NAS i kućna mreža
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS i kućna mreža


05.12.2020 | 19:41
Razmišljam o nekoj kućnoj mreži s NASom.
...pa Krenimo prvo o trenutnog stanja.
Imam t-comov router koji je spojen na onu kutijicu u koju dolazi optički kabel.
Na njemu je isključen WiFi te je na njega spojena TimeCapsule (TC) na kojoj su postavljene dvije mreže.
Do nedavno sam imao internet preko A1 i njihov router mi je bio u bridge modeu jer nije imao mogućnost emitirati signal na 2 frenkvencije (pa bih se u slučaju korištenja njihovog routera morao odlučiti samo za jednu frekvenciju).
Kad je došao t-com taj bridge mode nije baš radio pa sam se u par navrata razgovarao s njihovim tehničarima i mislim da sad čak više nije postavljen (mada u postavkama TC-a imam još uvijek upisan username i password od t-com-a).
Uglavnom, 4 telefona se backupiraju na mac računala koji se backupiraju na TC.
Također sam kreirao 2 mreže (glavnu i guest mrežu) tako da šifru za guest mrežu mogu bez opterećenja dati gostima.
Stavio sam neke slike i filmiće na jedan iMac 27" iz 2011. i pokušao tome pristupiti sa ostalih računala pa čak i telefona.
Stvar više manje funkcionira sa slikama i MP3em no s filmićima sam u velikom problemu (pogotovo onih u 4k - sa GoProa).
Neke stare nekvalitetne filmiće snimljene sa starim mobitelima još i vrti, ali kod ovih boljih se slika mijenja svakih 15-ak sekundi odnosno nije ih moguće zadovoljavajuće reproducirati.
Probao sam i sa uštekavanjem eksternog HDDa u TC no nisam ostvario neki pomak.
Čak i kad bi to radilo, ostaje problem backupa tih podataka na tom eksternom HDDu.
Po onome što sam ”iščačkao” čini mi se da bi nekakv NAS bio rješenje za mene.

U nastavku (ukratko) moje potrebe/ideje te kako sam ja to zamislio:

(prije svega) POTREBE:

1.) Dvije mreže (jedna naša interna i jedna ”guest”)
2.) Htio bih da je mreža brza i preko WiFia jer bih htio izbjeći kablove po stanu
Razumjem da će mi starost pojedinih računala (iMaca iz 2011 i MBProeva iz Early 2012) biti ograničavajući faktor u pogledu brzine WiFi-a (na tim računalima) no opet bih htio da postoji mogućnost brzih pristupa datotekama preko mreže pa kad dođu nova računala da ne ostane ”usko grlo” na mreži
3.) Backup računala na mreži (kako to trenutno radi Time machine na TC)
4.) Htio bih imati mogućnost pohrane podataka na mreži (tako da se tome može pristupiti sa bilo kojeg računala na mreži i po mogućnosti s TVa i telefona)
5.) Htio bih imati backup tog (mrežnog) HDDa (tamo bih stavio sve naše slike, filmiće, muziku, filmove…)
6.) O pristupu tim podacima s računala izvan naše mreže nisam (još) ozbiljno razmišljao no vjerojatno je da će se i ta potreba s vremenom javiti (da se može pristupiti tome ili uploadati na to i dok smo npr. na putu). Naglašavam da nisam sretan sa sinkronizacijom slika s telefona preko iPhotosa/Photosa niti preko GooglePhotosa jer Apple veže za svoju aplikaciju (Photos), a GooglePhotos ”opterećuju” sa gro nekih svojih fileova (kad sam downloadao na komp) među kojima je teško naći svoje slike. Ja preferiram pohranu slika ”vulgaris” u foldere koje ja kreiram i nazivam po datumima i događajima i (mislim) da ostavljam više mogućnosti za upotrebu sa raznim (jednostavnim) apllikacijama (npr. nekakav Preview)

…a sada (kako ja vidim) RJEŠENJE:
1.) NAS
Mislim da mi treba NAS sa (barem) 2 utora u koji bih stavio 2 HDDa tako da se preslikavaju (to je valjda RAID1 ili tako nešto) pa ako jedan otkaže poslušnost imam drugi kao backup.
Gledao sam ovako nešto:

www.lost.hr/ponuda/item/49752-synology-d...-2g-lan-usb3-0-esata
ili
www.lost.hr/ponuda/item/50138-synology-d...on-lan-wan-2gb-g-lan

Ovaj 720+ ima nešto jači procesor i mogućnost ubacivanja SSDova za cashe. Nisam uspio tu vidjeti neku prednost u kućnoj upotrebi (kažu da je to uglavnom dobro za istovremeno pristupanje velikog broja korisnika istim datotekama)

Unutra bih ubacio 2 HDDa kapaciteta 10ak TB pa da se preslikavaju odn. da imam kapacitet od 10TB.

…nešto ovog tipa:

www.adm.hr/wd-10tb-35-5400rpm-256mb-wd10...x-red/60909/product/

Na njemu/njima bih odredio jedan folder od nekih 3TB za backup kompova, a ostalo za pohranu.

Navodno to (lmitiranje veličine foldera) ovaj disk format Btrfs omogućava. Ako sam dobro skužio ja ne radim particije već NAS ima svoj sistem koji piše po tom Btrfs formatu i ja u tom operativnom sustavu od Synologya (DSM) to sve rihtam.

Moguće je uštekati i vanjski HDD i onda na njega svakih par mjeseci napraviti backup tog NASa i taj backup držati u uredu odnosno na nekoj drugoj lokaciji. Perspektiva je moguće neki cloud no tako daleko sada nisam išao.

2.) WiFi Router(i)
Ako eliminiram TC trebat će mi Router, zar ne?
I sad imam povremeno problem s najudaljenijim računalom (iMac) pa se nekad kod zoomova, skypova i sl. osjeti.
Za ovaj t-com-ov router nisam našao da ima mogućnost kreiranja 2 mreže.
T-com nudi za 5 kn mjesečno neki smart mesh repeater pa, ako se na glavnom routeru mogu kreirati 2 mreže možda je i to opcija.
2 mreže su mi imperativ jer je i punica u stanu pored i ona daje šifru okolo, a i klincima dolaze frendovi i jednostavno želim guest mrežu.

Router moram staviti u dnevni boravak na komodu gdje mi se nalaze modem/router i MaxTV od t-coma.
Router bi trebao imati mogućnost emitiranja na 2 frekvencije (i 2,4 i 5 GHz) kao i mogućnost da emitira 2 mreže (main i guest).
Također, NAS ne bih htio staviti na komodu (što zbog estetike što zbog potencijalne buke coolera) već bih ga stavio na drugo mjesto pa (ako izbjegavamo kablove) dolazimo do potrebe za još jednim routerom, zar ne?
Naravno da bih htio da oba routera rade na istoj mreži (istim mrežama) odnosno emitiraju istu/iste mrežu/mreže, a uređaji se automatski kače na onog koji im daje bolji signal.
Zamislio sam da ovaj (drugi) uopće ne bi bio spojen žicom već bi primao signal ovog prvog i eventualno ga prosljeđivao/pojačavao.
Ako sam dobro shvatio ovo bi bilo takvo nekakvo rješenje:
www.links.hr/hr/router-linksys-velop-2pa...eu-bezicni-053524264
(1200 Mb/s-a, 3 antene)
www.mall.hr/pristupne-tocke/linksys-modu...tent=pristupne-tocke
(2000 Mb/s-a, 6 antena)(ovo prodaju i pojedinačno i u paketu od 2)

To mi se čini koliko toliko jednostavno za laike, a i ipak estetika (za na komodu….).

Također, što se brzine tiče, nadam se da je jasno da mi je cilj nesmetano gledanje 4k videa preko te mreže.
Ako sam dobro shvatio trebala bi mi brzina od 8 Mbps-a.
Ne znam da li je sve to skupa moguće (bar za neke razumne novce)…

Eto, nadam se da sam bar otprilike uspio dočarati svoje potrebe/ideje pa me zanima vidite li neko usko grlo odnosno ima li netko neku veću primjedbu.
Za sada su svi uređaji koje koristimo (računala i telefoni) Appleovi pa je bitno da je rješenje kompatibilno s njima no naravno da bih htio da cijeli sustav nije ograničen samo na njih.
05.12.2020 | 20:08
Gonzinjo kaže:

1.) NAS
Mislim da mi treba NAS sa (barem) 2 utora u koji bih stavio 2 HDDa tako da se preslikavaju (to je valjda RAID1 ili tako nešto) pa ako jedan otkaže poslušnost imam drugi kao backup.
Gledao sam ovako nešto:

www.lost.hr/ponuda/item/49752-synology-d...-2g-lan-usb3-0-esata
ili
www.lost.hr/ponuda/item/50138-synology-d...on-lan-wan-2gb-g-lan

Ovaj 720+ ima nešto jači procesor i mogućnost ubacivanja SSDova za cashe. Nisam uspio tu vidjeti neku prednost u kućnoj upotrebi (kažu da je to uglavnom dobro za istovremeno pristupanje velikog broja korisnika istim datotekama)

Unutra bih ubacio 2 HDDa kapaciteta 10ak TB pa da se preslikavaju odn. da imam kapacitet od 10TB.

Definitivno bi NAS riješio problem svih navedenih 6 točaka bez ikakvih problema.

Što se ova 2 modela tiče, osobno bi preporučio 720 model. Razlog nije samo snaga već i činjenica da ima nvme cache slotove koji su opcija ili mogu jako dobro doći i drugo ima opciju potencijale ekspanzije preko eSATA porta. Generalno nije 220+ nimalo loš da se razumijemo, ali dugoročno gledajući 720 ima ipak malo veći potencijal i kao takav je favorit u mojim očima. Jasno ako novac ne igra ulogu, 720 u svakom slučaju.

Gonzinjo kaže:

Na njemu/njima bih odredio jedan folder od nekih 3TB za backup kompova, a ostalo za pohranu.

Navodno to (lmitiranje veličine foldera) ovaj disk format Btrfs omogućava. Ako sam dobro skužio ja ne radim particije već NAS ima svoj sistem koji piše po tom Btrfs formatu i ja u tom operativnom sustavu od Synologya (DSM) to sve rihtam.

Moguće je uštekati i vanjski HDD i onda na njega svakih par mjeseci napraviti backup tog NASa i taj backup držati u uredu odnosno na nekoj drugoj lokaciji. Perspektiva je moguće neki cloud no tako daleko sada nisam išao.

RAID1 opcija će omogućiti redundanciju jednog diska i ukupan kapacitet će biti veličina jednog od 2 diska. Što se tiče limitiranja za backup, kvote se mogu raditi i na razini "shared" foldera i na razini DSM usera. To konkretno znači da ako se ovaj NAS upogoni i kao TimeMachine backup destinacija, moguće je na razini foldera u koji će ići backup ili na razini usera koji će raditi backup, složiti se kvota.

Preporučio bi da to ide na razini usera. Dakle svaki TM user koji će se definirati na NASu ima svoju custom kvotu, a backup svih strojva može ići u jedan jedini TM folder na nasu. Time Machine će sam slagati sparse image na toj destinaciji tako da nema straha da će biti nekog "preklapanja"

Što se tiče backupa, nije loše raditi backup na vanjski disk jer RAID jasno nije backup već redundancija tako da offsite backup je super rješenje. Synology u svojoj ponudi ima i C2 platformu za cloud backup svojih NAS produkata.


2.) WiFi Router(i)

Što se tiče ovog zahtjeva, ja bi preporučio Synology 2600+ 2200 kombinaciju modela. S njima će se dobiti mesh sustav "jedne" wifi okoline bez prekida prilikom prelaska s jednog node-a na drugi kao i opcija za 2.4 i 5G (uz podršku i za guest mrežu). Osobno je imam preko godinu dana u ovom setupu i nema nikakvih problema u radu. Koristio sam tcom, tele2 i A1 rutere u kombinaciji sa ovim setup-om i sve radi uredno.

Na ovom linku je malo i više slika i detalja oko cijelog setupa (druga polovica je više o starom Synology ruteru koji služi samo kao AP na zasebnoj etaži) - www.blackvoid.club/the-holy-mesh-trinity/

Što se tiče komunikacije između 2 točke (2 rutera), Synology modeli nude backhaul komunikaciju preko wifia (decidiranog 5G kanala) ili preko žice. Na linku prije su prikazane razlike u brzini koja će jasno varirati od vidljivosti, udaljenosti, konfiguracije prostora itd.. Preporučio bi da pričaju preko žice, ali jasno nije nužno (pogotovo ako se to i ne želi).


Za sada su svi uređaji koje koristimo (računala i telefoni) Appleovi pa je bitno da je rješenje kompatibilno s njima no naravno da bih htio da cijeli sustav nije ograničen samo na njih.

Što se tiče kopatibilnosti Synology platforma radi uredno sa svim modernim OS-ovima (dekstop i mobile) tako da tu sigurno neće biti nikakvih problema. Moje kućanstvo je 100% Apple orijentirano, ali provjereno cijeli setup prihvaća i onu "drugu" stranu.
05.12.2020 | 23:00
Rusty,
Hvala puno na brzom i iscrpnom odgovoru.
Proucit cu ove sugestije i (naravno) podnijeti izvjestaj / podijeliti iskustva jednom kad složim cijelu priču.
06.12.2020 | 08:34
Bacio sam oko na ove Synology routere ii vidim da im je cijena solidna.
Pretekli su cijenom NAS.
Malo sam još čačkao i zaintrigirao me ovaj:

edigital.hr/router/tp-link-archer-ax50-a...-fi-6-router-p743562



Navodno se prodavao sa najavom da ce izaci firmware koji ce omogucavati uparivanje s mashovima, ali izgleda da je skinut s te liste.
...tako da ga se može koristiti isključivo samostalno.
Kad gledam performanse to mi sve izgleda nestvarno, a cijena mu je zaista povoljna.
Razmišljam da možda s njim probam (u ovom trenu kad imam još izdataka za ostatak opreme) pa, ako to ne bude radilo (na krajevima stana) kako spada razmišljam o nekom kvalitetnijem rješenju.
Sad ću vjerojatno otkriti razinu svog (ne)razumijevanja cijele problematike no imam pitanje:
Što bi se dogodilo / Kako bi radilo da se stave dva takva routera i na njima podese iste mreže (spoji ih se žicom i kreira mreže istog naziva)?
Tako podešeni ne bi činili istu mrežu?
NAS bi bio zakačen na jedan od tih pa uređaji koji bi se spojili na drugi ne bi vidjeli NAS?
To ne može tako radit?
Da li bi se svi uređaji međusobno "posvađali" i ne bi htjeli "pričat" jedni s drugima?
06.12.2020 | 09:10
Da službeno su rekli da ovaj model neće imati OneMesh sustav niti WPA3 podršku:

"Hello, sorry to respond late.

The Archer AX50 will no longer support Onemesh or WPA3, which was previously marked as "Coming Soon". While "Coming Soon" was never intended as a guarantee as with anything until its released plans can change, whether it be due to product focus, hardware or software compatibility, or other factors from time to time planned features or products will not release.

The compatibility lists on the official website are more of a reference for future buying choice, but as with anything unless it has been released it is subject to change. Products should be bought based on current features, not something that is marked as coming soon or has not yet been released.

We understand how it was causing some confusion. To that regard, we have made changes to the splash pages for these two services to better articulate the actual intent. "Coming Soon" has been changed to "Planned". We also encourage you to review the disclaimer note at the top of the page for further explanation. "

Što bi se dogodilo / Kako bi radilo da se stave dva takva routera i na njima podese iste mreže (spoji ih se žicom i kreira mreže istog naziva)?
Tako podešeni ne bi činili istu mrežu?
NAS bi bio zakačen na jedan od tih pa uređaji koji bi se spojili na drugi ne bi vidjeli NAS?
To ne može tako radit?
Da li bi se svi uređaji međusobno "posvađali" i ne bi htjeli "pričat" jedni s drugima?

Ovo bi bio pravi slučaj "dva pijetla u kokošinjcu" ukoliko se na konfigurira kako treba. Naime slagati 2 wifia sa istim SSIDom je moguće, ali u svkaom slučaju jedna ruter mora biti primarni, drugi mora biti u pasiv mode-u.

Dakle moraju biti u jednakom mrežnom subnetu, imati isti SSID, ali moraju obavezno imati različite statičke LAN adrese, druge kanale i jasno samo jedan može imati DHCP rolu, dok drugi ne smije. Dakle samo jedan ruter može izdavati mrežne adrese, drugi uređaj samo širi mrežu.

Dok konfiguriraš jedan ruter, drugi mora biti ugašen i obrnuto. Nakon što su oba složena i konfigurirana, možeš ih povezati mrežnim kabelom i na taj način ćeš dobiti "veliku" mrežu.
06.12.2020 | 09:35
Ja bi izbjegavao dupli router. Radije kupi jedan pošteni (čitaj skupi).
06.12.2020 | 11:33
Inače se vodim tom logikom (kupi skuplje, bolje je) no u ovom slučaju me žulja dati 4 puta više novaca, ako bi jedan ovaj TP-Linkov router uspio riješiti stvar.
Radi sad i s Time Capsulom i od kad sam prešao na t-com čak i neloše.
Ostaje mi pitanje kako bi NAS radio preko toga (kakve bi brzine bile na najudaljenijim računalima.
Ne kužim koja mi je brzina potrebna za normalan rad s fileovima na NASu (i streamanje 4k videa)
06.12.2020 | 11:51
Ovisi najviše o tome kako računala u konačnici komuniciraju sa sadržajem na NASu. Pravi BL ripovi recimo od 60-100GB komad će možda biti i u jako velikom bitrateu. Čak i ako imaju 100Mbit video zapis to će preko žice ići bez problema no pitanje je koliku propusnost možeš dobiti u tom slučaju preko wifi.

Najbolje vidjeti koliko su “teški” video zapisi koji bi se stremali i kakvo je stanje brzine trenutno. Sa boljim ruterom/ap će sigurno i kvaliteta signala biti bolja. Ako su računala pak spojena žicom onda će oprema i stara 15god to žvakati bez problema.
06.12.2020 | 14:37
Što više razmišljam skloniji sam provlačenju žica do radnih stolova od sinova.
Tu mi se javlja jedno novo pitanje.
Nakon što dovučem kabel u sobu od određene točke na dalje će trebati vući 2 kabla (svaki na svoju stranu).
Kako se to postiže?
Neki spliter?
Mora li takav uređaj imati napajanje?
06.12.2020 | 14:49
Povuci od početka dva kabela
06.12.2020 | 14:55
To se postize mreznim switchem.

Razmisli i o powerline adapterima ako ti je neprakticno provlaciti kabele, ja ih koristim i sve radi bez problema.

www.links.hr/hr/powerline-adapter-tp-lin...ja-600mbps-053515071

www.futura-it.hr/powerline-adapteri-391/391/
06.12.2020 | 16:35
Pričaju o velikom bandwidthu, glupo je stavljati switch ako se može povući dva kabela. Sigurno nije jeftinije, a ako može proći jedan kabel, mogu i dva.
Da ne govorimo o tome da za sitne novce dobije switch koji je govno, i koji efektivno prepolovi banwidth svakom od priključaka. Dakle, bez 800-1000 kn nema switcha koji bi taj posao odradio kako treba. A dva kabela umjesto jednog čine razliku od 3 kn po metru.

Powerline adapteri jedino rade ako su obje utičnice u koje uštekaš par - na istoj fazi, a nekad ne rade uopće ovisno o jakosti MTU signalizacije na tom konkretnom mjestu (MTU signalizacija u niskonaponskoj mreži služi da prebacivanje skupe i jeftine tarife i još neke funkcije (upravljanje javnom rasvjetom i tako to)..
06.12.2020 | 16:58
Po opisanim potrebama imam dajom da bi bio dovoljan i switch od 250 kuna kakav i ja koristim i nemam nikakvih problema sa bandwidthom i streamom 4k sadrzaja iako je svih 8 portova spojeno na njega i uglavnom aktivno.

Sto se powerline adaptera tice, imam ih 4 po stanu i sve radi bez problema pa samo dijelim svoje iskustvo.
06.12.2020 | 17:50
Switch od 250 kn je 10/100baseT, zar ne? Od toga ti je jedan port uplink, a ostalih 7 dijeli bandwitdth tog uplinka, zar ne? Ako je sve što se instalacija tiče ispravno, u prosjeku jedan port dobiva 100/7=14Mb/s. To je skroz u redu za 1080p (tzv. "full-HD") filmove koji su "malo jače sprešani", a za sve ostalo je preslabo.
Naravno, ako nemaš istovremeno 7 full-HD filmova, onda se to nekako iskombinira.
Međutim, 4K sadržaj čak i ne maksimalne kvalitete proguta preko 50 Mb/s u prosjeku.

Powerline adapteri, ako ti je u stanu jednofazni priključak, imaš već dobre izglede da ti rade, ako nema puno MTU signalizacije u mreži i ako ostali susjedi koji su s tobom na istoj fazi nemaju svoje powerline adaptere.
06.12.2020 | 18:48
Realno za 250kn (i manje) možeš kupiti 8 port, metalni 1G switch. Tako da to danas više nije nikakav problem. Osobno sa powerline nisam imaš baš loša iskustva jer mi starci imaju jednu dionicu. Ne dobiju preko 50Mbit na njemu, ali im je to za streamnje bilo kakvog contenta kojeg plaćaju dovoljno (maxtv).
06.12.2020 | 18:53
Switch je 1Gb.
06.12.2020 | 19:32
A ugurat ću onda 3 kabla (NAS i 2 računala) u kanalicu i valjda će to bit najbolje rješenje jer će onda ta najudaljenija računala tako dobivati vezu.
Računam da bi neki ok router onda trebao (više manje zadovoljavajuće) pokriti naših 80ak kvadrata.
...a i to će mi sigurno biti povoljnije, a i najjednostavnije rješenje (obzirom da nemam stručna znanja) pa ću izbjeći rizik knflikata između uređaja i izbjeći beskonačna podešavanja.
Ostaje onda još samo pitanje koji router?
Ima ne'ko nešto jako protiv spomenutog TP-Linkovog?

edigital.hr/router/tp-link-archer-ax50-a...-fi-6-router-p743562
06.12.2020 | 19:42
Zica je uvijek i svugdje bolje rjesenje od wirelessa, tako da ako imas mogucnost koristiti je, to i napravi.

Ja nemam iskustva sa TP-Linkom, imam sa MikroTikom sa kojim sam bio nezadovoljan i sa vec spomenutim Synologyjem kojeg mogu preporuciti.
06.12.2020 | 21:41
Ja isto nemam iskustva s TP-linkom. MikroTik i ja mogu preporučiti.
Ispričavam se u vezi switcha, valjda me malo pregazilo, nisam provjeravao te cijene očito predugo vremena.
08.12.2020 | 11:13
Oko NASa i Routera još filozofiram pa sam odlučio krenut od ”jednostavnijeg” odnosno od kablova.
Od njih će biti koristi i prije nego dođe ostatak opreme.

Plan je rješavat to preko praznika (da skratim vrijeme sebi i klincima te da nam što manje padaju na pamet ideje poput druženja s nekim va našeg domaćinstva) tako da imam još nešto vremena.

Probavio sam činjenicu da ću morat nalijepit par kanalica i trpit ih neko vrijeme dok se ne ukaže pogodan trenutak za riješit to podžbukno.

Kanalice sam naručio u ZD Elektropromet.

Ostaju mi kablovi. Izmjerio sam (po Smajinoj varijanti bez switcha odn. da i 2 najudaljenija računala i NAS imaju kabelsku vezu do routera) da mi treba cca 63 m kablova.

Znam duljinu i idem vidjet gdje to kupit i skužim da tu ima 100 varijanti s tim kablovima.
(koliko su zaštićeni, koliko su gusto motani, 5e, 6, 6a, 7... i još milion čuda).
Sve naravno utječe na propusnost i potencijalna ometanja od strane nekih drugih uređaja i/ili kablova.... ali naravno i na cijenu.

Long story short: Ne znam što da uzmem.

Nedavno sam vukao kroz neku kanalicu po balkonu punici u susjedni stan UTP kabel za dodatni maxtv prijemnik i uzeo sam u Chipoteci kabel za vanjsku uporabu.
www.chipoteka.hr/artikl/122075/kabel-sft...0-m-kolut-2560110846

Sad vidim da je taj klasa 6.
Ako dobro pratim taj podržava Gigabitnu vezu (to je ono što ću ja valjda uskoro trebati) a za sve više od toga treba uzimati klasu 6a, zar ne?

Našao sam klasu 6a po nekoj prihvatljivoj cijeni:
www.schrack.hr/trgovina/it-tehnologija-s...lavi-hsekp423ha.html

Nemaju maloprodaju pa bih morao kemijat kako da to uzmem no, ako je to to, upustit ću se i u to.

Uglavnom, zanima me vaše mišljenje što da uzmem.

Nadam se da ne postoji mogućnost da kupim ”prenabrijan” kabel koji neće podržavati niže brzine, frekvencije i što ja znam što.
08.12.2020 | 11:19
Po meni, za dugoročnu investiciju nemoj ništa ispod 6a. Pogotovo ako će ići podžbukono u nekom trenu. 6a će it omogućiti i 10G bezinu u nekom trenutku ako ti ikada bude trebalo. Kao apsolutni minimum uzeo bi cat6 ali nikako 5 ili 5e.
08.12.2020 | 11:24
tako sam nekako i ja razmišljao.

Pogotovo kaj je tlaka to sve provlačit, krimpat i kaj ja znam, a onda za 3 godine se krenemo čudit kad nam kabel postane usko grlo pa sve čupaj van i mijenjaj.

Znači, ne mogu ”pretjerat”?

Ovaj 6a što sam našao je ok?
08.12.2020 | 11:46
Odličan je.
08.12.2020 | 12:55
Nijedna norma ne prepoznaje ikakvu kategoriju preko 6. Ovo sve ostalo je čisto trgovačko muljanje i podvaljivanje.
Postoji ISO norma koja specificira bakreni kabel za 40 Gb/s, koji se kolokvijalno naziva "kategorija 7", ali njega nema smisla stavljati ako cijeli niz drugih uvjeta nije zadovoljen, a u kućnim instalacijama je te uvjete nemoguće zadovoljiti.

Tako da je išta preko cat 6 - bacanje novca. Ali svatko troši svoj novac kako mu drago.
08.12.2020 | 16:56
Ako gledas toliko dugorocno, potegni optiku.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 57 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO