23.04.2020 | 22:21
Sve što je smayoo rekao. Za "kraće razdoblje" odnosno bypass nemoj bacat novce i kupovat uređaj od operatera. Nemoj ni za duže ako misliš radit od doma ikad išta "ozbiljno" (ono što ti nosi novce u kuću, a potrebna ti je stabilna veza bez obzira na brzinu).
Kućnim korisnicima TK operateri nude jeftine i u startu ne baš pouzdane uređaje za pristup usluzi koju nude. Onda dodatno još takve uređaje "pokvare" vlastitom prilagodbom - brendiranjem, gdje te onemoguće da "išta bitno" popraviš.
Kad pričamo o ponudi mobilnih operatera u pravilu imaš:
1. "fiksne uređaje" koji su klasični ruteri sa WAN i LAN priključcima i dodatnim utorom za SIM karticu (to je primjerice ovaj gorespomenuti ZTE kojeg je Tele2 zaključao i prilagodio firmware da ne bi slučajno išta dirao po njemu ili Huawei modeli ) i traže utičnicu sa 220V (iako je konkretno za ovaj moj uređaj moguće kupiti bateriju pa ima i autonomiju on the go ali je s obzirom na performanse i cijenu neisplativo) koje ti nude za nekakvih cca 1000 kn (u pretplati mjesečno kao naknadu za uređaj uz ugovornu obvezu na 24 mjeseca)
2. mobilne hotspotove sa jačim ugrađenim antenama koji na sebe mogu spojiti 4-8 uređaja (realno do 4) i to samo bežično, nema LAN priključaka na uređaju, uređaj je manjih dimenzija i prijenosnost plaćaš "ugrađenom baterijom" koju ne možeš sam promijeniti a kapacitet i autonomija i kvaliteta iste je taman takva da to u nekoj ozbiljnoj primjeni "umre kad treba" - OK je za ponijet na teren i odradit radni dan za 2-3 uređaja u "mobilnom uredu"
3. USB stickovi - jedan uređaj ima "brzi pristup" i napaja se iz uređaja na koji je spojen. Fina stvar ali nepraktična za kućnu mrežu.
Kad pričamo o operaterima u fiksnoj mreži onda imaš sličnu stvar ovisno o infrastrukturi na lokaciji:
0. POTS - klasična telefonska parica kojom operateri nude DSL linkove teoretskih brzina do 50Mbit/s, realno brzine ovise o udaljenosti od centrale na koju si spojen (u ZG realno 13-15 Mbit/s na ADSLu, ako si bliže centrali i oprema terminalna je bolja to bude VDSL pa brzine idu x2, do 30 Mbit/s) i gušenjima na kućnoj instalaciji. To je po kvartovima starim ili periferiji slučaj u privatnim kućama.
0a. POTS u kombinaciji sa mobilnom mrežom - ovo je bypass tamo gdje operater ne može ponuditi stabilan ili dovoljno brz link pa ti veli ok imaš do 4 MBit/s (ovo ih HAKOM tjera i kaže da je minimum) neograničenog prometa, plus "TURBO" opciju brzine 100Mbit/s ali X GB prometa (X ovisi o operateru i realizira se preko mobilne mreže i repetitora) - realno to bude isto kao i prethodni POTS na VDSL-u i funkcionira za "manje zahtjevne korisnike" - odnosno ako ti treba "brza brzina" a nemaš streamove ili ogromne downloade/uploade.
1. kabelske modeme - bakrena parica kojom dolazi i TV signal i podatkovni promet - brzina ovisi o količini korisnika koji su u jednom trenutku upalili svoje uređaje jer imaš max bandwidth za X korisnika i ako ga dijeli 10 ili 100, nije ista brzina po korisniku. Zgrade su super klijenti za to, imaš jednog predstavnika stanara kojem uvališ neku pinku ili paket dva tri sadržaja gratis i on ti da pristup ZAS-u i postojeći bakar u stanovima postane vodič za uslugu, nemaš bušenja po stanovima samo dovedeš kabel do jedne točke, razvedeno već je, a pošalješ dva čovjeka koji popikaju uređaje na već postojeće priključke u zidovima stanova.
2. FTTH - optika - "mokri san" većine ozbiljnih i/ili zahtjevnih korisnika (poslovnih ili privatnih). Infrastruktura je za operatera skupa, nije izgrađena, traži polaganje snopova optičkih kabela u kojima su vlakna, kabeli idu u zdence i koncentratore, iz tih zdenaca idu kabeli do objekata, svaki priključak je vlakno za sebe i brzina je - koliko platiš toliko imaš, cijela cesta je samo tvoja. Mana? Za korisnika, osim cijene, nema je. Za operatera, ne možeš svakom dat razvlačenje kablova u stanove jer treba i štemat a vlakna su osjetljiva, pa ti treba i konverter s optike na bakar kako bi dobio LAN mrežu u stanu. I onda imaš iza toga uređaj kojim isporučuješ bilo koju uslugu (IPTV, podatke... sinhrono ili asinhrono brzine uploada ili downloada, sve ide, ovisi samo o tome koliko si kao operater ili korisnik voljan platit stvar). Brzine? Gbit/s ide ako želiš i platiš. Krajnji korisnik ima dovoljno da ne osjeti razliku između lokalne mreže i Interneta.
Za svaku opciju imaš mogućnost nabavke opreme "u vlastitom aranžmanu" ako znaš što želiš dobiti za cijenu koja ti odgovara. Što je best buy, ovisi o tvojim navikama i "dalekovidnosti" i mogućnostima ulaganja.