Struji struja u mojim venama
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Struji struja u mojim venama


  • Air
  • Korisnik
  • 64
08.09.2020 | 11:14
Renoviram kupaonu i rastavio sam jednu utičnicu a da nisam pogledao prethodno koja je žica na uzemljenju. Do sada su u stanu bile žute na uzemljenju.
Na ovoj utičnici imam dvije plave žice.
Ne znam da li je uzemljenje nulovano.
Imam stare osigurače - nemam FID.

Zvao sam jednog električara i on je rekao da je svjejedno koju plavu žicu stavim na uzemljenje.
Smo da ne stavim smeđu.
Kada spojim usisavač na tu utičnicu ako radi pogodio sam uzemljenje.
Ako nisam pogodio uzemljenje usisavač neće raditi i tada da zamjenim plave žice i raditi će.
Te je napomenuo da nema dodatne opasnosti / i naknadnih posljedica u tom postupku. Naravno ako se ne igram na "živo".

Da li električar govori ispravno?

Ako ne, ima li netko u Zg električara koji je voljan instrumentom utvrditi koja žica je uzemljenje?
08.09.2020 | 12:02
Dovoljna ti je probirka da utvrdis gdje je faza. Ono sto je preostalo je nula.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
08.09.2020 | 12:39
Riba kaže:
Dovoljna ti je probirka da utvrdis gdje je faza. Ono sto je preostalo je nula.


Trebam utvrditi da li je točno ono što mi je električar rekao (što navedoh), prema ovom tvom slutim da je točno.
Molim potvrdu ako je. Jer znam nači fazu
08.09.2020 | 13:31
Ako nemaš FID sklopku, svejedno je koja plava kamo.
08.09.2020 | 13:33
Tocno je ali je netocno da u tom postupku nema nikakve opasnosti jer ako spojis obrnuto spojio si fazu na uzemljenje trosila sto bi moglo izazvati kojekakva, mahom neugodna iznenadjenja.

Nemoj to sam raditi ako nisi siguran sto radis. Za naci fazu ti je dovoljna probirka od 10 kuna ali ako ne znas kako se koristi onda bolje da to netko drugi napravi.
08.09.2020 | 13:34
smayoo kaže:
Ako nemaš FID sklopku, svejedno je koja plava kamo.


Je, samo onda neka ne spaja uzmljenje na uticnici.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
08.09.2020 | 14:24
Riba kaže:
Je, samo onda neka ne spaja uzmljenje na uticnici.


Ok. Ako sam dobro shvatio to bi značilo sljedeće.

Prvo, odredim fazu pomoću ispitivača. Toliko znam.

Drugo, spojim fazu i jednu plavu žicu (svaka na svoju utičnicu). I ono bitno, ako sam dobro shvatio, još ne spajam drugu plavu žicu na mjesto uzemljenja na utičnici.
Ako usisavač radi tada je OK spoj. Na krraju spojim preostalu plavu žicu na uzemljenje.

Treće:
Ako usisavač ne radi, umjesto prethodno spojene plave žice spajam drugu plavu žicu koja do sada nije bila spojena. Tada bi usisavač trebao proraditi i tada bi to bila ispravna kombinacija. Na kraju spojim preostalu plavu žicu na uzemljenje.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
08.09.2020 | 14:26
Nisam naveo, znam što je faza i kako ju naći pomoću ispitivača, i znam gdje se spaja uzemljenje.
08.09.2020 | 15:31
Riba kaže:
Tocno je ali je netocno da u tom postupku nema nikakve opasnosti jer ako spojis obrnuto spojio si fazu na uzemljenje trosila sto bi moglo izazvati kojekakva, mahom neugodna iznenadjenja.

Nemoj to sam raditi ako nisi siguran sto radis. Za naci fazu ti je dovoljna probirka od 10 kuna ali ako ne znas kako se koristi onda bolje da to netko drugi napravi.


Nešto si zabrijao. Ako na uzemljenje spojiš neku plavu živu, kako možeš spojiti fazu na kućište?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.09.2020 | 12:01
Air kaže:

Ok. Ako sam dobro shvatio to bi značilo sljedeće.

Prvo, odredim fazu pomoću ispitivača. Toliko znam.

Drugo, spojim fazu i jednu plavu žicu (svaka na svoju utičnicu). I ono bitno, ako sam dobro shvatio, još ne spajam drugu plavu žicu na mjesto uzemljenja na utičnici.
Ako usisavač radi tada je OK spoj. Na krraju spojim preostalu plavu žicu na uzemljenje.

Treće:
Ako usisavač ne radi, umjesto prethodno spojene plave žice spajam drugu plavu žicu koja do sada nije bila spojena. Tada bi usisavač trebao proraditi i tada bi to bila ispravna kombinacija. Na kraju spojim preostalu plavu žicu na uzemljenje.


Ima li netko za finalni odgovor?

Stislo me vrijeme moram zatvoriti kutiju (koja će biti ispod pločica) u kojoj trebam prespojiti žice.
10.09.2020 | 12:37
Svatko ti je dao svoj odgovor jer očito ljudi imaju drugačije stavove (kao i inače).
Kako misliš “finalni odgovor”?
Jasno ti je da je odgovornost samo i jedino tvoja (ako si već odlučio sam čačkati po električnoj instalaciji, a očito nisi za to stručan). Ako želiš da netko za tebe preuzme odgovornost i da ti finalni odgovor, angažiraj električara, plati mu i uzmi račun kao dokaz.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.09.2020 | 12:50
@Riba je naveo možda ključnu stvar u onom prijedlogu koji sam dobio od električara pa sam htio samo utvrditi da li sam ga dobro shvatio,
Ili ga je shvatio netko drugi tko se razumije u tu problematiku.

Naravno da je moja odgovornost, stoga se ne bi igrao ako nisam siguran da sam dobro shvatio.

Probao sam zvati neke električare ali im se zbog toga ne dolazi.
10.09.2020 | 13:17
Opa cekaj, ja sam shvatio da ti imas samo dvije zice u kutiji, po gore napisanom ispada da imas tri ali je netko lukavo koristio istu boju za sve? Drugim rijecima ti imas uzemljenje samo ne znas koja je zica uzemljenje?

Sada citam ponovo, cini se da imas smedju zicu koja je faza i dvije plave, u tom slucaju svejedno je jer se po opisanom radi o nulovanoj instalaciji...
10.09.2020 | 13:23
Ja se razumijem u problematiku potpuno i nisam shvatio što je Riba želio reći. Mislim da je nešto zabudalio.
Ja sam ti napisao što mislim. Ako nemaš FID sklopku na instalaciji, onda je svejedno koju plavu spajaš kamo, jer su obje sabirnice (nula i zaštitno uzemljenje) kratko spojene u glavnoj razvodnoj ploči (barem, a vjerojatno i u drugim pločama, ako ih imaš više). I trebaš spojiti i uzemljenje, i nulu na utičnici. Naravno, ako si ispitivačem provjerio da nema faze na plavim vodičima (jer i toga sam vidio).

Sasvim je drugi problem to što si ti spreman zatalinđat zastarjelu i opasnu električnu instalaciju pod pločice jer ti je bitnije da kupaona lijepo izgleda, nego da je sigurna za tebe i ukućane.

Ako svugdje po kući imaš razvučena tri vodiča (fazu, nulu i zaštitno uzemljenje), a nemaš FID sklopku na razvodnoj ploči, ne trebaš ništa štemati po kući, trebaš samo zamijeniti razvodne ploče (pretpostavljam da imaš stare ploče s porculanskim rastalnim osiguračima). Taj trošak je, u usporedbi s novom kupaonicom - zanemariv.

Naime, bez FID sklopke, imati u kupaonici ili sličnoj mokroj prostoriji IKAKVU električnu instalaciju osim lampe na stropu je izravna opasnost jer ti je TN-C zaštita (tzv. "nulovanje", dake bez FID) isključivo oslonjena na otpor uzemljenja koji ti, tipično, za utičnicu štićenu 16A osiguračem treba biti oko 2Ω. Ako pričamo o starim obiteljskim kućama, to je, kako bi rekao Davor - kao Jeti. Svi pričaju da toga ima, ali nitko to još nije vidio...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
22.09.2020 | 14:00
UPDATE...

Otvorio sam kutiju sa osiguračima (slika u privitku) i prema onom koliko kužim uzemljenje i nula su povezani (nulovani) - spoj uzemljenja i 0 sam zaokružio rozom bojom.

Molim one koji znaju iščitati prema priloženoj slici da mi potvrde ili demantiraju navedeno.

tnx.
IMG_2222.JPG



IMG_2221.JPG
22.09.2020 | 20:59
Jesu.

Prava vintage kutija.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
22.09.2020 | 22:58
Hvala @Riba
22.09.2020 | 23:12
Kakav horror...
23.09.2020 | 09:17
smayoo kaže:
Kakav horror...

Meni se digla kosa, a mogu se mislit kako je smayoo.
Air..... za novu kutiju, osigurače iz 21st, nešto štemanja i vjerojatno nešto metara novih instalacija....električar će te vjerojatno doći cca 5000-7500kn skupa s rukama.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
23.09.2020 | 12:20
Hvala na savjetima.
Sljedom savjeta u planu mi je stavljanje FID osigurača.

Samo je nezgoda što sam ja u tom stanu podstana pa moja nije “zadnja”.
23.09.2020 | 12:41
Prijavi stanodavca. Prostor koji se daje u najam mora imati uporabnu dozvolu. S ovakvim instalacijama sigurno nije dobio uporabnu dozvolu za najam prostora.
23.09.2020 | 12:47
Smayoo, koja je ovo godina proizvodnje na slici? Odokativno te pitam, što misliš?
EDIT:
I čemu su uopće ti čepovi, ne znam ni kako to nazvati služili ako nema one T sklopke da izbaci sve kada se desi preopterećenje. Pisao si o tome
23.09.2020 | 13:27
Kloba kaže:
Smayoo, koja je ovo godina proizvodnje na slici? Odokativno te pitam, što misliš?
EDIT:
I čemu su uopće ti čepovi, ne znam ni kako to nazvati služili ako nema one T sklopke da izbaci sve kada se desi preopterećenje. Pisao si o tome


"Cepovi"!!!! Moze molim vas netko od admona prebaciti ovo u forum "Evo i malo humora..."

Kloba, kralj si... nasmijao si me do bola

("cepovi" su osiguraci )
23.09.2020 | 14:17
Evo vise o cepovima ovdje.

www.mojaradionica.com/kako-radi-topljivi-osigurac/
23.09.2020 | 15:31
Riba kaže:


Uuuu riba kakav dragulj ova stranica
23.09.2020 | 16:02
Kad smo na temi; imam na vikendici ovakvu staru ploču sa osiguračima (u boljem stanju ) i htio bi staviti novu razvodnu ploču sa automatskim osiguračima.

E sad, koja je procedura? Trebam li tražiti nekakvu dozvolu od elektre? Ili samo električar to napravi? Koja cifra bi okvirno bila za taj posao?
23.09.2020 | 16:28
ecvis17 kaže:


Uuuu riba kakav dragulj ova stranica


+1
23.09.2020 | 16:47
Moonlike, Ok. Ne znam. Ali kako su ti osigurači funkcionirali u tom obliku? Ako današnji samo iskoče, odnosno spuste se - šta naprave ovi? Kako oni osiguravaju?
I jebiga - kada izgledaju ko čepovi.
I ja sam imao takve, ali smo mijenjali to i provukli nove instalacije i uzemljenje.
EDIT:
Sorry, sada čitam Ribin link i vidim odgovor tamo. Thanks!
EDIT 1:
Aha. Sada sam naučio i to. Automatski i topljivi osigurači.
Uvijek sam pričao, čovjek na ovoj stranici svašta može naučiti.
Bravo Riba! Moonlike, drago mi je da sam ti uljepšao dan.
EDIT 2:
dario15, koliko znam - mi smo to mijenjali bez ikakve dozvole. Susjed koji radi u zagrebačkoj Elektri nam je došao, porazbijao zidove, izvadio staru razvodnu kutiju, stavio nove instalacije i kutiju, jedino što je malo sfušao je da nam je u kuhinji previše trošila i u slučaju da u isto vrijeme radi pećnica, frižider, grije mali bojler, upaljena je mikrovalka i još nek radi pegla ili suđerica - osigurač ispada.
Ne znam kako je to mogao riješiti, možda razdjeliti kuhinju na dva osigurača, ionako ih puno ne upotrebljavamo (u dva reda su).
Jedino moraš obavijestiti Elektru kada mijenjaš vanjsku kutiju, gdje se očitava stanje i mjeri potrošnja. To oni moraju donjeti i zatvoriti. Ti kupiš plastičnu kutiju i raskopaš sve dase može umetnuti u vanjski zid. Tako nekako mislim da ide. Više se i ne sjećam.
23.09.2020 | 18:39
ecvis17 kaže:
Riba kaže:


Uuuu riba kakav dragulj ova stranica


iFixit za siromasne!
23.09.2020 | 18:40
dario15 kaže:
Kad smo na temi; imam na vikendici ovakvu staru ploču sa osiguračima (u boljem stanju ) i htio bi staviti novu razvodnu ploču sa automatskim osiguračima.

E sad, koja je procedura? Trebam li tražiti nekakvu dozvolu od elektre? Ili samo električar to napravi? Koja cifra bi okvirno bila za taj posao?


Ovisi o izvedbi. Načelno, trebalo bi ti brojilo biti posebno montirano (možda pokraj, ali poklopljeno posebnim poklopcem) i plombirano, a razvodna ploča s osiguračima posebno. Ako je tako, ne treba ti ništa elektra, samo ti treba kvalificirani električar, koji je trijezan (iako, kažu da dobar električar umire od alkohola, a loš od struje ) i koji će ti na kraju posla izdati valjan račun na kojem jasno piše što je radio, ili kakvu god drugu ovjerenu potvrdu da je on izveo to što je izveo. Zato što, ako kasnije bilo što pođe po zlu, on snosi odgovornost ako imaš dokaz da je on to radio. Također ti preporučam platiti i ispitivača da ti napravi ispitivanje kompletne instalacije nakon zamjene razvodne ploče, testiranje rada diferencijalne zaštite itd.

Međutim, postoje jako stare izvedbe razvodnih ploča gdje je cijela razvodna ploča plombirana skupa s brojilom. U tom slučaju, službeni kanal je da ideš u pripadajuću elektru i tražiš kontakt od električara s kojim imaju ugovor za takve poslove i koji je onda ovlašten skidati i vraćati plombu, da ti on to napravi. Ako takvog električara nađeš i na drugi način, isto dobro, samo budi siguran da je stvarno ovlašten, da se ne ugovnaš.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 52 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO