Zagrebački "Manhattan"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zagrebački "Manhattan"


30.08.2019 | 08:11
Ovom gradu fali kvalitetan GUP. Kojeg nitko neće moći mijenjati kako mu ćefne kao i građevinska inspekcija koja će izlaziti na teren kada oni hoće, a ne kada i gdje im se naredi s Markovog trga...


Cijeloj Hrvatskoj fali GUP a i ostala regulativa koja se bar na neko vrijeme neće moći mijenjati. To je naš najveći problem da a) nemamo stručnih ljudi kuji bi bili u stanju donijeti takav GUP. b) da se taj poštuje i ne mijenja kako se nekome od moćnika digne. c) da ostali zakoni budu doneseni kvalitetno i da se ne mijenjaju, a ne kako ko dođe na vlast mijenja cijelu lepezu. Pa ti to bude započneš neki projekt po jednom zakonu a završavaš ga po drugom. Kao igraš nogomet i na poluvremenu sudac zazviždi i kaže: e sad je ovo košarka. I ti onda s kopačkama na nogama dalje s košarkom.
Ovo je strašno, niko ni da pomisli o infrastrukturi. A kamo li o estetici koja mijenja sliku jednog već stoljećima formiranog dijela grada, koje je btw. bez nekog velikog urbanizma većinom zdravim razumom naraslo. Opet se dokazuje, mi sad nismo u stanju okrečiti ono što su naši predci napravili.
30.08.2019 | 08:35
Upravo to, Tino. Doduše, Zagreb ima neki projekt obnoviti 260 fasada užeg centra grada - i ukoliko se to ostvari - to pozdravljam. Problem je što se nove zgrade rade bez nekoga reda i plana. Ajde, nekada stvarno naprave cijeli kvart pa ispadne koliko toliko OK (govorim o dijelu Vrapča gdje su se na mjestu tvornice gumenih proizvoda RIS kraj Psihijatrijske bolnice napravio blok stambenih zgrada i gdje ima i zelenila, i odmah se mislilo na to gdje će biti dućani, gdje ljekarna i slične stvari).
Imamo mi struku, ali je sputana korupcijom koja je toliko ušla u sve pore ovoga društva da zaista svatko treba krenuti od sebe pa početi gledati svijet kako ga gleda Šveđanin, Njemac, Austrijanac - pa i Slovenac.
30.08.2019 | 08:44
Imamo mi sve kvalitetno, ali fali provedba.
Fali strategija razvoja. Ma fali bilo kakva strategija!
Nije to problem od danas, niti od prije 10-20 godina. Problem seže daleko u prošlost.
Mi čuvamo na određenim parcelama oznake za javnu namjenu, a ljudi ilegalno grade (to su njihove parcele ali je namjena sa recimo vrtić, školu ...).

Ja nemam problem s time da se umjesto Hipodroma nešto napravi, ali je problem što budu napravili, da li će prostor oplemeniti ili uništiti.

Ljudi negdje moraju živjeti i raditi. grad se širi.

Mene prozivate ksenofobom, a s druge strane ne želite razvoj i svi ti koji dolaze ne bi imali gdje živjeti.
30.08.2019 | 08:48
Kloba, na tom prostoru (Ciglana-Konzum) je trebao niknuti kongresni centar sa hotel-om/ima, bazenima, dvoranom, podzemnom garažaom i parkom (trebalo se početi s izgradnjom negdje krajem 2016. godine s rokom dovršetka krajem ove godine, odnosno prije početka predsjedanja Hrvatske sa EU - čak se je postojeći SuperKonzuim trebao srušiti jer se nije uklapao u plan), ali je Todorić zapao u probleme, prijatelji, kumovi i pajdaši su povukli ručnu i sad je pitanje što će i tko tamo nešto napraviti (usput, Ciglana je u funkciji samo što se ne proizvode opekarski proizvodi već se u onim preostalim zgradama uzgajaju šampinjoni).

Što se pak tiče tvog kvarta, Smajoo je ipak u pravu i ne razlikuje se puno od Trešnjevke.
Nemoj se sad naljutiti, ali starosjedioci uglavnom ne mogu financirati obnovu ili koliko-toliko kvalitetno održavanje postojećih objekata što zbog godine proizvodnje (stanovnika) što zbog čudnog karaktera.

Osim toga, subjektivno (što je normalno) gledaš na način izgradnje D. Kustošije jer si starosjedilac, ali to ne znači da D. Kustošija urbanističko prostorni biser starog Zagreba. Povlačiš pitanje gdje će se sad parkirati auti novih stanara, a ni stari prilikom izgradnje kuća nisu imali u planu gdje će danas sutra parkirati svoja vozila jer su kuće građene skoro uz samu cestu, a sa zadnje strane su se ostavljala dvorišta (za vrtove ili kaj već), a same kuće su napravljene preblizu jedna drugoj (najčešće su se radile po sistemu da se dvije naslanjaju jednim bočnim zidom jedna na drugu) tako da danas više i nije moguće napraviti prolaz do zadnjeg dvorišta pa se svi parkiraju uz rub ceste zbog čega su nekad dvosmjerne ulice pretvorene u jednosmjerne.
30.08.2019 | 11:35
Žabac - ja te nikada nisam nazvao tako. I slažem se da ti ljudi trebaju negdje živjeti, ali te se zgrade trebaju uklapati u grad, jer grad se neće prilagoditi zgradi. Kako ti izgleda ono čudovište na Europskom trgu? Zgrada je očaj. Bijela, šatro moderna - lokacija - Stara Vlaška.
O čemu pričamo? Osim toga, za iste te ljude treba i dodatnih sadržaja poput ovoga o čemu post ispod tvog spominje Bertone.
Samo stanovi, stanovi, stanovi. Di su novi bazeni, sportski centri barem najpopularnijih sportova, moderna dječja sportska igrališta, kulturni centri itd...
Pa ova zgrada Muzičke akademije na Trgu Republike Hrvatske (bivši maršala Tita, za one koji ne znaju na koji mislim), tamo spada samo u glavi luđaka. Izgleda kao da je zgrada dobila erekciju. A o tome kako se uklapa u secesiju da ne govorim. Kao ni o kvaliteti izvedbe, već je (U PRIZEMLJU) počelo prokišnjavati kada su kiše i jesen i zima.

muzej-za-umjetnost-i-obrt-trg-marsala-tita-zagreb.jpg


Muzika-akademija-u-Zagrebu2.jpg


Bertone - sve u redu, u pravu si. Ipak pričamo o starom dijelu predgrađa Zagreba.
Znate li zašto se Črnomerec tako zove?
Kumicama i trgovcima ostalom robom koju su išli prodavati na Dolac, Britanski trg, gdje već - uzimao se novčani danak od nekih lokalnih šerifa. To su nazvali černom merom.
30.08.2019 | 17:37
Nisu to bili lokalni šerifi, nego je tam na vuglecu ona žuta kuća gdje je nekad bilo okretište tramvaja bila mitnica. Tko je htio trgovati u gradu, moral je platiti ulazninu. Na isti način je mitnica bila u Savskoj tam gdje je danas Tehnički muzej. To je bil južni ulaz u grad.
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.08.2019 | 17:50
Mitnica je bila i na međugradskoj liniji Čučerje - Zagreb!
30.08.2019 | 18:47
Djuro genijalac kaže:
Nisu to bili lokalni šerifi, nego je tam na vuglecu ona žuta kuća gdje je nekad bilo okretište tramvaja bila mitnica. Tko je htio trgovati u gradu, moral je platiti ulazninu. Na isti način je mitnica bila u Savskoj tam gdje je danas Tehnički muzej. To je bil južni ulaz u grad.


Nije ulaznina nego štibra.
30.08.2019 | 18:52
Mitnica je mjesto gdje se ulazu i Zagreb i placao se porez (štibra).
Bio je kod danasnjeg okretista na Crnomercu i nije bila jedina. Bilo ih je vise.

Tu je zgodno to prikazano

blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb/2010/07/...ama-pregledfont.html
31.08.2019 | 08:53
Bertone kaže:
Kloba, na tom prostoru (Ciglana-Konzum) je trebao niknuti kongresni centar sa hotel-om/ima, bazenima, dvoranom, podzemnom garažaom i parkom (trebalo se početi s izgradnjom negdje krajem 2016. godine s rokom dovršetka krajem ove godine, odnosno prije početka predsjedanja Hrvatske sa EU - čak se je postojeći SuperKonzuim trebao srušiti jer se nije uklapao u plan), ali je Todorić zapao u probleme, prijatelji, kumovi i pajdaši su povukli ručnu i sad je pitanje što će i tko tamo nešto napraviti (usput, Ciglana je u funkciji samo što se ne proizvode opekarski proizvodi već se u onim preostalim zgradama uzgajaju šampinjoni).

Što se pak tiče tvog kvarta, Smajoo je ipak u pravu i ne razlikuje se puno od Trešnjevke.
Nemoj se sad naljutiti, ali starosjedioci uglavnom ne mogu financirati obnovu ili koliko-toliko kvalitetno održavanje postojećih objekata što zbog godine proizvodnje (stanovnika) što zbog čudnog karaktera.

Osim toga, subjektivno (što je normalno) gledaš na način izgradnje D. Kustošije jer si starosjedilac, ali to ne znači da D. Kustošija urbanističko prostorni biser starog Zagreba. Povlačiš pitanje gdje će se sad parkirati auti novih stanara, a ni stari prilikom izgradnje kuća nisu imali u planu gdje će danas sutra parkirati svoja vozila jer su kuće građene skoro uz samu cestu, a sa zadnje strane su se ostavljala dvorišta (za vrtove ili kaj već), a same kuće su napravljene preblizu jedna drugoj (najčešće su se radile po sistemu da se dvije naslanjaju jednim bočnim zidom jedna na drugu) tako da danas više i nije moguće napraviti prolaz do zadnjeg dvorišta pa se svi parkiraju uz rub ceste zbog čega su nekad dvosmjerne ulice pretvorene u jednosmjerne.

Bertone, sorry - jutros sam po treći put pročitao tvoj odgovor i moram reći da se sa dosta stvari u njemu ipak ne slažem.
Pa što ako se dvije kuće naslanjaju jedna na drugu? I u Engleskoj postoji takva gradnja, zove se semi detached house. I svaka od tih dviju kuća ima dvorište sa druge strane i cvjetnjak ispred i iza kuće. Vrt, ne vrt za uzgoj povrća već za ukrasno cvijeće i pokoju trešnju, višnju...
Oprosti, ali baciti roštilj doma u vrtu i živjeti u takvoj kući mi je pet puta bolje nego u novim zgradama kojima za poštenih oluja prvima ode fasada, krov ili šta ti ja znam. Ne znam šta ti znači ovo - čudnog karaktera?
Da stanovništvo stari, stari - ali stari u tvom kvartu isto kao i u mom i kvartu, gradu, selu svakog člana ovoga foruma.
Mi još uvijek imamo parkirno mjesto. Ispred svoje kuće. I svaki stanovnik ulice se tako vodi i sve je u redu. Ispred svake kuće stanu po dva automobila, znači za jedan moj i jedan od susjeda preko puta, a kada dođe netko u goste parkira preko puta - ali onda automobili ne mogu juriti ulicom već paziti kako voze i problema nema.
I zadnje - Kustošija možda nije biser, ali ima dušu - i nama sa zapadnog dijela grada je nezamislivo živjeti u stanu. Iako smo svjesni da stan ima svoje prednosti jer se kuća mora svake godine obnavljati, za to što kuća daje (slobodu) po meni vrijedi.
A to što govoriš da puno ljudi nema za obnovu, ne slažem se. Moj kvart od ove sheme da ti pola daje EU, a pola vlasnik je pravo malo gradilište.
I puno ljepše je vidjeti ga sada nego što je bilo lani. Slike na Google Street view nisu točne jer se puno kuća obnovilo.
Samo moja kuća je od te slike promijenila krov, dvorište, preuredila vrt, o unutrašnjim radovima da ne govorim. Kao niti o ovim kućama gdje se išlo na kompletno uređivanje, dizanje katova, stavljanje novih fasada (ne od stiropora, već od kamene vune), stolarije (prozora i vrata), krovova, i čupanja svih starih instalacija i postavljanja novih. Od struje, preko vodovoda i odvodnje, plina, interneta, klime koju više niti ne vidiš...
A o kvartovskim čudacima ne treba trošiti vrijeme - ima ih svaki kvart bilo da je pun kuća ili zgrada - tako da mi još jednom nije jasno - čudnog karaktera?
EDIT:
Kako to da ti je lijepo obnavljanje malih kućica starih i po par stotina godina u navedenoj Engleskoj (uzimam da je, većini ljudi jest), ali ove naše treba satrat?
Tako to ja gledam. Da se svaka uredi kako to traži današnji propis, kvart bi bio biser itekakav. Imamo kvartovsko brdo Grmoščicu. Tamo su do nedavno živjeli samo siromasi. Sada?
Sagradile su se urbane vile, od kojih jedna (građena za jednu obitelj) ima ogroman dvorišni prostor prekriven travom i vanjski bazen.
I svi smo znali da će to tako izgledati jer ima prelijepi pogled na zapadni Zagreb i neka je tako. Izgleda lijepo.
Sada tu posjede i stanove u takvim vilama kupuju tipovi poput Tarika Filipovića, Petra Vlahova... Što god mislili o njima, obojica znamo da imaju novaca da si kupe stan gdje su htjeli. Izabrali su Kustošiju.
Tako da ne znam odakle ti perspektiva koju imaš, ali po meni je kriva...
Bez ikakve ljutnje, naravno.
Pitam se kako će zgrade koje su sagrađene od 90-ih do ovih godina izgledati kada će biti stare 80 godina.
Nekako mislim niti blizu ovih naših kućica, ako im već nakon par godina lete kompletne fasade i krovovi kada malo jače zapuše vjetar.
EDIT 1:
Ako se ne slažeš sa mnom, ponavljam, poštovat ću to ali u jednom mi moraš dati za pravo:
Više će vlasnik kuće paziti kako će ju urediti ukoliko ima sredstava da to izvede nego što će izvođač radova gledati da svaki šaraf i kabel budu najkvalitetniji u klasi pri izvedbi projekta neke stambene zgrade.
Svi će uvijek uložiti maksimalno koliko mogu u prostor u kojem žive, od nas, bivše srednje klase, do najbogatijih ljudi...
Nije li tako?
Nova stambena zgrada vlasniku investicije samo je način zarade - mi nismo Skandinavci da on to gleda kao svoju ostavštinu (što zapravo i jest, kakva god ispala na kraju) već većina njih to gleda samo kroz prizmu zarade, i to maksimalne (znači štednja na materijalu i slično).
Nije ovo samo u gradnji, da se ljudi iz struke ne uvrijede. To je svugdje u društvu.
Rat je na površinu izvukao mulj društva koji se masama prezentira kao moralna vertikala.
No, to je već deseta tema.
EDIT 2:
Zaključio bih s ovim. Moj kvart je sada u nekoj tranzicijskoj fazi između tih kućica nastalih 30-ih do 50-ih godina prošlog stoljeća i postaje neki novi kvart. Kakav, ostaje za vidjeti. Tu nam opet ulazi u igru GUP.
31.08.2019 | 12:20
Sve je to pitanje tržišta, Kloba.
Ja mislim da je razlika između Trešnjevke i Kustošije u cijeni nekretnina. Osobito je to bilo tako prije 20-ak godina kad je Trešnjevka doživljavala transformaciju.
Ako onaj tko je vlasnik lijepe male kuće s vrtom i dvorištem nema novca za održavanje svoje kuće, pa se odluči na prodaju, tražit će za svoju derutnu kućicu puno više nego može dati netko drugi tko bi si tu kuću uredio ili napravio drugu možda malo veću. Zato što može, zato što je Trešnjevka danas dio centra. I onda će naravno tu kuću, a zapravo zemljište, kupiti netko da sagradi stambenjak. A ako prostorni plan to ne omogući, pola tih kućica bi se urušilo prije nego prodalo.
31.08.2019 | 12:39
Znam. Ima Bertone pravo u nekim stvarima, isto kao i ti.
Evo primjerice, ja nemam sredstva za pošteno obnoviti svoju kuću. Znači, baš, baš - kućica u cvijeću 21. stoljeća kako je sredio kum.
Ali nisam nesvjestan da će potencijalni kupac te kuće jednog dana istu gledati tek kao hrpu cigala koju treba satrat jer mu je bitno samo zemljište.
Znam to itekako. Svatko od nas to zna.
EDIT:
Napravili smo procjenu kuće prije par godina, šogor koji radi u Upravi Strabaga je angažirao svog poznanika da nam baš izradi objektivnu procjenu kuće i dvorišta. Dobili smo nacrt uvezan u fascikl, koliko kvadrata, koliko kuća a koliko dvorište s procjenom vrijednosti iste.
Tada je ispala 120 000 eura.
A šta možeš s tom lovom?
EDIT:
Samo zanimljivost za one koji nisu čuli a iz Zagreba su. Sada će se početi naplaćivati parkiranje u Vrapču. Računat će se kao treća zona. Za one koji nisu iz Zagreba, kako se ide prema zapadu sa Trga bana Jelačića, ukoliko gledamo pravolinijski - idu centar, Črnomerec, Kustošija, Vrapče, Gajnice, Podsused, Susedgrad - tu prestaje Zagreb i počinje Zaprešić (ispravite me ukoliko griješim).
Mi niti imamo uređenu stanicu vlaka onako kako je uređena u Vrapču i Gajnicama, niti itko pomišlja tu početi naplaćivati parkiranje. Kvart je baš u nekoj tranzicijskoj fazi između starog i novog. I trenutno to negdje izgleda lijepo, a negdje očajno.
Živo me zanima šta će biti sa zemljištem o kojem je pisao Bertone.
31.08.2019 | 12:52
Ne znam koje veze ima tvoj kvart sa Grmoščicom jer pod tvoj kvart smatram romb koji je ugrubo uokviren ulicama Zagrebačka-Ilica-Sokloska-željeznička pruga. Ako ćemo u Donju Kustošiju (što jest, ali nije tvoj kvart) uključiti i ulice uokvirene ulicama Sokolska-Ilica (ili bolje Poljačka)-Granična-Joze Martinovića, onda ono što sam prethodno napisao ima još veću težinu jer valjda 50% populacije (u starim objektima) baš onakvo kako sam napisao i nemaju za obnovu ni uz EU poticaje.

Nadalje, možad ti imaš engleski vrt u zadnjem dvorištu no kod drugih se taj zadnji vrt ili dvorište svodi na trulu šikaru i odlagalište nepotrebnih stvari tako da suditi i izvoditi zaključak po fasadi baš i ne drži vodu.

Ovo o urbanim vilama koje su smještene sa sjeverne strane Ilice (pretpostavljam da misliš na Rogininu i Lijevu u Desnu Grmoščicu nije baš usporedivo s starim dijelom Kustošije (južno od Ilice) i kad odeš "gore" i pogledaš dolje imaš dva različita svijeta (neću sad napisati usporedbu koja mi je pala na pamet jer ćeš popizditi)

O prednostima kuće spram stana i obrnuto znam sve jer imam sreću (ili nesreću) posjedovati obje nekretnine u Zagrebu tako da znam koje su prednosti, mane i troškovi.

I da, sad kažeš da svatko od vas ima parkirno mjesto ispred kuće, imate, ali ispred kuće - na cesti zbog čega su nekad dvosmjerne ulice pretvorene u jednosmjerne... no tako je više manje u svim starim dijelovima Zagreba i znam kad smo radili kuću kako su nas starosjedioci čudno gledali i mislili da nismo normalni što smo kuću napravili 15-20 metara od ulice i napravili dvorište s prednje i zadnje strane kuće, glupo i nepotrebno i što je najgore kuća mi se ne uklapa u izgled kvarta

Za kraj, djelomično se slažem s tvojim razmišljanjem i kad bi imali love i želje da renovirate (prije žešće adaptirate) svi kuće bio bi to jedan lijepi kvart jer imate prostora za pokoji parkić samo što su trenutno svi zapušteni i devastirani (vjerujem da nitko tko se unazad desetak godina doselio u tvoj kvart ili tamo radi nema pojma da iza one zgrade kaj je na uglu Petra Zrinskog i Sv. Nikole Tavelića postoji prostor s zelenilom i košarkaškim i dječjim igralištem koji je nažalost kad sam zadnji put tamo bio, bio zapušten i devastiran).
31.08.2019 | 12:58
Parkić. Tamo smo košarku igrali u vrijeme moga odrastanja. Da. Za ovaj post si 100% u pravu...
Ponavljam - živo me zanima kako će to sve izgledati kada se "stvari" poslože...
EDIT:
U pravu si za parkiranje. Ta mjesta tehnički nisu naša. Držimo se nekog nepisanog pravila da je mjesto ispred moje kuće (ukoliko imam automobil) moje parkirališno mjesto. E sada - ako si na "čudni pogled" mislio nešto poput ovoga - primjerice ja, kada susjed ima rođendan bilo koje od tri kćeri, ne popizdim kada mu dođu gosti sa svojim automobilima i uzurpiraju moje mjesto ukoliko sam se maknuo na neko vrijeme i nađem ga zauzetog - no ima jedan umirovljenik koji je zavezao metalnu šipku lancem za ogradu i stavlja je onako nakoso na cesti tako da mu nitko ne bi parkirao kada ga nema.
Ovo što se tiče jednosmjernih ulica, moja je uvijek bila jednosmjerna, samo je do preuređivanja vojarne JNA u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ smjer bio obrnut. Kada su to uredili, onda je Tršćanska promijenila smjer tako da bi zaposlenici tim smjerom lakše dolazili na posao.
EDIT 1:
Samo da dodam za parkiranje - svakome iole inteligentnijem od nas je jasno da to nisu naša parkirališna mjesta već, baš kako kažeš - ulica, odnosno javno dobro i mjesto za parkiranje kako mene, tako i Pere iz Kutine. Samo stariji na to gledaju na svoj način.
31.08.2019 | 12:59
Ako će te utješiti, tvoj kvart je još dobar kako izgledaju i u kakvom su stanju recimo stanovi u starim zgradama u Ilici od Britanca do Črnomerca.
31.08.2019 | 13:12
Pa, iskreno - što se Zagreba tiče, meni je baš lijep sami centar, Lenucijeva potkova, Mirogoj, Gupčeva zvijezda. Ti potezi. Ali da zgrade u jednoj Petrinjskoj s unutarnje strane izgledaju Bože mi oprosti (totalno derutno), tu si u pravu.
Zato sam i napisao da bih htio da se taj projekt o obnavljanju 250 fasada užeg centra ostvari.
EDIT:
Kvart si dobro obrubio ali Grmu (Grmoščicu) dijele i Kustošija i Vrapče. Pitaj bilo kojeg stanovnika Grmoščice prije željezničkog mosta za pješake (izlaza Roginine na Ilicu) svi kažu da su iz Kustošije. Ta crta koja prestaje s "Ivanom Vučetićem" se smatra krajem Kustošije centar.
31.08.2019 | 20:18
Slažem s s tobom da stari dio Zg ima dušu no to je nažalost jedino ostalo jer starosjedioci jednostavno ne mogu financijski održavati objekte,... frend je nedavno kupio stan u Boškovićevoj i to što je napravio sa stanom nije adaptacija ili renoviranje već restauracija jer ništa nije smio napraviti van onoga kako je zamišljeno prilikom izgradnje zgrade, a to košta,... ili ujak mi ima stan na početku Mesničke, ista stvar, da bi bilo što popravio treba pripremit barem 3-4 puta više kunica nego da se ista stvar napravi na nekoj zgradi/stanu u N. Zagrebu.

Za ovo znam, zato sam napisao okvirno (za one koji nisu iz Zg ili ničim ne gravitiraju zapadnom dijelu grada pa nisu upoznati).
Dio Roginine ide pod Vrapče (i općinu Susedgrad), dio pod Kustošiju (općinu Črnomerec) ako pratimo granice mjesnih odbora za koje pak stanovnike boli pipa jer su oni svi iz Kustošije iako nisu
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 3 minuta
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (466)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO