Rijeka 2020
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Rijeka 2020


10.02.2020 | 00:13
jzelko kaže:
Hm ...ovo baca sasvim drugo svijetlo na događaj, te mi je i drago da nisam pratio.


svakako bolje da nisi
10.02.2020 | 00:31
napokon suvisla kritika www.jutarnji.hr/magazin/sto-nam-je-razot...elio-zemlju/9949087/
10.02.2020 | 11:59
Mislim da je autor pogriješio u jednom (ne baš nevažnom) detalju. Nije li režiser Opere Industriale - Krešo Dolenčić, a ne Dalibor Matanić?
10.02.2020 | 14:49
smayoo kaže:
Mislim da je autor pogriješio u jednom (ne baš nevažnom) detalju. Nije li režiser Opere Industriale - Krešo Dolenčić, a ne Dalibor Matanić?


Ne, režirao je Matanić.
10.02.2020 | 14:59
Komentar moj svagdašnji;
- Zar su, pobogu, vlasti grada uistinu zatvorili dio šetnice da građani nebi prolazili kraj jahti??
- Prije nekoliko godina, mislim da sam negdje čitao da je uprava (Uljanik grupe) osnovala novu firmu, i toj firmi su prodali (ili iznajmili) 5 brodova po znatno manjoj cijeni od tržišne.
Onda je ta nova firma iznajmljivala dalje te brodove po komercijalnim cijenama, i ostvarivala dobitak. Na osnovu tog dobitka su si ovi iz uprave isplaćivali ogromne bonuse (jer su bili --> POGAĐATE - vlasnici te nove firme). Rajo, jel to istina ???

- zar u HR ne postoji niti jedan transvestit ili možda transrodna osoba sa voditeljkim sklonostima?
- Ako je već glumac glumio transvestita, zašto onda gospođa voditeljica, koja je s njim bila na pozornici, nije vodila program na, recimo, monociklu. To bi isto bilo drugačije.
- zar Opera Industriale ne može biti protumačena kao tradicija umjetnosti RADNIKA, a ne podsjetnik nesposobnih uprava, političara i uhljeba
- petokraka i zastava sfrj može smetati samo povodljivim osobama, kao i onima koji su devedesetih izlazili iz mišjih rupa, ili onima koji sumnjaju u svoju seksualnu orijentaciju, a ne usude se to javno reći. Ako baš moram, ovu svoju misao ću rado protumačiti onima koji nisu intelektualno dovoljno razvijeni da sami shvate. I NE - nema veze s devedesetima i počinjenim zločinima!
- čemu pobogu roza čarape na baletanima? Žao mi je da se baš moralo sve doslovno podrediti jednoj riječi - "drugačije"
- Različitost, tolerancija su trebale biti misao VODILJA, a ne doslovno držanje svake falde na suknji!

- za kraj - moram reći da mi je uistinu falio monocikl. Jednostavno je morao biti negdje uklopljen. Možda su mogli baletani u roza čarapama izaći na monociklu kao uvodni perf.

- Ne, ipak je ovo za kraj - Bella ciao datira prije partizanskog pokreta. Žao mi je što neki do Rukometnog prvenstva nisu ni čuli za tu pjesmu, a sad im je odjednom himna (čitaj: Drugi kraj pravca na kojemu su i oni iz mišjih rupa moje gore navedene natuknice)

Ovo sad stvarno za kraj ovoga posta;
Malo sam unio avangardnosti u moj komentar, neka bude u skladu sa idejom, ali ako zbrojite i oduzmete - Sviđa mi se ideja / tematika u potpunosti. Realizacija mi se sviđa nekih 65%. (da nije baš isforsirano bilo bi i 90%)

...a da šetnica nije zatvorena, bilo bi i 99%
... a za 100% bi i oni likovi iz uprave sa početka komentara morali biti po zatvorima ili na robiji.

PS
S obzirom da nas krasi izrazita polarizacija, uistinu se bojim stisnuti "OBJAVI"
10.02.2020 | 15:34
Zdravac kaže:
Komentar moj svagdašnji;
- Zar su, pobogu, vlasti grada uistinu zatvorili dio šetnice da građani nebi prolazili kraj jahti??


Ne. Otkud ti to?
Zatvorili su ogradama obalni rub da se ljudi ne bi PARKIRALI na obalnom rubu, što je oduvijek bilo zabranjeno, ali nije se poštivalo, a sad je postalo ozbiljan problem jer ljudi koji su na brodu ne mogu ulaziti niti izlaziti s broda na obalu. A to je propisano još cijelim nizom međunarodnih pomorskih propisa.
Osim toga, taj obalni rub uopće nije šetnica niti je ikad bio. To je putnička obala, tzv. gat. Ljudi se tuda nisu nikada šetali. Zadnjih godina se šeću po Mololongu (lukobranu), a nekad nisu ni to jer je bio carinska zona.
Ograde nisu (naravno) takve da priječe put pješacima. Jer da jesu, kako bi onda oni s jahti odlazili i dolazili?

- Prije nekoliko godina, mislim da sam negdje čitao da je uprava (Uljanik grupe) osnovala novu firmu, i toj firmi su prodali (ili iznajmili) 5 brodova po znatno manjoj cijeni od tržišne. (...)


Nisam čuo za to, ali ne bi me čudilo. Jedino ne kužim kakve to veze ima s Rijekom i EPK manifestacijom?

- zar u HR ne postoji niti jedan transvestit ili možda transrodna osoba sa voditeljkim sklonostima?
- Ako je već glumac glumio transvestita, zašto onda gospođa voditeljica, koja je s njim bila na pozornici, nije vodila program na, recimo, monociklu. To bi isto bilo drugačije.


Zašto smatraš da se to apsolutno mora povezati s ikakvim oblikom spolne nastranosti? Dođi jednom u Rijeku, na neku maškaranu feštu (na Zamet, na primjer). Najčešća maska koju ćeš vidjeti je da su muškarci - žene, a žene su vračare (gatare, kako već želiš). Ne zato što se toliki muškarci pale na to da se odijevaju kao žene, nego zato što je to - najlakše za smisliti kad na brzinu u subotu navečer odlučiš s društvom otići u maškare.

Generalno, mislim da je ovaj problem (muškarca u ženskoj haljini) - puno više problem onih koje to sablažnjava, od onih koji su to izveli.

- čemu pobogu roza čarape na baletanima? Žao mi je da se baš moralo sve doslovno podrediti jednoj riječi - "drugačije"


Ne znam čemu. Provokacija? Čemu Letu 3 nakurnjaci, brčine i čepovi u guzici?

- Ne, ipak je ovo za kraj - Bella ciao datira prije partizanskog pokreta. Žao mi je što neki do Rukometnog prvenstva nisu ni čuli za tu pjesmu, a sad im je odjednom himna (čitaj: Drugi kraj pravca na kojemu su i oni iz mišjih rupa moje gore navedene natuknice)


Ne znam tko je nije čuo ranije, ali tko god je ovdje u Rijeci ili u Istri odrastao, nemoguće je da je nije čuo.
I ne znam zašto je sad pak "Bella, ciao" neki problem. Što bi bilo da su zapjevali "Bandiera rossa"? U verziji KUD Idijota, na primjer.

...a da šetnica nije zatvorena, bilo bi i 99%


Ali fakat, otkud taj proser o šetnici?
10.02.2020 | 16:09
Smayo, da sad ne citiram sve, izvadak iz gore linkanog teksta iz jutarnjeg, kojega je linkao kolega ecvis17;
"Na tom su gatu, naime, počivale bogataške jahte na zimovanju. A iza tog reda bogataških jahti sterao se prizor još jednog riječkog, lučkog i industrijskog javnog dobra: gata Molo longo. Istog onog gata zbog kojeg je koji tjedan prije otvaranja EPK u Rijeci izbio skandal. Lučka je uprava, naime, tu dugu i popularnu uzobalnu šetnicu zatvorila visokom ogradom, i to zato da građani/šetači ne bi pravili štetu po bogataškim brodovima."

Od tuda proser.

Bella ciao nije problem i moram reći da mi uistinu budi pozitivne emocije kad ju čujem (ne sjećanja jer sam '79, nego baš emocije). I ima logike jer se veže i uz razne pokrete otpora, a tom logikom se može primjeniti i u "kulturnom otporu zadanih normi". Prihvaćam.

Detalj o glumcu u haljini; - Ako su uistinu htjeli prikazati neopterećenost spolnom orijentacijom, onda su trebali za voditelja angažirati upravo takvog čovjeka.
Ako je pak u pitanju ono što ti kažeš, onda je i voditeljica trebala doprinijeti tome (objasnio sam to onim sarkastičnim detaljem sa monociklom)

No, od mene svakako pozitivna ocjena i podržavam! Čak štoviše, siguran sam da će ove godine Rijeka biti moja destinacija dan ili dva za GO!
10.02.2020 | 18:32
Zdravac kaže:
Smayo, da sad ne citiram sve, izvadak iz gore linkanog teksta iz jutarnjeg, kojega je linkao kolega ecvis17;
"Na tom su gatu, naime, počivale bogataške jahte na zimovanju. A iza tog reda bogataških jahti sterao se prizor još jednog riječkog, lučkog i industrijskog javnog dobra: gata Molo longo. Istog onog gata zbog kojeg je koji tjedan prije otvaranja EPK u Rijeci izbio skandal. Lučka je uprava, naime, tu dugu i popularnu uzobalnu šetnicu zatvorila visokom ogradom, i to zato da građani/šetači ne bi pravili štetu po bogataškim brodovima."


Možda nešto nisam popratio, ali mislim da taj napis jednostavno nije istina. Kao što si mogao vidjeti i na TV, Mololongo je bio pun, krcat ljudi na dan otvorenja, upravo zato što se odande cijeli taj cirkus (zvan Opera Industriale) najbolje vidio.

Osim toga, (opet - možda se nešto vrlo nedavno promijenilo) uz Mololongo nisu vezane jahte, nego ribarski i drugi radni i trgovački brodovi. Jahte su vezane uz Rivu Boduli te Karolinin, Adamićev i Franceschijev gat.


Od tuda proser.


Vijest iznad svega, pa makar i istinita.

Detalj o glumcu u haljini; - Ako su uistinu htjeli prikazati neopterećenost spolnom orijentacijom, onda su trebali za voditelja angažirati upravo takvog čovjeka.


Ne razumijem logiku, ali OK. Imaš pravo na svoje mišljenje i ja ću ga do smrti braniti.

No, od mene svakako pozitivna ocjena i podržavam! Čak štoviše, siguran sam da će ove godine Rijeka biti moja destinacija dan ili dva za GO!


Javi se onda da se upoznamo i podružimo. Da ti uživo pokažem ta mjesta o kojima piše Jutarnji.
10.02.2020 | 19:06
smayoo kaže:
Mislim da je autor pogriješio u jednom (ne baš nevažnom) detalju. Nije li režiser Opere Industriale - Krešo Dolenčić, a ne Dalibor Matanić?

Je, pogriješio je. Pogriješio je i u priči o ogradi, jer lungo molo, kao što znamo nije zatvoren za jevnost nego prilaz direktno moru, tj jahtama. No mislim da je bez obzira na faktografske propuste, koje si nije trebao dopustiti, tekst sadrži nekoliko ozbiljnih i dobrikh kritika. A, meni još važnije, pokriva mnoštvo pozicija koje su se pojavile u javnim prepirkama, i time se u tom kaosu jasno pozicionira ... recimo ovo je po meni ključni dio teksta:

Umjesto toga, taj je spektakl slavio deklarirane i opće europske vrijednosti poput uključivosti, tolerancije i dijaloga. Slavio je vrijednosti koje - navlas iste - pišu u svakoj knjižici svakoga grada koji se ikad kandidirao za EPK te koje stoje u “manualu” kojim se služe i oni koji biraju, i oni koji se kandidiraju za europsku prijestolnicu. Valjda nema grada koji se u posljednjih trideset godina kandidirao, niti koji je bio EPK, a da nije slavio različitost, da nije afirmirao povijesne slojeve, da nije stupao u dijalog, da nije afirmirao uključivost.

“Opera Industriale” stoga nije partibrejkerski napad na vladajuću ideologiju niti je antieuropski atak na zapadne vrijednosti. “Opera Industriale” suvremeni je, multimedijski ekvivalent konjičkim spomenicima vladarima i vojvodama koji su se u 19. stoljeću sijali po europskim trgovima. U vrijeme kad su nastali, ti su spomenici bili urbani trag tada vladajuće ideologije - one devetnaestostoljetnog nacionalizma. U vrijeme kad nastaje, Matanićev spektakl također je trag danas dominantne i vladajuće kulturne ideologije.

I prije sto ili sto pedeset godina neki su ljudi te ideološki podobne kipove radili bolje (recimo, Meštrović Grgura Ninskog), a neki su ih radili loše (recimo, Fernkorn Jelačića). Matanić je darovit čovjek, pa je svoj spektakl buke, distorzije i industrijskog iskrenja napravio vješto. Ali, to ga čini “subverzivnim” točno onoliko koliko je subverzivna (bila) Meštrovićeva Majka Hrvata. Matanićev je spektakl odličan, ali onako odličan kao što je odlična zadaćnica učenika koji je besprijekorno napisao kontrolni iz vjeronauka.

Ono što riječki slučaj čini ponešto kompliciranijim jest da se Opera Industriale zbiva u zemlji u kojoj dobrim dijelom jest na vlasti devetnaestostoljetni nacionalizam. Svi mi skupa živimo u zemlji u kojoj ideja dobre i poželjne kulture uvelike jest ona ružnih historicističkih kipova poput Fernkornova. To je vjerojatno i razlog zašto se za riječki spektakl emocionalno i zakvačio jedan dio urbanih liberala. No, u priči o Rijeci i EPK stalno moramo imati na umu da se ta priča u osnovi ne tiče Zagreba, ne tiče se ni Splita, ni Gospića, ni Siska. Ona se tiče Bruxellesa i Europe, i tiče se Rijeke. A i u Bruxellesu i u Rijeci kultura “Opere Industriale” je vladajuća kultura. Ta je priredba primjer kulturnog diskursa koji se potiče i koji je poželjan. Diskursa koji je istodobno i hvalevrijedan i - potpuno bezopasan.



[ispravak]
Matanic jest reziser ...
rijeka2020.eu/program/izvan-pravaca/mani...i/autori-i-izvodaci/
10.02.2020 | 19:28
Smayo, dogovoreno! Vidimo se!
10.02.2020 | 19:44
ecvis17 kaže:


A bo... zabudalio sam onda nešto...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 53 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO