Zapetljana kucna mreza :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zapetljana kucna mreza :)


11.10.2022 | 16:47
Ekipa malo sam se zeznuo kad sam razvodio mrezne kabele po stanu pa sad pokusavam naci rjesenje.

Imam jednu malu ostavu, nazovimo je SERVER ROOM. Tu mi je UPS, internet modem, mrezni switch, Proxmox home server, razni smart home hubovi, Synology NAS, AC wifi router i sl... Sve je spojeno mreznim kabelima kroz taj switch i to u nacelu radi.

Iz te serverske sobe sam kroz lajsnu od laminata doveo jedan mrezni kabel do TV u dnevnom boravku. Ideja mi je bila da iza TV stavim jedan mali mrezni switch. (4-5 portova) i da na taj nacin granam mrezu dalje. Iz switcha jedan mrezni kabel u TV, drugi u PS5, treci u JBL sound bar. Sve u cilju redukcije spajanja tih uredjaja preko WiFi signala.

Smatrao sam da cu dobiti ne nuzno brzu, ali barem kvalitetniju i postojaniju vezu u odnosu na WiFi. Ne znam mogu li to postici kroz jedan LAN kabel? Soundbar treba net ionako samo za updates. TV trosi stalno za streaming. PS5 povremeno. Znam da je idealno da sam ih doveo sva 3, ali tada jednostavno nisam razmisljao na taj nacin i smatrao sam jedan dovoljnim.

Druga pogreska se desila kada sam iz spavace sobe (koja je na drugom kraju stana) doveo kabel u dnevnom boravak. Nisam mogao nikako dovesti kabel skroz do server room, bez da opasno stemam po stanu, pa sam odlucio i njega spojiti na taj mali network switch iza TV u dnevnom boravku.

Taj kabel koji ide u spavacu sobu (znaci iz dnevnog boravka, ne iz server room) bi mi bio konekcija za SMB box. To je IPTV BH Telecoma, spojeno na TV u spavacoj. Cisto da supruga moze gledati serije kad ja igram PS5 u dnevnom

Problem nastaje jer ta MojaTV ne zeli da radi ako kabelom nije ukljuceno DIREKTNO u router BH Telecom. Ne znam jel to neki mrezni protokol ili sigurnosna mjera da ne bi mogao gledati TV koristeci internet drugog operatera, pojma nemam.

Znaci opcija router=>switch=>kabel=>switch(dnevni boravak)=>kabel u spavacu - Ne radi!

Sta mi je sada raditi? Ima li neko iskustva sa tim STB? Mozda neka mrezna postavka da se promijeni?

Placam tu MojuTV IPTV al ne gledam, jer u dnevnom boravku koristim EON aplikaciju na AndroidTV.

Kupio sam taj mrezni switch za dnevni al ga jos nisam spojio jer kontam da ce sve to raditi presporo preko JEDNOG LAN kabela iz server room do switcha. Ne znam se izraziti ali razmisljam da bandwith tog 1gbit mreznog kabela mozda nece biit dovoljan za toliki broj uredjaja.

Znam da sam zapetljao, ali evo prilazem shemu kako to u praksi izgleda.

Svaki savjet je dobro dosao


MREZA.png
11.10.2022 | 16:54
Nisi specificirao bandwidth za sto? Nista os spojenih uredjaja na vuce velike kolicine prometa osim povremeno, tako da ne vidim problem. Ja imam slican setup, meni je mobilni router pored prozora, i onda preko powerline adaptera se na njega spaja mrezni switch sa 8 portova od kojih su svi popunjeni i nemam nikakvih problema, Netflix radi, konzole rade, IPTV radi, a evo i ovaj desktop na kojem pisem.

Sto se TV-a u spavacoj tice, davno sam to imao ali nije li bio posebam port na routeru od providera za taj IPTV? Mislim da taj promet ne ide tek tako preko switcheva ali valjda ce netko znati vise.
11.10.2022 | 17:00
STB problem nećeš riješiti nikako drugačije, nego direktnim kabelom.
1000 Mb/s je puno bandwidtha za kućne potrebe. Ugrubo, podijeli s 10, to je 100MB/s. Sto megabajta u sekundi je teško potrošiti samo tako. Treba ti više istovremenih 4k streamova

Bitno je da odabereš ozbiljniji switch, koji ima dovoljnu propusnost
11.10.2022 | 17:07
smayoo kaže:
Bitno je da odabereš ozbiljniji switch, koji ima dovoljnu propusnost


Ovo je kljucno, na mjestu switcha sam prije imao wireless router it to Synology i MikroTik, i tu su bili stalni problemi. Zamijenio sam ih sa glupim Netgear 8-port switchem i od tada sve radi bez problema.

Nadam se da ono gore nije Hub nego zaista switch.
11.10.2022 | 17:21
Ma da, switch je Vise sam napisao HUB kao skup nekih uredjaja na hrpi...

Imam doduse u spavacoj i AppleTV. Onda cu taj mrezni kabel ustekati u njega, cisto eto da ga odspojim sa bezicne mreze.

STB box imam samo zato sto internet odredjene brzine + STB za IP TV kosta duplo manje nego da uzmes isti taj internet bez IPTV. Od istog providera. Kakav mindfuck

Taj box mi stoji ugasen od prvog dana, u zivotu to nisma gledao ali nisam mogao uzeti bez njega. Moguce da imaju IPTV aplikaciju pa da mi taj box fizicki niti ne treba.

Moram se raspitati. Nije mi na palo na um.

Internet mi je trenutacno 100/10, ali prosli tjedan su konacno instalirali optiku u moju zgradu. Na zahtjev korisnika ce razvoditi do stanova. Podnio sam zahtjev pa vidjet cemo kako ce onda ici...

Idem ja to sutra pospajati pa javim dojmove

Hvala puno!
11.10.2022 | 19:28
Ljetos sam se pretplatio za još jedan IPTV box kod BH Telecom i posto nisam imao strpljenja da dočekam da mi dodje serviser postaviti uredjaj, otišao sam lično u servis i podigao ga.
Serviser mi je tad rekao da IPTV uređaji moraju biti u lan portu 2 ili 3 na Routeru uključeni.
Znači taj drugi IPTV uređaj kod mene konektovan je preko Devola ( znači nije direktno ) i radi bez problema.
Mislim da sam čisto iz znatiželje probao drugi lan port tad i nije zaista radilo.
11.10.2022 | 19:44
Gigabit bi moralo biti dosta. Može na trenutak zagušiti neki teži promet, kao backup na NAS ili kopiranje velike količine datoteka.
Brzina na mreži može degradirati i na switch portovima ako se odluče prebaciti sa 1Gbps na 100Mbps ili 10Mbps.
Hoće oni to ako je loše izveden kabel ili konektor.

Kod glupih switcheva bez mogućnosti udaljenog pristupa to ne možeš provjeriti. Samo na drugoj strani (uređaj ili router).

Davno sam imao jedan STP za MaxTV i taj je isto radio samo ako je u routeru bio upiknut u dedicirane portove za IP TV. Nisam se tada opterećivao razlogom jer mi je bandwidth bio u banani kao i danas pa je već slijedeći dan bio vraćen.
Ako i tvoj router ima dedicirane IP TV portove, s jednim LAN kabelom je sorry no can do.
11.10.2022 | 20:31
Sir Oliver kaže:
Ljetos sam se pretplatio za još jedan IPTV box kod BH Telecom i posto nisam imao strpljenja da dočekam da mi dodje serviser postaviti uredjaj, otišao sam lično u servis i podigao ga.


Znas li slucajno ima li MojaTV app kao EON, pa da se samo logiramo i ne koristimo taj HW box uopce?
11.10.2022 | 21:30
drlovric kaže:
Sir Oliver kaže:
Ljetos sam se pretplatio za još jedan IPTV box kod BH Telecom i posto nisam imao strpljenja da dočekam da mi dodje serviser postaviti uredjaj, otišao sam lično u servis i podigao ga.


Znas li slucajno ima li MojaTV app kao EON, pa da se samo logiramo i ne koristimo taj HW box uopce?


Mislim da ima, barem na Google Play, Moja WebTv, za Apple nisam siguran.
12.10.2022 | 07:45
drlovric kaže:
Problem nastaje jer ta MojaTV ne zeli da radi ako kabelom nije ukljuceno DIREKTNO u router BH Telecom. Ne znam jel to neki mrezni protokol ili sigurnosna mjera da ne bi mogao gledati TV koristeci internet drugog operatera, pojma nemam.

Znaci opcija router=>switch=>kabel=>switch(dnevni boravak)=>kabel u spavacu - Ne radi! ]


Moj ti je prijedlog Powerline ili slično, poput ovoga na linku:
www.links.hr/hr/powerline-adapter-tp-lin...bela-g-lan-060500002

Spoji jedan u server room i kabel iz njega drito u ruter - a drugi u spavaću od žene i iz njega u TV. Voila. There's no step three.

Edit: Vidim sad da je Riba v eć spomenuo Powerline...
12.10.2022 | 09:12

Serviser mi je tad rekao da IPTV uređaji moraju biti u lan portu 2 ili 3 na Routeru uključeni.
Znači taj drugi IPTV uređaj kod mene konektovan je preko Devola ( znači nije direktno ) i radi bez problema.
Mislim da sam čisto iz znatiželje probao drugi lan port tad i nije zaista radilo.


Kako je već rečeno 1 kabel ti je ok. Ako je to recimo CAT5e ili bolji, možeš i 10G brzine vući preko njega samo ćeš u nekoj točki vremena zamijeniti switcheve i to je to. Dakle dedicirane kablovi po uređaju stvarno nisu potrebni po cijeloj trasi, zato i imaš switcheve.

Drugo ako ti je net sada 100/10, dakle sve što je okrenuto prema netu po pitanju prometa ni ne može više od 100Mbit u downloadu, prema tome 1G je opet više nego dovoljno. Sa optikom od 1G ćeš relano biti izjednačen sa lanom i tu je opet pitanje što je Riba rekao, koliko ti koji web servis troši. Tome dodano, lokalni transferi ako nisu veliki mislim da nema straha da ćeš saturirati taj link tako skoro.

Ovo za IPTV je normalno i to svi provideri imaju. Dedicirani vlanovi su konfigurirani na ISP ruterima i zato TV radi samo na specifičnom portu. Pošto ti guraš sve kroz jedan kabel na 2 dionice i imaš switch između nemaš direktnu vidljivost TV boxa sa recimo portom 2/3 preko kojeg to radi. Kako je Smayoo rekao, direktna komunikacija, a preko nekih powerline-a se to sigurno da riješiti i napraviti bypass spavaće sobe direktno prema "server room-u".
15.10.2022 | 21:41
Spojio. Sve radi. Nisam nesto detaljno testirao, ali za sada nemam zamjerki.

Kupio sam jedino nove patch kabele (5e), cisto da eliminiram mogucnost da ce neki kabel/konektor zezati ili nesto usporavati.

4 uredjaja manje na wifi mrezi
15.10.2022 | 23:05
Odlično!

Ja isto imam opsesiju skidanja s wifi mreže svega što ima fizički port.

Imam sreću da mi je ključna oprema u istoj prostoriji, tako da za sve vodim zasebne kabele, ali kako to nije dovoljno, onda sam uzeo i jedan D-Linkov switch i to radi dobro. Druge prostorije sam prvo vozio bežično, a onda na kraju i za njih sproveo mrežu.

Na mreži mi je 9 uređaja na Ethernetu i 11 na bežičnoj mreži. Nema nekih zastoja, sve ide glatko.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 21 minuta
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.00 Seconds

Provided by iJoomla SEO