Zašto su Apple uređaji zapravo tužni
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zašto su Apple uređaji zapravo tužni


03.11.2018 | 11:59
Ja sam imao prvi iMac koji je Apple izbacio, G3 bondi blue, pa mogu reći iz prve ruke. Tada zaista nisam znao čemu bi mogao služiti taj USB, osim za spajanje tipkovnice i miša koji su došli sa iMacom. Tek sam nekoliko godina kasnije kupio ink-jet pisač koji se mogao spojiti putem USB-a.
03.11.2018 | 12:16
zabac kaže:
Ne zatupljuje se samo mozak, vec i misici. Pa danas djeca ne znaju kolut naprijed, a o onom nazad ne treba trositi rijeci.
Atrofirali su u svakom pogledu (mislim prosjecno ne pojedinacno).
Sve je tesko napraviti.
Ja sam si grijao kakao peije vrtica! Uredno si kuhao krajem osnovne skole, radio povremeno u srednjoj. Ja sam to htio bez obzira sto su mi toditelji mogli omoguciti.
Danas je klinac na “sisi” do 35 godina.


Slažem se. Kad pogledam klince koji dolaze supruzi na instrukcije (već dulje vrijeme s tim roditeljima aktivno izbjegavam razgovarati, nemam više strpljenja za to), a i svoje studente, to je zbilja tužno.
03.11.2018 | 13:11
Poanta topika nije bila zaliti se na visoke cijene Apple uredjaja kao sto je netko zakljucio, vec problematizirati fetisizaciju uredjaja kao takvih. Lijepi su i korisni, ali cini se da ljudi vise pricaju o uredjajima kao takvima i svetokraviziraju ih, umjesto da se prica o njima kao korisnim alatima i sto se sve moze s njima raditi, a da ne umnaza opcu plitkost koju su sa sobom donijele drustvene mreze, vlogovi, internetski forumi i slicne platforme. Sa svojih 30 godina i mada se profesionalno silom prilika bacim drustvenim mrezama, uopce ne shvacam mentalitet novih generacija i cijeli buzz oko toga. Bude mi tuzno kad cidim da drugi ljudi zive svoje nedosanjane snove kroz zivote influencera i sl. persona koji su ionako dobrim dijelom fejk i namjesteni samo da izgledaju bajno. Tu u igru uskacu uredjaji kao pomagala zaglupljivanja ljudi, umjesto kao pomagala pri informiranju, edukaciji, kreativnom izrazavanju i sl. Za vecinu ljudi vrijedi taj princip, nerijetko se uhvatim i sam u upraznjavanju istog i to je jednostavno tuzno.

Tuzno je da ljudi kao glavni feature updatea iOS-a ocekuju nove emotikone. Osjevcam se kao vanzemaljac i totalno otudjen od drustva kad vidim tu razinu plitkosti. Covjeka na mahove bude sram sto ima novi iPhone, koji je u svojoj biti izvrsno pomagalo koje olaksava zivot na vise razina.
03.11.2018 | 14:25
Light, znaš li ti da su antički Grci imali samo jednu riječ za otrov i lijek? To farmakon. Dakle, ista tvar može biti i lijek i otrov.

Tako je i sa svim pomagalima koja postoje i koja su, uz poneki izuzetak, nastala iz plemenite želje da se nekom olakša život/rad. To što se to novostečeno slobodno vrijeme trati na pizdarije koje si ti ispravno primjetio nije problem uređaja, već korisnika.
Istina je, sad smo izloženi utjecaju svega i svačega, u djeliću sekunde vidimo što se dogodilo u Burkini Faso, Nigeriji ili Ognjenoj zemlji, ako to želimo. No, ja ti mogu reći, a to je ispravno jučer ili prekjučer primjetio Davor, da nam je istovremeno na raspologanju takva baza znanja i informacija da je to nezamislivo. I ja sam riješio jedan kompleksan praktičan problem zahvaljujući forumima na kojima je neka skupina sličnih ljudi naišla na vrlo sličan problem. Prije 20 godina to ne bi bilo moguće.
Moja poanta je da je kompjuter, mobitel, bio on Apple ili Sony ili bilo koji drugi brand alat koji pruža mogućnosti kao i onaj Victorinox švicarski vojni nožić. Možeš s njime guliti krumpire, otvarati boce vina, rezbariti drvo i zaklati čovjeka.
Tako da bih ja ovu vrstu prigovora preusmjerio prema ljudskom rodu in ženeral koji se, unatoč nezamislivim mogućnostima povezivanja sve više otuđuje, koji ne nadograđuje usađenu radoznalost, već ju linijom manjeg otpora preusmjerava u gluposti o kojima ti govoriš. Tome itekako pogoduju mediji koji rade navlas istu stvar pa se stvori začarani krug koji postaje spirala prema dolje...
03.11.2018 | 17:52
Djuro genijalac,

Svaka ti je na mjestu.
03.11.2018 | 18:08
smayoo kaže:
Tino, iskreno mi reci, što misliš o nekom plastiša laptopu koji danas, nov novcat i dalje ima VGA video konektor? .


To je stvarno presmiješno. Ali brate sve izbacit, ma daj. Za sve ti treba adapter.
03.11.2018 | 18:36
Djuro genijalac kaže:
Tako da bih ja ovu vrstu prigovora preusmjerio prema ljudskom rodu in ženeral koji se, unatoč nezamislivim mogućnostima povezivanja sve više otuđuje, koji ne nadograđuje usađenu radoznalost, već ju linijom manjeg otpora preusmjerava u gluposti o kojima ti govoriš. Tome itekako pogoduju mediji koji rade navlas istu stvar pa se stvori začarani krug koji postaje spirala prema dolje...


Nedavno smo imali diskusiju na istu tu temu, ovdje, na Jabučnjaku. Netko je ustvrdio da tehnologija zagljupljuje ljude, a ja sam se usprotivio da zaglupljuje one koji tome ionako teže, a da inteligentnom čovjeku omogućava da više vremena utroši na pametne stvari. Pa je onda ispalo da je moj stav, ne znam... fašistički? jer sam ustvrdio da je glupan - glupan zato što je sam to odabrao biti.
03.11.2018 | 18:40
tino1 kaže:
smayoo kaže:
Tino, iskreno mi reci, što misliš o nekom plastiša laptopu koji danas, nov novcat i dalje ima VGA video konektor? .


To je stvarno presmiješno. Ali brate sve izbacit, ma daj. Za sve ti treba adapter.


Za sve ti treba adapter *SADA*. I to samo ako ti ZAISTA treba to za što ti treba adapter. I to uopće nije loše - da staneš i zapitaš se - treba li mi ZAISTA ta stvar? Ili mi je to i do sad bilo samo nešto "nice to have", što sam koristio jednom godišnje ili rjeđe, a i onda mi nije bilo nužno, nego eto, kad je već tu.

Da nema takvog iskoraka, proizvođači opreme se ne bi niti pokrenuli razmišljati u smjeru te promjene. Ovako - SADA trebaš adapter za sve (što ti zaista treba), a za dvije godine će to biti standard (napokon).
03.11.2018 | 19:31
Ja uz svaki komp imam HUB. Za sada je to USB, sutra bude isto USB ali bude skuplji.
Steta da su izbacili SD caed utor.
03.11.2018 | 20:13
To što smanjuju (zapravo su ukinuli) razne ulazno/izlazne portove još razumijem, ali zašto u Miniju i Airu (pa i MB Prou) nema e-SIM čipa
03.11.2018 | 20:17
S mobitelima su pretjerali u cijeni, a dosadni su i monotoni bez OLED ekrana (do X) tako da nisam u glavi mogao opravdati te cijene i kupio Samsung S8. Sada kada stavim svoj S9+ pored bilo kojeg telefona na svijetu, razlika u ekranu je ocigledna.

Mozda zato sto sam fotograf pa gledam stvari koje "obicni" ljudi ne vide Apple jest premium sa puno prednosti, ali da su apsolutno najbolji, nisu. Sve ovisi sta ko voli i ocekuje. I treba. Meni je Samsung koncept mobitela odlican.

Zadrzao sam iPad Air za konzumaciju sadrzaja, citanje i YT, a workhorse mi je rMBP iz 2012. To racunalo je zaradilo (obradivsi mozda stotinu tisuca fotografija, vjerojatno vise) da ne pretjeram 50 puta koliko sam ga platio. Cekam da se pokvari ili uspori ili pocne raditi probleme ili nesto drugo pa da kupim novi MBP. Za sada radi savrseno na svim aktualnim verzijama profi softvera za fotografe.

Niko ziv me ne moze ubijediti da sam ga skupo platio ili preplatio. Ili da je to sminka i sl

Cak eto i danas, staru 6 i pol godina, mogu je prodati mozda za 600-700-800 eura sigurno. nisam cijene gledao.
03.11.2018 | 20:42
smayoo kaže:
jer sam ustvrdio da je glupan - glupan zato što je sam to odabrao biti.


Točno to, kume! Danas možeš sam odraditi servis na autu, ako te to zanima, jer ćeš naći na netu dovoljno podataka kako se to TOČNO radi na kojem konkretnom modelu, kako postaviti pločice u kupaonu ili na terasu, recept za jelo ili kolač i način priprave itd itd itd, a možeš i odlučiti utrošiti svoje vrijeme na praćenje Farme, Života na vagi, ________________ (umetni po želji idiotski reality show koji služi zaglupljivanju širokih masa).

Stvar osobnog odabira. Stroj koji koristiš za jedno ili drugo nije nimalo kriv
03.11.2018 | 21:43
Bertone kaže:
To što smanjuju (zapravo su ukinuli) razne ulazno/izlazne portove još razumijem, ali zašto u Miniju i Airu (pa i MB Prou) nema e-SIM čipa


Čuj, ali ti si fakat jedini kojeg ja znam koji pati za time. Ja fakat ne vidim benefit toga, osim da plaćam nekom telekom operateru JOŠ VIŠE nego što im sada plaćam. Što fali tome da koristim wifi hotspot na mobitelu (ili da spojim mobitel kabelom pa tako idem na net, ako želim ne trošiti bateriju na mobitelu i ako želim veću brzinu)?
03.11.2018 | 22:35
smayoo kaže:

Čuj, ali ti si fakat jedini kojeg ja znam koji pati za time. Ja fakat ne vidim benefit toga, osim da plaćam nekom telekom operateru JOŠ VIŠE nego što im sada plaćam. Što fali tome da koristim wifi hotspot na mobitelu (ili da spojim mobitel kabelom pa tako idem na net, ako želim ne trošiti bateriju na mobitelu i ako želim veću brzinu)?


A znam, pričali smo već o tome i znam da sam u debeloj manjini (ako ne i jako jako debeloj manjini), ali spajanje na wifi hotspot mobitela mi je nužno zlo.
Osim toga mislim da sam među rijetkima koji se u zadnjih desetak godina niti jednom nije spojio na neki free wifi hotspot (bilo otvoreni ili zatvoreni) osim u testne svrhe, ali se tad koristio poseban laptop sa posebnim OS-om.

... i da, masa ljudi i ne zna što je WWAN modem pa kako bi im onda mobilni internet direktno na uređaju mogao nedostajati
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 26 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO