Život bez Adobea?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Život bez Adobea?


10.04.2010 | 01:54
License agreement iPhone OSa 4.0 u jednom jedinom danu razbuktao je strasti koje već dugo tinjaju na relaciji Apple<>Adobe vezano uz Appleov trud da po svaku cijenu spriječi širenje Flasha na iPhone/iPod/iPad (iĐiđe, ukratko).

Lee Brimelow, Adobeov "Platform Evangelist" je danas dobio "slom živaca" i objavio na svom blogu (theflashblog.com) članak nakon kojeg je dobio uputu od Adobea da uvrsti disclaimer u kojem se ograđuju od njegovog stava. Post, sam po sebi, nije toliko provokativan, ali zanimljiv je dio koji kaže:

"Many of Adobe’s supporters have mentioned that we should discontinue the Creative Suite products on OS X as a form of retaliation. Again, this is something that Adobe would never consider in a million years. We are not looking to abuse our loyal users and make them pawns for the sake of trying to hurt another company. What is clear is that Apple most definitely would do that sort of thing as is evidenced by their recent behavior."

Iako zvuči kao dobra vijest koja naglašava lojalnost Adobea prema korisnicima bez obzira što žive na "neprijateljskom teritoriju" (Mac), teško je zanemariti staru dobru "gdje ima dima ima i vatre".

Natjeralo me da razmislim o sljedećem: bi li Apple, kao platforma, bila upotrebljiva bez Adobea?

Home userima vjerojatno bi (ako u iPad eri Apple odluta u isključivo "consumer" segment tržišta, Adobe i tako postaje nebitan), ali nisam siguran koliko bi veselilo sve one "kreativne profesionalce" koji su Appleu pomogli postati to što danas jest.

Apple je godinama kuhao iWorks, vjerojatno dijelom i kao backup plan za "ako se posvađamo s Microsoftom" scenarij. Moguće da je Jobs odavno alocirao Jake Programerske Snage da isprogramiraju i klon Adobeovog Creative Suita. Štoviše (teorija urote!), moguće da je išao toliko daleko da je s poluproizvodom tipa "Motion" mazao Adobeu oči kako ovi ne bi pomislili da se, nakon što je "pregazio" Premiere sa FCPom, gura i u tržište compositinga (After Effects), uz odličan stunt ubijanja vlastitog klona (Shake). Motionu ne treba puno da preraste u Aftere. Zamjene za Photoshop, Illustrator i InDesign nam nije (još!) pokazao, ali definitivno me ne bi iznenadilo čuti da se kuha(o) nekakav "iCreate".

Čak ni predani Mac fanatici vjerojatno nisu dovoljno fanatični da preko noći pobrišu sve Adobe aplikacije, bace stare projekte u smeće i nadaju se da će budući iCreate podjednako uspješno obavljati posao zahvaljujući kojem svaki dan kupuju kruh. Ali ovaj scenarij katastrofe je u najmanju ruku poticajan za razmisliti "što bi bilo kad bi bilo" - probudimo se za koji dan i pročitamo Adobevu objavu da je CS4 njihov zadnji proizvod objavljen za Apple platformu...

Mene ne bi veselilo. Kao što me ne veseli ni spomenuti License agreement u obliku u kojem je trenutno napisan.
10.04.2010 | 03:22
Nisam profesionalac u ovoj struci, ali ono što je Adobe u njoj, to je AutoDesk u mojoj.

Svi su oni odavno postali kapitalistički mastodonti, do beskraja ogrezli u vlastitoj pohlepi. Još, još, još. Svake godine 20% rast, svake godine 14% ROE, još daj, još, još. Nemaš više kome prodati? Ukini staru verziju (kojoj nisi ni pola bugova popravio), a novu napravi tako da namjerno proizvodi dokumente koji su staroj nečitki pa prodaj svima ispočetka. Kao fol, uz jako povoljnu cijenu. Sic!

A software im je odavno prestao biti najbolji, pa čak je prestao biti bolji i od svoje prethodne verzije (uzme li se u obzir koliko više resursa troši za koliko bolje performanse), a njegovi korisnici su postali dobrovoljni robovi navike i "de facto standarda". Rječju - bloatware.

Nažalost, nije ni Apple baš rosno cvijeće...

Tako da ih zapravo sve skupa ni najmanje ne žalim. Tko god izgubio, bit će to, dugoročno, pobjeda korisnika. Ali, bojim se da su prepametni da bi dozvolili da se to dogodi. Čim jedan bude siguran da će izgubiti, brzo će se dogovoriti (a onaj drugi će prihvatiti dogovor da minimizira štetu).

Razmišljajući, dakle, o AutoDesku umjesto o Adobeu mislim da bi ukinuće takvog jednog softverskog mastodonta dugoročno bila beskrajna korist svim korisnicima, jer bi se vratili normalnom slobodnom tržištu i odjednom bi se otvorio prostor svima onima koji rade softver koji zahtijeva 90% manje resursa za 10% manje funkcionalnosti i 10 PUTA manju cijenu.
10.04.2010 | 05:11
Djipi je napisao:
Natjeralo me da razmislim o sljedećem: bi li Apple, kao platforma, bila upotrebljiva bez Adobea?


Meni potpuno. Čak možda i malo više jer bi mi ljudi prestali slati Photoshop fileove i slične stvari. "Kreativni profesionalci" koji ovise o Adobe proizvodima su i tako zanemariv dio Appleu interesantne klijentele. Ima i drugih kreativnih djelatnosti osim šaranja u Photoshopu...
10.04.2010 | 11:14
Riba **** ti šara u fotošopu!
disklejmer (no offense intended)
Ja prvi nebih korisitio termin "creative professionals" jer se slažem da riječ kreativnost nema nikakve veze sa likovnim ili "media" sadržajem.


Ali stvarno u video produkciji, dizajnu i općenitno "media" kontent creation krugovima - Macovi su jako rašireni - barem po mom isustvu. E sad to i nije nešto velik ciljani krug mušterija.
No kod nas je vjerujem najbrojniji krug mac korisnika upravo ovaj, možda griješim, iako sumnjam.

A Hrvatska je opet zanemariv dio kolača appleu općenito.
Ali i Mac paleta proizvoda je na dobrom putu da appleu bude zanemariv dio kolača ... nije li?
Sad je im je zanimljiva iPaleta proizvoda.

Ukratko, nisam siguran što bi bilo kad bi bilo - Appleu, pa ću reći što bi bilo kad bi bilo - meni.
Ja bih, vrlo vjerojatno, napustio Mac-a.
disklejmer (osim ako bi apple izašao sa odličnom alternativom adobeu na razini na kojoj je to slučaj sa final cut pro-om, iako sumnjam da se oni uopće bave takvim nečim, pa final cut suite se meni pomalo čini da je neka vrsta abandon-ware-a).

Ja više sjedim za inDesignom i Illustratorom nego za Photoshopom. I bez njih bi (sa trenutno dostupnim alternativama) bio hendikepiran.
Photoshop je meni uvijek bio sekundarni alat (prvo sam ga trebao kako bih uredio foto materiale, onda mi je poceo sluziti kao alat za pripremu grafickih elemenata i fotki, za unos u illustrator i inDesign i po novome mi treba njegov "save for web and devices" sve češće).

Ako se radi nešto u final cutu, čime da se pripreme "still images".

Gimp?!
Možda.

Ali kako da uredim raw fotografije, kvalitetno im podesim boje za tisak u cmyk, u tom i tom color spaceu?

Gimp je ovdje katastrofa.

Sve bi se ovo "nekako" moglo, al onda bi se moglo i sa linuxom.

Al eto ja nikad nebih Maca uzeo zbog iLifea, a bome ni zbog Findera . Nisag uzeo ni abog adobea ali bez adobea ga nebih uzeo.
Kad crtam hoću alat koji ne postoji za mene dakle upalim ilustrator/fullscreen/tab da nestanu svi toolbarovi/uštekam tablet i to je to. A onda kad treba stvar pretvoriti u preciznu grafiku (tipa znak za logo ili nest takvo), želim kvalitetan pen tool i alate koji idu uz njega, a onda opet da to mogu koristiti kvalitetno u tisku, ili za ekran.

I meni ni jedno alternativno riješenje nije leglo.
A bome je tako i sa inDesignom.

Uostalom pa apple je taj koji pili,a zbog čega - zbog iTunes store-a i touch pzdrja - a ako bi desilo takvo što, to bi vjerojatno značilo da apple ide sve više u smjeru iPada, iPhone-a, iTunesa i svega onoga što mene ni najmanje ne zanima.

Smayoo, zašto misliš da bi ovo bilo na korist korisnika? I kojih korisnika?

Lijep pozdrav svima.
Super thread.
10.04.2010 | 12:13
Ecvis, mislim da bi bilo na korist SVIH korisnika. I "kreativnih profesionalaca", i nas "reproduktivnih profesionalaca" (ako nismo kreativni - kad ne šaramo u fotošopu - hm, onda smo valjda reproduktivni), a i nekih uopće neprofesionalaca.

Ali napisao sam - DUGOROČNO. Kratkoročno bi ljudi poput tebe vjerojatno imali problema. Dugoročno, u vakuumu koji bi nastao nestankom takvog jednog otromboljenog bloatwarea kojeg monopolno velik postotak ljudi koristi samo zato što slijede krdo, zato što su tako navikli tko zna otkad, ili zato što ne znaju da postoje druge opcije - otvorio bi se prostor razvoju, drugačijem načinu razmišljanja, inovativnosti i - da - kreativnosti - svima onima koji mogu i znaju napraviti dobar i izvrstan profesionalni alat bilo koje namjene, a trenutno životare u sjeni nekoga tko odavno ne opravdava svoju vlastitu režiju.

To ti je zapravo jednostavna prirodna zakonitost. Dobar su ti primjer šoderice po Podravini ili Posavini. Ako se desi da u nekoj od njih jedan som uspije opstati dovoljno dugo da izraste prevelik da ga nešto drugo pojede, onda se dogodi da on sam više nema prirodnog neprijatelja u svom ograničenom staništu i počne žderati sve oko sebe, rasti i rasti sve više, uništavati svu ostalu ribu (slično kao što to čovjek radi na globalnoj razini), onda naraste toliki da se počne zalijetati i na ptice, pa i na djecu koja se dolaze kupati. I da ga pustiš, na kraju bi potamanio sve živo što može i konačno bi krepao jer više ne bi imao što jesti. Zato se negdje prije toga pojavi lokalna ekipa sa živim piletom, mesarskom kukom, čeličnom sajlom i traktorom pa ga tim "sportsko-ribolovnim alatom" uklone, objese na krovnu gredu od štaglja, uslikaju se pokraj njega i onda ga bace u gnojište. A šoderica odahne i počne živjeti normalnim životom u općeg blagostanja i koristi - normalne ribe opet ostvare svoj prirodni ciklus života, ribiči opet uživaju u normalnom sportskom ribolovu, djeca se opet normalno mogu kupati...

Mogao sam navesti i primjer ogromnog stabla u malom voćnjaku ili nešto treće, ali vjerujem da je ovaj primjer slikovitiji.
10.04.2010 | 13:30
Kao što sam već rekao, kreativnost nema veze sa područjem djelovanja ili bar nema direktne veze. Pa tako onaj koji šara u fotošopu nemora biti kreativan i onaj koji tipka u nekom texteditoru (ili wordprocesoru, email clientu itd) može itekako biti kreativan. That aside idemo dalje.

Razumijem ovo što govoriš, no napomenuo bih ipak nešto.
Kada kažeš da ljudi koriste određeni alat jer je riječ o trenutnom "standardu" te ga ljudi "koriste samo zato što slijede krdo" imam potrebu ipak napomenuti sljedeće.

Ovo je razmatranje ovog problema iz rakursa osobe koja se interesira za područje razvoja softwera ili barem to dolazi od osobe koju uopće zanima koji alat će koristiti za svoj rad.
Mnogi, vrhunski kreativci zaista i ne žele se baviti ovim pitanjima.
Primjer je recimo Mirko Ilić™ dizajner koji je radio dizajn i sa tušem i kistom, i drvenim bojicama, a sad ga radi na računalu. Kao što ga nije osobito zanimalo tko i kako proizvodi olovku kojom crta, ne zanima ga ni sada koji softwer koristi. Ima čovjek novaca pa mu nije žao to ni platiti.
(svestan sam etički orjentiranih prigovora ovakvom pristupu)

Ako mu nije bitno, zašto onda koristi Adobe a ne neki drugi softwer, pa jer je lakše, lakše zato jer da bi za ovaj drugi uopće saznao mora se time pozabaviti što mu se nikako neda.

Da se razumijemo, ja nisam neki pobornik Adobea, ja bih rado prigrlio rad sa nekim drugim softwerom, kao što bi vjerujem i ti zamjenio svoj autocad nečim drugim (slobodna interpretacija tvojih izjava ) no radi se o tome da na malo ćemu čovjek radi sam, ne možeš očekivati da će i drugi koristiti softwer koji je po tvom ukusu... ukratko standardi, standardi, standardi.

I vjerojatno se ovo može nekako drugačije isto postići, no nije stvar stada da te ne zanima ovo već ti je to samo alat za rad na nečemu do čega ti jest stalo.
Ovo je naime točno marketinški pristup koji koristi Apple. "User doesn't want to know ..."

Ja pak ne funkcioniram ovako i zanima me kakav je moj alat, mac nisam kupio jer ne želim znati - dapače. Puno puta upravo iz samog alata i poznavanja tog alata nastaju same ideje i mene zanima koje su alternative, a opet, na kraju mi je jednostavnije finalni proizvod uraditi u InDesignu a ne recimo Scribusu - i rezultat je bolji, a to mi je ipak najvažnije.

A duguročno bi stvar bila takva da bi se kreirala neka nova mastodontčina koje bi "media content kreatori" mogli koristiti - iz neke novonastale navike, ili standarda.

No poanta je meni da razlog zbog kojeg apple navodi adobe da pomišlja na povlačenje creative suitea nije razlog zbog kojeg bi bio na strani apple-a.

Da se radi o nekoj želji applea da potakne razvoj malog softwera i sl, onda bi ih prvi podržao, no radi se o nadvikivanju dvojice glasnih, i pitanju tko će dominirati - što je najžalosnije tržištem aplikacija i sadržaja za iPhone/iPad... platformu. I za to bi mogla ispaštati Mac platforma, jer manjak izbora je ispaštanje "in my world".


toliko
pozrav svima
10.04.2010 | 14:05
ecvis17 je napisao:
Ako mu nije bitno, zašto onda koristi Adobe a ne neki drugi softwer, pa jer je lakše, lakše zato jer da bi za ovaj drugi uopće saznao mora se time pozabaviti što mu se nikako neda.


A zašto mu je lakše? Pa zato što kad pogleda oko sebe vidi jedan ogromni Adobe i ništa više što je u istoj skali.

Da se razumijemo, ja nisam neki pobornik Adobea, ja bih rado prigrlio rad sa nekim drugim softwerom, kao što bi vjerujem i ti zamjenio svoj autocad nečim drugim (slobodna interpretacija tvojih izjava ) no radi se o tome da na malo ćemu čovjek radi sam, ne možeš očekivati da će i drugi koristiti softwer koji je po tvom ukusu... ukratko standardi, standardi, standardi.


To je problem stihijskog razvoja informatike. Što se standardi donose prekasno ili se ne donose uopće. Pa onda vladaju "de facto standardi" kao što su .doc, .xls, .dwg, .ai, .psd...

Zamisli kako bi bilo da je, npr. Ford vlasnik standarda "usta" rezervoara za gorivo na osobnim autima? Ili da je npr. Sony vlasnik DVB-T standarda emitiranja digitalnog TV programa?

Dakle, kako to funkcionira u drugim aspektima života, funkcioniralo bi i ovdje da debeli, masni somovi ne proždiru svakog tko pokuša.


uraditi u InDesignu a ne recimo Scribusu - i rezultat je bolji, a to mi je ipak najvažnije.


Kratkoročno - vjerojatno si u pravu. Dugoročno, takav pristup blokira potencijal daljnjeg razvoja. Kako sam već ranije objasnio.

A duguročno bi stvar bila takva da bi se kreirala neka nova mastodontčina koje bi "media content kreatori" mogli koristiti - iz neke novonastale navike, ili standarda.


Možda. A možda i ne bi.

Da se radi o nekoj želji applea da potakne razvoj malog softwera i sl, onda bi ih prvi podržao, no radi se o nadvikivanju dvojice glasnih, i pitanju tko će dominirati - što je najžalosnije tržištem aplikacija i sadržaja za iPhone/iPad... platformu. I za to bi mogla ispaštati Mac platforma, jer manjak izbora je ispaštanje "in my world".


Tu se slažem s tobom - to je nadvikivanje dvojice glasnih. Ali manjak izbora je stanje koje imaš sad. Da jedan od dvojice glasnih nestane, onaj drugi ne preuzima automatski sav vakuum. Dakle, potencijalno je situacija bolja. Naravno, najbolje bi bilo da nestanu oba.
10.04.2010 | 15:37
Ako ću suditi po Adobe prodaji Mac/Win, Mac dio je prevelik da bi ga itko napustio "iz inata" ili slično. Dakle, nema šanse da Adobe odustane od Mac tržišta - ako nije MS odustao od Officea za Mac (a imaju iWork za konkurenciju), onda sumnjam da će Adobe - pa čak i Premiere još uvijek postoji za Mac iako mu je FCS gotovo smrtonosna konkurencija.

Appleu bi trebale godine i godine da složi softver koji bi mogao kvalitetno zamijeniti CS5 paletu. Možda i krenu tim putem u iWork stilu, ali tranzicija bi trajala godinama... ono što može promijeniti pravila igre je nekakav potpuno novi GUI za Mac, Macovi s touch-sreenovima i slično što bi tražilo oštrije rezove u samoj logici softvera.
11.04.2010 | 11:09
Jobs se javio nakon onog bijesnog Adobe bloga i vrlo razumno objasnio:

"If that were to happen, there’s no lock-in advantage. If, say, a mobile Flash software platform — which encompassed multiple lower-level platforms, running on iPhone, Android, Windows Phone 7, and BlackBerry — were established, that app market would not give people a reason to prefer the iPhone.

And, obviously, such a meta-platform would be out of Apple’s control. Consider a world where some other company’s cross-platform toolkit proved wildly popular. Then Apple releases major new features to iPhone OS, and that other company’s toolkit is slow to adopt them. At that point, it’s the other company that controls when third-party apps can make use of these features.

We’ve been there before, and intermediate layers between the platform and the developer ultimately produces sub-standard apps and hinders the progress of the platform."
11.04.2010 | 11:49

Razumna objašnjenja uvijek postoje. Pitanje je samo da li su iskrena ili formalna.
11.04.2010 | 11:54
Pa ovo je sada iskreno, ali ono što je prvi put rekao nije bilo - i to mu se može zamjeriti. On je pričao o bugovima u Flashu (što je istina) i o potrošnji bateriji (što isto stoji), ali je PRAVI razlog prešutio. Sada je morao priznati o čemu se radi - iako su svi u dev zajednici to odavno skužili po tome što bi Flash bio rupa kroz koju bi se mogle kupovati stvari van App Storea, a to njima ruši sistem.
  • User
  • Posjetitelj
11.04.2010 | 12:28
Ne koristim ništa od Adobe-a izuzev Flash Playera tako da se ne bi morao odreć Maca zbog gašenja CS-a, Premiere-a i ostalih njihovih proizvoda.

Ali slažem se da je problem što je Adobe postao mastodont i fali jedna veća firma s dovoljno resursa koja bi po kvaliteti mogla dostić kvalitetu njihovih proizvoda. Tako bi nastala kvalitetna konkurencija kao što je npr. tržište graf. kartica gdje se vodi vječna bitka nVIDIA vs. ATI. A kamo sreće da ih bude i više, al kako je mala vjerojatnost da se i ono prvo desi...

Bilo mi je baš žao kad su pojeli Macromediu

Usput, da ne govorim da Photoshop instaliraju i neki ljudi kojima su jedan Seashore ili GIMP i više nego dovoljni jer trebaju na sliku povremeno stavit black-and-white efekt ili Sepiu za fejsbuk.

Mogu još eventualno dodat kako na nekim radovima kao što su npr. plakati točno mogu vidjet da su brzinski nabacani brushevi, efekti itd. i kako mogu bit 99% siguran da su napravljeni u Photoshopu. Tj. ljudi u kratkom roku mogu napravit nešto što izgleda zamamno na prvi pogled, ali se već onda gubi unikatnost i potreba za nekim dubljim idejama kad ti kompjuter složi većinu toga (malo karikiram). Siguran sam da bi autori takvih radova imali skroz drukčije (ne nužno i lošije) rezultate s nekim drugim, jednako moćnim softverom koji trenutno ne postoji.
  • campo
  • Posjetitelj
11.04.2010 | 13:19
Ja se sjećam kad smo se prebacivali sa Quarka (netko prije a netko poslje) na in Design ..to mi nimalo nije teško palo tako da bi ja mogao be z Adoba ali naravno treba alternativa (ne ista nego bolja) ..nisam navezan na nikoga a najmanje na Adobe ..trebalo bi mi točno tri sekunde za ADiO adoBE
11.04.2010 | 13:43
Odličan komentar:

"Developers are ultimately lazy. If there's a way to reuse something somewhere else, they'll do it. And in the case of Flash-to-iPhone, they'll reuse the whole damn thing. I don't want my iPhone apps to be compromises from needing to be from the same Flash project as Pre, Android, etc, and having little to no iPhone-ness as a result.

Mozilla 0.x/1.x and Firefox 1.x anyone? The whole UI was compromised on all platforms, because they couldn't (or wouldn't) develop it such that a Mac app should look and work like a Mac app, a Windows app should look and work like a Windows app. How long did that annoying "invisible" floaty placeholder window stay around in Mozilla, just so they could sort of simulate the "Mac apps stay open when no window is open" thing? And still waiting on Keychain support (among other things) to this day.

Flash-to-smartphone compilation is a way of making things barely adequate for everyone, with minimal "Save As", one-size-fits-all effort. If Android, Pre and Windows don't mind their apps lacking in differentiation or being completely devoid of best-of-breed qualities, then that's their business. I want better for iPhone.

And again, this is not particular to Flash either. That .NET cross compiler goes in exactly the same basket. Them poor .NET boyz is gonna have to actually learn to write an iPhone app now. Instead of putting in the barest, most minimal effort possible out of spite from the company embracing Apple tech instead of letting them stay in their Microsoft-only, Microsoft-everywhere comfort zone."
12.04.2010 | 08:37
Nitko jos nije napisao program koji bi mogao zamijeniti Photohop -- nazalost. U biti slika s Photoshopom najbolje i opisuje stanje softwerske industrije. Buduc da nema konkurenta, Adobe je odavna prestao s inovacijama u polju obrade slike. Photoshop je hrpetina programskog koda starijeg od Reaganove administracije. U polju gdje je imao konkurenciju (Quark) nastao je izvrsni InDesign. A otkad je kupio Macromediju, otad je prestao unaprijedjivati i Illustratora -- samo ga je napuhao i ostavio da pluta.

Prije negoli je kupio Macromediju, Adobe je vodio vojne protiv Flasha i zalagao se za SVG i ostale otvorene standarde. Otkad je kupio Flasha i Macromediu, otad puse u Flashovu trubu na sav dah. Itd.

Za razliku od mnogih polja softwerskih rjesenja, Adobe u vecini svojih ima totalni monopol. Nijedan program ne moze zamijeniti mastodonta Photoshopa u svijetu profi izdavastva sve dok neki novi klinac nema obradu slika u CMYK-u, Lab-u, provjereno dobre rutine i filtere, sredjenu uporabu profila, integraciju s vektorskim programima, podrsku za milijun pluginova na kojima Photoshop -- poput pacijenta prikljucenog na monitore, skenere i intravenozno -- uziva svoju komatoznu egzistenciju.

Isto tako Illustrator nema dostojna suparnika. InDesign ima, ali od dva vraga ljudi ce ipak izabrati manjeg -- Quark je totalna nisa (tisak nestaje, a webom sve vise vladaju CMSovi), a kad se cijena uzme u obzir, jeftinije je kupiti neku verziju CS paketa i dobiti hrpu programa s kojima mozes svasta za cijenu jednog Quarka.

Konkurencija bi bila vise nego dobrodosla, ali tesko u polju desktopa. Vrijeme je da neki novi klinci naprave nesto novo u polju mobilnih OS-eva. Za samo crtanje, Brushes je jos uvijek igracka. Autodeskov SketchBook malo izgleda ozbiljniji, ali jos uvijek daleko od stvarno ozbiljnog. Mozda je problem u tome sto mnogi drze iPad poluozbiljnom platformom, za sad ...

Apple ima fantasticnu podlogu u Apertureu koju bi mogao do neke mjere prebaciti na iPada. Mogao bi se iz Aperturea roditi i nova zamjena za Photoshop kad bi u njem bilo podrske za spomenute dakonije.

No sve se krece. Mozda iz svega ovoga Adobe skupi koje zrno mudrosti i zapocne s inovacijama, a ne neprestano nas kljukati s gigabajtima smeca koje je ve skuplje i skuplje, radi isto sto i prije, samo jos sporije.
12.04.2010 | 14:29
Kolko god da zvuci privlacno "Zivot bez Adobea" je kako u ovom trenutku tako i u nekoj blizoj buducnosti nemoguc. CS paket je jednostavno postao "industry standard" barem u design/print bransi. jos se rijetko nadu neki corelasi ili quarkovci ali mislim da vise od 90% studia i raznih agencija radi s adobe softwareom.

i da uleti neki novi igrac morao bi biti 100% komplatibilan read/write s adobe paketom (barem privremeno, to cak sad i quark ima) jer bi inace doslo do potpune pomutnje i kaosa tj. u suprotnom bi svatko ko se ozbiljnije bavi tim poslom morao imati licence za vise razlicitih software paketa. pa onda prebacivanje, kompatibilnost itd.

meni s jedne strane nista ne fali ovak kak je sad. ljudi koji se bave videom i glazbom mogu birati izmedu vise softwareskih paketa, design/print je do daljnjega definitivno "osuden" na adobe.
12.04.2010 | 18:52
Jedan momak je fora komentirao situaciju:

"Apple i Adobe su kao moji tata i mama - svađaju se, ali ja ih oboje volim!"

A ovaj ovdje isto ima zanimljiv komentar, a koliko se sjećam, zaista je tako i bilo u kriznim Apple godinama:

ow.ly/1xqny
13.04.2010 | 01:27
1.motion NIJE ni blizu afteru (možda nekima manje zahtjevnima je doduše..)
2.šta vama u cs-u radi sporo?
3.pričamo o fotki i samo se spominje photoshop? a šta je sa lightroomom? alternativa je??
i4.ja bi osobno bacio mac kroz prozor ne radi toga što bi mi adobe strašno nedostajao (a bi) nego iz principa jel koliko nas generacija mora pomrijeti u stalnim adaptacijama samo zato što bi Jobs mijenjao svijet?
i kad jednom apple bude osvojio svijet doći će neki novi pametnjakovići i tako u nedogled..fuck it! treba radit umjetnost jebeš opremu...
13.04.2010 | 09:12
Pa nije bez razloga M$ upacil koji dolar u Apple. Tako da Adobe isto ne bude nestal. PS je je program koji se uci godinama, vjestina rada i godine ucenja nisu za baciti. Iskustvo bi sigurno pomoglo u brzem savladavanju novog programa (mislim da i GIMP ima dodatak da izgleda kao PS).
Da Adobe nestane ili se prestane koristiti, nastala bi nemjerljiva steta (materjalna).
Samo se sjetiti straha firmi (ne mislim na domace direktor-sekretarica), vec velike, koje odgadjaju uvodjenje novo OS-a. Nisu svi pametni, spretni i snalazljivi. Tetki na salteru promijenite ekran i eto ti problema, pocne se etvarati guzva.
Drugo, koliko se polemika vodilo kad je Word promijenio izdjed s onim ribonima.
Hocu reci, da bi ljudima u bransi nestajanje Adobea itekako falio i Bog zna koliko bi ih ostalo bez posla jer se ne bi uspjeli snaci ili bi same firme propale.
Citao sam da je programirati igre za PS dosta komplicirano, a ipak se rade, ljudi su se naucili i naviki.
Ako se koncentriram samo na Flash, mani on uopce ne nedostaje, dapace, ja bi zabranio web stranice u Flashu. LOL
Ali Flash nije Adobe, to je jedan segment.
Kao sto M$-u glavni produkt nije Windows, vec Office (i to W-E-P, ne svi programi).

Probajte zamisliti zivot bez elektricne energije!
13.04.2010 | 09:33
Žabac, malo preveč:cheer: . Adobe = struja? Ajmo biti malo realni. Sve se svodi oko toga da bi za neki novi soft trebalo iznova učiti i prilagođavati se. No, što ako bi taj novi sift bio bolje napisan, intuitivniji itd? Kome je, od bivših korisnika prozora bila teška prilagodba na OSX? Vjerojatno nikom, jer je to jednostavno bolji OS.
Tako bi bilo i s PS-om ili čim već: ako bude bolji, jednostavniji i jeftiniji, svi ga budu prigrlili. Uostalom, tko danas plače za quarkom? Indesign ga je ubio, jer je bio jednostavniji za korištenje, intuitivniji i JEFTINIJI.... A prije deset godina postajo je samo quark i kraj priče....
Tako da mislim da bi i život bez Adobea bio podnošljiv...
13.04.2010 | 21:38
Mislio sam da je pitanje toliko glupo, da sam ga usporedio sa strujom, što je isto tako glupo, preglupo. Zato kaj Apple ne podrzava govno od Flasha treba razmisljati kako zivjeti bez Adobe proizvoda.
Bi se i bez struje navikli.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 5 minuta
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO