla - već sam za računalom koje ima puno bolje mogućnosti prikaza željenih informacija. Firma u kojoj radim je napravila majice sa QR kodom radi reklame - što se pokazalo neuspješno iz dva razloga: uspješno su za*ebali stvar jer su preko QR koda nabacili logo u drugoj nijansi, što većina čitača nije uspješno očitala, a drugi problem je bio taj što se nositelja majice mora moliti da stane kako bi se očitalo. OK, bili su neinformirani pa su upotrebili L standard koda sa slabom redundancijom, umjesto da su uzeli H standard.

I za kraj - najgora stvar koju ljudi rade sa QR kodom da ga meću na sve, ne razmišljajući o korisnicima. Naprave genijalnu stranicu o novom proizvodu, ali koja radi na minimalno 1024x768, i očekuju da će korisnici na smartphoneu to vidjeti kako-Bog-zapoveda. Ako želim vidjeti animirane kravice kako daju mlijeko, složi to da vidim na malom ekranu, na mobitelu, dok sam još u dućanu.
20.12.2011 | 18:43
@stajpZg

oprost, ali meni je to nova igračka pa izgleda da malo pretjerujem.
Ja u biti ne znam koliko će to olakšati ili neće naš svakodnevni život, sad za sad vidim neke prednosti u smislu da se ne treba utipkavati brojeve telefona u imenik, ili da se lakše dođe na neku stranicu nećega šta nas zanima itd. Sad da se piše na forumu QR-codom je pretjerano, normalno da si tu absolutno u pravu (ali bila je samo šala).
Vidim i neke nedostatke u smislu da se lakše mogu skupljati osobni podaci i raditi razni profili.
Ali sve u svemu mi se takva idea sviđa i zanimljivo je raditi sa tim.
20.12.2011 | 19:53
Ako niste probajte, instalirajte besplatno, za Mac QR Journal
www.macupdate.com/app/mac/41127/qr-journal
21.12.2011 | 00:35
Kad sam pročitao prvi post, htio sam dosta toga napisati, ali Stajp je sve već rekao, a i lik iz youtube videa

Naš kum je mojoj ženi za rođendan kupio majicu s QR kodom, s duhovitom porukom. Koju nitko ne može pročitati dok je majica na njoj jer ženske obline deformiraju kod i nijedan QR reader to ne uspije obraditi.

Ma, da ne ponavljam već rečeno...
21.12.2011 | 01:28
Ljudi ko da nikad nisu vidli tetu na blagajni kak se muci s barkodom na nekoj tjestenini ili slicnom
21.12.2011 | 08:15
Jesam vidio tetu na blagajni koja se muči sa bar codom, na početku često pa sve manje i manje, sad ih skoro pa i nema više.
Čitači su sve bolji i bilji, a i codovi su bolje napravljeni. Pitaj slobodno tetu na blagajni dali bi voljela raditi bez bar-coda, nebi sigurno.
QR codovi sigurno imaju svoju opravdanost u aplikacijama, ali ne u svemu i svačemu. Vremenom će biti sve više toga i radit će bolje i bolje.

A sigurno će doći vrijeme kad se više nećemo moći sjetiti kako su neke stvari funcijonirale kad nije bilo QR coda.

Zašto su za vas sve čaše polu prazne, a ne polu pune?

Kad bi Croatiaairlines napravila da na Web check-in dobiješ QR code na svoj IPhone i da ti to bude Boarding Karta i na Gatu bude čitač za tu aplikaciju već je svjet za mene puno ljepši, jer neću sate provoditi na Check in šalteru (po gotovo ljeti).
Uz svako poštovanje, poruka sa majice na Smayinoj ženi za mene i nije toljiko važna, a ako je molim te pošalji mi je na PM.
21.12.2011 | 22:22
check in je upravo pogrešan primjer. Za self checkin ti je dovoljan 6-znamenkasti broj, ili običan barcode, ili, u krajnjoj liniji, broj tvoje putovnice (koji ti je upisan u proximity chip koji imaju nove biometrijske putovnice).

QR code služi prenošenju puno više podataka. Na primjer uvozna, odnosno trgovačka deklaracija na proizvodu, koja je uvijek otisnuta toliko sitnim slovima da ih ne možeš ni mikroskopom pročitati. Obavijesti o radnom vremenu kod liječnika npr. Oznake u garažama (skeniraš najbliži QR kod kad parkiraš u ogromnoj garaži, da bi kasnije lakše našao auto). Kontakt-podaci na vizitki, kao što si rekao...
21.12.2011 | 23:04
Ma to je super stvar, baš spremamo za Grad Rijeku jedan QR projekt.
22.12.2011 | 00:06
Super, ali Croatiaairlines ne uspjeva pošteno pokrenuti web check-in više ne radi nego da, i kad se checkiraš onda dobiješ boarding kartu koju moraš isprintati i ponjeti na gate, ali kad si na putu nemaš printer pri ruci i opet šalter.

Ali ima harpa stvari koja je lakša sa QR-om.

Kakav je to projekt koji radi Rijeka?
22.12.2011 | 00:09
tino1 kaže:
Jesam vidio tetu na blagajni koja se muči sa bar codom, na početku često pa sve manje i manje, sad ih skoro pa i nema više.
Čitači su sve bolji i bilji, a i codovi su bolje napravljeni. Pitaj slobodno tetu na blagajni dali bi voljela raditi bez bar-coda, nebi sigurno.
QR codovi sigurno imaju svoju opravdanost u aplikacijama, ali ne u svemu i svačemu. Vremenom će biti sve više toga i radit će bolje i bolje.

Ne kuzim zasto se obracas meni, ako se ja nisam obracao tebi Moj komentar se odnosio na print QR koda na majicu...
22.12.2011 | 00:13
Ne kuzim zasto se obracas meni, ako se ja nisam obracao tebi Moj komentar se odnosio na print QR koda na majicu...

OK
01.01.2012 | 22:56
Sviđa mi se ideja ali meni sa nekoliko isprobanih aplikacija iPhone 3G nije uspio očitati kod na ravnoj statičnoj podlozi tako da je problem i u kameri pa neznam baš koliko su kod nas isplativi npr. jumbo plakati na prometnicama ili, kako je već spomenuto, majicama.
21.03.2014 | 18:37
Da li netko zna kakav je ovo QR code? Ima li specijalan naziv?
Screen_Shot_2014_03_21_at_21.png
21.03.2014 | 18:50
en.wikipedia.org/wiki/PDF417
21.03.2014 | 19:01
PDF 417 je 2D Barcode a ne QR, služi se prvenstveno u platnom prometu.
21.03.2014 | 19:10
OK, hvala dečki.
E sad, moje pitanje, da li postoji software za mac s kojim bih mogao napraviti takav barcode iz recimo Excel tablice?
21.03.2014 | 19:49
Ne znam... Google ti je prijatelj Izbacuje tamo neke generatore, ali ne znam hoće li ti koji odgovarati.
21.03.2014 | 20:03
www.softmatic.com
21.03.2014 | 20:41
Tnx, ovaj BarcodeFactory mi izgleda baš ono šta mi treba, hvala još jednom.
Ima li netko da koristi ovaj software intenzivno da mi kaže nešto detaljnije?
22.03.2014 | 00:34
Ja sam ga prvi put sad istalirao, ali šta te zanima pa da vidimo?
09.04.2014 | 21:04
Hvala tino1, za sada sam projekt stavio u drugi plan, javim se još.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 12 sati
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Borisone, tino1, Anonimci (297)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO