BeatsX
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

BeatsX

16.10.2018 | 06:36
zabac kaže:
Nisam siguran da li je Apple u stanju uopce proizvesti vlastiti procesor (u telefonima je ARM koji je Apple doradio) kao sto to rade AMD ili Intel.

Naravno da je Apple u stanju proizvesti vlastiti procesor, 'A' čipovi (SoC-evi koji se koriste u iPhone i iPad uređajmia) bazirani su na ARM arhitekturi, ali su praktično kompletno dizajnirani od strane Apple-a.
16.10.2018 | 13:35
Apple je kupio licencu za ARM procesor i Apple ih je doradio. KAd bi sani radili procesor, onda se ne bi bazirali na ARM arhitekturi.

Postojeće arhitekture Intela i AMD-a su pod zaštitom i Apple ih samo može kupovati.
Kad bi i krenuli razvijati CPU od početka, prošle bi godine dok ne bi razvili usporediv procesor s Intelovim i AMD-ovim.
Iako je iPad Pro brzinom usporediv s MacBook-om, tablet nije računalo. Izglednije je da MAcPro i/ili MacBook Air budu bazirani oko ARM procesora, a ostala racunala još dugo ga ne budu vidjeli.
Trebamo zaviriti u prošlost kad je Apple prelazio s PowerPC procesora na Intel, koliko je bilo muke da speglaju sve do kraja. PA 10.6. je podržavao programe pisane za PowerPC procesore.
Prije 17 godina počeli su s tranzicijom, a 10 godina nakon su prestali podržavati PowerPC.

Da je to tako jednostavno, svi bi radili procesore za računala.
16.10.2018 | 14:23
Istina, kada su prešli na Intel podržavali su određeni period podršku za PPC pisane aplikacije, isto kao i podršku za Mac OS9 aplikacije u ranim danima OSX-a. Mislim da je to bilo više zbog korisnika i mogućnosti njihove postepene tranzicije i prilagodbe na novi OS, jer bi u suprotnom velikom broju ljudi, pogotovo tvrtkama, to bio bolan rez, gotovo hendikep. A da hoće, mogu preko noći promijeniti arhitekturu i sve što je vrijedilo do jučer - danas više ne vrijedi. Kako su primjerice izbacili 3,5 mm audio utor iz iPhone-a.
16.10.2018 | 14:29
Svasta su planirali pa nije ispalo kako treba. Prosle generacije dok nisu popeglali stvari.
16.10.2018 | 14:43
@Drazen:

To sto Samsung ima filozofiju da svaku Google apps kopira i napravi svoju ne znaci da je bloatware. Meni se recimo njihova rjesenja u puno slucajeva dopadaju bolje nego ono sto Google napravi na stock Androidu.

Imas dva kalendara ili dva imenika ili email klijenta, odaberi sta ti pase, drugi pobrisi i eto. Jest malo konfuzno na prvu, ali ruku na srce nije to bloatware kojeg se ne mozes rijesiti.

Po meni Samsung radi odlicne telefone, neki dan sam nakon S8 kupio S9+ i super sam zadovoljan. Mogu priustiti iPhone ali uopce sam sebi u glavi ne mogu opravdati da dam 1500-2000e za mobitel
16.10.2018 | 14:47
drlovric - da te pitam nešto: jesi li još uvijek na svojoj retini iz 2012.-e ili si se ponovio s kompom?
16.10.2018 | 14:55
Ma prijatelju dere mala ko velika

Nece nista da joj se dogodi. Zadnje 2 godine od kako manje putujem po svijetu primarno sluzi kao stolno racunalo. Nekada je ponesem samo na teren.

Oslabila je baterija na pola mozda nekadasnjeg kapaciteta i jedan ventilator se malo cuje (kada stavis uho bas pored). Ostalo sve radi savrseno.

Naravno vadi stvar sto sam tada za moje prijatelje bio glup pa sam kupio model sa 16GB, jer 2012 se smatralo da nam to nikada nece trebati i da je "preseravanje"
Moderatori: jupi
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 6 sati
  • Mate22: Ajmo prošli su ti dani vrnimo se mi tj. vi IT temama
  • smayoo: Ne brini. Proći će kad narasteš... :)
  • Mate22: Jbg, sorry... izazivaju.
  • JOHN: opet vi o komunjarama i fašistima! :-)
  • Mate22: Smrt komunizmu!
  • zoranowsky: Smrt fašizmu!
  • smayoo: Eto, slažemo se, dakle, da ne pričamo o boji uniforme. :)
  • m@xym: po istoj toj logici ustaše su bile khaki smeđe (osim jedne postrojbe koja je imala crne uniforme)
  • smayoo: Po imenu. A uniforme su im bile crne. Ha! :)
  • Daddo: zaboravio si Kmere... oni su isto crveni ;)
  • smayoo: tom logikom su komunisti samo oni koji su nosili crvene uniforme, dakle britanska kraljevska vojska u 19. stoljeću i Garibaldijevi crvenokošuljaši u doba talijanskog Risorgimenta :D
  • Daddo: smayoo, tom logikom su i domobrani bili antifašisti (jer nisu nosili crne uniforme) :D
  • smayoo: Antifašizam nije crven nigdje u Europi, pa ni ovdje. Antifašizam je ne-crn. B)
  • cariblanco: Iz "crvene" Jablanice....smrt fažizmu
  • stefanjos: Takodjer :)
  • cariblanco: Pozdrav iz Bosne :)
  • Mate22: Hvala i tebi sinko svako dobro.Živio ti nama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • Soffoklo: ok
  • marvin: @soffoklo - imaš PP, pa pogledaj. :)
  • Cheka: Pozdrav ekipi, jel netko kupio novi Macbook Pro 15 ? Ima li kakvi problema u ovih 2-3 tjedna sto je vani ? Dvoumim se da ga kupim. :)
  • drlovric: Mjesec dana free na CuriosityStream, i meni i vama :) [link]
  • cavarovobrdo: MacBook Pro spašen, očišćen i posušen. Svaka čast ekipi s Trešnjevke jer su imali muda.
  • smayoo: Požuri dok nisu napravili te ograde! ;)
  • cariblanco: UPOMOĆ , kako uteći iz Bosne...zaglavio sam ovdje, skoro kao Mamić :D
  • cavarovobrdo: Ufff, hvala! hospitaliziran na Trešnjevci. Vidjet ćemo dalje!
  • smayoo: U EE otpad, bojim se... :(
  • cavarovobrdo: UPOMOĆ laptop MacBook Pro zaliven mlijekom!!! Koji servis u ZG je najbrži i najbolji. Neki su već odbili uzeti laptop. Nisam iz ZG? Gdje odnijeti laprop. Pomagajte! Hvala!
  • drlovric: Imamo li IPSC strijelaca ovdje? :)
  • kupus: i zabranjeno je prodat odmah nakon sto kupis (ne mozes zaradit u par sati), vec preko noci. ako hoces dionice, odi do brokera.
  • kupus: al navodno mozes zaradit, mojem frendu su isplatili neku sitnu lovu svojevremeno
  • kupus: ja ne bih davao offshore racunima novac, ima tonu primjera na internetu ulagaca koji vise do njega nisu mogli doci
  • kupus: jel to isto kao i plus500? igras se sa sirovinama i dionicama, ali sa polugom (omjerom)?
  • m@xym: 'zarada do 90' da budem precizniji, ali zaključak isti
  • m@xym: čim je 'zarada 90%' mora bit prijevara
  • Mate22: dobije se .|.čina
  • drlovric: Ma nesto se kladis na neke dionice.... stvanri su podaci, al ne znam ho e li biti stvarne isplate ako sta dobijes :)
  • Riba: Sa takvim imenom ne može biti ništa drugo do prevara.
  • Riba: Što je to, zvuči kao tableta za povećanje spolovila?
  • drlovric: Jel netko od vas koristio Binatex? Jel to prijevara? :)
  • saint: Ne,6s i SE au zadnji za update
  • Mate22: Znači na moj iPhone 6 plus koliko skužajem neće se moć puknit ovaj novi iOS 13 :/ Correctly?
  • stefanjos: jasno je to, bez performativnih poboljsanja bio bi jednako dobar kao i ios 12, dobar! ali sa najavljenom promjenom pakiranja aplikacija i njihovim brzim otvaranjem to ce biti mrak.
  • drlovric: Stefanjos: Odavno vec HW nije usko grlo na iPhone vec osakaceni iOS. Tako da ne sumnjam da ce sve raditi barem jednako dobro kao iOS 12 :)
  • stefanjos: citam da je ios13 zvjerka na iphoneu 7 pa me veseli sto ce jos jednu godinu drzat mobitel relevantnim. za sada sam na 2,5 od planiranih 5 godina koristenja. nadajmo se da ide tako dalje :D
  • cavarovobrdo: Kako li će nova "RENDA" renderirati :)
  • drlovric: Kupicu ja medalju kakvu ako je dobra cijena, ratni veteran da budem :D
  • smayoo: Žabac, nema frke, stavi ordenje u oglas. Rubrika je “Hardver” :D ;)
  • mate321: Al želim ga se riješit što prije, pa pokušavam sve opcije...eto
  • mate321: Mogu ja izbrisat, ako bas vrijeđa članove

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%