iChat i drugi IM servisi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iChat i drugi IM servisi


11.08.2009 | 19:28
Ovo me često mnogi switcheri pitaju, a ja im odgovorim tek načelno jer nikada nisam imao vremena pogledati kako to konkretno radi i što je novoga...

E, pa novosti ima i dobre su! Ja sam od "stare garde" kojoj je ICQ bio prvi IM (tada je valjda bio i jedini) i još uvijek na ICQ listi imam 50-ak ljudi - iako ih je ostalo svega 10 aktivno, a ostali su prešli na nešto modernije. Mnogi su prešli na Google Talk jer lijepo unificirano radi s ostalim Google uslugama, pa im je to vjerojatno praktično.

Ipak, većina mojih kontakata je na iChatu i njime sam zadovoljan, ne želim ga mijenjati i koristiti alternative ako baš ne moram jer volim kako mu radi audio i video veza, pogotovo ona s više sudionika istovremeno. Na iPhoneu koristim AIM koji zadovoljava u emulaciji onoga što je iChat na Macu.

Bitna stvar je da iChat sada lijepo radi i s ICQ i Google Talkom, dovoljno je upisati prave podatke!

Ako imate ICQ prijatelja, samo u AddressBook u polje za IM upišite njegov ICQ broj i odaberite AIM. Vidio sam da se nudi i baš ICQ, ali tako mi nije radilo. Preko AIM-a provjereno radi, a AIM je objedinio pristup s ICQ-om.

Što se tiče Google Talka stvar je slična - samo upišite gmail adresu u IM polje i odaberite Jabber kao protokol. Nakon autorizacije druge strane, stvar radi. Ovdje iChat ima nepraktičan previd - sve na Jabber listi prikazuje u drugom prozoru. Nije velik problem, ali ne vidim razlog za to. Zato postoji mali besplatni utility koji konsolidira user liste.

www.ksuther.com/chax/

E sada kada bih još nekako ugurao i Skype listu u iChat...
11.08.2009 | 21:40
Mislim da je sa Skypeom neki problem patentiranog audio-video kompresijskog algoritma. Iako ne kužim točno što je to tako ultrabitno zaštititi patentom kad je slika katastrofa čim je bandwitdh makar i malo niži. A i audio šteka.

Ali jbg, svi ga koriste. Podsjeća me na Windowse. Na kojima, btw, skype izaziva totalni krah sistema kad uključiš kameru na Macbooku Pro late 2008.
11.08.2009 | 23:10
ma ne koristim ichat jer su mi glavni kontakti na live messengeru i skypeu.a da li se mogu na ichat dodati kontakti sa msn-a?
12.08.2009 | 10:29
Ja pak sa Skypeom imam odlicna iskustva, koristim ga godinama za long distance telefoniranje, pogotovo kad uzmes u obzir hrpu telefona koji rade sa Skypeom izravno. Video i sicno me uopce ne zanima.
  • lex
  • Korisnik
  • 5
12.08.2009 | 11:05
Slažem se s Ribom, kod Skypea je najbitnije telefoniranje na veće udaljenosti i za to je odličan, uštedio mi je dosta novaca zadnjih dana!!

iChat mi nije ništa bolji od Skypea što se tiće videa i sl.
12.08.2009 | 11:40
mene zanima ima li neki klijent koji objedinjuje i gtalk i skype? kontakti su mi nekako popola na jednom i na drugom pa bih htio to imati na jednom mjestu.

netko mi je na vikalici preporučio nimbuzz ali on podržava skype samo u mobile varijanti
12.08.2009 | 12:01
Mislim da nema iz razloga kojeg je smayoo spomenuo - Skype je zatvoreni protokol.
12.08.2009 | 16:00
Riba je napisao:
Mislim da nema iz razloga kojeg je smayoo spomenuo - Skype je zatvoreni protokol.


Postoji djelomično riješenje za korisnike Adiuma koji pak ne podržava niti video niti zvuk, plugin za Skype. Ali mana mu je što sam Skype mora biti pokrenut da bi sve skupa funkcioniralo. Osobno nisam probao, pa ne znam. Adresa je: eion.robbmob.com/
12.08.2009 | 17:11
Koji je smisao toga ako Skype mora biti pokrenut?
12.08.2009 | 21:17
Moje iskustvo sa Skype audiom je da to radi odlično kad im platiš, ali u besplatnoj varijanti ne. Audio ponekad kasni u jednom ili u oba smjera i po 5 sekundi. Nekad i ne, naravno. Još gore, u istom razgovoru, malo kasni, malo ne. Onda se odjednom užasno pogorša kvaliteta, bez ikakvog jasnog razloga, itd.

U kombinaciji s videom, još je gore. Slika je općenito očajna i samo povremeno je išta kvalitetnija od šarene mrlje nalik ljudskoj spodobi. Imati istovremeno bilo kakav drugi internetski promet gotovo je nemoguće - potpuno se izgubi, slika se zamrzne, a audio izobliči do neprepoznatljivosti čak i kad slučajno Mail krene skidati neki veći mail, a kamoli da imaš neki download.

Itd...

Inače, u firmi imamo plaćeni Skype account koji koristi naš Skype gateway spojen na telefonsku centralu i to funkcionira mrak. Kako rekoh, čim platiš, druga je pjesma.
13.08.2009 | 01:33
Mislim da si paranoican.
Moja su iskustva upravo drugacija, kada sam par puta zvao fiksni telefon ili mobitel i to platio bilo je dosta lose, besplatni Skype to Skype razgovori su obicno besprijekorni ali to naravno ovisi o linku. Recimo Rijeka-Zagreb je u redu, Eindhoven-Zagreb je cesto imalo delay ali je istovremeno Eindhoven-Houston bilo kristalno cisto. No kao sto sam vec rekao, killer feature Skypea jest sto mogu koristiti telefonsku slusalicu, jer ne mogu govoriti s nekim sjedeci pored kompjutera, od toga mi bude slabo.
13.08.2009 | 17:50
O čemu ti to pričaš? Kupiš si USB DECT telefonsku slušalicu i pričaš preko bilo kojeg VoIP protokola ako tvoj software to podržava.

Ne znam da li radi striktno s iChatom jer nemam USB slušalicu da probam, ali inače to radi bez frke, probano s većim brojem programa za VoIP komunikaciju.

Najčešća primjena tih USB slušalica zapravo nije Skype, nego open source VoIP PABX (private access business telephone exchange) rješenje. Imaš freeware VoIP telefonske centrale izdane pod GPL, instaliraš ih na Linux server, ispodešavaš, podijeliš numeraciju i stvar najnormalnije radi, bilo sa standardnim SIP telefonima, bilo s VoIP softverskim telefonima za PC koji koriste USB slušalice (kao workplace mobility rješenje - firma ima 50 zaposlenih terenaca i za njih 5-10 generičkih radnih mjesta za one rijetke dane kad su u uredu - čovjek dođe, sjedne na prazno radno mjesto i kad napravi logon, VoIP softver automatski dobije njegov standardni interni broj telefona uz to što se mail klijent automatski spaja na njegov account itd.).

Konačni rezultat - profesionalno PABX rješenje po cijeni od 20 EUR (koliko košta USB dobra slušalica) po korisniku + cijena Linux servera umjesto nekadašnjih 20-50x više.

Ericssonova najgora noćna mora

DECT zato da ne moraš sjediti kraj kompjutera dok razgovaraš s nekim.
13.08.2009 | 20:01
A koji software podržava USB DECT telefon osim Skypea? I ne govorim o SIP telefonima, već o Skype telefonima a odjednom pričamo o linux serverima i profesionalnim rješenjima. Rađe bi si probio šilom bubnjiće nego instalirao linux server za telefoniranje.
13.08.2009 | 20:21
Pa napisao sam ti gore - puno softvera podržava USB DECT slušalice, kao na primjer freeware VoIP softverski telefoni (dakle komad softvera koji se instalira na računalo i glumi SIP telefon prema javnoj ili privatnoj VoIP centrali dok korisnik za razgovor koristi USB telefonsku slušalicu).

Da li ga podržava iChat, to ne znam, ali provjereno znam da iChat podržava bilo koji bluetooth audio device kojeg ti Mac prepozna pa si umjesto USB DECT slušalice kupiš Bluetooth handset (npr. ovaj ) i eto.
13.08.2009 | 20:49
Riba je napisao:
A koji software podržava USB DECT telefon osim Skypea? I ne govorim o SIP telefonima, već o Skype telefonima a odjednom pričamo o linux serverima i profesionalnim rješenjima. Rađe bi si probio šilom bubnjiće nego instalirao linux server za telefoniranje.



LOLOL Imas nest osobno protiv GNU/Linuxa ili?

komentari??
bok!
14.08.2009 | 01:52
Nemam protiv Linuxa, imam protiv toga da za telefonske pozive moram instalirati server. Fuj!

Smayoo, znam ja sve to sa slusalicama, headsetima i slicnom. Prosao sam sve to. Problem je sto za odgovoriti na poziv ili navzati nekoga moras dotaknuti kompjuter. Brrr!
Stovise rekao sam starom da mi kupi Skype telefon i to onaj koji ima u sebi integriran skype tako da ne mora biti spojen na komp, i to sa zicanim ethernetom tako da mogu zamisliti da koristim obican telefon. Raj!
14.08.2009 | 02:55
No, eto, svakome svoje veselje...
14.08.2009 | 09:08
Hm... na iChat a i na Skype sam sa sinom razgovarao preko iMaca kao preko spikerfona.Sa kamerom ili bez i uz to se kretao po prostoriji.Stvar prilagodbe i navike !
14.08.2009 | 09:35
ja koristin Skype (bez placanja) ...tu i tamo zna bit malo losija veza kad je video upaljen, ali nije toliko losa kako pricate. Cak zna bit video link odlican, i to kad prican npr. sa USA!!! To je vjerojatno zbog brzine internet veze sa jedne i druge strane, zar ne...Skype je meni zakon vec 4-5 godina.Ostali softwer nisan nesto koristija...prije Skype ICQ i MSN, ali Skype mi je zakon...

A bilo bi mi drago da mogu recimo kontakte sa Skypa zvat sa Ichat-a( volin koristit nativne programe sta san dobija sa kompom
14.08.2009 | 10:17
Ja mislim da to koliko je veza loša ili nije loša spada u subjektivan osjećaj. Ja sam možda više osjetljiv na to od tebe. A možda i nisam. Možda stvarno nemam sreće pa 90% mojih skype sugovornika ima lošu vezu.

Do moje strane sigurno nije, jer je meni sa iste veze, sa istim kompom, u istim uvjetima, iChat veza neusporedivo bolja nego Skype.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana, 18 sati
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, m@xym, muharko, Riba, ZeljkoB, Anonimci (374)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO