Umrežavanje routera
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Umrežavanje routera


10.10.2018 | 23:06
Bojim se da ovaj TP Link ne podržava AP mod rada.
11.10.2018 | 05:49
Da li je AP=access Point?
11.10.2018 | 07:50
Da.
11.10.2018 | 07:58
Jbg, onda s njim ne možeš postići to što ti treba... :/
Eventualno možeš malo zakemijati - na routeru kojeg ne spajaš na internet izravno ne koristi njegov uplink port za spajanje s glavnim routerom, nego jedan od switch portova. Isključi DHCP server na njemu i dodijeli mu fiksnu statičku adresu (npr. 192.168.1.2) koju nigdje nećeš koristiti kao gateway. Probaj, možda bude radilo.
11.10.2018 | 15:58
Jedan dugački LAN kabel koji mi ide s vanjske strane kuće cca 20 m mi vodi iz dnevnog boravka na katu u ured u prizemlju, router ZTE od vipa se nalazi na katu, s tim LAN kabelom je na router spojen receiver za videonadzor i sve super radi, isključio sam taj kabel iz receivera i spojio ga u TP LINK router bez promjene ip adrese i sličnog ostavio postojeće, i internet je radio, bila je jedna wifi mreža samo tj dvije s istim imenom kako sam i htio a u odabiru mogucih wifi mreža je bila samo jedna i kad sam isključio TP link router na sekundu mi se ugasio wifi i automatski spojio tako da radi ono sto sam htio.

Pitanje drugo budući da sam kamere spojio u TP link koji se nalazionu uredu i sve je radilo wifi i laptop preko LAN-a(za kontrolu), kamere nisu bile online i na mobitelu u aplikaciji Hik-Connect od kamera je pisalo da je uređaj van mreže.. sad mi nije jasno zašto sve radi osim kamera? Kad taj LAN prebacim iz TP linka u receiver od videonadzora videonadzor je opet online i sve 5 ali nemam neta.. a imam samo jedan taj vanjski LAN kabel budući da bi trebalo raditi dok je spojeno na TP link kao i na ZTE...
11.10.2018 | 16:12
Kakve su IP postavke na uređaju za video nadzor?

Da li je IP adresa statička ili dinamička?

Da li ti internet radi samo preko wirelesa, ili i kad spojiš laptop kabelom u TP Link (sa isključenim WiFi-em na laptopu)?
11.10.2018 | 17:26
m@xym kaže:
Kakve su IP postavke na uređaju za video nadzor?

Da li je IP adresa statička ili dinamička?

Da li ti internet radi samo preko wirelesa, ili i kad spojiš laptop kabelom u TP Link (sa isključenim WiFi-em na laptopu)?


Vrsta NIC-a: 10M/100M samoprilagodljivo
Omogućen DHCP
Omogućen DNS DHCP
I ima IP adrese neke koje pišu..
11.10.2018 | 18:32
Pogledaj o kojim IP adresama se radi,i postavi ih fiksno (prvo ih zapiši, pa isključi DHCP i upiši fiksne adrese), pa onda uključi kontrolac video nadzora u TP Link i provjeri da li radi.
11.10.2018 | 18:54
gladhr2 kaže:
Jedan dugački LAN kabel koji mi ide s vanjske strane kuće cca 20 m mi vodi iz dnevnog boravka na katu u ured u prizemlju, router ZTE od vipa se nalazi na katu, s tim LAN kabelom je na router spojen receiver za videonadzor i sve super radi, isključio sam taj kabel iz receivera i spojio ga u TP LINK router bez promjene ip adrese i sličnog ostavio postojeće, i internet je radio, bila je jedna wifi mreža samo tj dvije s istim imenom kako sam i htio a u odabiru mogucih wifi mreža je bila samo jedna i kad sam isključio TP link router na sekundu mi se ugasio wifi i automatski spojio tako da radi ono sto sam htio.

Pitanje drugo budući da sam kamere spojio u TP link koji se nalazionu uredu i sve je radilo wifi i laptop preko LAN-a(za kontrolu), kamere nisu bile online i na mobitelu u aplikaciji Hik-Connect od kamera je pisalo da je uređaj van mreže.. sad mi nije jasno zašto sve radi osim kamera? Kad taj LAN prebacim iz TP linka u receiver od videonadzora videonadzor je opet online i sve 5 ali nemam neta.. a imam samo jedan taj vanjski LAN kabel budući da bi trebalo raditi dok je spojeno na TP link kao i na ZTE...


Čekaj malo. Kakav to ured spominješ? Ti imaš privatnu fimu? Ti si vlasnik firme? Iznajmljuješ prostor firmi?
Uzmi inženjera da ti iskonfigurira mrežu.
11.10.2018 | 18:59
Ma tu na selu, na “vikendici” imam OPG pa imam ured za sebe za papire i ostalo.. no to je manje sad bitno vise me zanima kako sredit ovo
11.10.2018 | 19:27
Trebaš si nešto razjasniti.
Router preklapa dvije mreže. Kod tog preklapanja možeš raditi kontrolu prometa, imati firewall i svašta nešto.
LAN portovi su mrežni i u istoj su mreži, Wi-Fi je u toj istoj mreži. WAN je port koji pripada drugoj mreži i preko njega se spaja tvoja mreža. Ne koristiš te portove (drugačije obojani ostaju prazni). Kod nekih routera možeš WAN pretvoriti u isti LAN i onda ti WAN i LAN dijele isti mrežni prostor.
Možeš napraviti:
-ZTE koji ti je router (preklapa GSM mrežu i lokalnu mrežu) spoji mrežnim kabelom sa TP linkom na LAN port i konfiguriraj Wi-Fi na TP linku, kao i na ZTE-u. Imati ćepš dvije Wi-Fi mreže i žićanu mrežu spojene u isto.
DHCP mora biti samo jedan u mreži i ništa ne podešavaj ručno. Getaway ti je ZTE i njegova IP adresa se koristi za izlaz na Internet.
AKo TP LInk može raditi u bridge modu (ili kod nekih je extended) i ako možeš povezati kroz sućelje dvije Wi-Fi mreže, onda bi trebao imati jednu jedinstvenu Wi-Fi mrežu s dva AP-a.
Kamere štekaš u LAN ulaze, a ako nema više mjesta kupi switch (30-50kn) i proširiš broj ulaza.

IP Adrese bi izgledale kao 192.168.1.0, a maska 255.255.255.0
IP adresa se sastoji od 4 broja koji idu od 0-255 (8-bitni broj), kao i maska.
U ovom slučaju samo se zadnji broj u IP adresi mijenja pa time možeš imati 255 korisnika/uređaja.
Svi uređaji bi onda trebali imati 192.168.1.x, a maska je svima ista.

Dolazimo do problema ako je neka IP adresa ručno unjeta. Treba je promjeniti i to se može ali se treba direktno na uređaj spojiti i to žićano.
DHCP srver isto može raditi problem ako mu je raspon adresa premali. Možeš odrediti da DHCP server daje prva tri broja (obično ih ponudi pa ne trebaš brinuti - postoje javni i privatni raspon IP adresa).
Ovo je raspon privatnih IP adresa:
od 10.0.0.0 do 10.255.255.255
od 172.16.0.0 do 172.31.255.255
od 192.168.0.0 do 192.168.255.255
Te bi bilo dobro koristiti.

Malo mi je za vjerovati da TP link nije AP. Trebao bi biti, a ujedni je i router.

PS.
Ja sam se neki dan namučio da mrežni printer natjeram raditi jer nisam mogao doći do njegovog sućelja (ima WEB server) kako bi podesio parametre. Kad sam se malo skoncentrirao, sve je proradili kako treba. KAko sam imao AirPort EXpress kojem je mrežni priključak namjenjen za spajanje routera, tako on nije bio u istpm opsegu IP adrese te je kroz sućelje to trebalo podesiti.

Teško je na "suho" objašnjavati kako što napraviti, a da i nekoga dovućeš, pitanje je da li će uspjeti posložiti sve. Ako ti je to važno, probaj nekoga angažirati.
11.10.2018 | 19:31
zabac kaže:
Trebaš si nešto razjasniti.
Router preklapa dvije mreže. Kod tog preklapanja možeš raditi kontrolu prometa, imati firewall i svašta nešto.
LAN portovi su mrežni i u istoj su mreži, Wi-Fi je u toj istoj mreži. WAN je port koji pripada drugoj mreži i preko njega se spaja tvoja mreža. Ne koristiš te portove (drugačije obojani ostaju prazni). Kod nekih routera možeš WAN pretvoriti u isti LAN i onda ti WAN i LAN dijele isti mrežni prostor.
Možeš napraviti:
-ZTE koji ti je router (preklapa GSM mrežu i lokalnu mrežu) spoji mrežnim kabelom sa TP linkom na LAN port i konfiguriraj Wi-Fi na TP linku, kao i na ZTE-u. Imati ćepš dvije Wi-Fi mreže i žićanu mrežu spojene u isto.
DHCP mora biti samo jedan u mreži i ništa ne podešavaj ručno. Getaway ti je ZTE i njegova IP adresa se koristi za izlaz na Internet.
AKo TP LInk može raditi u bridge modu (ili kod nekih je extended) i ako možeš povezati kroz sućelje dvije Wi-Fi mreže, onda bi trebao imati jednu jedinstvenu Wi-Fi mrežu s dva AP-a.
Kamere štekaš u LAN ulaze, a ako nema više mjesta kupi switch (30-50kn) i proširiš broj ulaza.

IP Adrese bi izgledale kao 192.168.1.0, a maska 255.255.255.0
IP adresa se sastoji od 4 broja koji idu od 0-255 (8-bitni broj), kao i maska.
U ovom slučaju samo se zadnji broj u IP adresi mijenja pa time možeš imati 255 korisnika/uređaja.
Svi uređaji bi onda trebali imati 192.168.1.x, a maska je svima ista.

Dolazimo do problema ako je neka IP adresa ručno unjeta. Treba je promjeniti i to se može ali se treba direktno na uređaj spojiti i to žićano.
DHCP srver isto može raditi problem ako mu je raspon adresa premali. Možeš odrediti da DHCP server daje prva tri broja (obično ih ponudi pa ne trebaš brinuti - postoje javni i privatni raspon IP adresa).
Ovo je raspon privatnih IP adresa:
od 10.0.0.0 do 10.255.255.255
od 172.16.0.0 do 172.31.255.255
od 192.168.0.0 do 192.168.255.255
Te bi bilo dobro koristiti.

Malo mi je za vjerovati da TP link nije AP. Trebao bi biti, a ujedni je i router.

PS.
Ja sam se neki dan namučio da mrežni printer natjeram raditi jer nisam mogao doći do njegovog sućelja (ima WEB server) kako bi podesio parametre. Kad sam se malo skoncentrirao, sve je proradili kako treba. KAko sam imao AirPort EXpress kojem je mrežni priključak namjenjen za spajanje routera, tako on nije bio u istpm opsegu IP adrese te je kroz sućelje to trebalo podesiti.

Teško je na "suho" objašnjavati kako što napraviti, a da i nekoga dovućeš, pitanje je da li će uspjeti posložiti sve. Ako ti je to važno, probaj nekoga angažirati.


Hvala, Pokušat ću. Ma nije mi to od život e važnosti nego sam više htio malo isprobati da vidim jel bi bilo bolje .
  • Daddo
  • Posjetitelj
11.10.2018 | 20:55
Savjet iz iskustva - okani se ćorava posla, ti uređaji imaju očajno napravljen firmware tako da čak i da nekim slučajem proradi to što si naumio iz čistog mira će ti prestati raditi onda kad ti najviše bude trebalo. Dodatno, u takvom spoju imaš sve u jednoj broadcast domeni pa će ti količina paketa u mreži drastično ubiti brzinu, a shodno tome i stabilnost uređaja jer su jednostavno hardverski preslabi za obradu te količine podataka u realnom vremenu.

Da, postoje načini da više različitih pristupnih točaka imaju isti SSID i da se uređaj prespaja s jedne na drugu, no takva rješenja nisu ni jednostavno izvediva ni jeftina. Na jednoj lokaciji imam 23 pristupne točke sa istim SSID, svaka podržava do 200 korisnika istovremeno, a kontroler koji upravlja WLAN-om čuči kod kolega u datacentru.

Ne vidim razlog zbog kojeg ne bi konfigurirao dvije različite WLAN mreže i uređaje koje ionako seliš spojio na obje, pa će u slučaju gubitka jedne uredno uloviti drugu i nastaviti raditi.
11.10.2018 | 21:25
Ma
Okanit ću se da, tako sam i odlučio..to sam mislio prvo napraviti dvije različite ali imam osjećaj da mi prvu na koju se nakaci vuče iako je slabiji signal..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 1 sat
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO