Hrvatska gramatika
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Hrvatska gramatika


07.10.2016 | 15:51
Poštovani, novi sam korisnik, imam macbook air, OS X, 10.11.6
Pokušala sam prema uputama s foruma instalirati cocoAspell, sve prođe i na kraju javlja da ne može do kraja instalirati program. Pomoć, savjet, bilo što ?
Hvala
07.10.2016 | 16:48
U tom tutirialu skroz preskoci cocoaspell i koristi drugu metodu.
07.10.2016 | 17:51
Misliš na ove upute?
Davno sam to napravio pa se ne sjećam točno, ali sjećam se da nije ništa trebalo instalirati, nego samo rječnik od Aspella nekamo prekopirati i onda u sistemskim podešenjima naklikati hrvatski. I to je onda kontrola pravopisa (ne gramatike!) u stock aplikacijama (npr. Mail, Safari, TextEdit...) i onima koje podržavaju sistemsku kontrolu pravopisa (npr. Opera).
Ali meni kontrola pravopisa zapravo treba samo u office aplikacijama. Koristim LibreOffice zadnjih nekoliko godina, a on, kao i OpenOffice, dolazi s hrvatskim jezičnim paketom, pa tako i kontrolom pravopisa.
A za što ti zapravo treba (za koju aplikaciju) kontrola pravopisa?
07.10.2016 | 18:22
Tako je, korisiti se samo ovaj dio s upotrebom Open Office rijecnika. Super dode za kontrolu mailova.
07.10.2016 | 19:12
@nvarga
Molim te, makni taj "potpis" iz Tapatalka. Zagađuje tekst i čini ga nepreglednim. Hvala.
08.10.2016 | 09:52
Hvala na odgovoru, treba mi control za tekst i ppt prezentacije.
08.10.2016 | 19:42
Moj ti je savjet da zaobiđeš Microsoft i koristiš Open ili LibreOffice. Uz njih skini hrvatski jezični paket i nemaš brige.
09.10.2016 | 14:12
Da li to znači da za iOS programe kao što su Pages ili Keynote ne postoji način da se dobije Croatian spellcheck?
Jeli zaista moguće da je jedino rješenje na iOSu dobit Croatian Spellcheck, korištenje drugih office paketa pored Appleovih defaulting?
09.10.2016 | 17:26
Kakav sad iOS? Da li ti trebaš spell check na Macu ili na iPadu/iPhoneu?
Za Mac, ne znam kako stoje stvari s ovim zadnjim verzijama OS X jer ih ne koristim. Možda već pod normalno ima uključenu kontrolu pravopisa za hrvatski ako odabereš hrvatski kao jezik cijelog sustava. Ako ti je korisničko sučelje na engleskom, možda moraš (možeš) ovo ručno uključiti - klik na jabučicu pa System Preferences, pa Language and Text, pa Text, ako nije uključeno, ukvačicaj "Correct Spelling automatically" pa ispod iz rolete "Spelling" odaberi Hrvatski. Ako ti se ne nudi, klik na setup, pa vidi da li se tamo nudi da ga uključiš.
Ako se ne nudi, onda skini OpenOffice hrvatski rječnik (ili neki drugi), na primjer odavde:
www.openoffice.org/hr/about-spellcheck.html
pa .aff i .dic datoteku prekopiraj u ~/Library/Spelling folder, ili u /System/Library/Spelling ako želiš da bude dostupno i drugim korisnicima (ako imaš više korisnika na svom laptopu).
Do onog prvog foldera u Finderu dođeš tako da ideš na Go u meniju, držiš ALT tipku da ti se pokaže Library pa klik na Library i onda u finder prozoru nađeš folder Spelling i dvoklik na njega.
Do onog drugog - ideš na Go, pa Computer, pa dvoklik na svoj sistemski disk, pa System, pa Library, pa Spelling.
15.10.2016 | 16:34
Hvala! Trebalo je za MacBook Air. Radi!
Jedino ne znam kako se brzo prebacivati s jezika na jezik kad pišem na engleskom pa hrvatskom.
Na Wordu u Windowsima je to bilo dolje lijevo, samo označiš tekst i prebaciš jezik.
15.10.2016 | 16:52
Pitaš za Pages?
Kao i u svim "pravim" Mac programima, imaš sa strane otvoren Inspector prozorčić, odabereš među ikonicama na vrhu Text, pa ispod toga odabreš tab "More" i u donjem dijelu imaš roletu za izbor jezika odabranog komada teksta.
Poanta je u tome da ti je inspector stalno otvoren pa onda to lako prebacuješ, ako pišeš neki tekst koji je više jezičan.
Da se odmah razumijemo, ako se počneš žaliti da je to loše riješeno, Pages je smećence od softvera, tek malo manje nego Numbers. Može ti valjati samo ako si potpuno nezahtjevan office korisnik.
15.10.2016 | 19:19
Ja u settingsima drzim ukljuceno detect language as you type i funkcionira, jedino sad vise na engleskom ne nudi sugestije za popravak. A sto se pages i nimbers tice isprobavao sam ga da vidim sto moze i sad ih koristim daleko vise nego word i excel jer imaju toliko inteligentnijih rjesenja od microsofta. Macroi me ne zanimaju, a ostalo je bolje u appleovim programima.
15.10.2016 | 19:57
Priznajem da nisam Pages puno koristio jer su meni neke jako važne stvari manjkale. Ali volio bi da me ispraviš i poučiš. Što je to u pages i numbers inteligentnije riješeno nego u Wordu i Excelu? Pustimo Microsoft na miru, ja sam njihov vjerni mrzitelj , koristim isključivo OpenOffice već osam godina.
16.10.2016 | 06:45
Kod apple je sve vise orijentirano prema tome da napravis ono sto si zamislio. Ako kasnije hoces dodati nesto na drugaciji nacin nego si prvotno krenuo, nema problema. Recimo u numbers dodajes na istom "papiru" novu tablicu koja nema veze s organizacijom pocetne - sirine stupaca npr. Isto tako u wordu najvise volim kad mi se centriranja i tablice pocnu pomicati i raspadati jer sam dodao ili obrisao nesto. Takve gluposti nisam dozivio u pages. A word koristim od dos-a, nije da ne znam kako funkcionira.
Tesko je to ovako objasniti, probaj se malo poigrati. Makar ako apple nema neke tebi vazne funkcije onda tu nema pomoci.
16.10.2016 | 08:24
A siguran si da (za ovo što spominješ raspadanje tablica u wordu) to nema veze s onom kvačicom da su stupci tablice relativne širine , a širina tablice fiksna?
Meni Numbers uopće ne dolazi u obzir jer ja Calc (Excel) koristim kao analitički alat, a ne za neko teško formatiranje ispisa (a Numbers je sav, kako i sam kažeš, tome usmjeren). Nedostaje mu fleksibilnost u radu s formulama. Maksimum koji se s njim može je - pivotna tablica, a i to uz dosta muke. O makroima da i ne govorim.
Što se Pages tiče, dao sam mu šansu, ali pao mi je kod kreiranja strukturiranih dokumenata.
Ali slažem se da je napravljen dobro za nekog tko ne treba jako napredne funkcije, a ne želi učiti ni one manje napredne. Vrlo je Appleovski intutivan u svojoj ograničenosti.
16.10.2016 | 08:34
Tablice u wordu su napravljene kako treba ali u nekoj starijoj verziji i sad na 2016 je to muka ziva nesto editirati.
Glavnina toga sto mi treba su tekstovi i tablice za koje hocu da izgledaju dobro, a tehnicki nisu prezahtjevne i tu je apple daleko ispred.
I jos je super da neke dokumente koje trebam na dnevnoj bazi doraditi ili promijentit mogu i na mobitelu bez problema.
Imam i word i excel na mobitelu, ali je to muka ziva za koristenje.
Cini mi se da bi microsoftovim alatima trebalo temeljito ciscenje koda.
16.10.2016 | 12:18
Jedan od prvih softvera koje sam kupio kada sam se prebacio na Mac upravo je softver sa obradu teksta. Ispunjava sve što mi je zatrebalo kada se radi o obradi teksta. Brz, konfigurabilan, minimalistički. Vrijedi ga isprobati Mellel
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 58 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Anonimci (529)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.10 Seconds

Provided by iJoomla SEO