Praćenje internet prometa? OSX
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Praćenje internet prometa? OSX


14.02.2018 | 11:56
Pozdrav,

imam 30mbit interneta (Amis/Vip), ali nekako ponekad mi veza nije nešta, čini mi se spora. Ovih dana kad su bila 5 dodatnih mobitela doma (gosti došli), ništa nije više radilo. Rekli su mi preko službe za korisnike da je moguće da iCloud uploada podatke, pa se vjerojatno zbog toga dogodilo?! Ali čudno mi je da net uopće nije radio... Ali kao da nemam velik upload i da iCloud koristi upload pa ne ide ni download?! Ne znam, uglavnom htio bih neki program na OSX da mi prati cijeli net, upload i download pa da vidim šta mi to uvijek troši vezu... Jel imate neki savjet?
14.02.2018 | 12:09
Ne možeš to samo tako. To se može pratiti samo na routeru, a ako želiš pratiti na nekom kompu, onda SAV internet promet iz mreže mora ići preko njega (on mora biti proxy, barem, ako ne i sam router).
POgledaj što imaš raspoloživo od takvih izvještaja u web sučelju od internet routera.
14.02.2018 | 12:50
Hmmm... evo u prilogu screen shot... gdje moram pogledati?
Prilozi:
14.02.2018 | 13:14
Siromašno izgleda. Možda pod firewall ima neki log?
14.02.2018 | 16:08
Kao što je Smayoo rekao nema šanse to napraviti preko ovih out of the box rutera. Složi si negdje na mreži neki stroj ili virtualnu makinu i na njoj složi proxy promet za cijelu mrežu preko nekog alata koji ti to može ponuditi. Sve ostalo ti neće dati pravo, realno rješenje niti sliku što se zapravo događa.

www.spiceworks.com/free-network-monitoring-management-software/
20.02.2018 | 13:33
Trebao bih savjet oko kupnje routera.

Uzeo bih neki novi koji ima kontrolu domena i blokiranje ali za pojedine mac adrese. Ono što želim spriječiti je da mi iOS uređaji sami skidaju update pošto ga uvjek obrišem.

Kad radim update, spojim telefon na komp, backup na taj komp (uz icloud) pa onda skinem update iz iTunesa.

Zato mi treba neki router kojem ću moć reč ta i ta MAC adresa ne može ić na ove domene, adrese, itd.
20.02.2018 | 16:54
IgorD kaže:
Trebao bih savjet oko kupnje routera.

...

Zato mi treba neki router kojem ću moć reč ta i ta MAC adresa ne može ić na ove domene, adrese, itd.


Kada sam pred ohoho vremena tražio savjet za router, rusty mi je preporučio Synology router i mogu samo ponoviti preporuku. Otkad ga imam preporodio sam se:

www.amazon.co.uk/Synology-128728-RT1900A...Router/dp/B01773J9JU

Ima i jači model ako ti je to bitno:

www.amazon.co.uk/Synology-RT2600AC-Router/dp/B01MU50C41

Nisu jeftini, ali se isplate. Bacio sam malo oko na administraciju, vjerujem da bi se to moglo riječiti preko ugrađenog Parental controla ili Firewalla.

Evo mislim da bi se to dalo podesiti preko custom parental control postavki:

ScreenShot2018-02-20at18.57.50.png
20.02.2018 | 18:16
Tako je upravo na taj način. Evo neki dan je kolega uzeo 2600 model. 1800kn je trenutna cijena. SRM na njemu iz dana u dan ima sve bolji i bolji support. Preporuka.
20.02.2018 | 19:10
Samo da predložim alat ako se neko odluči za varijantu Windows-a kao proxy server-a, jer nažalost ovaj alat nije dostupan za druge platforme.

Radi se o CCProxy-u. Isti sam implementirao u jednoj PC igraonici / IT lab i radi perfektno.
20.02.2018 | 19:18
TuxFan, u ovoj kući se ne psuje!
20.02.2018 | 20:40
Hm, da. Synology, izgleda da ima ono što mi treba ali i previše. Cijena je malo prevelka a zapravo mi i ne treba wifi jer mi to daje TimeCapsule koji je u bridgeu sa sadašnjim routerom.

Neka alternativa il da uzmem ovo i ugasim wifi?
20.02.2018 | 21:02
rusty, možeš li mi pojasniti prednosti Synology (ili nekog toga tipa) rutera u odnosu na one koje daju internet provideri - za prosječnu osobu?
Konkretno, ja sam na H1 kojeg je kupila Optima, koju je pak kupio T-Com.
A ruter koji imam je Fritz! Box 7430. Zanima me koje bi konkretno prednosti ja imao. Mislim da si po mojim dosadašnjim postovima tijekom godina shvatio da nisam nikakav napredni user, samo volim tehniku, Apple i to je to...
EDIT:
Možda je bitno da napomenem kako je 20 Mbps trenutna brzina koju imam i najveća je moguća na mojoj adresi, jer se radi o bakrenim paricama na staroj kući. Zato razmišljam o pokućnom internetu. Što u tom slučaju?
20.02.2018 | 21:17
@Kloba - to jako ovisi od korisnika do korisnika i njegovih potreba. U većini slučajeva ISP uređaji nemaju (barem ne još) AC wifi standard (dakle gigbitni wifi), LAN portove koji su gigabitni (neki da, ali većina ne), slabe procesore i malo rama pa time ne mogu imati i neke naprednije funckcije.

Recimo IPS/IDS (malo proguglaj to) iako je to na ruterima i dalje na vrlo bazičnoj razini za razliku do nekih pravih firewall rješenja. S druge strane nemaju web filtering kako spada, pa primjerice i ovo što Igoru treba, odvojeni guest wifi, VPN klijent opciju za neke top VPN providere itd, itd...

Pitanje što možeš kontrolirati u svojoj mreži uvelike ovisi upravo o tome kakvo sw rješenje imaš na ruteru ili nešto prije samog rutera (neko kvalitetno firewall rješenje).

Kao što si rekao, nisi napredni user, pa shodno tome bi ti i ovakvo neko rješenje pasalo. Ne traži previše znanja, dovoljno je jasno i jednostavno za konfigurirati, a opet je miljama bolje nego koristiti ISP uređaj (u nekim situacijama i znatno sigurnije).

Primjera radi, ja većinu svog internet prometa guram kroz VPN tunel tako da je sve kriptirano i zaštićeno što bez nekog dediciranog uređaja sa takvom opcijom ne bi mogao izvesti (kao recimo ISP uređaji).

Još jedan primjer (ali on je poprilično rijedak danas jer dosta rutera to ima) je također i podrška za spajanje mobilnog interneta putem USBa na sam ruter. Tako da primjerice ako ti primarni izvor interneta padne, preko istog rutera u kojem je USB sa mobilnom opcijom (i naravno pokrićem) možeš dalje van na internet kao da se ništa nije dogodilo.

Eto malo sam se raspisao, ali u svakom slučaju za svakoga će biti po nešto. Ipak mislim da će većina ići prema AC standardu pošto danas gotovo svaki uređaj sa wifi-em ima AC podršku, pa zašto ne i po doma surfati sa 5G+ brzinama .
20.02.2018 | 21:48
Hvala ti na odgovoru, koji je (kao i uvijek) itekako poučan. Imam Appleov Time Capsule kapaciteta 2TB, 4. generacija uređaja, posljednja koja je položena i ima n WiFi standard.
Ali, da bih doma imao veću brzinu interneta, izgleda da ću morati uzeti ovaj LTE WiFi, zar ne?
Ima li Synology neko rješenje po tom pitanju?
20.02.2018 | 23:08
Pa synology ruteri (oba modela) ti imaju support za gigabitni wifi, ako si to pitao.
20.02.2018 | 23:17
Ma mislio je na 4G mrežu, pa se nespretno izrazio wifi. Imat će onaj pokućni prenosivi Internet preko 4G mreže, kojeg dalje može spajati preko wifi ili preko kabla...po želji.
20.02.2018 | 23:21
Dobro za znati, no nisam te to pitao. Moja greška jer nisam bo jasan.
Znači, kako živim u staroj kući imam bakrenu paricu i tu je maksimalna brzina interneta 20 Mbps.
Kako je cijela ulica puna sličnih kuća, providerima se ne isplati provlačiti išta brže, tipa optički kabel. Znači, ako bih htio poštenu brzinu interneta, preostaje mi jedino taj "pokućni internet" kako ga zovu neki. Odnosno ruter koji u sebi ima GSM karticu i spaja se na LTE mrežu, koju tebi nudi kao kućni WiFi.
To te pitam, da li mi je to jedina opcija za uzeti brži internet?
Drugo pitanje, ima li Synology neko rješenje, model modema koji tako radi?
20.02.2018 | 23:22
cariblanco kaže:
Ma mislio je na 4G mrežu, pa se nespretno izrazio wifi. Imat će onaj pokućni prenosivi Internet preko 4G mreže, kojeg dalje može spajati preko wifi ili preko kabla...po želji.

Eto, preteko me cairblanco.
20.02.2018 | 23:30
Da u biti skužio sam kada sam dao odgovor. Ne Syno nema ništa tog oblika.
21.02.2018 | 03:26
Svejedno, hvala ti na odgovorima. Definitivno ću razmisliti o ovome što si napisao gore u vezi providera u rutera koje daju s ugovorima. Sorry na nejasnoći.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 42 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Gjuroo, m@xym, Maxxy, Riba, zoranowsky, Anonimci (711)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO