ext filesystem na macos
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

ext filesystem na macos


07.04.2020 | 22:07
Vjerujem da ovdje ima netko (čitaj: Bertone ), tko ima neka iskustva u ovom smjeru pa, da ne otkrivam toplu vodu...

Stari D-Linkov DNS-320 NAS je otišao Bogu na istinu , već neko vrijeme se pripremam od MacPro 2,1 mašine flashane da vrti El Capitan složiti file server u uredu.

Preselio bi disk iz krepanog NAS-a u Mac, da li samo za prekopirati sadržaj, da li za ostaviti ga unutra. Većina sadržaja gore su obiteljske fotografije, nešto glazbe i filmova prebačenih sa starih VHSova i DVDa, i odavno neaktualan TM backup kućnog Minija (to ću brisati).

Diskovi (2x 1TB) su formatirani ext3 (ili ext4, ne sjećam se 100%) i složeni u softverski mirror (isti sadržaj na oba).

Pitanje glasi: koji bi bio pouzdan način da El Capitan čita i piše na ext3/ext4 volumes (može li i preuzeti mirrored volumes par?)? Ne mora biti besplatno, ne mora biti klik klik klik instalacija, ali bitno je da radi POUZDANO.
07.04.2020 | 22:42
Znatiželjan sam, zašto su diskovi ext? Moraju li biti takvi iz nekog razloga?
07.04.2020 | 23:23
Izvađeni iz krepanog NAS-a
07.04.2020 | 23:37
jzelko kaže:


Nisam. Sjećam se da ne MacFUSE bio nepouzdan (jako!) po pitanju pisanja na NTFS. Ne znam je li to i ovdje slučaj, ali zato sam se i htio raspitati, da ne otkrivam toplu vodu i čekam hoće li mi zajebati podatke.
  • Dijete
  • Posjetitelj
07.04.2020 | 23:58
Koristim extFS of paragona na dnevnoj razini i nisam primijetio probleme, ali nisam koristio Raid pa ne znam.


www.paragon-software.com/home/extfs-mac/
08.04.2020 | 00:25
Ja bih to pročitao i prebacio na jedan privremeni disk, zatim diskove iz NAS-a formatirao na HFS+ ako će se sada koristiti u Macu, složio RAID kako mi paše i to tako koristio. To je najpouzdanije.
08.04.2020 | 01:09
I to mi je opcija, neka zadnja. Svaki put kad sam radio takva neka masovna kopiranja, počelo bi neko lavinsko sranje i to bi mi uvijek pojelo hrpu vremena. Neće pročitat jedan file od njih 3000000000, onda se copy operacija raspadne i onda potrošiš sate klikećući...
  • Dijete
  • Posjetitelj
08.04.2020 | 06:42
@smayoo

U tom slucaju kopiraj sa Carbon Copy Cloner ili slicnim programom... Nikak Finderom..
08.04.2020 | 09:02
Ako je NAS još u funkciji sa tim diskovima, ja bi to rsyncom na neku lokaciju i onda napravio što je Davor predložio. rsync će to oraditi kako spada i imati ćeš kompletnu informaciju što je kopirano, što nije (ako nije) itd. Mislim da je to dosta pnp rješenje jer prebacivati diskove iz nasa i onda to isto mountati na macos... ne znam, meni se to čini kao da potencijalno puno problema.
08.04.2020 | 12:27
NAS je krepao. Opcije su mi, dakle, ili mountati diskove na Mac, ili na Macu dići virtualni Linux pa kopirati kroz virtualku na virtualno mrežno mountan HFS+ (a to je sporo užasno, ali ako je pouzdano, pustio bi rsync preko noći).
Ako idem mountati na Mac, samo da pročitam i prekopiram, i koristim za to besplatni MacFUSE, dakle read only, radi li to pouzdano?

Dijete, zar CCC radi s non-native filesystemom?
08.04.2020 | 12:28
Ha, gle, ima rsync i u mac terminalu...
  • Dijete
  • Posjetitelj
08.04.2020 | 14:41
Smayoo, CCC radi sa non native sistemom, ali tada samo kopira podatke (ne moze npr kopiju windows diska napravit bootabilnom)... jbt koji sam ja jezik poceo pricat...
08.04.2020 | 15:28

Da, to nisam nikad probao. U biti, samo sam jednom koristio CCC, i to davno, prije 12 godina, dok još nisam imao TM backup
09.04.2020 | 14:05
smayoo kaže:
Vjerujem da ovdje ima netko (čitaj: Bertone ), tko ima neka iskustva u ovom smjeru pa, da ne otkrivam toplu vodu...
...


Jbg, nemam , kad moram nešto zapisati na NTFS odradim to iz terminala, a na ex3/4 nisam nikad imao potrebu bilo što prebacivati ili obrnuto.
09.04.2020 | 22:59
A jbg, kakav si ti to darwin/linux geek-sistemaš?!
10.04.2020 | 09:50
smayoo kaže:
A jbg, kakav si ti to darwin/linux geek-sistemaš?!


Priučeni hobist
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 23 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO