Ruby i čitanje fileova - pomoć
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ruby i čitanje fileova - pomoć


19.01.2017 | 22:04
Dobra večer,

Trebam napisati skritpu u Rubyju (ili Pythonu ako Python moze pozvati skriptu napisanu u Rubyju), a kako ga nikada nisam koristila Ruby (sada ga instaliram) trebla bih Vašu pomoć. Svrha ovoga je automatizacija jednog procesa.

Zadatak (za početak) je sljedeći: imam .txt file ("input.txt") koji u prvom retku ima nazive stupca (countryName, ASIN, IOG te QTY) te nakon toga podatke koji su razdvojeni razmakom. Primjer filea:

countryName	ASIN	IOG QTY
IT	B000X2DMEG	75   300
IT	B001VMEUR0	7     3020
IT	B0028Y38XC	        75    234
IT	B004ZY6VPA	        75    212
IT	B005S42HYA	 540173  1234


Imam tri cilja (prvotno ću se skoncetrirati na prva dva) te ću napisati moje ideje kako to rješiti, ali ne znam baš funkcije/sintaksu pa bih voljela vašu pomoć.

1. Iz svakog retka izvući prva tri podatka, tj. countryName, ASIN i IOG te pozvati drugu Ruby skriptu "cityCheck.rb" koja prima ta tri argumenta.

1.1. Je li moguće pozvati tu skritpu iz Pythona ili moja skripta isto mora biti u Rubyju?

Kada se pozove ta druga skripta, ona otvori "output.txt" file u kojoj ispise ta tri argumenta plus neke stringove s 4 znaka (dobivene iz treće skripte koja nam nije važna). Primjer outputa "cityCheck.rb":

IT	B000X2DMEG 75 300 ZAGR RIJE SPLI PULA LOND PARI MILA 


2. Trebam se prošetati po tom outputu te naći npr. string "MILA". Ako on postoji, "MILA" se mora nadodati u prvi file "input.txt" izmedju države i ASINa, tj. da se dobije sljedeće:
countryName GRAD	ASIN	IOG QTY
IT MILA	B000X2DMEG	75 300


Ako string "MILA" nije pronađen, onda se taj redak u "input.txt" može izbaciti.

2.1. Je li moguće ubaciti ime grada u prvotni file na točno oređeno mjesto (izbjegla bih ubacivanje na zadnje mjesto) ili je lakše napraviti treću datoteku iz koje upisujem tražene podatke kako se krećem po "input.txt" te da ništa ne brišem po inputu?

3. Kada imam gotovu listu, moram razbiti listu ovisno o QTY, tj. ako je max(QTY) po retku 150 onda ću morati napraviti slijedeće:

IT MILA	B000X2DMEG	75 150
IT MILA	B000X2DMEG	75 150

_ _ _ _ _ _
Dakle moja ideja je u nekom pseudokodu slijedeća:
otvoriti input.txt
          preskočiti prvi redak
          po retcima do:
          sve stringove u tome retku staviti u listu t.d. ih mogu pozvati s arr[i]
          pozvati drugu skriptu i prošetati se fileu te naći predefinirani string


Tu dolazim na problem - ne znam kako da nastavim - tj. kako da kažem mojoj skripti da je string nađen ili ne te ako je gdje da modificiram taj redak.

Sintaksu pojma nemam, sada idem googleati no svaka pomoć je dobrodošla isto kao i savjet.

PS Jako, jako rijetko radim s fileovima i zato me ovo čitanje podataka iz filea, regex (pretpostavljam da se tu koristi za određivanje pozicije stringa u retku) dosta zeza.
19.01.2017 | 22:47
Mac OS od 10.9 nadalje ima već uključen Ruby 2.0. Koristiš ga iz Terminala, isto kao i python.

Za pokrenuti ruby skriptu iz pythona, prenosim sa https://www.decalage.info/python/ruby_bridge
Solution 1: run a Ruby script via os.system() or subprocess.Popen()
This is the simplest solution: just run the Ruby script as an external process, using either os.system() or subprocess.Popen(). The major drawback is that it launches a new Ruby interpreter at each call, so performance is very poor if you need to call it several times.


Što se tiče manipulacije datotekama, najjednostavnije ti je čitati txt datoteku redak po redak i onda parsiraj retke kao stringove.
Mijenjati retke u postojećoj datoteci nije nemoguće, ali je znatno kompliciranije od toga da kreiraš novu datoteku te u nju prepisuješ staru, redak po redak, radeći izmjene koje želiš.
19.01.2017 | 23:06
Hvala, taj dio sam napravila.

Kako imati istovremeno otvoreno dvije datoteke te iz njih prepisati u trecu, tj. da se zamapti da se nesto naslo u drugoj te onda prepisati redak iz prve i nadeni string iz druge?

Nadalje, ovo spremi redak u array. Kako da spremim od svakog retka prva dva stringa?

f = File.open("input.txt", "r")
line_array = []
f.each_line { |line| line_array << line }
# puts contents_array
f.close
puts line_array[0]
puts line_array[1]


output:

Lucija Ruby $ ruby vjezba.rb
countryName     ASIN    IOG
IT      B000X2DMEG      75
20.01.2017 | 09:55
Ne znam ruby i nemam se vremena upuštati u to. Generalno, možeš otvoriti koliko želiš fileova istovremeno. Na primjeru tvog sourcea, uz pretpostavku da je točan, to bi bilo ovako nekako:

f1 = FIle.open("input.txt", "r")
f2 = File.open("output.txt", "w")


i dalje se sa f1 referiraš na ulazni file, a s f2 na izlazni

Za izdvojiti prva dva stringa u retku, moraš napraviti parsing rutinu svakog retka i pojedine stringove razdvojiti u neki prometni array ili pointer listu, ili tako nešto.
20.01.2017 | 10:33
Za sada sam napravila ovo, danas cu pogledati kako da usporedim ta dva filea redak po redak.

class Enumerator
  def enum_drop(n)
    with_index do |val, idx|
      next if n == idx
      yield val
    end
  end
end

# go trhough each line
f = File.open("input.txt", "r")
f.each_line.enum_drop(0) do |line|
   country, code = line.chomp.split(/\s+/)
   
   puts "Country: #{country} : #{code}"
 end
20.01.2017 | 11:28
Sam kôd mi nije baš intuitivan (tj. sintaksa mi nije intuitivna) pa bez reference manuala ne kužim uopće što je pjesnik htio reći.
26.01.2017 | 02:20
smayoo kaže:
Sam kôd mi nije baš intuitivan (tj. sintaksa mi nije intuitivna) pa bez reference manuala ne kužim uopće što je pjesnik htio reći.

Hehe, to je ruby.
Poznat (i popularan) po takvoj sintaksi.
26.01.2017 | 11:56

Ne kužim kako po tome može biti POPULARAN?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 36 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.08 Seconds

Provided by iJoomla SEO