Zašto su Apple uređaji zapravo tužni
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zašto su Apple uređaji zapravo tužni


01.11.2018 | 10:57
Ne samo Apple uredjaji nego uredjaji kao takvi. Gledam video neke crnkinje na YT koja otpakirava novi MBA 2018. Uz tipicno americko preseravanje oko svega, fino poentira kako je njoj Air savrsen uredjaj jer taman ce po snazi popunizi rupu izmedju njenig jaceg MBP i iPada Pro. Cime se zena u zivotu bavi? Pa vjerojatno kreiranjem kontenta.

Dakle, firme su uspjele uvjeriti ljude da sad moraju krpati i rupe izmedju snaga postojecih uredjaja tako da imaju citavu lepezu. Sutra kad naprave iGovno, ljudi ce jedva cekati da njime popune GOVNO prazninu u lepezi postojecih uredjaja.

Najzaslosnije od svega je upravo sto je zena kreator viralnog kontenta. Dakle, uz fetisizaciju uredjaja kao takvih, jos ih funkcionalno stavlja u pogon proizvodnje supljih gluposti od kojih covjecanstvo nema koristi.

I tu negdje te postane sram sto uopce imas mobitel, laptop ili tablet, jer malo tih uredjaja je uopce stavljeno u funkciju neceg korisnog i supstancijalnog, nego u kreiranje kontenta. Sto je valjda najgora sintagma na svijetu i dijagnoza razine budalastine u ljudi koja ne vodi nigdje.

Da mogu biti Hitler novog svijeta, sve te uredjaje bih vjerojatno stavio u funkciju edukacije i iskljucivo toga. Tko god ode na Facebook ili lajka neki meme, bio bi na listi za batine nazubljenim balvanom.
01.11.2018 | 11:19
Što batine? Odmah Cikolon-B.

Sad ozbiljno. A što očekivati od YouTubera koje je odabrao Apple i kojima je prvima u ruke dao novi MBA?
Meni to manje govori o njima (i čime se bave), a više o Appleu kao tvrtki koja treba korisnike-ovce. Osobno mi je novi MBA zanimljiv (ovako na slici i papiru), IRL dojam može biti sasvim suprotan, ali da mi treba - ne, ne treba mi bilo kakav laptop po kojem ne mogu sam kopati
01.11.2018 | 12:59
Svejedno mi nije jasan mentalitet uz MBP mi treba i MBA jer sad imam citavu lepezu. Pretpostavljam da na svakom od njih ionako samo lajka fejzbuk, stavlja instagram i editira selfije.
01.11.2018 | 13:18
Light kaže:
Svejedno mi nije jasan mentalitet uz MBP mi treba i MBA jer sad imam citavu lepezu. Pretpostavljam da na svakom od njih ionako samo lajka fejzbuk, stavlja instagram i editira selfije.


Ma taj dio mi je jasan, imam MBP 13" i 15" i koristim oba jer ako negdje idem i treba mi laptop za nekaj napraviti (ozbiljno ili poluozbiljno) a znam da ću često mijenjati lokacije (neću se na istoj zadržati duže od pola sata-sat) onda ponesem 13" jer je manji i lakši pa mi više drugih stvari stane u ruksak ili samo moram cukati manju težinu.

EDIT: ... a i kad se ponekad doma zavaljam u fotelju ili na krevet (pa idem pogledati kaj ima na Jabučnjaku) zemem 13" jer mi je praktičniji u tom položaju

E sad ako imaš MBP 13" pa uzmeš još i MBA 13" onda ni meni to nema smisla
01.11.2018 | 18:45
Nisu tužni uređaji nego ljudi.

A App store je najtužnija slika toga.

Sjećam se kada je davno najavljivan i izašao iBooks Author, kao sada će biti interaktivnih knjiga i udžbenika i slično. Tko se danas uopće sjeća iBooks? Samo glupave igrice u kojima je više reklama nego sadržaja. App storeu se dogodilo isto što i webu, ali nije nam nitko kriv nego mi sami.
01.11.2018 | 20:42
Većina današnjih korisnika računala je nažalost informatički potpuno nepismena, ili polupismena, uključujući i one kojima je rad na računalu u opisu radnog mjesta.

