Apple i maloljetni zaposlenici u Kini?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple i maloljetni zaposlenici u Kini?


01.03.2010 | 11:09
Bok Jabučari,
evo čitao sam na MK thread o ovome. Malo pročitao članke pa postam ovdje.
Summary:
Tvornice u Kini koje izrađuju djelove za Apple (i ne samo za Apple - naravno) zapošljavaju djecu od 15 godina, koja rade prekovremeno ... tvornice koje ne poštuju "environmental" odredbe i sl.
Apple je sa nekim od spomenutih tvornica prekinuo radni odnos, objavio podatke u godišnjem izvještaju ... uglavnom pročitajte!
Stavljam tri linka za usporedbu

Index
Telegraph UK
AppleInsider

Pozdrav
01.03.2010 | 11:32
Eh, da 15 godina. Rade u nekim zemljama i djeca od 6 godina. Bilo da su im roditelji politički zatvorenici, bilo da se radi o dužničkom ropstvu, bilo da ih sami roditelji tjeraju raditi jer smatraju da je to normalno.

I to na sveopće zadovoljstvo ostatka hranidbenog lanca. Multinacionalke prodaju svoje proizvode uz bruto maržu od nekoliko tisuća posto, a mi svi zapadnjaci (da! i mi smo zapadnjaci! po svom životnom standardu smo u najgornjih 5% svjetske populacije!) uživamo u fino dizajniranim i brendiranim proizvodima sveudilj sve jeftinijim. I ne radi se tu samo o Appleu, nego o svima. Okrenite se ovog trenutka oko sebe i pogledajte stvar koje nosite i koje vas okružuju. Najmanje 2/3 toga je proizvedeno na takav način.

Uljuljali smo se u svoje udobne živote, uvjereni da je svijet dobar i pravedan, ljutimo se na našu vladu što nam je ukinula besplatne školske knjige za djecu, podigla PDV za 1% i što ne možemo kupiti 55" plazma TV jer nas je Kronplatz ove godine preskupo koštao.

I, da, uvjereni smo (da, dame i gospodo, i na ovom forumu se tako pisalo!) da to što naša životna udobnost počiva na grbači djece koja vjeorojatno nikad neće dočekati četrdesetu i koja će zauvijek ostati nepismena, ni najmanje nije naša krivnja.

Gandhi je rekao, i to jako dobro: na svijetu ima dovoljno za sve, ali nema dovoljno za svačiju pohlepu.
01.03.2010 | 13:32

Citam dolje u komentarima kako to nije Appleova krivnja nego od navedene Kineseke firme
Iako argument da to rade i drugi stoji.

Istina je ovo što govoriš ... no ja si zaista ne nalazim alternativu, u smislu da je čitava stvarnost koja nas okružuje bazirana na ovakvom uređenju, tako da se čovjek nezna postaviti prema tome.
Mislim najgore mi je kad netko gleda na te stvari van konteksta pa onda neznam ne jede meso ali eto ima recimo maca, ili nosi kojekakve kožne proizvode ... i propovjeda veganstvo i sl.

Sjećam se rasprave za vrijeme studija sa curom koja je govorila kako je Disney produkcija mašina za "normalizaciju", u smilslu rodnih, rasnih pitanja i sl (najextremniji primjer bi bilo prikazivanje crnaca u ranim disney uradcima, no naravno i noviji imaju toga) a onda je prek vikenda išla gledati neko holivudsko sranje sa Brad Pittom ... naime čitala je neku takvu analizu Disneya

Nedosljednost mi je problem.
01.03.2010 | 14:14
Nitko sam ne može preko noći promijeniti svijet. Ali svatko može svaki dan po jedan milimetar promijeniti svoju neposrednu okolinu. Na takav se način pomiču planine.
01.03.2010 | 14:25
Problem je u tome da je naš životni vijek kratak za to, a mlađe generacije imaju svoj put i pogled na svijet. Dok god bude svijest u novčaniku, a tako prepariraju ljude, neće biti većih promjena. Čak sam pesimist u tom pogledu. U većini su i stavovi odraz sredine, između ostalog.
Suprostavljamo se prirodi, te je hoćemo podjarmit, umjesto da živimo u skladu s njom. Psiha.
Otišao off topic...!
Bok !
01.03.2010 | 20:42
Mislim, tu ste poceli moralizirati. Naravno da nije u redu.
Znamo da batina ima uvijek dva kraja.
Sad si zamislite da su sve multinacionalne kompanije moralne i da ukinu kompletnu proizvodnju u recimo Kini. Ono dijete od 15 god. bi najvjerojatnije umrlo od gladi. I svi bi aisto reagirali, kako reagiramo na Afriku (tamo nema priozvodnje i umiru od gladi).
Na kraju krajeva, mi smo samo civilizirane zivotinje koje imaju svijest. Borba za opstanak i instinkt su nam urodjeni.
Sad recite da niste iskoristili priliku koja vam se pruzala? Jeste ju nekome drugome olako prepustili? Vraga jeste.
Recite da se niste borili za sebe? Koji puta "istjerivali pravdu" mozda na stetu nekog drugog? Vraga niste.
Ja uvijek velim, ako se ne moze pomoci, da se i ne odmaze.
Da off topic nekak ide i treba zakljucati temu.
01.03.2010 | 21:34
Ja sam u životu propustio dosta prilika, i to vrlo olako, zato što sam smatrao da taj postupak ne bi bio ispravan (moralan, ako želiš, ali zamjeram ti negativnu konotaciju koju daješ toj riječi - moral za mene nije društvena norma, nego sasvim osobna stvar - stvar savjesti), makar i predstavljao lakši put.

Da li sam se koji put borio za sebe na štetu drugoga. Sigurno jesam, iako uglavnom toga nisam bio svjestan. Svjesno sam to radio jedino protiv ljudi koji su ispoljavali isto takvo ponašanje.

Tezu da mi ispadamo dobročinitelji zato što kupujemo proizvode koje proizvodi potplaćeno dijete u (vrlo često) gotovo pa robovskim uvjetima života i rada - indignativno odbacujem. To je loše konstruirana obrana od vlastite savjesti.

Da li bi te multinacionalke preselile svoje tvornice sa zapada u Kinu da im to nije bilo 100x jeftinije? Naravno da ne bi. Dobročiniteljski bi bilo da su otvorili proizvodnju u Kini uz ISTU profitnu marginu kakvu ima proizvodnja na Zapadu. Trivijalan primjer, ali pogledaj ovamo: www.beadbybead.org. To je dobročiniteljska akcija. A ne ona kojom ćeš si priskrbiti 10x veći profit.
01.03.2010 | 21:52
Razlog zbog kojeg sam ja postao ovu temu je sljedeci.
Osobno si na razlicite nacine opravdavam komoditet kojim zivim.
Posežem za različitim izgovorima a ovaj što ga zabac nudi je dosta slican upravo nacinu na koji i ja to cinim.
Primjerice:
Zasto ja ne poduzmem ovako nešto kao provideani link? - zato jer je to angažman koji si nemogu priuštiti vremenski, jer se bavim drugim stvarima ...
Zašto je ok da podržavam proizvodnju koja je nekome nauštrb (kupnjom npr. apple kompjutera)? - jer nemam izbora, i ostali tako proizvode.
Zašto je ok jesti meso kupljeno u prodavaonicama koje da bi ga mogle distribuirati po toje cijeni i u tom broju moraju uzgajati (recimo kokoši) u takvim nevjerojatnim uvjetima da nesmijem baš ni pomišljati na to? - zato jer smo po prirodi mesožderi.

itd
itd

Primjeri su naravno arbitrarni kao i odgovori ... no bitno je to da se radi o načinima da se opravda moj komoditet - ni manje ni više.
Pa sam htio cuti šro ostali o ovome misle.
A baš mi je fini ovaj touchpad.
01.03.2010 | 21:59
Malo sam nervozni od toga da se na tudjoj nesreci zaradjuje. Samo pogledajte Filipine i one svercere ljudima, a za Caritas ili Crveni kriz su radili. Cekajte kaj bu s Brazilom.
Emil zna to lijepo reci (meni je nazalost sve crno-bijel), tako da tesko velim/napisem ono kaj mislim. Da li mi mozemo nekaj promijeniti?
Ali, pobogu, zasto kupujemo prizvode koje su teskom mukom i za malu nadnicu djeca izradila na dalekom istoku?
Mislim zato jer nas bas i nije briga sto to oni tamo i kako rade. (Isto kako zapad, drek zapad, austrijance i okolne nam zapadne susjede nije bilo briga kaj se ratuje u RH, a isto su ogromnu brigu i zabrinutost izrazavali prema napacenom narodu ljepe na nase.)
Mislim da smo usli u filozofsku raspravu, a ja sam tanki s filozofijom i mislim da je to zacarani krug iz kojeg se neda izvuci (ali mislim da bi se dosta moglo popiti uz ovakvo filozofiranje).
Idem spati s klincem. Pazite na sebe i laku noc svima, pazite na sebe.
02.03.2010 | 01:13
Multinacionalne kompanije naravno da peru ruke od ovakvih vijesti.
Ali zato je tu uvijek neka manja "lokalna" kompanija koja ce ih dobro uprljati za njih i naravno "bez njihovog znanja".

Metod smanjivanja troskova je trenutno najkonkurentniji metod na trzistu.
Toga su svi svjestni i taj sistem opstaje dokle god mediji ostaju van price,tj dok neko ne umre na pogonu.

Glupo je i misliti da taj sistem treba ukinuti,jer svima odgovara da se radi i radi i proizvodi i prodaje i baca i reciklira i proizvodi....Ali se mora razgovarati,pricati o usavrsavanju.
Protesti su neophodni kao hleb.Strajkovi i demonstracije.
Time neces direktno promijeniti stvari,ali ces skrenuti paznju da postoji problem
zato karma za temu
i nikako lock

ovo i nije moje originalno razmisljanje,vise da sam pokrao joseph stiglitza,ko ga je citao
02.03.2010 | 04:25
Veselim se danu kada će djeca djece naše djece smijati se ovome i komentirati kako su ljudi morali raditi u tvornicama... veselim se nekom budućem Star Trek društvu gdje se replikatori brinu za sve osnovne potrebe. Kako je netko lijepo rekao - na Zemlji ima dovoljno za sve nas, ali nema dovoljno za svačiju pohlepu.
02.03.2010 | 08:39
Da stavim jos jednu misao. Mislim da engleski Arcam (Hi-Fi industrija), seli natrag u Englesku, jer sladak okus zarade kvari gorak okus manje komtrole i kvalitete proizvoda koje kinezi proizvode. Ako se nesto ne promijeni, mislim da ce kina ostati kao svjetsko smetliste.
06.03.2010 | 23:38
ecvis17 je napisao:
Razlog zbog kojeg sam ja postao ovu temu je sljedeci.
Osobno si na razlicite nacine opravdavam komoditet kojim zivim.


Ecvis, takav iskren odnos prema sebi je odličan prvi korak prema tome da se nešto promijeni. Nažalost, ne mogu ni ja za sebe reći da sam puno dalje odmakao.

Posežem za različitim izgovorima a ovaj što ga zabac nudi je dosta slican upravo nacinu na koji i ja to cinim.
Primjerice:
Zasto ja ne poduzmem ovako nešto kao provideani link? - zato jer je to angažman koji si nemogu priuštiti vremenski, jer se bavim drugim stvarima ...


Da, naravno. To je, međutim, apsolutno stvar tvog vlastitog izbora.

Zašto je ok da podržavam proizvodnju koja je nekome nauštrb (kupnjom npr. apple kompjutera)? - jer nemam izbora, i ostali tako proizvode.


Možda nemaš izbora kod kupnje računala. Međutim, još uvijek ga imaš kod kupnje odjeće i obuće, hrane, igračaka...

Osim toga, "nemam izbora" je također samo alibi vlastitoj savjesti. Jedina situacija u kojoj nemaš izbora je smrt.

Zašto je ok jesti meso kupljeno u prodavaonicama koje da bi ga mogle distribuirati po toje cijeni i u tom broju moraju uzgajati (recimo kokoši) u takvim nevjerojatnim uvjetima da nesmijem baš ni pomišljati na to? - zato jer smo po prirodi mesožderi.


Zašto misliš da je s povrćem ili žitaricama bolja situacija?
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.03.2010 | 00:44
Smatram da bi bilo moralno bojkotirati kupnju proizvoda koji u procesu nastaju izrabljivanjem ljudi. Također smatram da svi koji kupuju takve proizvode na neki način podržavaju nepravdu koja je u temeljima nečijeg profita.

Sigurno da bi takvim stavom naš standard bio na gubitku, ali bismo kroz taj čin bunta i solidarnosti pokazali svoju ljudskost, suosjećanje s drugima... Mi bismo sigurno pozdravili takav stav da smo na mjestu petnaestgodišnjaka u Kini.

Nažalost, sve što sam napisao čisto je moraliziranje s moje strane jer ja ne bih to bio spreman učiniti. Možda bi me se to dublje dojmilo da su ta djeca u mojem susjedstvu, ali Kina je daleko. Daleko od očiju, daleko od srca. Nije da mi je svejedno čuti takve stvari ali to samo pokazuje da nam vodstvo Apple-a ne može biti i duhovno vodstvo.

Možda je teško očekivati klasično prakticiranje moralnog postupanja u tržišnoj utakmici danas u naše vrijeme. "Moralni" Appple bi vjerojatno odavno propao ili bi ga mogli kupiti maloprojni. I to bi isto bilo šteta, ali možda bi to bila manja šteta za čovječanstvo negoli ova koja se nanosi siromašnim zemljama iskorištavjući njihov niski životni standard. Duh kolonijalizma očito teško umire...

Ipak, možda nije sve tako crno. Iako je preoptimistično s ovakvog portala očekivati bojkotiranje Applovih proizvoda (eeeej! kud ćeš nas sad dirati kad smo se već navukli ; )) možda se nekakvo "iskupljenje" može dogoditi ako tu nesretnu tehnologiju koju tako rado koristimo okrenemo u oruđe kojim ćemo se boriti za malo više pravde i istine na ovim našim prostorima. Imamo mi tu dosta toga za "spašavati"...

A što se tiče Kine, Indije i svih drugih zemalja koje dopuštaju tako nepovoljno poslovanje stranih firmi prema domaćem stanovništvu, njihova krivnja je najveća jer smisao vlasti je zaštita podložnika, a ne život (parazitiranje) na njihovoj grbači. Ali... Vlast nije za ljude. Ne znam jesam li još sreo čovjeka koji je dorastao poslanju vladara. Mislim da nisam, a promijenile su se nadamnom mnoge vlasti. Vlast je opijum za ego. Čovjek valjda pomisli da je Bog, a kad se tome još doda ovaj naš podložnički slavenski (robovski) mentalitet - tko ne bi poželio biti na vlasti?! I to što dulje...

Zato me tješi još samo jedan redak iz Evanđelja kojemu vjerujem: "Blago gladnima i žednima pravednosti jer će se nasititi!" To je pravda koju obećaje Bog i koja neće izostati. Vjerujem da će u nju biti uključeni i petnaestgodišnji Appleovi zaposlenici u Kini, i slavonski seljaci... A možda i ja. Još imam vremena kupiti neko drugo računalo ; ) ako je to baš tako važno.
07.03.2010 | 01:03
Nije važno. Budi čovjek tu gdje jesi. Tvoj svijet je oko tebe. Izvan toga ne pomaže ni Bog, ako ga ima. Imaš pravo jer kad bi se na sve i mogao obazirati, ne bi stigao živjeti. Ima i dublje ali nema svrhe.
Pozdrav !
07.03.2010 | 01:39
Naravno da nije važno. Taj događaj s Appleom nije ni 1% toliki moralni zločin u odnosu na ono što rade proizvođači odjeće i obuće, sportske opreme, igračaka i drugih (tehnološki jednostavnijih) proizvoda.

Važno je, za početak, da jesmo svjesni stvarnosti.

I, tko god misli da je to TAKO daleko od nas neka se zapita koliku plaću dobivaju žene u Osijeku koje šivaju majice za Benetton. Jer sigurno znate pošto se te majice prodaju u dućanima.

Naravno, u slučaju da njihov poslodavac pokuša zatražiti malo više, i za svoje zaposlenice, i za sebe, već od sutra bi se iste majice mogle šivati npr. u Rumunjskoj. I tako lagano put istoka, sve do Vijetnama...
07.03.2010 | 02:09
iMo je napisao:
Smatram da bi bilo moralno bojkotirati kupnju proizvoda koji u procesu nastaju izrabljivanjem ljudi. Također smatram da svi koji kupuju takve proizvode na neki način podržavaju nepravdu koja je u temeljima nečijeg profita.


Ah! Lako bi bilo zastupati takve stavove iz nekakvog "neutralnog ekonomskog samodovoljnog mjehura", ali dok je većina nas u Hrvatskoj u vrlo sličnom položaju, naravno malo iznad onih u Kini, upitno je tko je zapravo moralno pozvan to raditi i gdje je granica.

Nekakav bogati glazbeni/modni/sportski celeb se može furati na takav moralno osvješten pristup konzumaciji proizvoda, ali ostatak naroda ne može - ili može direktno u samostan ili Amiš zajednicu. Oni koji pak nisu tako miroljubivi mogu se povezati u terorističke ćelije koje bi "utjerivale pravdu", ali to je jednako sklizak teren zbog ljudske prirode.

Mislim da je sve ovo faza u razvoju civilizacije, jedna ružna, nepravedna i gruba, ali tek faza. Da, nije isključeno da je i zadnja i da nakon toga nema ničega. Ipak, ja sam optimist.
07.03.2010 | 10:48
Ja mislim da nas bas i nije briga kako u Kini ljudi zive. Isto kako nas nije briga za gladne u Africi.
A da u Hrvatskoj tece med i mlijeko i to nije istina. Ljudi tesko zive, pre tesko. I da mozda raspravljamo kako se hrvati u Hrvatskoj izrabljuju, mi tu o kinezima. Stvarno me nije briga za kineze, dok mi frendica cuci na burzi. Ti isti kinezi buju dosli u RH i oteli meni, tebi, vama ili nekome trecemu posao.
U DTR-u zene rade za 1200kn. Ne znam za Benetton. To je problem, a ne maloljetnici u Kini.
07.03.2010 | 11:21
Žabac, sve je to jedan te isti problem. I neće se riješiti dokle god većina misli da se može baviti problemom nazaposlenih i potplaćenih u Hrvatskoj, a da ne mora pri tom misliti o problemu dječjeg i/ili robovskog rada na dalekom istoku. Jer ne bi ni ovog prvog bilo da ovo drugo nije dozvoljeno. Nije valjda da ti moram objašnjavati taj kauzalitet?

U Hrvatskoj, nažalost, postoji zaista značajan dio ljudi koji teško žive, ali svakako ni približno toliko teško kao tamo. Vjerujem da su to stvari koje čovjek ne može pojmiti dok ih ne vidi svojim očima. Ja sam imao tu priliku.
07.03.2010 | 11:34
Ovo što zborimo samo olakšavamo dušu. Netreba nikuda ići, imamo doma dosta toga, samo se treba okolo osvrnuti. A svakim danom je sve gore.Quo vadis? Homo?
07.03.2010 | 21:14
Ova tema zadire u samu bit čovjeka. Svaki čovjek u sebi nosi i određenu količinu pohlepe i sebičnosti. Sebičnosti da njemu bude bolje. Neki više, neki manje. Te ''darove'' dobili smo razumom koji naš čini drugačijima od životinja. I od početka svijeta i ljudi, uvijek postoje oni koji su više dobri i oni koji su manje dobri kao ljudi i uvijek će tako biti, sve dok je čovječanstva na ovoj zemlji. Ti pokvareni ljudi misle samo na svoju dobit i mimoilazeći sve moguće zakone stvaraju tvornice gdje zapošljavaju djecu da rade za praktički nikakvu plaću. Ti proizvodi se pojave na tržištu i između ostalih (očito) ih kupuje i Apple. Oni mogu to prestati činiti. Time dolazimo do 2 moguće posljedice: ili prestanu kupovati, pa kupuju dijelove legalnih tvornica koji su naravno skuplji i time im raste cijena njihovog proizvoda, ili mogu nastaviti kupovati i činiti nemoralnu stvar. Naravno, svi žele smanjiti cijenu svojih proizvoda. Osim toga, ako nitko neće kupovati te proizvode, ta tvornica propada, ali onda i djeca ostaju i bez to malo novca (koji je krvavo i nehumano zarađen) i vraćaju se na ulicu. Nažalost, svijet je takav, novac ga pokreže i uvijek će biti tih nesretnika koji će tako nastradati u ime profita i ljudske pohlepe i zlobe. Ali, ne treba sada ići i zgražati se toliko nad tom situacijom. Svuda, nažalost, oko nas gledamo djecu koja prose po cesti, bez kune za kruh, bez doma, a većinu nije ni briga. Savršeni svijet ne postoji i svatko od nas jedino što može napraviti je pomoći koliko može i to je to. Ovaj šugavi svijet nikada nećemo promijeniti. Takvoj djeci su nažalost njihov svijet i životi uništeni radili oni u toj tvornici ili ne jer 90% ljudi na ovome svijetu za njih nije ni briga, pogotovo ne velike, bogate i bahate kompanije (vjerujte, ako ih je i briga, briga ih je samo zbog svog ''ugleda'' kod korisnika i straha od pada prodaje).
07.03.2010 | 23:22
Ova tema me podsjetila na jednu crticu iz knjige "Too Big to Fail" koju baš čitam zadnjih mjesec-dva, polako, kad imam vremena, a radi se kolapsu banaka 2008. i početku ove financijske krize u kojoj se neki dijelovi svijeta i dalje nalaze.

Cijeli deveti mjesec te godine su direktori najvećih američkih banaka i ostalih financijskih institucaija danaonočno sastančili pokušavajuči riješiti stvar. Jedno jutro su tako dva bankara nakon samo četiri sata sna išla na novi sastanak kod Geithnera, tadašnjeg direktora New York Federal Resevea - one zgrade što je plačkaju u Die Hard 3.

Dakle, strana 340, veli jedan: ja ovo više ne mogu. Cijela stvar je too much za moje zdravlje. A drugi mu veli: Izlaziš iz Mercedesa da bi ušao u NY Fed. Ne izlaziš iz Higginsa na plažu Omaha. Keep things in perspective.

Svima je teško na ovaj ili onaj način. Svakome su njegovi problemi najteži, a opet, živi se nekako. Od kukanja nema previše koristi.
07.03.2010 | 23:34
Naravno, ali ima toliko mjesta za optimizacije:

- zašto bahati i nesposobni političari imaju tolike plaće i beneficije dok je narod gladan? Zašto ne bi njihove plaće bile vezane na varijablu prosječnog dohotka u HR (računajući i one na Zavodu za zapošljavanje)?

- zašto se političari i državna birokracija voze u skupim limuzinama umjesto da se kupe normalna, moderna, sigurna, komforna vozila u srednjoj klasi?

- zašto se sustavno ne radi na informatizaciji kompletne države i ukidanju svih birokratskih radnih mjesta koja porezom plaća izmrcvarena privreda? Prijatelj iz Švedske mi se pohvalio da su još prije par godina završili takav proces i da više ne postoji niti jedna stvar za koju moraš ići "na šalter".

- zašto cijela struktura državne uprave i proračuna nije jasno javno razložena na netu tako da je i penzioner može shvatiti? Tako da se jasno vidi tijek novca - od poreznog obveznika do korisnika proračuna?

Itd, itd, itd... samo takvom reogranizacijom mislim da bismo odjednom bili barem na pozitivnoj nuli!
08.03.2010 | 00:23
Dok god bude ovaca, šišat će ih !
08.03.2010 | 00:35
Davore, ovo vezano uz ukidanje potrebe za odlaskom na šaltere bi ti vladajući komentirali kao nemoguće jer time bi mnogi ostali bez posla.
08.03.2010 | 09:44
John_st ... istina - onako na prvu.
No to je logika kojom kod nas dosta toga funkcionira. Mi smo na faksu imali tipa koji je radio posao vratara gdje je propuštao ili odbijao parking posjetiocima i zaposlenima.
Dakle postojala je kucica kod ograde u kojoj je sjedio čićica i drža daljinski sa gumbom za otvaranje ograde.
20 metara dalje je bila porta od faksa (u zgradi).
E sad da ovi u zgradi nisu mogli obavljati istu funkciju preko nekog "parlafona" i nisam siguran. Ionako su svi zaposlenici imali svoj daljinski s kojim su si otvarali kapiju, tako da je ovo trebalo samo za goste - kojima se pak rijetko dopuštalo parkirati.
Faks je mali i nije bas toliko prometan.
Al eto tko će njemu dati otkaz .. bla bla, ne pitaj tko mu ga je dao in the first place.
Ono ajmo odabrati skuplju verziju jer tako mogu i brat i sestra i tko zna još tko dobivati plaću.
E sad kako izvesti tranziciju sa jednog uređenja na drugi ... neznam kao ni moja država.
pozdrav
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
08.03.2010 | 10:13
dpasaric je napisao:
Naravno, ali ima toliko mjesta za optimizacije:

- zašto bahati i nesposobni političari imaju tolike plaće i beneficije dok je narod gladan? Zašto ne bi njihove plaće bile vezane na varijablu prosječnog dohotka u HR (računajući i one na Zavodu za zapošljavanje)?

- zašto se političari i državna birokracija voze u skupim limuzinama umjesto da se kupe normalna, moderna, sigurna, komforna vozila u srednjoj klasi?

Itd, itd, itd... samo takvom reogranizacijom mislim da bismo odjednom bili barem na pozitivnoj nuli!


Navedene dvije stvari su tehnički jednostavno izvedive i nema druge zapreke osim htijenja nositelja beneficija. Ali čujte, oni su na odgovornim mjestima, a odgovornost je stresna i traži veću naobrazbu, profesionalne vještine i intelektualne kapacitete - sve to treba naplatiti! Naravno, od onih koji su ih izabrali, ili su ih primorani prihvatiti.

Jedino mi nešto nikako nije jasno u toj sprezi ega i vlasti: kako nečija savjest može sebi pridržati SVE zasluge za neki uspjeh, a odbaciti SVE promašaje i spustiti ih na "nižu razinu", podložnike, sitnu birokraciju?!... Zaključak: sve moralne "veličine" u Hrvatskoj, osobne i institucionalne, kroz tolika stoljeća nisu uspjele iznjedriti istinoljubivu i sposobnu društveno-političku elitu.

Ali možda se ne treba ići u toliku širinu. Početak je vjerojatno krivi obiteljski odgoj.

Kako neki ne shvaćaju da na duši imaju čitav jedan narod?
08.03.2010 | 10:18
A evo i mene. Meni je NEVJEROJATNO da se država vodi na način koji je potpuno stran bilo kome tko zna zbrojiti tri broja. Nije li osnovni postulat svake ekonomije da se troši manje nego se zarađuje? Tko od nas doma radi drugačije? Nitko. Mogu dati i svoj primjer. Posao koji sam radio više ne radim, Kako i zašto, duga je priča, ali mogu reći da sam bil na tragu onog kaj Smayoo govori. Nisam se htio igrati ljudskim sudbinama i da ja budem taj koji će nekom reći da je ostal bez posla. Pa sam ostal ja:(
Hoću reći da su mi se prihodi otad značajno smanjili pa sam se prilagodil i recimo nisam kupil iMac 27" na ponudi kod Davora koja je bila pre......na. Prilika je super, ali ako nema, nema.
A naš ministarski duo Čobanković-Šuker koji bi preopteretio svaki četverosjed na tržištu s prosječnom nosivošću od simboličnih 450 kila, samo se smješka i trubi svoje. I dalje se bahato troši, iako love nema. I sad dođu ovi jadnici s traktorima koji nekog vraga proizvode u znoju lica svog i za njih nema. Ali, mi nastavljamo raditi most koji ne spaja ništa s ničim (Pelješac).
Mi i dalje imamo situaciju da ja hodam gradom i tražim za koga mogu nešto napraviti i naletim na prosvjednike HŽ-a koji su, molim te, konsternirani činjenicom da neće dobiti cijelu Božićnicu?!? Firma koju futramo godinama, u kojoj se lova rastepa na sve strane i nije ih sram tražiti još nekaj?!??! Tko će meni dati Božićnicu? Nitko, ako si ju ne stvorim sam... A to je produkt takvog bahatog i neodgovornog vođenja države...
08.03.2010 | 11:38
Djuro genijalac je napisao:
A evo i mene. Meni je NEVJEROJATNO da se država vodi na način koji je potpuno stran bilo kome tko zna zbrojiti tri broja. Nije li osnovni postulat svake ekonomije da se troši manje nego se zarađuje? Tko od nas doma radi drugačije?


Mslim da si ovdje u zabludi, citav koncept izvitoperenog potrosackog drustva se svodi na to da trosis vise nego sto imas. Ne samo ova drzava vec i 90% njenih stanovnika zivi upravo tako.
08.03.2010 | 13:07
Gle, dopuštam da je to tako. To je vjerojatno usud toga kaj sam strojar i kad na štangu objesiš uteg od tri kile, onda se piga. Ako je preslaba, puca i tu nema iznimki ni sakrivanja.
Tak i ja prakticiram tzv. židovsko knjigovodstvo: sve platim iste sekunde čim dobijem račun i ono kaj mi je ostalo je moje....
Ne tonem nikad u minuse i šparam radije unaprijed, nego unazad (kaj je zapravo definicija raznih minusa, kredita i koječega...)
Vrč ide na vodu dok se ne razbije. A naš je pal već puno puta i izgleda ko ona šajba na izlogu Cvjećarnice u Alan Fordu koju Bob i Grunf lijepe sa selotejpom svakih par brojeva......
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 41 minuta
  • m@xym: čuj imali su dva pokušaja isporuke ali nisu uspjeli zbog nepotpune adrese. Ali zato imaju broj tvog mobitela i traže da odogovriš na poruku sa Y (klasična navlakuša na telefonske "servisese" koji se masno naplaćuju pošiljatelju... Ma diivota.
  • Yonkis: Kakvi pokušaji muljaže. Ali otkud im broj? Ili adresa? [link]
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, cariblanco, drlovric, jura22, Riba, Anonimci (275)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO