MS Office, cloud ili nešto treće?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MS Office, cloud ili nešto treće?


15.06.2020 | 07:57
Malo je OT, ali eto

Meni su americki porezni obveznici poklonili MS office i imam ga instaliranog na Macu. Ne bi ja pare dao za to, ali usprkos tome skuzio sam da ja Office vise uopce ne koristim. OneNote mi je pun Arduino projekata i zabljeski pa mi ga glupo obrisati.

Nisam doduse pisac ili knjizevnik, ali Google Docs odradi posao sasvim korektno za sve sto meni treba.

Kakva su vasa iskustva? Jel koristite old school aplikacije poput Worda ili selite u cloud? Ili pak neki open source deal?
15.06.2020 | 09:09
Ako je bas potrebno, ja se oslanjam na LibreOffice i za sada sve sto treba napravi dobro, ali nisam bas heavy Office korisnik.
15.06.2020 | 09:12
Odvojio sam ipak ovaj tvoj post u posebnu temu. Laki se teže snalazi po kompu pa da mu ne zagadimo temu prije nego se snađe...

Meni nikoje cloud rješenje (a osobito Google rješenje) nije opcija. Moji dokumenti su - moji - a podaci u njima - mojih klijenata. Ne dolazi mi u obzir da njima raspolaže Google po vlastitom nahođenju.

Ja koristim LibreOffice ne zato što je besplatan (meni nije, uplaćujem mjesečnu donaciju prema The Document Foundation), nego zato što je realno bolji od MS Office. Bolji je i na windowsima, a na Macu - pogotovo. Calc je već godinama jači, napredniji i moćniji alat od Excela (od analitičkih funkcija koje su na raspolaganju, preko opcija koje su na raspolaganju za makroprogramiranje, pa do mogućnosti formatiranja i pripreme za ispis na papir ili u PDF), a to mi je najvažnije. Write je na razini MS Worda, ali je opet bolji zbog puno kvalitetnijeg i bolje riješenog izravnog generiranja PDF-a sa svim inteligentnim funkcijama (klikabilni sadržaj, itd.). Impress ne koristim, jer koristim Keynote, ali PowerPoint u svakom slučaju ne koristim.

Što se tiče zahtjeva na resurse, MS Office je bloatware još od 2003 verzije za Windowse, a ovo zadnje za Mac je totalna katastrofa. I word, i excel gutaju više resursa od AutoCADa, nestabilni su i vuku iste bugove još od 1992. godine plus što su dobili još mnogobrojne nove.

I, povrh svega najvažnije - bug reporting i tech support Libre Officea funkcionira. Što kod Microsofta nikad nije funkcioniralo, pa ni sad.
15.06.2020 | 09:44
MS Office je instaliran "radi reda", no uopće se ne koristi. Davno kupljen legalno i pošteno plaćen, u Filex-u.

Ono što mi je bitno, a nisam zahtjevni korisnik, imam iz Excela konvertirano u Numbers i to samo zato iz razloga što mi je to u iCloud-u i onda to mogu otvarati i uređivati gdje god hoću.

Libre Office je zakon, ali da bar naprave verziju za iPhone/iPad pa da se mogu dokumenti sa iClouda bilo gdje otvarati i uređivati. Ovako sam osuđen na desktop.

Da Smayoo, MS Excel zna raditi probleme pri podešavanju dokumenta za ispis.

Osobno sam za cloud rješenja, sve dok to nisu tuđi i povjerljivi podaci. Sve svoje dokumente, kojih nemam puno, imam na iCloud-u, Dropbox-u i OneDrive-u. Glazba i slike su na vanjskim hardovima i USB-ima, dok ne stigne Lacie 2TB - naručeno i plaćeno
15.06.2020 | 10:11
Sve office potrebe leže na mojim serverima. Ni pod razno ne koristim Apple, Google ili slične servise. Što se tiče aplikacija, to je više po potrebi i okolnostima gdje radim i na čemu trenutno. Imam i O365, Apple aplikacije i Synology Office varijantu, pa eto što mi je u tom trenu praktičnije to koristim. No u svakom slučaju, sve je "u private cloudu".
15.06.2020 | 10:57
drpongra75 kaže:
Libre Office je zakon, ali da bar naprave verziju za iPhone/iPad pa da se mogu dokumenti sa iClouda bilo gdje otvarati i uređivati. Ovako sam osuđen na desktop.


Probaj ovo

www.libreoffice.org/download/libreoffice-online/
15.06.2020 | 11:01
Na poslu za MS kompatibilnost u XSL i DOC smislu koristim LibreOffice, a prije toga OpenOffice. Možda bih i koristio MS da je besplatan, ali ovako ne dolazi u obzir.

Oba ova free alata solidno rade posao i uz nešto malo bugova s formatima datuma (koji se vole vraćati na US) su super jer odrade sve potrebno i besplatni su čak i za tvrtke.

No, za pisanje nečega što ne moram slati van u otvorenom formatu, koristim Appleov Pages koji je odličan, besplatan i ugodan za rad. Za grafove i tablice koje moram ponekad složiti za Jabučnjak, koristim Applev Numbers, a Keynote je uvijek zamjena za PowerPoint, čak i kada pripremam prezentaciju koja će se vrtiti na PC-iju.
15.06.2020 | 12:03
Evo, jedina stvar koja mi fali kod Numbers-a je nemogućnost dodijeljivanja boja karticama unutar radne knjige. Sve ostalo je na mjestu, bar za moje skromne potrebe. A i Pages mi je skroz ok, inače sve dokumente koje nekom šaljem, pretvaram u PDF.
15.06.2020 | 15:21
Izasao sam prije par godina iz to korporativnog svijeta pa eto cisto da vidim kakvi su trendovi danas i sta vi koristite Tada nisam mogao birati vec sam koristio sto mi daju, nisam imao ni Admin ovlasti na racunalima, tako da nisam uopce pratio tu scenu.

Ne mogu se oteti dojmu da je Apple zapustio svoj paket i da ga imaju ne znaju ni oni zasto.

Probat cu taj LibreOffice ako imaju iOS pratece apps, ako nema, jbg onda...

Ne znam koristite li ju vi, ali Microsoft OneNote je bolesno dobra aplikacija. Stvarno stvarno cool digitalna biljeznica.
15.06.2020 | 16:29
Ima li libre office kakvih zapreka prilikom saveanja fileova u excell formi.

Na poslu dosta radim s excellom i wordom na PC-u u kojem već imam pripremljene forme vezane za posao koje moram slati partnerima.

Nazalost na macu mi excell radi dosta tromo i to me usporava prilikom rada od kuće. Zanima me koliko je pouzdano raditi u libreoffice s tim istim formama i onda ih saveat u excell ili word formatu te ih kao takve slati partnerima.
15.06.2020 | 16:56
Najbolje je da sam isprobas sa konkretnim fileovima...nista ne kosta.
15.06.2020 | 20:57
Tako je. Ovisi o samom dokumentu
  • Daddo
  • Posjetitelj
15.06.2020 | 22:18
O365 E1 licencu plaća firma. Shodno tome je - veži konja gdje gazda kaže, a o poslovnim dokumentima brine poslodavac.

Privatno, imam kupljen za PC MS Office 2007 i edu licencu o365 na PC-ju.

U školarini platim Office 365 online licencu.

Ono što radim "za sebe" je u Numbersima ako je jednostavno ili zbog kompatibilnosti/prenosivosti u MS Officeu.

Alati? Najviše Word i Powerpoint. Excel rijeđe.
25.08.2020 | 17:19
Počeo sam koristiti outlook na macbooku radi posla (uredski PC je outlook) pa sam se odlučio prilagoditi.

Međutim, neke stvari koje koristim na PC outlook (FOLLOW UP I calendar) nisu prikazani na macu u main windowu nego moram otvoriti drugi prozor da bih radio u njima.

Planirao sam počet koristit od microsofta to do list jer se može lako outlook mail integrirat u to do list pa bih imao follow up i kalendar na njemu sinkrioniziran sa mailom, međutim moj mail je vezan na hotmail, a ne na outlook pa se ne mogu povezati.

Imate li kakav savjet kako ovo riješiti?
25.08.2020 | 17:31
Došao si na Apple forum tražiti savjete o korištenju Microsoft proizvoda (hm... "proizvoda" )? Stvarno?

Moj savjet je da ne koristiš Outlook. To nikad nije radilo kako treba i nikad neće raditi kako treba.
25.08.2020 | 21:36
drlovric kaže:

Ne znam koristite li ju vi, ali Microsoft OneNote je bolesno dobra aplikacija. Stvarno stvarno cool digitalna biljeznica.


Znam da ima priko misec dana, ali nisam prije primjetio post, a posto je sad netko ozivio temu, procitah sve ispocetka.

S ovim se 100% slazem, OneNote je zvijer od programa. Ne koristim ga bas doma na macu jer nemam potrebe, ali na poslu i windozama je nezamjenjiv.

Ne znam jesi primjetio, ali meni je najbolji feature sto search radi i na slikama. Znaci, ako napravim screenshot nekog prozora i to paste-am u OneNote, kasnije kad idem traziti neki tekst sto je na tom screenshotu, odvest ce me direkt tu di je screenshot.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 2 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Kratos, Riba, smayoo, ^SuperUnknown^, Anonimci (374)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.09 Seconds

Provided by iJoomla SEO