Apple, Stari HW vs Novi HW
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple, Stari HW vs Novi HW


05.10.2017 | 08:06
S vremena na vrijeme na forumu neko postavi pitanje da li uraditi upgrade sa nekog Apple racunara,iPhone.-a,iPad-a.. na novi. E sada da li je to potreba,isplativost,sminka...Ovdje mozete prenijeti vasa iskustva,preporuku savjet.
05.10.2017 | 08:08
Kloba kaže:
Misliš da je vrijeme da ga se polako riješim i dodam za novi?
Ovo mi je prvo Apple računalo, ne znam koliko je prosjek života jednoga, a da si siguran da komponente neće početi crkavati redom.
Mom se bliži pet godina, kupljen je u 5. mjesecu 2013.


Imam MM iz 2006 koji i sada radi,dosta g4 i dalje guraju. Da je pitanje postavljeno prije 5-6 godina sigurno bi ti rekao da zamjenis tj uzmes novi.Meni u zadnjih par godina apple djeluje kao da dosta gubi na kvaliteti tj nekako imam osjecaj da bolje rade masine 2011-2014 nego ove nove.Zadni modeli npr laptopa su vise fensi smensi za interkulere po kaficima nego za ozbiljan rad,mislim da tvoj laptop moze gurati bar jos 5-6 godina.Ono sto je bitno nadogradiv je za razliku od novih modela.Da sam na tvom mjestu gurao bi dok zadovoljava moje potrebe.
05.10.2017 | 08:27
Meni se isto pitanje vrti po glavi, imam minija 2012 i MBP 2012 non retina. U oba sam ugradio dodatni ram i SSD. Iskreno nemam potrebe za promjenom, sve što radi radi kako treba a to je ono najbitnije. No sa druge me pak strane brine isplativost. Ako ih držim još nekoliko godina kod sebe, cijena će im jako pasti a onda mi se to ne uklapa u računicu da prodam uređaje dok jošvrijede neku paru i nadodam nešto sitno za novi uređaj.
05.10.2017 | 08:32
Hvala ti Saint, kamen sa srca mi je pao:)
05.10.2017 | 08:45
energyman kaže:
Meni se isto pitanje vrti po glavi, imam minija 2012 i MBP 2012 non retina. U oba sam ugradio dodatni ram i SSD. Iskreno nemam potrebe za promjenom, sve što radi radi kako treba a to je ono najbitnije. No sa druge me pak strane brine isplativost. Ako ih držim još nekoliko godina kod sebe, cijena će im jako pasti a onda mi se to ne uklapa u računicu da prodam uređaje dok jošvrijede neku paru i nadodam nešto sitno za novi uređaj.


Vidi to je vec u jednu ruku trgovina,kako god da okrenes cijene padajau i naravno da ce izgubiti na vrijednosti i to pogotovo bolje masine. Ja licno ne mogu gledati tako kao ti(ljudi su razliciti) zato sto apple koristim kao sredstvo za rad. Ja licno razmisljam u smijeru: Kupio sam nesto sto kosta 1000 eura,zato da zaradim sa njim(mogao sam uzeti i windows laptop za 300 eura ),dajem sebi godinu da izvucem ulozeno,ostalo je cista zarada jer se sam isplatio.Postoji i ona varijanta kada vidis u kaficu novi MBP sav sljasti,vristi,ko god udje svi bulje u laptop a lik surfa na face-u i pravi selfie sa usnama izgledom anusa,naravno da se na takvom laptopu gube pare jer za izigravanje budale po kafanama niko ne placa.
Sto se tice kupovine polovnog,ja licno izbjegavam nabrijane masine,da mi neko ponudi MBP 2012 i7sa 500GB SSD,16GB rama,more adaptera za male pare to bih zaobisao u sirokom luku.Lik koji je ulozio u laptop jos jednu vrijednost samog laptopa,taj mu je dusu uzeo.
05.10.2017 | 09:07
Kao ja npr.
Da, zapravo imaš pravo. Zato ja svoje Macove ni ne prodajem. Nisam ih kupio da ih prodam, nego da radim s njima.
Btw, jučer sam od kolege jabučara kupio Mac Pro 1,1, star 10 godina za ozbiljan projektantski rad u uredu.
05.10.2017 | 09:15
Cestitam
Odavno razmisljam da otvorim jednu temu bas oko kupovine.Mislim da cu to danas uraditi
05.10.2017 | 10:05
Ja sam "konzervativan" oko updajta u svakom smislu. Uvijek kasnim sa OS verzijama, pokušavam razvući uređaje što dulje mogu.
A nekako ih ne prodajem jer im kada se meni čini da ih trebam mjenjati za njih može dobiti jako malo.

Mac-Miniji su se pokazali da najdulje traju. Imao sam g4 do (2015) i radio je uredno ali je bio zbilja već prespor za jako puno stvari, tako da sam ga spremio u ormar I onda sam ga pokušao upaliti nedavno, i više uopće ne reagira? Hm? Misterij. Dakle radio je najnormalnije kada je redovito radio, nakon duljeg odmora se više nije probudio.

Trenutno je još u pogonu Mac Mini 2.1 (2007) koji u tandemu sa također prastarim printerom, služi kao mrežni office printer.

Macbook Pro, mislim 5.1 verzija, što je dakle novije od oba minija, (2009. godina) je riknuo prije oba minija, pred 3 godine. I to je sve na njemu riknulo, dakle prvo DVD drive, pa zvučnici, pa touchpad, mjenjao sam dvije baterije, odljepio mi se ekran s donje strane, tako da ga pred kraj više nisam mogao zatvarati nego je glumio desktop. Na kraju se zauvijek ugasio pred tri godine ... drive još vijek koristimo kao eksterni.

Macbook bijeli iz 2010, još savršeno služi mami za fejsbuk i google.

Izgleda da ovo sve skupa sugerira Saintov argument da high-end strojevi propadnu brže?!

Kod ovih low-end mašina je po meni prva stvar koja prestane raditi “internet”.
Ne može se OS updejtati, pa ne mogu browseri ... paaa ... postane zastario hw?!
05.10.2017 | 10:53
Ja nadogradjujen ako bas moram. Obicno mi nadogradnja dojde s novim kompom i ne diram. Mozda pod verziju dignem ali tesko ili nikako se odlucim za broj vecu verziju.
Dugo sam gurao na 10.6.8 dok nije dosao novi fotic, onda sam morao.
Moja je: "Dok radi, ne diraj!"
Razumijem programere ili trgovce opremim koji miraju imati aptudejt sustav.
05.10.2017 | 11:05
Saint, za ovo da se nabrijani laptopi u pravilu jače troše si u pravu, ali uvijek ima onih kako ih nazivamo preseratora.
Slobodno, i jebiga - bez srama - moram priznati da spadam među njih jer imam najjaču retinu iz 2013. godine, ali nisam je iskoristio ni 10 posto. Jednostavno, uletio sam u pare, bio član Jabučnjaka i nabrijavao se na Apple računalo - kada mi je sjela veća lova, uletio sam u dućan: "daj mi najskuplju retinu od 15".
Tako da je to kao s autima, ako naletiš na stari auto koji je vozila bakica, sve je super i trajat će ti. U ovoj usporedbi ja sam bakica
Tako da iznimaka ima, ali da na njemu samo gubim, a ništa ne zarađujem - to stoji.
05.10.2017 | 11:54
Kloba,

Ako naletiš na staro auto koje je vozila bakica, bježi od toga koliko te noge nose. Auti koje voze stariji ljudi (neskloni vožnji) su uglavnom nerazrađeni jer nikadn nisu voženi preko 60-70 Km/h, i nikad se neće moći normalno voziti.

Znam jer sam imao jednog takvog susjeda (doduše nije bio tako star, ali zato totalni antitalent za vožnju), koji sa Golfom 1 nikad nije vozio brže od 60 km/h.
05.10.2017 | 13:09
Ti auti baš i jesu razrađeni jer ovi stariji kad ih uparkiravaju dignu okretaje u crveno a kuplung pomaknu samo par mm
05.10.2017 | 13:37
Evo primjer moje stare, vozi razdaljinu Kustošija - Črnomerec (jedna autobusna stanica, za ljude koji ne znaju), pa na Dolac po voće i povrće ide tramvajem "jer u gradu nema mjesta" - i tako na 10 godina staroj Fiesti ima 110 tisuća pređenih km. Čak su joj i akumulatori znali crknuti kada bi joj auto dugo stajao. Auto je pažen i mažen. Jedino joj je netko izgrebao suvozačka vrata s ključem, no iako plaća Kasko (još uvijek) neće to i još par sitnica dati srediti jer bi joj rata bila skuplja!?
I ne možeš joj objasniti da zašto ga plaćaš ako ne za takve stvari...
A što se razrađenosti tiče, vozi po cesti u drugoj, motor vrišti i ona nikako u treću - ja popizdim. Tako da razradi motor, dobro enrgyman veli.
No, opet idem u offtopic, pa tu prestajem.
05.10.2017 | 14:14
tema Hardware stari vs novi

Ubuduce brisem postove bez obavjestenja
05.10.2017 | 20:58
Evo ja se pripremam napraviti upgrade ove godine sa svojeg 2010 imaca na novi model. Konkretno moja filozofija je maximalno uložiti kako ti stroj što duže trajao. To me nikada nije izdalo tako da ću to napraviti i sada. NAS je također jedan od takvih uređaja koji mi je tokom 6 godina totalno promijenio funkciju sa povećim broje servisa upravo zahvaljujući što je imao snage i što nije bio model sa kojim sam u vrijeme kupovine bio 'zadovoljan'.

Dakle smatram da imac koji imam i dalje je super stroj i sigurno će i dalje biti u uporabi, ali ne toliko da mi može poslužiti još 7godina, a da pritom bude i up to date sa SW stranom.

Iako meni stroj nije nešto na čemu proizvodim i od toga živim, ipak mi je izuzetno bitam da jednostavno ne želim ulagati non stop u stroj kao ni zajebavti se sa njime svaki dan. Želim stoj koji je jak, dugo će trajati i ono najbitnije raditi će besprijekorno (uvijek).

Kada prodati stari i uzeti novi stroj? Po meni upravo onda kada se ukaže prilika, a to je sigurno osobnoi nema nekog specifičnog pravila. Novi refresh je upravo prošao, upgrade će za mene biti strahovit i još uvijek imam stoj koji je u 100% radnom stanju tako da mu se neće biti (nadam se) biti teško naći novi dom.
05.10.2017 | 21:38
Odlicna tema…muci me to vec neko vrijeme.
Imam kao radne macproove 1.1, 3.1 i 4.1 a danas smo nesto na brzinu smontirali na miniju 2015-ta…zato sto jedini ima usb 3

I sta sad?
Zbog softwera moram imati stare kante i odrzavati ih. Ova tri proa su totalni frankenstajni…valjda je samo kuciste od apple-a
Da ne pricam da graficku od 4gb placam kao za pc 8gb.
Da moram upgradeati (a morati cu uskoro), isao bi na windowse, majkemi…ionako su kompovi u lokalnoj mrezi i sluze iskljucivo za rad.
Cak zbog glupog meka imam problema sa outboardom, sto sa windowsima nije slucaj. Samo me moj “pacijentizam” jos drzi na apple-tu.
Za sebe privatno uvijek jedan mali mekic, naravno, ali mislim da su dani maca u pro svijetu lagano zavrseni…mozda najvise zbog stalnih novih os-ova. Proizvodjaci softa ih moraju pratiti i za koju godinicu ispadas iz igre.
06.10.2017 | 07:47
Moj Macbook Pro Late 2008 je radio uredno sve do unatrag mjesec dana gdje je poceo problem sa ekranom. Ustanovio sam da je problem u flat kablu ( zbog nedostatka vremena nisam ga jos stigao odnijeti u servis ) Inace sam bio zadovoljan sa njim i sluzio mi je kao primarni stroj za projekte. Vremenom sam nadogradio memoriju na max 8GB koliko je podrzano za ovaj model i SSD disk od 256GB i to je radilo prilicno dobro.

Zbog nastale situacije i nedostatka vremena, ideja mi je bila da pronadjem slican stroj gdje bih mogao uraditi zamjenu diskova i nastaviti sa radom. Takodjer razmisljao sam o kupovini polovnog ali novijeg modela, ali iskreno sav taj koncept zalemljenih komponenti i bez garancije predstavljao je ogroman rizik.

Nisam uopce bio zadovoljan niti sa novim modelima Pro modela koje sam imao prilike isprobati u lokalnim prodajnim centrima. DDR3 memorija, losa tastatura, touch bar, nedostatak USB portova su bili neki od nedostataka koje sam primjetio, a sve upakirano u paprenu cijenu.

Odlucio sam se nazalost za jedan PC laptop kao neko trenutno rjesenje do izlaska sljedecih Pro modela prijenosnika. Eh da, iPhone 8 nisam uopce mogao ni skotanti vizuelno na prvu da se radi o novom modelu dok nisam procitao naziv na cijeni
06.10.2017 | 08:16
kole kaže:
Odlicna tema…muci me to vec neko vrijeme.
Imam kao radne macproove 1.1, 3.1 i 4.1 a danas smo nesto na brzinu smontirali na miniju 2015-ta…zato sto jedini ima usb 3

I sta sad?
Zbog softwera moram imati stare kante i odrzavati ih. Ova tri proa su totalni frankenstajni…valjda je samo kuciste od apple-a


Pa, kad je već tako, zar ne možeš ubosti usb3 karticu u neki od tih pro strojeva?
06.10.2017 | 09:08
Kao i Rusty, imam 27 imac iz 2010, nabrijan do kraja i nije mi se desilo da ne mogu neki posao odraditi. Ulaganje u novi stroj mi je totalno neisplativo. Eventualno, planiram ubosti neki Macbook pro da budem mobilniji. Uglavnom se vrti sve oko dizajna i obrade fotki.
Priznam, fali mi usb3 ili thunderbolt, ali moram i NAS nadograditi pa ću vjerojatno uzeti neki s usb-om 3.
06.10.2017 | 09:59
Mene Mini služi već 4 godine, razmišljam o novome (ako ikada izađe) samo zato jer bi htio imati i pogoniti High DPI monitor. Nikakvih drugih primjedbi nemam.
06.10.2017 | 12:36
kod mene mac pro 3.1 radi ko navijen.... i trenutno arhicad 20 vrtim non stop.... što se tice igara... i tu sam full zadovoljan.. igru koju nadjem a da nije wine port i da je za mac os radi bez beda.. u planu mi je nabavit mac pro tower 5.1 napucan do kraja
06.10.2017 | 13:00
smayoo kaže:
kole kaže:
Odlicna tema…muci me to vec neko vrijeme.
Imam kao radne macproove 1.1, 3.1 i 4.1 a danas smo nesto na brzinu smontirali na miniju 2015-ta…zato sto jedini ima usb 3

I sta sad?
Zbog softwera moram imati stare kante i odrzavati ih. Ova tri proa su totalni frankenstajni…valjda je samo kuciste od apple-a


Pa, kad je već tako, zar ne možeš ubosti usb3 karticu u neki od tih pro strojeva?


Jes, probao 3 komada...dvije od kineza i jedna od svabe...niti jedna nije proradila na 3.1 i 4.1.
Ako imas kakvu preporuku, pucaj.
06.10.2017 | 15:12
kole kaže:
smayoo kaže:
kole kaže:
Odlicna tema…muci me to vec neko vrijeme.
Imam kao radne macproove 1.1, 3.1 i 4.1 a danas smo nesto na brzinu smontirali na miniju 2015-ta…zato sto jedini ima usb 3

I sta sad?
Zbog softwera moram imati stare kante i odrzavati ih. Ova tri proa su totalni frankenstajni…valjda je samo kuciste od apple-a


Pa, kad je već tako, zar ne možeš ubosti usb3 karticu u neki od tih pro strojeva?


Jes, probao 3 komada...dvije od kineza i jedna od svabe...niti jedna nije proradila na 3.1 i 4.1.
Ako imas kakvu preporuku, pucaj.


Jesi pogledao ovdje?
06.10.2017 | 17:36
macupgrade.eu/catalog/maxpower-4port-usb...49.html#.Wdeb0BOCxTY

Hvala puno, nisam imao pojma za site...
Jel imas kakva iskustva za 3.1 ili 4.1?
06.10.2017 | 17:55
stavio sam ja "karticu" sa usb 3 portovima u mac pro 3.1 i radi ko bog... nije da mi je nešto trebalo..al našao sam povoljno za aliekspresu pa reko.. why not !
07.10.2017 | 08:38
@kole, nemam iskustva, ja sam na iMacovima, ali kupovao sam od njih više puta.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO