Pristupanje podatcima na disku spojenom na APE
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pristupanje podatcima na disku spojenom na APE


10.01.2021 | 09:01
Pojavila mi se potreba za pristupom podatcima na disku koji je spojem na AirPort Extreme ali putem iPhone/iPad-a.
Nisam našao zadovoljavajuće rješenje jer ono na netu ne radi.
macOS je Siera, a APE je 3. generacije.
Hvala na pomoći.
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.01.2021 | 09:17
Kakve veze ima MacOS Sierra sa iPhoneom/iPadom? Wikipedija kaže da AirPort uređaji podržavaju SAMBA file server pa bi ovo možda moglo raditi:

osxdaily.com/2019/11/04/how-connect-smb-...hone-ipad-files-app/
10.01.2021 | 09:27
Od kuda isčupati IP servera?

Nemam pojma kakve veze ima verzija macOS-a. Možda. Recimo OSX 10.6.8 ima u AirPort Utility-u puno više opcija nego ovaj u Sierri.
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.01.2021 | 10:12
ARP u terminalu? MAC adresu svog APE-a pročitaš s naljepnice na njemu ili iz Utilityja.

osxdaily.com/2016/11/03/view-lan-device-ip-address-arp/

dahorvat@Minion ~ % arp -a
2600.home (192.168.1.1) at 0:11:32:81:35:f6 on en1 ifscope [ethernet]
blackhole.home (192.168.1.2) at (incomplete) on en1 ifscope [ethernet]
? (192.168.1.106) at b6:e2:d2:a0:66:66 on en1 ifscope [ethernet]
? (192.168.1.130) at 40:cb:c0:e9:76:61 on en1 ifscope [ethernet]
nas.home (192.168.1.254) at 0:11:32:a:84:60 on en1 ifscope [ethernet]
? (192.168.1.255) at ff:ff:ff:ff:ff:ff on en1 ifscope [ethernet]
? (224.0.0.251) at 1:0:5e:0:0:fb on en1 ifscope permanent [ethernet]
dahorvat@Minion ~ % 
10.01.2021 | 13:37
Onaj nazadni MacOS 9 je u Get Info za shared diskove davao ip adresu pa je to bio najjednostavniji način.

Ovaj napredni OSX uvije daje neku polovičnu informaciju jer podržava milion različitih protokola i povezivanja pa nikad ne znaš na čemu si.

Npr. doma imam dva NAS uređaja, stari Apple Time Capsule i WD MyBookDuo.

Get Info mi daje za volume sa prvog diska ovo: afp://Mini Time Capsule._afpovertcp._tcp.local a za volume sa drugog: smb://mybookduo.

Kad u terminalu napišem dns-sd -q Mini%20Time%20Capsule.local dobijem da ne može naći server.

Kad upišem dns-sd -q mybookduo.local pokaže se MyBookDuo.local - 192.168.0.123

Naredba arp -a uopće ne prikazuje moju TimeCapsule, popis IP adresa nema njenu niti MAC adresu a bome ni IP adresu. Možda zato što podržava samo AFP i stari SMB1.

Kako na kraju uspijem saznati adresu? Na telefonima i iPadu imam aplikaciju FileBrowser. Kad se spojim na neki server odmah mi ispiše IP adresu servera i to je mislim jedini način na koji to mogu saznati. Možda bih i na Macu trebao nabaviti neki program ali za sada je i ovako dobro. Ping te adrese naravno radi savršeno.

-----

Nakon dugog petljanja po raznim mjestima kao što je Network Utility u System⁩/⁨Library/⁨CoreServices⁩/⁨Applications⁩ uspio sam saznati da je moja Mini Time Capsule zapravo mini-time-capsule.local i tak se može dobiti njena ip adresa. Čak što više, ima dvije adrese iz nekog razloga. Obije adrese dobijem i u terminalu i Network Utilityju. Možda su posebne za AFP i SMB, tko će ga znati.
10.01.2021 | 14:04
AFP je, kao i SMB, sloj na višoj razini ISO/OSI modela. Oba protokola rade na IP, odnosno TCP protokolu (to su opet dva različita sloja, TCP sloj je odmah iznad IP sloja), ali mogu i na nekom drugom, svejedno im je. Tako da IP adresa nema nužno veze s ikojim od njih.

arp -a ti ne pokazuje što si očekivao vjerojatno zato što ti je NAS na žici (ethernet mreži), a komandu si zadao na Macu koji je spojen preko wifi

Meni je za pronaći (trenutnu) IP adresu na Macu najpraktičniji besplatni LAN Scan (ikona glave zelene patke) ili Angry IP Scanner. Isto nije 100% pouzdan, neće ti ništa pokazati za uređaje koji su namješteni da ignoriraju ping (što se radi zbog povećane sigurnosti).
10.01.2021 | 14:54
smayoo kaže:

arp -a ti ne pokazuje što si očekivao vjerojatno zato što ti je NAS na žici (ethernet mreži), a komandu si zadao na Macu koji je spojen preko wifi


Možda.

TimeCapsule je spojen na router u bridge modu, naravno žicom. Router (onaj bežični internet koji mi je dato Tele2 a sad je u njemu A1 kartica) ima ugašen wifi. Sam je gasio WiFi svaki drugi dan iz nekog razloga pa ga više niti ne palim. Sada je TimeCapsule izvor za wireless tako da sam izravno spojen na njegov WiFi iz svog Maca.

Sad me intrigira zašto ima dvije ip adrese. Jedna je kao i sve druge na mojoj mreži, 192.168.0.XXX a druga počinje sa 169.254.36... Vidim da je to rezervirana adresa za lokalne mreže. Možda je to ta bridge funkcija ali ne kužim se dovoljno u te stvari.
10.01.2021 | 16:17
169.254... je APIPA adresni prostor. Kad uređaj traži adresu od DHCP servera, a ovaj mu se ne odazove, onda sam sebi dodijeli pseudorandom adresu klase C. Dakle, uvijek je 169.254.nešto.nešto.

Ako ti je u bridge modu, onda je normalno da ima dvije IP adrese, po jednu na svakoj mreži koju premoštava. Zašto je jedna uredna, a druga APIPA, ne znam. Možda je namjerno tako napravljeno, jer možda preko one jedne možeš pristupiti za management na obje strane mosta.
10.01.2021 | 18:15
Mislio sam da je rješenje "Apple-ovsko", ali nije. Izgleda da se rastaju od "sve integrirano u ekosustav".
Rješenje je 59,90kn i FileBrowser.
  • Daddo
  • Posjetitelj
11.01.2021 | 09:18
IgorD kaže:
smayoo kaže:

arp -a ti ne pokazuje što si očekivao vjerojatno zato što ti je NAS na žici (ethernet mreži), a komandu si zadao na Macu koji je spojen preko wifi


Možda.

TimeCapsule je spojen na router u bridge modu, naravno žicom. Router (onaj bežični internet koji mi je dato Tele2 a sad je u njemu A1 kartica) ima ugašen wifi. Sam je gasio WiFi svaki drugi dan iz nekog razloga pa ga više niti ne palim. Sada je TimeCapsule izvor za wireless tako da sam izravno spojen na njegov WiFi iz svog Maca.

Sad me intrigira zašto ima dvije ip adrese. Jedna je kao i sve druge na mojoj mreži, 192.168.0.XXX a druga počinje sa 169.254.36... Vidim da je to rezervirana adresa za lokalne mreže. Možda je to ta bridge funkcija ali ne kužim se dovoljno u te stvari.


Tvoj Time capsule ima dva fizička mrežna adaptera. Onaj žičani i onaj bežični. Svaki od njih ima svoju MAC adresu koja bi morala biti vidljiva sa ARP -A ako si u istoj broadcast domeni s tim adapterom.

APIPA adresa je adresa nekog adaptera kojem DHCP server nije dodijelio neku iz DHCP poola. Za točan odgovor o kojem se adapteru radi trebao bi ARP-om vidjeti koja je njegova MAC adresa i onda bi znao o kojem se uređaju na mreži radi.

Na stranu to, ako imaš Tele2 uređaj, mene više zanima kako si isti postavio u bridge mod, jer koliko mi je poznato njegov o web sučelje ne nudi opciju prebacivanja u bridge. Spajanje na zahtjev nije bridge.
11.01.2021 | 09:31
> Na stranu to, ako imaš Tele2 uređaj, mene više zanima kako si isti postavio u bridge mod, jer koliko mi je poznato njegov o web sučelje ne nudi opciju prebacivanja u bridge. Spajanje na zahtjev nije bridge.

TimeCapsule je u bridge modu. Tele2 kutija je i dalje DHCP i veza na internet ali ima ugašen WiFi. TimeCapsule mi je wifi bazna stanica.

> dns-sd -q mini-time-capsule.local
DATE: ---Mon 11 Jan 2021---
 8:57:10.823  ...STARTING...
Timestamp     A/R    Flags if Name                          Type  Class   Rdata
 8:57:10.825  Add        3  7 Mini-Time-Capsule.local.      Addr   IN     192.168.0.198
 8:57:10.825  Add        2  7 Mini-Time-Capsule.local.      Addr   IN     169.254.36.173
^C
> arp -a
? (169.254.255.255) at (incomplete) on en0 [ethernet]
? (192.168.0.1) at 60:14:66:aa:XX:XX on en0 ifscope [ethernet]
? (192.168.0.123) at 0:90:a9:3b:XX:XX on en0 ifscope [ethernet]
? (192.168.0.131) at 28:e1:4c:c7:XX:XX on en0 ifscope [ethernet]
? (192.168.0.136) at 40:98:ad:34:XX:XX on en0 ifscope [ethernet]
? (192.168.0.146) at 8c:86:1e:4f:XX:XX on en0 ifscope [ethernet]
? (192.168.0.255) at ff:ff:ff:ff:ff:ff on en0 ifscope [ethernet]
? (224.0.0.251) at 1:0:5e:0:0:XX on en0 ifscope permanent [ethernet]
? (239.255.255.250) at 1:0:5e:7f:XX:XX on en0 ifscope permanent [ethernet]
? (239.255.255.250) at 1:0:5e:7f:XX:XX on en9 ifscope permanent [ethernet]
broadcasthost (255.255.255.255) at ff:ff:ff:ff:ff:ff on en0 ifscope [ethernet]
>


XX.XX sam stavio na MAC adrese tek toliko da ih baš ne objavljujem javno.
11.01.2021 | 19:16
Ja imam A1 sranje od modema/routera spojen s APE žicom. To je najelegantnije rješenje jer modem/router krepava i onda ih je vrlo jednostavno zamijeniti.
A kada krepa, tada stavim router sa SIM karticom umjesto njega dok A1 ne zamijeni.
Takav setup imam dva desetljeća (još od početka ISDN ere) i nikad problema niti stresa.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 14 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, jura22, Riba, rticic, smayoo, tino1, Anonimci (766)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO