Lion file sharing
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Lion file sharing


20.10.2011 | 22:47
Imam jedan problem koji ne mogu rijesiti, niti naci na internetu da itko ima isti problem. Radi se o tome da kad ukljucim file sharing osim foldera koji su mi na popisu za dijeljenje on mi dijeli i moj user folder i cijeli "Macintosh HD" folder. Kod istih foldera kad odem na "Get info" nema uopce kvacice na "Shared folder" tako da ne znam u cemu je problem, a ne zelim svima pristup cijelom racunalu. Zna li netko mozda kako to rijesiti ili barem gdje pogledati? Hvala!

Druga stvar. Kad mi se pristupa dijeljenim fodlerima uvijek trazi username i pass od mog mac-a. Moze li se to nekako maknuti?
20.10.2011 | 23:41
Ne može, sigurno. Bez username i pass može se uvijek pristupiti public folderima svih korisnika. Ako želiš da bude još nešto, stavi tu strukturu u Public folder. Ako ti to ne odgovara, probaj aktivirati guest account bez passworda i tim šeranim folderima još dodijeliti permissione da ih guest može vidjeti (i pisati ako želiš). Ali budi svjestan ogromne sigurnosne rupe koju time otvaraš.
21.10.2011 | 09:27
yawn pong kaže:
Imam jedan problem koji ne mogu rijesiti, niti naci na internetu da itko ima isti problem. Radi se o tome da kad ukljucim file sharing osim foldera koji su mi na popisu za dijeljenje on mi dijeli i moj user folder i cijeli "Macintosh HD" folder. Kod istih foldera kad odem na "Get info" nema uopce kvacice na "Shared folder" tako da ne znam u cemu je problem, a ne zelim svima pristup cijelom racunalu.


To se na radi na taj način. Ideš u sys prefse i odabereš sharing. Otvara ti se izbornik koji ti nudi sharing internet veze, optike, printera bluetootha, susjedove pseće kućice i između ostalog i file sharing.
Odabereš file sharing i sad imaš dolje plus i minus s kojima odabireš TOČNO foldere koje želiš. Također, svakom shareanom folderu možeš dati i premissione koje želiš (read only, write only (aka drop only), read and write... Također, možeš sad zadati TKO smije kud pa i posve otvoriti folder koji želiš (everyone) i onda te neće tražiti user name i pass. Također, pod advanced ispod imaš i pristupne protokole za folder (Apple, FTP, Samba)...
OSX je predivan i od leoparda nadalje je ovo napravljeno savršeno do te mjere da ti server OSX samo za file server funkciju doista nije potreban...
22.10.2011 | 02:30
Ok, skuzio sam da kad se ulogiram sa svojim podacima kao admin da vidim cijeli HD, ali da drugi useri (koji nemaju admin ovlasti) to ne vide. To sam rijesio, samo sto mi je sad problem sto ne znam kako napraviti da se spojim kao netko drugi. Na Users sam isao na +, dodao sam novog usera pod imenom Gost i opet se ne mogu spojiti s tim podacima. Ispadne mi ovo kad idem s drugog racunala:


(http://cl.ly/BAp2/dijeljenje.png)

Sa svojim podacima se uspijem spojiti, ali kad upisem Gost i lozinku ispadne mi ova dole slika i dalje ne znam.

Isto tako sam surfao i nasao clanak gdje ovo pise, sto mi je i bilo na SL-u:

"So if you select the Guest user in the Accounts preference pane and enable the Allow Guests To Connect To Shared Folders option, anyone with network access to your Mac will be able to access your shared folders without having to provide a password." (izvor: www.macworld.com/article/132002/2008/02/mobilemac2503.html)

Meni to naravno ne radi tako. Usput, ni ne znate koliko mrzim mreze jer uvijek imam hrpu problema, a i kad uspijem brzine mi budu samo par kilobajta, a tako mi se htio rijesiti sistema prebacivanja na/sa usb-a.
22.10.2011 | 09:00
Mrziš krivu stvar. Ne mrzi mreže. Mreže rade super kad nema windowsa u njima. Sa svojim accountom se uspijevaš spojiti zato što imaš isti takav (isti username, isti password) i na tom windows stroju s kojeg se spajaš, zar ne? A s ovim gost accountom ne uspijevaš jer nemaš isti takav na windowsima.

Dalje, ako kreiraš account bez passworda, nećeš se pomoću njega nikad uspjeti spojiti s Maca na Win, jer se prazan password prikazuje različito. Account mora imati neki, makar i trivijalan, password.

Treće. Guest account na Macu nije account kojeg si dodao ručno i nazvao ga "Gost", nego je to specijalni account, koji se zove "Guest", ima vrlo ograničene ovlasti i uključuje se na Macu tako da ukvačicaš kvačicu "Enable Guest Account".
25.10.2011 | 01:07
Ne mogu ih ne mrziti kad mi to nikad nije islo od ruke, ali je nesto sto se jednostavno ne moze zaobici

Windows racunalo nema lozinku, a na Mac se uspijem spojiti (preko Windows racunala) samo s korisnickim imenom i lozinkom s kojim se spajam na svoje Mac racunalo. S Maca se uspijem bez problema spojiti na bilo koje Windowse. Ono sto mene muci je spajanje, odnosno pristup Windows racunala na Mac.

Na Windowsima je iskljucen pristup s lozinkama i tko god je spojen na moju kucnu mrezu ne mora imati nikakvu lozinku, samo se ode u networks, odabere racunalo i dalje normalno. Jedino s tim Macom ne mogu to postici, a navodno bi to trebalo raditi s guest racunom.

Sad na Macu imam moj profil, aktiviran Guest User i Gost koji je sharing only i svi imaju pristup folderu ali se ja nikako ne uspijevam spojiti (osim mojim s mojim acc). Uvijek mi izbaci prozor kao na slici s mog posta prije. Bi li mi mogao reci sta sam propustio?

Evo kako mi je postavljeno:
http://f.cl.ly/items/283J2o1G272s2J391D04/postavke.png
25.10.2011 | 05:33
Na slici koja ti iskoci odaberi "Use another account", pod username upisi IP_adresa_Maca/Ime_accounta, dakle u tvom slucaju 192.168.0.11/Gost i password koji vec je. S time da znak / zamijenis obrnutim (backslash). Iz nekog razloga se taj znak tu ne vidi. I mislim da je account name case sensitive, dakle upisi "Gost" s velikim "G".
25.10.2011 | 08:38
To će isto raditi. Ili još jednom, lijepo pažljivo pročitaj što sam ti ja gore napisao...
25.10.2011 | 14:41
Nista mi od toga nije pomoglo. Kad upisem podatke kaze da kor ime ili lozinka ne valjaju. Probao sam i preko guest racuna, i moj gost racun, napravio sam i potpuno novi racun i nista ne radi. Dosta sam trazio po netu i jedino sto sam uspio naci je da na windowsima treba postaviti neki LM & NTLM i ukloniti 128 bitnu enkripciju, ali mi ni to nije pomoglo.

Zanimljivo je kad se spajam preko svog racuna s kojim se spajam na mac ne moram uopce upisati ip ili naziv racunala ispred, sam se spoji. Da napomenem jos jednom, to windows racunalo nije moje i nema nikakav isti kor racun kao sto je na macu.

@smayoo - Postavio sam racunima lozinku i svakako mi se ne zeli spojiti. Ako mi se netko drugi misli spojiti na moje sherane datoteke a pri tome mora napraviti identican racun kao i ja na mac-u onda dijeljenje datoteka nema smisla.

Ne znam, al dok sam imao SL isto sam se spajao s istim racunalom bez problema, bez ikakvih dodatnih racuna i sta ja znam. SL vise nemam jer sam kupio novi mac koji ima Lion predinstaliran.
25.10.2011 | 17:26
Probaj u Sys prefsima, pod Sharing ugasiti File sharing i upaliti ga nakon 10-ak sekundi, te provjeriti da li su settinzi pod "Options" dobri. Lion je jos dost bugovit po tom pitanju, meni je jednom pomoglo.
25.10.2011 | 20:10
Ako si doista probao sve što smo napisali i ne radi, onda jedino mogu konstatirati da je Lion zaista bugovit.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 17 minuta
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO