Time Machine
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Time Machine

23.08.2018 | 04:50
Moja TM ne pokazuje stare Backup-ove samo jedan Backup set (i to onaj danas - sad).
Sve je ispravno svjetlo joj je zeleno, nema nikakve poruke opreza. Po potrošenom prostoru na Backup disku vidim da hi ima više, ali ne vidim ih u Time Mashine. To mi je poprilično opasna situacija.
OS 10.13.6.
Znam da ne smijem preko Findera ništa čačkati direktno u Backup Fileu. Ali šta da radim?
23.08.2018 | 08:13
Imaš li prikazana dva Time Machinea, usprkos tomu što imaš jedan, u Finderu? Meni se tako znalo događati, i tek kada bi pogodio pravog, odnosno onog koji me tražio password - sve bi bilo OK.
23.08.2018 | 12:02
imam u folderu "Data" 2 sparesebundelea jeli na to misliš?

Neznam koliko ih traba biti.
23.08.2018 | 15:25
Sparsebundle? TM backup ti je na nekom mrežnom disku? Ili...?
Ugl, ako je, za jedan TM backup jedan i samo jedan sparsebundle.
Kad otvoriš TM Preferences, i klik na select disk, što ti nudi?
24.08.2018 | 04:29
Evo šta imam:
Prilozi:
24.08.2018 | 04:45
To sve izgleda ok. Čudno je da imaš dva sparsebundlea. Šta kaže get info za svaki od njih?
24.08.2018 | 04:48
Je i kod mene tako. Uglavnom data u drugom redu je TM. Zašto im je to tako, pitaj boga.
24.08.2018 | 05:35
smayoo kaže:
To sve izgleda ok. Čudno je da imaš dva sparsebundlea. Šta kaže get info za svaki od njih?

ništa posebno.

Jedan
afp://Tinos AirPort Time Capsule._afpovertcp._tcp.local/Data/MacBook Pro.sparsebundle

a drugi:

afp://Tinos AirPort Time Capsule._afpovertcp._tcp.local/Data/Tino Skracic.sparsebundle

Možda bi trebalo jedan od njih u šmeče?
24.08.2018 | 07:07
Tino, sorry na kasnom odgovoru - ekipa me tako i tako preduhitrila. Vidiš da se svima koji imamo baš Appleov Time Capsule (ti, jzelko, ja - za ostale ne znam koji imaju ako i imaju) događa ista stvar.
Dobro je jzelko napisao ovdje. Zašto je tomu tako - pitajmo svevišnjega...
24.08.2018 | 13:06
tino1 kaže:
smayoo kaže:

ništa posebno.

Jedan
afp://Tinos AirPort Time Capsule._afpovertcp._tcp.local/Data/MacBook Pro.sparsebundle

a drugi:

afp://Tinos AirPort Time Capsule._afpovertcp._tcp.local/Data/Tino Skracic.sparsebundle

Možda bi trebalo jedan od njih u šmeče?

U nekom si casu promijenio ime kompa iz Macbook Pro u Tino Skracic ili obratno.
24.08.2018 | 13:12
Mozda je najbolje izbrisati oba i reinicijalizirati tm
24.08.2018 | 16:48
to je i meni palo na pamet. Ali to je pravo sranje. Em što nemam Backup em što traje danima.
24.08.2018 | 17:08
Ja sam upravo obrisao svoj HDD na Time Capsule-u, s onom prvom opcijom - "zero out" nešto, trebalo mu je 13 sati za disk od 2 TB. Ako si želiš stvoriti dodatan prostor na disku, a ne da ti se prolaziti sve što si naveo, evo ti link stranice na kojoj ti objašnjava kako da obrišeš najstarije backupe.
25.08.2018 | 05:52
Zero out je glupo raditi ako je jedina svrha reinicijalizacija backupa
25.08.2018 | 05:54
tino1 kaže:
to je i meni palo na pamet. Ali to je pravo sranje. Em što nemam Backup em što traje danima.

Ne mora trajati danima. Ja uvijek odradim inicijalni tm backup na friški disk kad updateam os. Pustim ga u subotu navečer, nedjeljom dulhe spavam i dok se prihvatim kompa, init backup je gotov.
25.08.2018 | 06:04
Ja sve dokumente drzim na sigurnome. TM zna kako vidimo nesto poremetiti i samo su peoblemi. Na sistemskom disku su dokumenti koje mogu i prezaliti. TM mi je zbog sistema i veli je mali (oko 50GB).
Kad sam kupio inaj jedan monitor od Marka, vidio sam u njegovoj firmi kupije pune diskova s projektima. Ne zeli znati koliko bi mu trebalo da to sve odradi TM.
TM je zamisljen po meni za kucne korisnike koji nemaju puno podataka, dok za nesto vise on nije upotrebljiv.
Ja svima preporucam da razmisle o NAS-u i cuvanju vrijednih podataka kao sto su obiteljske slike (koje svi vise-manje imamo). Ako je biznis u pitanju, nema kompromisa.
25.08.2018 | 06:37
Istina NAS je zakon, pogotovo što nije previše skup, niti on, a niti diskovi. Osim toga daje druge razne pogodnosti, koje TM nema.
25.08.2018 | 07:46
smayoo kaže:
tino1 kaže:

Ne mora trajati danima. Ja uvijek odradim inicijalni tm backup na friški disk kad updateam os. Pustim ga u subotu navečer, nedjeljom dulhe spavam i dok se prihvatim kompa, init backup je gotov.

Jasam to jučer odradio. Danas se u 10:00 (12 sati) probudio i još vrti. Samo me zabrinjava da pokazuje 150 GB više za prvi Backup nego šta ja imam na discu! Nemam pojma šta mi još od nekle spašava? Ti silni oblaci mi polako idu na živce, morat ću se pozabaviti s tim, uvesti reda jer kako stvari sad izgledaju spašavam na par mijesta jednu te istu stvar. Ali to je pravi posao.
25.08.2018 | 08:07
Meni je tm backup super koncept i puno bolji od klasičnog inkrementalnog backupa, ali slažem se da nas puno vrijedi. Međutim, meni to nije međusobno isključivo.
NAS je za sigurnu arhivu (RAID 1 barem se podrazumijeva), ali nije baš praktičan za backup. Lokalni thunderbolt hdd bay je daleko brži za tm
27.08.2018 | 09:06
Zero -out sam radio da obrišem disk na Time Capsuleu. Ako se to smatra reinicijalizacijom - kriv sam. By the way, čestitke na novoj mrcini, Smayoo!
27.08.2018 | 10:36
Hvala!
Htio sam reći da se zero-out radi kad želiš biti siguran da su podaci s diska izbrisani i da ih više nitko nikako ne može pročitati. Ako samo želiš osloboditi mjesto na disku za buduće backupove, dovoljno je obični erase.
27.08.2018 | 14:35
Ako je magnetski disk u pitanju, niti zero-out ga ne obrise do kraja. Nude 7x i 35x sto je uzasno dugo.
Naime, potpuno brisanje diska gotovo nije moguce, ali je za veliku vecinu dovoljno.
Da ne sirim, s elektronskim mikroskopom vide se zapisi koji su glavi diska necitljivi.
CIA je rabljena racunala donirala bez diskova (nekad su ih cojele unistavali).
27.08.2018 | 14:40
Elektromagnetskog mikroskopa. Točno. Ali mislim da Klobi to uopće nije bitno.
28.08.2018 | 19:05
Kao i uvijek što se mene tiče Smayoo, opet si u pravu.
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • smayoo: Nije nenormalno
  • ColdMarin: "Tvoja je baterija osmišljena da održi 80% svojeg izvornog kapaciteta tijekom 1000 potpunih ciklusa punjenja", meni baterija na skoro 800 ciklusa, a oslabila za 50 %, jel to normalno inace?
  • cariblanco: Pa mogli bi reć...više od pola ih je iz Dinama :D
  • Daddo: Opet Dinamo u Europi? :D
  • cariblanco: zz s Maksimira :)
  • drlovric: @Rusty: Mozda zalutaju u moj posjed, al to su vec logisticki detalji, ne tehnicki :D
  • smayoo: AAAAAAAAHAHAHAHA!!! :D
  • zoranowsky: Sad konačno mogu mirno spavati :)
  • smayoo: :D :D :D :D :D
  • smayoo: [link]
  • zoranowsky: Pa nije još 1.4.?!?
  • zoranowsky: hahaha
  • smayoo: Ti to ozbiljno? :D
  • rusty: I tako Microsoft Defender dolayi na macOS.... HAHAHHAHAHAA!
  • rusty: Ajde ajde Dragane, svi znamo da si ih već naručio tako da.. ;)
  • drlovric: Ja ocekivao noise canceling ljepotu, regulaciju jacine na dodir sa strane, druge boje, a ono glupava Siri i novi chip :/
  • drlovric: Rusty: I ovo su razvijali 3 godine :)
  • rusty: Stigli AirPods2
  • Kloba: Ova je isto zanimljiva (obe se tiču nogometa): [link]
  • Kloba: Zgodna informacija: [link]
  • cariblanco: btw. Samo sam htio svim Josipima, čestitati njihov dan, a ovo prije sam samo zamotao u priču, da sliči forumu :)
  • cariblanco: Svaka čast apple na novom iMac_u, možda ga Sveti Josip može kupiti za 500 $, a mi ostali smrtnici moramo dodati još jednu nulu...ono, hvala naljepše :)
  • robee: Znaci iMac ostaje na starom dizajnu i hdd-u :(. Ne iznenadjuje me ali ipak sam ocekivao novo kuciste i min. ssd 256GB od pocetnog modela
  • Soffoklo: Podebljali su i iMac Pro opciju sa 256GB RAM-a - samo 5200$ plus iMac Pro :-)
  • rusty: ali imac nema 10Gb čak ni kao opciju... dakle opet samo preko TBa :S
  • applejabuka: Pozdrav, zna li netko gdje bi se mogao naći novi macbook pro 2015 13' za kupit
  • Jedro: iMac od danas ima u ponudi 8 jezgri i bolje grafičke[link]
  • smayoo: Invictus, piši u forum, suljanic, piši u oglasnik. :)
  • suljanic: Ili možemo ovako, da mi se javite u poruku za magic mouse pa vam dam broj mob pa da mi pošaljete na viber/telegram/whatsapp
  • suljanic: Možete mi poslat u poruki slike miša i cijenu...
  • invictus: @smayoo - i kako te služe? Jel rade bez greške? Jesi zadovoljan s njima? :)
  • smayoo: Imam ja. Dva. :)
  • invictus: @soffoklo - jel ti imaš Apple Thunderbolt Display?
  • papittovenga: imam i ja
  • Soffoklo: Imam ja
  • suljanic: Ima tko viška magic mouse 1
  • drazenp1706: I ja bi malo komentirao, istomimam PS4 :)
  • Kloba: basta od mene. ne treba.
  • drazenp1706: Trebalo bi otvoriti temu, vikalica je ZATRPANA.
  • Kloba: Pod hitovi mislim i na igre stare i po par godina, ali su i dalje izvrsne onima koji ih nisu odigrali nikada
  • Kloba: To je investicija na 5 i više godina, znam da nije za tebe - ne znam koliko nećak ima godina. Ali ako će igrati najnovije naslove i PS4 hitove - nestat će mu prostora jako brzo
  • Kloba: A ovo, zašto ti je neki PS slim jeftiniji od (naizgled) istoga ti je upravo ovo - model, godina proizvodnje, ima li ili ne duplo više GB od startnog SLIM modela, te onda naravno, ima i HDR što ovaj od 500 GB nema.
  • Kloba: Mislim, to je moje mišljenje, ima ljudi koji preferiraju imati diskove
  • Kloba: I ove spike sa kupovanjem igrica u dućanu - po meni je to mrtvo. Em ti na netu imaju popuste, ako deletaš igru uvijek je možeš ponovno skinuti (dok je ne maksnu sa storea, ali računaj da on line store za PS3 još postoji), a Blue Ray ti je jedino brži za instalaciju, a kasnije te uvijek zeza da ubaciš disk ako oćeš igrat igru
  • Kloba: MIlion stvari za koje čovjek tek sazna, a imam ga godinu dana
  • Kloba: Evo, ja sam na svoj PRO upravo uspio strpati ukupno 18 igrica, od kojih je jedna tri igre u jednoj. Sada skida Call of Duty WWII, pisalo je 45 GB u storeu, a meni na disku stoji da će zauzeti skoro 90
  • Kloba: Znači, ja bi nećaku išao kupiti ovaj slim od 1 TB koji ti je najnoviji, i nije mu samo to novitet, već ti ima i HDR. Znači, samo nema 4K u usporedbi sa Pro modelom, ostalo je SVE isto
  • Kloba: Kada želiš skinuti igricu od 45 GB, koliko piše na PS Storeu da ima - MORAŠ računati da na HDD-u imaš slobodno duplo: dakle 90 GB
  • Kloba: E JOHN, samo još nešto da ti dodam šta sam sada skužio
  • JOHN: Mogu se zaklet da sam ih pred blagdane viđao po 2400-2500

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

MacSlavko, Riba, rusty, STMac, tino1, VanjusOS, Anonimci (258)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Oglasi

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%