Svima je problem nešto naučiti, pročitati uputstva, potražiti pomoć, ide se linijom manjeg otpora, ovo pogotovo vrijedi za mlađe naraštaje. Nekada sam noćima i noćima čitao priručnike koje sam dobio uz Atari ST, pa moj prvi iMac G3, nikada neću zaboraviti pretraživanje Help sustava u OS9.

Danas se drugačije razmišlja, izgleda da više nije bitno što znaš, imaš li volje za učenjem i istraživanjem. Danas se sve svodi na to čiji je "tanji i veći", odnosno "manji", ovisno o tome kakvu nam je priču u određenom trenutku nametnuo marketing.

Većina korisnika misli da je informatički pismena ako zna upravljati Facebook sučeljem, iako mnogi ne znaju čak ni to. Danas je samo bitno tko je koga "lajkao", tko je gdje bio, šta smo pili, šta smo jeli... Kažu ako te nema na "fejsu" da ustvari ni ne postojiš. Osobno nemam Facebook profil, nikada ga nisam imao, niti ću ga ikada imati. Isto vrijedi i za Twitter i sve ostale društvene mreže. Svoju privatnost još uvijek pokušavam zadržati za sebe, koliko god je to moguće u današnjem suvremenom svijetu.

Najžalosnije u cijeloj toj priči je to što Apple proizvodi sve te predivne uređaje koji na kraju dospiju u ruke ljudima koji se na kraju ne znaju njima ni služiti. S jedne strane mi je drago što Apple ima malo veće cijene proizvoda od konkurencije, ako želiš računalo onda ti ono i treba, a ako ti treba, onda ćeš ga i platiti, pa ćeš ga valjda za nešto i koristiti.

Meni ne treba ni najjače, ni najbolje, ni najtanje, ni najlakše računalo. Treba mi računalo koje će biti u stanju odraditi optimalno sve zadatke koje sam zamislio, a znam za što mi treba, pa u okviru toga i kupujem opremu. Isto tako ne treba mi računalo ni mobitel kojima bih zadivio druge, treba mi upravo onaj uređaj koji se meni sviđa a prvenstveno koji će zadovoljiti moje skromne potrebe.
01.11.2018 | 22:04
Sićam se iBooksa, bilo je predobro prezentirano.
01.11.2018 | 22:31
Ne bih se složio da su uređaji tužni, nego većina ostalog, kao što je drazenp1706 napisao. Imao sam iMac 2007, te sad dva minija (2011 i 2012) te macbook unibody 2008. Škicam na novi mini i na nešto za po putu, te bi možda Air bio izbor. Ali otom potom. Apple imam jer sve funkcionira i uglavnom je usklađeno i sihronizirano, u odnosu na Win i Linux. Linux je dobar ali moraš biti "mehaničar" da čačkaš ispod haube jer ima n verzija. Ovako prst u uho i pićiš!
02.11.2018 | 07:46
Naše društvo ili naši ekonomski systemi su orjentirani prema rastu, uvjek se spominje neki rast u odnosu na "bruto društveni proizvod". To znači više kupopvanja, više trošenja i više proizvodnje. Ali niko ne postavlja pitanje odakle bi se trebao taj rast generirati ako uzmemo u obzir da mi skoro pa sve imamo od onog korisnog što nam treba. E za to su se dosjetili "planirane obsoleszenzije" što bi u prijevodu značilo: ugrađena greška koja proizvod nakon nekog vremena čini ne popraviljivim ili popravak se ne isplati (printeri itd.) pa se potrošač time prisili kupiti novi (i time čini doprinos rastu), ili pak proizvod se izbacivanjem nove generacije proizvoda čini neatraktivnim i time se potrošač motivira da kupi novi (statusni simboli kao auto, iphone, mobiteli) ili stavi se minimalni rok upotrebe pa potošač baci proizvod i ako je još dobar za upotrebu (jogurt, mlijeko itd.).
Kratko to su sve trikovi kojima se mi potrošači dovodimo u situaciju "must have". E u tom segmento je Apple jedan od boljih! On ide čak tako daleko da ti smanji upotrebljivost nekog proizvoda da ga napravi interesantnijim za tebe (MacBook Pro) moraš zasebno kupiti adaptere da se služiš s njim jer nema ni jedan priključak za neku normalnu periferiju. To je u toj mjeri tužno jer ne samo da nas prave budalama, nego i troše hrpu resursa koje su i te kako pri kraju.
E sve dok mi "potrošači" ne krenemo kažnjavati takvo ponašanje to će biti tako ljutilo to nas ili ne.

EDIT. po gotovo sad se ta igra isplati, od kad u zemljama trećeg svijeta radna snaga nije ništa vrijedna. Profiti su ogromni, porez se optimira plaćanjem u zemljama gdje je najmanji. Nikog nije ni briga da neko dnevno zaradi samo toliko da bi mogao preživjeti taj dan i sutra opet raditi za naš rast.
02.11.2018 | 09:25
Baš se pitam kada će pučanstvo "kazniti" Apple nekim bojkotom ili jednostavno sa smanjenom kupnjom njihovih proizvoda, jer ovo povećanje cijena iz godine u godinu.. pa gdje je kraj? Razumijem da usavršavaju tehnologiju i da R&D košta ali da li su to postale razumne cijene? Pa što će biti za 5 godina? iPhone će koštati, u RH, 20.000 kn? Pa se pitam tko će to kupiti?
  • Dijete
  • Posjetitelj
02.11.2018 | 09:41
tino1 kaže:
E u tom segmento je Apple jedan od boljih! On ide čak tako daleko da ti smanji upotrebljivost nekog proizvoda da ga napravi interesantnijim za tebe (MacBook Pro) moraš zasebno kupiti adaptere da se služiš s njim jer nema ni jedan priključak za neku normalnu periferiju. To je u toj mjeri tužno jer ne samo da nas prave budalama, nego i troše hrpu resursa koje su i te kako pri kraju.
E sve dok mi "potrošači" ne krenemo kažnjavati takvo ponašanje to će biti tako ljutilo to nas ili ne.



Ha cuj, kak se uzme, iliti stvar percepcije..

Po meni je bolje imat jedan standard i jedan kabel za sve.. Apple je šibao sa tracnicom FW i Thunderbolta, druga tracnica je bila usb, i sad su se nasli... kolko ce dugo trajat usb-c kao standard, ne znamo, ali mogao bi jer je dovoljno malen i velik u isto vrijeme da izdrzi par generacija vise nego bilokoji drugi....

adapteri su nuzno zlo prilagodbe na nove stvari, dok razni proizvodjaci ne skuze da je vrijeme da se krene...

kaznjavat inovatore jer pokusavaju nac neki novi put?

c c c
02.11.2018 | 10:31
@Yonkis,

A kako bi to 'pučanstvo' moglo bojkotirati kazniti Apple bojkotom?

Prije svega, ne kupuje 'pučanstvo' Apple proizvode (ipak to nije polu-bijeli kruh) nego vrlo mali dio pučanstva, koji to i radi baš zato što može podnijeti takve cijene. Tako da sa te strane, nema straha za Apple.

Drugi proizvođači isto tako, po prilici, prate taj trend rasta (cijene novih flagship uređaja također rastu u odnosu na starije modele), dakle, 'kopiraju' Apple i u tom pogledu.

Kad pogledaš kako je npr. prošao iPhone 5c koje je bio cjenovno dosta jeftiniji od ostatka Apple ponude, a kojega danas više nitko ne spominje, a malo tko ga je i vidio u živo, onda su stvari malo jasnije.
Apple očito ima takav status da rijetko tko želi 'jeftini Apple'.

Management Apple-a očito nije glup, i kada i ako 'osjete' da tempo prodaje opada zbog visoke cijene, napraviti će korekciju cijena, dok se to ne dogodi, cijena ostaje takva kakva jest.
02.11.2018 | 10:44
Riba je sve rekao!
02.11.2018 | 10:48
m@xym kaže:
@Yonkis,
Kad pogledaš kako je npr. prošao iPhone 5c koje je bio cjenovno dosta jeftiniji od ostatka Apple ponude, a kojega danas više nitko ne spominje, a malo tko ga je i vidio u živo, onda su stvari malo jasnije.
Apple očito ima takav status da rijetko tko želi 'jeftini Apple'.


Ja imam iPhone 5c! Odličan je!
02.11.2018 | 14:34
Radije ću kupiti novo Mac računalo svakih 5 godina nego za to vrijeme promijeniti 3 PC kante, to ne vodi ničemu, i to je onda na kraju uništavanje okoliša, tako da Apple ustvari i nije toliko skup proizvod, barem ne u inozemstvu.

Nama nije kriv Apple što je standard kod nas takav kakav je, no opet se na kraju svatko snalazi kako zna i može i opet na kraju imamo uz sebe taj toliko voljeni i željeni komad hardvera.

Ne treba zaboraviti da je Apple top i br.1 tehnološka tvrtka u svijetu, stoga su takve i cijene. I BMW je skup, i Mercedes, no tko ga silno želi snaći će kad tad mogućnosti i sredstava da si ga priušti.
02.11.2018 | 14:41
Ma kojih 5 godina...?
Prosječna starost mojih Macova je
(15+11+7+4+5+11+8+3)/8=8 godina
Svi su funkcionalni. Ove najstarije, naravno, najmanje koristimo, ali, evo ovo je prosjek onih koji se koriste aktivno, svakodnevno i intenzivno, od 3-4 pa do 14-16h dnevno:

(7+4+5+8+3)/5=5,4
02.11.2018 | 15:04
Ja mislim da to nije samo stvar Apple-a i iGadgeta. To je stvar danasnjeg drustva - gdje nam jednostavno svaki K. treba.
Nekad su ljudi funkcionirali puno bolje nego danas, znali su kojesta. Danas cim nesto treba znati samo pitas google. Mozak se zatupljuje masovno.

Mislim da se lagano vracamo gdje smo bili, da bi onda opet iznova krenuli gdje smo sada.
02.11.2018 | 15:15
Ne zatupljuje se samo mozak, vec i misici. Pa danas djeca ne znaju kolut naprijed, a o onom nazad ne treba trositi rijeci.
Atrofirali su u svakom pogledu (mislim prosjecno ne pojedinacno).
Sve je tesko napraviti.
Ja sam si grijao kakao peije vrtica! Uredno si kuhao krajem osnovne skole, radio povremeno u srednjoj. Ja sam to htio bez obzira sto su mi toditelji mogli omoguciti.
Danas je klinac na “sisi” do 35 godina.
02.11.2018 | 15:34
Meni cijena njihovih uredjaja i nije tolki problem, iPhone od 10.000 kuna ce raditi i biti brz i za 4 godine, Macbook Pro ce biti ziv i dobar za rad i za 8 godina. Za to vrijeme bi identicni novac potrosio na ostale proizvodjace jer, iz iskustva, proizvodi im ne traju toliko dugo. Apple proizvodi su uglavnom kvalitetno napravljeni sto god tko pricao. Hardverski. Softverski i dizajnerski bas i ne, a tu bi se dalo nabrajati. Od boje koja je struze pri normalnoj uporabi na adoniziranom aluminiju, do kablova na punjacima koji su tako tanki da se uvijek strgaju... Takodjer, sumnjam da ne bi toliko ljudi i u RH imalo iPhone, da ne postoji dobivanje mobitela za nizu cjeni na pretplatu i preprodaja na Njuskalu za znatno manji novac. Na tome se uspara po 3-4 tisuce kuna nekad.

Sto je onda tuzno? Sto marketing Applea ne promice ista pametno sto bi se moglo radit s tim uredjajima, nego na prezentaciji izdvoje kao znacajan feature govno animoji jer tko ne zeli biti virtualno govno. Sto to stvara ljude koji zele cijelu lepezu Apple uredjaja koja im realno ne treba jer ne znaju ni sto bi na njih radili. Pricam s tipom neki dan koji ima Apple Watch i pitam ga zasto ga ima i sta na njega radi. Pa kao, fora je da mu na njega dolaze poruke ili je fora da ga upozori kad je pod streaom. Ajde da je fitness guy pa mu trebaju sve te metrike koje sat daje, al ne, ima ga jer je fora, ne zna sam sta bi s njim. I tako dalje da ne nabrajam.

Fetisiziraju se uredjaji tako da se vise lrica o njima nego o tome kako ih stvariti u funkciju korisnog za neke sasvim desete stvari koje nisu cisto zaglupljujuce aktivnosti. Vjerojwtno je najvise fulan njihov edukativni potencijal.
02.11.2018 | 18:24
smayoo kaže:
(15+11+7+4+5+11+8+3)/8=8 godina


Oprosti, možda je direktno, ali imaš 8 Macova u kući?!?

Čekaj da prebrojim sve svoje prostorije, dvije velike u prizemlju od 27m2 svaka, na katu boravak + 2 sobe + kuhinja + veliki hodnik. Treba ubrojiti i potkrovlje, no nije još pregrađeno, tako da ni sam još ne znam koliko će gore biti prostorija.

Dakle to je ukupno 7 prostorija, u svaku od njih bi mogao udomiti po jedan tvoj Mac, i još bi ostao jedan viška

A ja imam samo dva iPhone-a, iPad i Mac mini + jedan PC laptop (u ormaru). Koji je ovaj Mac star 15 god?
02.11.2018 | 18:32
MBP x3 + MBAx1 + MacPro - ovo su oni koji rade i koriste se
1x iBook G4 kod brata i MacMini prvi model u kvaru
Telefona 5x i ostalih djidja.
03.11.2018 | 08:11
Dijete kaže:
tino1 kaže:
E u tom segmento je Apple jedan od boljih! On ide čak tako daleko da ti smanji upotrebljivost nekog proizvoda da ga napravi interesantnijim za tebe (MacBook Pro) moraš zasebno kupiti adaptere da se služiš s njim jer nema ni jedan priključak za neku normalnu periferiju. To je u toj mjeri tužno jer ne samo da nas prave budalama, nego i troše hrpu resursa koje su i te kako pri kraju.
E sve dok mi "potrošači" ne krenemo kažnjavati takvo ponašanje to će biti tako ljutilo to nas ili ne.



Ha cuj, kak se uzme, iliti stvar percepcije..

Po meni je bolje imat jedan standard i jedan kabel za sve.. Apple je šibao sa tracnicom FW i Thunderbolta, druga tracnica je bila usb, i sad su se nasli... kolko ce dugo trajat usb-c kao standard, ne znamo, ali mogao bi jer je dovoljno malen i velik u isto vrijeme da izdrzi par generacija vise nego bilokoji drugi....

adapteri su nuzno zlo prilagodbe na nove stvari, dok razni proizvodjaci ne skuze da je vrijeme da se krene...

kaznjavat inovatore jer pokusavaju nac neki novi put?

c c c


Čuj, vidiš super. To je znači razlog zašto s novog Iphona slušalice ni pomoću adaptera ne mogu na MacBook Pro. Inovacija? Ni njihova periferija nije prilagođena! Zašto? Da prisile samog sebe na prilagodbu na nove tehnologije i standarde?
03.11.2018 | 09:53
Tino,

nemoj me krivo shvatiti, ali propustio sam dio gdje te bilo tko PRISLJAVA na bilo što? Sve je stvar tvojeg odabira, kao i svakog od nas.
Da mi je bila kuna za svako slušanje prodike kako je Apple ista lopata kao i PC, samo sa zlatnom drškom za snobove, danas bi bil bogataš.

Pa se onda sjetim epizode kad je u jednoj firmi neki virus poharal sve kompove. Bili su down s reinstalacijama cijeli radni tjedan. Išla neka IT brigada od kompa do kompa da utvrdi stupanj nepopravljivosti i došli do mene (ja imal G4 Macbook 12"): 'A, to je Apple, tu nema nikakvih problema...' i otišli dalje. Sad ti meni izračunaj koliki je to bio gubitak; samo ovi PC dezinfektori su naplatili svoj posao nekih 10-ak tisuća kn (plus PDV), ako se dobro sjećam....

Uređaji su sjajni. Cijene malo manje, ali ako ih pogledaš iz perspektive nekog tko živi, radi i zarađuje u Norveškoj, UK, SAD, Kanadi itd, onda su posve pristupačni.

I sad se na poslu (MORAM koristiti PC zbog nekog drek softa koji postoji samo za PC i još k tome qurca ne valja) često povede rasprava kako je Macbook Pro samo šminka (u čemu prednjači IT odjel, jer naravno, štite svoj posel) ali svima je jako zgodno kako je iPhone integriran s njim, kak sve radi savršeno i bez problema itd itd itd.

Za faks sam dečkima moral instalirati na njihove kompove Windows 7 i brzo su krenula pitanja zašto se tu stalno mora napraviti još nešto u odnosu na MacOS na kojem sve radi bez trzaja i potrebe za dodatnim angažmanom... Klinci skužili razliku u par sati korištenja.

Koliko sam ja shvatio ovaj thread: naričemo nad cijenom uređaja koja je takva kakva je. No, budimo realni i priznajmo da mi tu zapravo kupujemo NAJBOLJE ŠTO POSTOJI (i najskuplje, što i jest problem za nas) u ovoj kategoriji uređaja.

Da to spustimo na razinu bijele tehnike: Ima li netko ovdje kućanske aparate MIELE? Neću tvrditi da su najbolji, ali najskuplji sasvim sigurno jesu.

Ili, kad govorimo o autima; ima li netko da je kupio Aston Martin od svekolikog puka ovdje? Ili Ferrari, Porsche? Jer to je, gledano na razini branše, ista stvar.

Ili se oblači isključivo u GANT-u, Napapijri i sličnim brandovima?

Mislim da ste shvatili što želim reći....
03.11.2018 | 09:59
tino1 kaže:

Čuj, vidiš super. To je znači razlog zašto s novog Iphona slušalice ni pomoću adaptera ne mogu na MacBook Pro. Inovacija? Ni njihova periferija nije prilagođena! Zašto? Da prisile samog sebe na prilagodbu na nove tehnologije i standarde?


Kad dođe do nekog novog tehničkog rješenja, onda u jednom trenutku moraš presjeći stvari. Sjeti se konsternacije, jer prvi iMac nije imal floppy drive, nego USB....

Utičnica za slušalice (3,5 mm) je stara, ne znam koliko, 40 godina (ajmo FER-ovci, ja sam strojar pa ne znam ovakve stvari)? U međuvremenu je tehnika izrade procesora došla na razinu nanometra. I ovaj je standard utikača/utičnice jednostavno dimenzijski veći, nego se nešto može izvesti. Pa se izmisli novi standard koji slijedi tehnološke mogućnosti.
Sjeti se 40 pinskog priključka za iPod, iPhone do 4. generacije. Pa ih je zamijenio manji priključak. To je tak...
03.11.2018 | 10:00
Ja bi Aston Martin DB5, kad se vec spominje.
03.11.2018 | 10:15
zabac kaže:
Ja bi Aston Martin DB5, kad se vec spominje.



  • Dijete
  • Posjetitelj
03.11.2018 | 10:34
tino1 kaže:
Inovacija? Ni njihova periferija nije prilagođena! Zašto? Da prisile samog sebe na prilagodbu na nove tehnologije i standarde?


Ma jok, inovacija ne znaci da uspijes iz prve pogodit.
Ne znam za tebe, ali ja nisam "prima vista" covjek. Teba mi vremena da iz par pokusaja napravim nekaj.
Jedino kaj sam iz prve uspio, je sjebat prvi brak.

Apple se eto ne boji probat pa sjebat s vremena vrijeme, al probat... jel? I ponekad uspjet..

Al eto, sad im 5 (ili cak 6) glavnih proizvoda ima thunderbolt 3, od toga 3 ako se ne varam "skoro samo" thunderbolt 3.. dakle, limes tezi standardu tb3... mozemo ocekivat da ce i sjedeci ajfon bit na tb3...

Ja npr nemam problema sa slusalicama, meni njihove slusalice rade i na kompu i na ajfonu - bez adaptera... bezicno... i - rade...
03.11.2018 | 11:34
Djuro genijalac kaže:
Utičnica za slušalice (3,5 mm) je stara, ne znam koliko, 40 godina (ajmo FER-ovci, ja sam strojar pa ne znam ovakve stvari)?


Probaj 60!

https://en.wikipedia.org/wiki/Phone_conn...udio)#Miniature_size
03.11.2018 | 11:46
Ja mislim da ste svi u pravu, tj. da ne pričate o istim stvarima. Slažem se s Tinom da se vrlo često, kod svih proizvođača danas primjenjuje planirano zastarijevanje da bi pospješili prodaju. Primjer namjernog softverskog usporavanja starijeg uređaja na novoj verziji iOS-a je vjerojatno najsvježiji, što se Applea tiče. Ali kod Applea je toga puno, puno manje nego kod drugih igrača na tržištu. Ne treba to puno dokazivati. Imam Minija 2010 koji se uredno dâ i može osvježiti RAMom i SSDom, koji uredno prima najzadnju verziju OS-a, OSAM godina nakon što je prozveden. Dajte da vidim neko HP stolno govance iz 2010 kako radi na Windowsima 10 (ili n-trnaest, koji god su zadnji, ne pratim baš).
S druge strane, također se slažem s ostalima kako su promjene u dizjanu normalan put razvoja i kako je inzistiranje na kompatibilnosti predaleko unatrag puno češće ozbiljan minus u dizajnu nekog proizvoda, nego obratno. Tino, iskreno mi reci, što misliš o nekom plastiša laptopu koji danas, nov novcat i dalje ima VGA video konektor? Meni je to presmiješno. Nedavno sam u ustanovi gdje honorarno predajem imao raspravu o tome zašto još nisu i kad misle zamijeniti (ionako dotrajale) projektore s VGA ulazima.
Sjećam se komentara kad je Apple izbacio prvi iMac, bez AppleTalk konektora, samo s USB-om - kao - koji idioti, pa printeri NIKAD neće raditi na USBu jer ... (ne sjećam se više glupih razloga koje su ljudi uvjereno navodili tada, sjećam se samo da su mi već i tada bili glupi, koliko god uvjerljivo zvučali).
03.11.2018 | 11:57
drazenp1706 kaže:
smayoo kaže:
(15+11+7+4+5+11+8+3)/8=8 godina


Oprosti, možda je direktno, ali imaš 8 Macova u kući?!?



Nisu svi "u kući", nego su u obitelji, odnosno u uredu (u firmi).

Bilo bi ih 9, ali je moj prvi MacBookPro late 2008 moj sin teškim nemarom nehotice demolirao do nepopravljivosti.

iMac G4 (tzv. Lampa) - Tigar se vrti na njoj, nažalost nema vremena da joj se malo posvetim pa trenutno samo služi kao juke-box i dekorativni element u interijeru.

Mini 2007 sa 10.6.8 trenutno također čeka da uhvatim vremena da napravim od njega upotrebljivi Plex server u dnevnoj sobi. Kako vrijeme prolazi, a moja najmlađa kći raste, vjerojatno će se plan promijeniti pa ona dobije računalo u svojoj sobi, za ono što je trenutno zanima - više je nego dobro (pronaći i isprintati si stranice za bojanje, zaigrati neku jednostavnu igru, itd.).

Mini 2010 sa 10.13 koristi supruga, uglavnom za posao (škola, E-imenik, priprema za nastavu informatike i matematike).

Mini 2012 sa 10.13 koristi starija kći i sin kad je doma

MBP mid 2012 non-retina sa 10.13 (donedavno moj) koristi sin u Zagrebu

MBP 2015 CTO sa 10.13 je moj (odnedavno), taj je u pogonu u prosjeku 16 sati dnevno, od AutoCADa i ArchiCAD-a, preko E-Plana i drugih windows softvera u virtualkama...

Mac Pro 1,1 (flashan na 1,2) sa 10.11 trenutno služi kao document server u uredu

Mac Pro 1,3 sa 10.13 je radni stroj za zaposlenicu u uredu. Libre Office i CAD.

Heto...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 43 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO