SSD za MBP 13" i5 2,4GHz
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD za MBP 13" i5 2,4GHz


07.03.2012 | 23:12
Ja bi isključio Sudden Motion Sensor (SMS) to ti ne treba jer SSD nije mehanički nego Flash i ne treba parkirati glave kad ga mičeš.

1. otvori Teminal
2. upiši komandu:sudo pmset -a sms 0
3. potvrdi Admin Password- om


SSD u Noatime mode

Sa deaktiviranjem „atime“ ili (Accesstime) spriječavaš da se svaki put kad nešto bude čitano aktualizira vremenski zapis. Razlog ovomu je taj što se u čelije SSD- može 10.000 nešto upisat. Ako kod svakog čitanja bude nešto i upisano skraćiva se vijek trajanja drastično. A Accesstime nema nikakve veze sa vremenom kreiranja neke datoteke, tako da u ničemu ne utiječe na System.


1. Skini ovo www.soulman.de/noatime.html
2. Kopiraj je u /Library/LaunchDaemons/
3. Da ti se datoteka pravilno učita moraš postaviti prava i to u terminal: sudo chown root:wheel /Library/LaunchDaemons/com.noatime.plist
Restartaj stroj.

Provjeri da li si sve napravio kako treba sa komandom u terminalu: mount
Iza SSD-a mora stajati „noatime“.

I na kraju isključi Hibernatemode sa komandom u terminalu:

sudo pmset -a hibernatemode 0

i izbriši steepimage sa komandom u terminalu:

sudo rm /var/vm/sleepimage

na svoju odgovornost.
07.03.2012 | 23:50
JAsno mi je zašto bi htio isključiti zapisivanje access time na SSD, ali sam ipak htio skrenuti pažnju da access time ima svoju svrhu, a to je da se vidi koje se datoteke koriste često, a koje vrlo vrlo rijetko. A to je bitan parametar po kojem OS sam radi organizaciju datoteka na disku (tzv. autodefragmentaciju). Koja kao takva na SSD-u možda isto više nema smisla (ili nema toliko smisla) pa onda i to treba isključiti.

Inače, meni osobno access time služi kao kriterij za oslobađanje prostora na disku kad mi zafali (gledam gdje su ogromne fajle ili folderi kojima nisam pristupio više od 2-3 godine jer to znači da su mi takve stvari dovoljne u arhivi na serveru i mogu ih obrisati na laptopu).
08.03.2012 | 01:39
tino1 kaže:
Ja bi isključio Sudden Motion Sensor (SMS) to ti ne treba jer SSD nije mehanički nego Flash i ne treba parkirati glave kad ga mičeš.

1. otvori Teminal
2. upiši komandu:sudo pmset -a sms 0
3. potvrdi Admin Password- om


SSD u Noatime mode

Sa deaktiviranjem „atime“ ili (Accesstime) spriječavaš da se svaki put kad nešto bude čitano aktualizira vremenski zapis. Razlog ovomu je taj što se u čelije SSD- može 10.000 nešto upisat. Ako kod svakog čitanja bude nešto i upisano skraćiva se vijek trajanja drastično. A Accesstime nema nikakve veze sa vremenom kreiranja neke datoteke, tako da u ničemu ne utiječe na System.


1. Skini ovo www.soulman.de/noatime.html
2. Kopiraj je u /Library/LaunchDaemons/
3. Da ti se datoteka pravilno učita moraš postaviti prava i to u terminal: sudo chown root:wheel /Library/LaunchDaemons/com.noatime.plist
Restartaj stroj.

Provjeri da li si sve napravio kako treba sa komandom u terminalu: mount
Iza SSD-a mora stajati „noatime“.

I na kraju isključi Hibernatemode sa komandom u terminalu:

sudo pmset -a hibernatemode 0

i izbriši steepimage sa komandom u terminalu:

sudo rm /var/vm/sleepimage

na svoju odgovornost.


Hvala na informaciji.
Sve sam napravio kao sto si napisao, daj mi samo jos reci dali i na koji nacin mogu provjeriti dali sam SMS, Hibernatemode i steepimage propisno deaktivirao.
Noatime sam provjerio i to je propisno deaktivirano.
08.03.2012 | 05:01
Otvori novi Shell i upiši komandu pmset -g
08.03.2012 | 05:04
Parametri ti moraju biti:
Parametri.png
08.03.2012 | 05:10
Neko isključi još Spotlight sa : mdutil -i off / i izbriše već napravljeni Index sa: mdutil -E /.
Ali meni treba često Spotlight za traženje nečega tako da to nisam napravio, a i osobno sam mišljenja da se u svemu pa i štednji na SSD-u može pretjerati.
08.03.2012 | 05:21
smayoo kaže:
Inače, meni osobno access time služi kao kriterij za oslobađanje prostora na disku kad mi zafali (gledam gdje su ogromne fajle ili folderi kojima nisam pristupio više od 2-3 godine jer to znači da su mi takve stvari dovoljne u arhivi na serveru i mogu ih obrisati na laptopu).

Ako neko sortira ili održava svoje datoteke po datumima zadnjih promijena onda SSD normalno ne bi trebao ovako mount-ati. Ali ja to ne radim a i nisam nikad radio, zato to svako mora odlučiti sam.
Systemu to definitivno ne smeta ništa. A tebi niko ne brani da za to uzmeš datum kreiranja neke datoteke, na taj parametar ne utječe. Po meni je velika vjerovatnoća da ono šta sam napravio prije 2-3 godine i nije toliko važno da ga moram stalno nositi sa sobom u laptop-u.

Jednom prilikom sam, ne znam zašto, izgubio sve mail-ove. Možeš misliti, to je za mene bilo ravno propasti svijeta. Bilo je stvarno prvih 7 dana strašno. Ali sve se reguliralo nakon 7 dana i ni jedan od tih (tako važnih mailo-va) mi nije falio. A i svijet se okretao dalje. Tako da bi i našoj elektronskoj memoriji nekad bilo dobro da nešto i zboravi.
Ako se to ne može (zato jer o podacima ovisi nečiji život), parkiraj file u neki Cloud i kad ti treba tu je.
08.03.2012 | 13:03
Hvala jos jednom, izgleda da je sve uredno deaktivirano.

ssd.jpg
08.03.2012 | 19:47
tino1 kaže:
smayoo kaže:
Inače, meni osobno access time služi kao kriterij za oslobađanje prostora na disku kad mi zafali (gledam gdje su ogromne fajle ili folderi kojima nisam pristupio više od 2-3 godine jer to znači da su mi takve stvari dovoljne u arhivi na serveru i mogu ih obrisati na laptopu).

Ako neko sortira ili održava svoje datoteke po datumima zadnjih promijena onda SSD normalno ne bi trebao ovako mount-ati. Ali ja to ne radim a i nisam nikad radio, zato to svako mora odlučiti sam.
Systemu to definitivno ne smeta ništa. A tebi niko ne brani da za to uzmeš datum kreiranja neke datoteke, na taj parametar ne utječe. Po meni je velika vjerovatnoća da ono šta sam napravio prije 2-3 godine i nije toliko važno da ga moram stalno nositi sa sobom u laptop-u.

Jednom prilikom sam, ne znam zašto, izgubio sve mail-ove. Možeš misliti, to je za mene bilo ravno propasti svijeta. Bilo je stvarno prvih 7 dana strašno. Ali sve se reguliralo nakon 7 dana i ni jedan od tih (tako važnih mailo-va) mi nije falio. A i svijet se okretao dalje. Tako da bi i našoj elektronskoj memoriji nekad bilo dobro da nešto i zboravi.
Ako se to ne može (zato jer o podacima ovisi nečiji život), parkiraj file u neki Cloud i kad ti treba tu je.


Ma da, štima. Ono što me zapravo zanimalo da li je netko proučavao treba li uopće SSDu autodefragmentacija i, ako ne treba (rekao bi da ne treba), kako se taj feature OS-a isključuje?
08.03.2012 | 20:57
jel moguće da neka od ovih komadi uništi system?
Naime malo sam se "igrao" s ovime tu desilo se nešto što nisam predvidio (a bogme nisam niti znao).
Jednostavno, stroj više nije isti. Nema privilegija na User folderima. Svaki puta kad nekaj napravim i obrišem recimo iz Doca, restartam stroj i sve isponova. Chroome kao i Firefox ne rade ?!?! Preference postavim kako želim, nakon restarta ništa ne pamti ?!?!? Stvarno čudno. Može li se nekako vratiti postavke natrag????
08.03.2012 | 21:35
Ako ne znaš reći kojim si se točno komandama "igrao", teško da se može vratiti natrag drugačije osim clean installom.
08.03.2012 | 21:38
smayoo kaže:
Ako ne znaš reći kojim si se točno komandama "igrao", teško da se može vratiti natrag drugačije osim clean installom.


smayoo, napravio sam samo ovo:

1. otvori Teminal
2. upiši komandu:sudo pmset -a sms 0
3. potvrdi Admin Password- om
SSD u Noatime mode

Sa deaktiviranjem „atime“ ili (Accesstime) spriječavaš da se svaki put kad nešto bude čitano aktualizira vremenski zapis. Razlog ovomu je taj što se u čelije SSD- može 10.000 nešto upisat. Ako kod svakog čitanja bude nešto i upisano skraćiva se vijek trajanja drastično. A Accesstime nema nikakve veze sa vremenom kreiranja neke datoteke, tako da u ničemu ne utiječe na System.


1. Skini ovo www.soulman.de/noatime.html
2. Kopiraj je u /Library/LaunchDaemons/
3. Da ti se datoteka pravilno učita moraš postaviti prava i to u terminal: sudo chown root:wheel /Library/LaunchDaemons/com.noatime.plist
Restartaj stroj.


Samo to :/
08.03.2012 | 23:27
Ako si ovo ovako napravio, nema razloga da dobiješ ta blesanja o kojim govoriš. Mora da si napravio još nešto?
U ostalom jesi li provjerio da li ti je SSD mountan kako treba i dali ti je SMS= 0.
08.03.2012 | 23:32
tino1 kaže:
Ako si ovo ovako napravio, nema razloga da dobiješ ta blesanja o kojim govoriš. Mora da si napravio još nešto?


jok tino1, napravio sam samo to. i kad sam nakon restarta vidio da je sve zeznuto, izbacio sam van iz /Library/LaunchDaemons/ fajl: de.soulman.noatime.plist (kojeg sam tu i ubacio)

i ono što sam napisao jopš je: sudo pmset -a sms 1s umjesto sudo pmset -a sms 0s

samo to i točno tim redom
08.03.2012 | 23:35
Eh da, i kada upišem pmset -g, dobijem samo ovo:
--

Last login: Thu Mar 8 22:32:44 on ttys000
Crna-Ofca-i5:~ tomek$ pmset -g
Active Profiles:
Battery Power -1
AC Power -1*
Currently in use:
Crna-Ofca-i5:~ tomek$

---
08.03.2012 | 23:42
Tomek, sranje si napravio komandom sudo chown... u kojoj si vjerojatno nešto krivo utipkao. Jedan razmak viška čini ogromnu razliku. S obzirom da ne znamo točno što si napravio, ovako na daljinu ćemo ti dosta teško pomoći.

Stvar se načelno da popraviti serijom sudo chown komandi kojima bi vratio vlasništvo nad folderima i fajlama onima kojima su i pripadale, Ali ne može ti nitko napisati "kuharicu" kako to napraviti. Ako imaš iskustva s unix shellom, onda se vjerojatno možeš snaći i sam.

Kreni s home direktorijem svakog korisnika, sa ls -alR | grep root dobiješ listu foldera i fajli koji su u stablu tog korisnika, a vlasnik im je root. Za neke (npr. fontove) je to OK, a za one druge vjerojatno nije. Ali to treba s mozgom pregledati, i *za one fajle za koje treba* vratiti vlasništvo korisniku chown komandom.
08.03.2012 | 23:55
smayoo, potpuno si u pravu. nekaj sam gadno zajebo. unix i ja smo dva različita svijeta i zato mi se čini clean install jedina opcija. (
užasavam se na pomisao slaganja svega kako je bilo zadnjih nekoliko godina.
A tako lijepo je sve radilo... ((
08.03.2012 | 23:59
A backup ništa, a?
09.03.2012 | 00:06
Riba kaže:
A backup ništa, a?

Zapravo čak i ima backup od neki dan
09.03.2012 | 00:13
Evo ja bih samo uletio sa jednim pitanjem na brzinu.

Dali SMS funkcionira i na ATA kontroleru na MacBookPro 3,1? Uzeo sam SSD i stavio na SATA kontroler a stari disk pomocu adaptera stavio umjesto optike.
09.03.2012 | 10:13
@Tomek
Stvarno mo je žao što si napravijo sranje, ali kad ja neznam neku komandu onda je copy i paste.
09.03.2012 | 10:58
Defou kaže:
Evo ja bih samo uletio sa jednim pitanjem na brzinu.

Dali SMS funkcionira i na ATA kontroleru na MacBookPro 3,1? Uzeo sam SSD i stavio na SATA kontroler a stari disk pomocu adaptera stavio umjesto optike.


Sudden Motion Sensor ti (ja mislim) ne radi na optici, tako da u ovako sada ga svakako ne možeš koristiti da ti parkira glave na HDD-u, jer je HDD na mjestu optike i tu nema signala sa senzora. Ja bi provjerio mogućnost da li možeš zamijeniti mijesta.
09.03.2012 | 11:21
Ma da, štima. Ono što me zapravo zanimalo da li je netko proučavao treba li uopće SSDu autodefragmentacija i, ako ne treba (rekao bi da ne treba), kako se taj feature OS-a isključuje?[/quote]

Fragmentacija na HFS i HFS+ je tako napravljena da system traži slobodno mjesto i upisuje na to zapis. Pretpostavka tome je da zna veličinu zapisa. To radi na način da provjerava u radu u datoteci-dokumentu o kojoj se količini radi i onda tek traži slobodno mjesto na SSD-HDD. Tako da ako i bude nešto što nije baš kako treba to napravi Garbage Collection koji je u controleru SSD-a. Tako da nema potrebe isključiti Auto defragmentaciju.

Kod prozora je to drugačije defragmentacija briše i slaže zapise tamo gdje ima mjesta, tako da dolazi do učestalog pisanja i brisanja.
09.03.2012 | 13:17
Novi diskovi automatski parkiraju glavu, jedino je kod pada kompa ili trešnje senzor reagira preko elektronike i zaustavi rad diska i ako stigne parkura glavu (a valjda uspije odraditi posao). Jedino ako nešto padne na komp, onda je upitna funkcionalnost. Mišljenja sam kako senzor i ostatak elektronike skupa s OS-om odradi posao na svim diskovima (senzor nije u disku koliko znam).
09.03.2012 | 14:02
zabac kaže:
Novi diskovi automatski parkiraju glavu, jedino je kod pada kompa ili trešnje senzor reagira preko elektronike i zaustavi rad diska i ako stigne parkura glavu (a valjda uspije odraditi posao). Jedino ako nešto padne na komp, onda je upitna funkcionalnost. Mišljenja sam kako senzor i ostatak elektronike skupa s OS-om odradi posao na svim diskovima (senzor nije u disku koliko znam).


Zabac, u pravu si senzor nije na disku nego u systemu, to sam i ja rekao. Ali ne daje signal na optiku, nego samo na Disk, što je i logično jer ako se treba nešto parkirati onda sigurno nema šta u optici.
09.03.2012 | 14:33
tino1 kaže:
Ja bi provjerio mogućnost da li možeš zamijeniti mijesta.



Onda gubim na performansama SSD-a? Posto mi je ATA znatno sporija od SATA kontrolera.
09.03.2012 | 15:00
Onda ništa, isključi SMS i to je to. Pazi da ne trzaš ko slon i neće mu ništa bit, i prije nije bilo SMS-a pa su HDD-ovi to preživjeli. Uživaj.
09.03.2012 | 16:28
Glupo je isprobavati, ali kontroler bi trebao odraditi proceduru zaštite diska. Kontroler zna što je prikopčano na njega. Mislim kako ti ni nema neke veze s Maco-om. Uzme se kontroler i iskoriste se mogućnosti. Da li je Apple što izveo i onemogućio na drugom kanalu na kojem je optika, to samo oni znaju. Ako se odlučim na zahvat zamjene diska, SSD bi stavio umjesto optike.
09.03.2012 | 16:56
I ja bih da su mi oba kontrolera SATA, ali nisu. Optika je na ATA kontroleru koji je dosta sporiji od SATAe i nemam mis smilsa stavljati brzi disk na sporiji kontroler. Da imam unibody MacBooka nebi razmisljao previse.
10.03.2012 | 09:04
Defou kaže:
I ja bih da su mi oba kontrolera SATA, ali nisu. Optika je na ATA kontroleru koji je dosta sporiji od SATAe i nemam mis smilsa stavljati brzi disk na sporiji kontroler. Da imam unibody MacBooka nebi razmisljao previse.


Imam ja istu situaciju, 3,1, i stavio sam SSD u optiku. Jest da je rijec o dosta starom SSDu, jedan od prvih OCZovih, zapravo rebrandirani samsung SLC. Negdje 70-90 MB/s read, zato i radi lijepo na ATA kontroleru. Iovako je seek time najbitnija stvar kod SSDa, a ne sam transfer. Recimo boot je gotovo identican MBPu 5.5 koji ima puno puno brzi SSD (250 MB/s). Nesto tipa 17 i 18 sec, dok je s 7200 500 GB diska oko 45-55 sekundi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 1 sat
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, dpasaric, m@xym, Riba, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (385)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO