Mac mini - miš uplašio slona
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini - miš uplašio slona


18.01.2005 | 02:30
Otvorio bih zanimljivu temu...

I do sada je bilo trenutaka kada je Apple nekim novim serijama računala u consumer segmentu drastično utjecao na pad cijene starijih profesionalnih strojeva. Dobar primjer je bio eMac koji je ne tako davno pomutio račune mnogim vlasnicima starijih G4 strojeva. Ipak, njegovo ograničenje je bio 17" monitor, pa su ipak fleksibilniji toweri bolje držali cijenu.

Dolaskom Mac minija stvar se jako zakomplicirala. Malac se može spojiti i na veliku 23" Cinemu i time ulazi ring s igračima kao što su G4 MDD 1.25 GHz single, Dual G4 867, a za neke zadatke čak i s Dual G4 1 GHz. Ako se ne radi o tiskari koja mora imati SCSI skener stari tower gubi gotovo sve prednosti. S druge strane, znam za vise grafičkih firmi koje to ne zamara - kupili su stare 7500 i slične Macove za par sto kuna i koriste ih samo kao skener-stanice.

Ako je cijena Minija kod nas 4500 kuna s PDV-om (+ par sto kuna za tastaturu i miša), onda se postavlja pitanje koliko vrijedi G4 1.25 GHz tower? Koliko vrijedi Dual 867 tower? Ili single 867?

A onda tek počinje zabava... koliko vrijedi npr. G4/733 tower? 1500 kuna? A što ćemo s 533 modelom? Ili kako vrednovati Dual 450?
18.01.2005 | 09:36
koliko vrijedi npr. G4/733 tower? 1500 kuna? A što ćemo s 533 modelom? Ili kako vrednovati Dual 450?

Vrijede manje ili jednako kao Mini (uz hrpicu dodatne opremice). Mini je konacno demokratizirao Mac trziste, Bogu hvala. Pa mi tako necedu prodavat 3 godine star stroj ko suho zlato, samo zato sto je Mac.

Izvrstan potez Steve, pa koliko god ovo upropastilo prodaju iMacova i ostale "sve u jednom" brace. Valjda nece .. iako .. eh .. sumnjicav sam ...
18.01.2005 | 09:48
po meni za godinu/dvije dolazimo do danasnje situacije na PC trzistu u nekim segmentima... procesori od 333-1Ghz, graficke TNT - GF2 kostaju priblizno isto a samo o stanju na trzistu i raspolozenosti prodavaca ovisi da li ih ima u ponudi...

tako ce biti i sa mac strojevima... G4/450dual - G4/1Ghz ce vjerojatno kostat +-100kn razlike ali ce dobavljivost biti daleko otezana jer se nitko nece htjet rijesit stroja za neke sitne novce...
18.01.2005 | 17:27
Zasto uvijek promatramo bitku s ramena prodavaca, pa pitamp koliko ce oni dobiti za stare kante? Ovim ce Mini potezom blagodariti kupci, od malih do velikih, i to je ono najljepse.
18.01.2005 | 19:56
Ja promatram stvar iz perspektive onih najskromnijeg budžeta koji bi željeli malo moderniji Mac, a Mini im je preskup. Oni koji bi sada kupili kakav polovni G4 tower...
18.01.2005 | 23:54
Slazem se. Makar meni je ovo olaksalo situaciju, jer sad za udrugu vise ne ganjam 12 milja za iMac5, nego 7 za mini+CRT+kb+mis.
A oglas tipo onaj neki dan o G4 + skener za 11 milja je mogao proci samo mjesec dana prije, ali sada tesko.
A reselleri u Hrvatskoj bi se mogli zapitati malo zasto ljudi kupuju Macove po Amerikama, Italijama ili Njemackama (ili cak i dalje). Kakva je uopce Cupertino politika (ima li je) prema toliko visim cijenama u Hr?
19.01.2005 | 12:40
Ni vrag da san pital nec ca se ne sme pitat, pa niki ne odgovara??
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
20.01.2005 | 06:18
Kakva je uopce Cupertino politika (ima li je) prema toliko visim cijenama u Hr?

Ima.
Prvo pravilo je da dolar, čim prijeđe Atlantik, postaje euro.
Drugo je da se naše cijene, polako, u 10 godina sve više izjednačavaju s Europskim, među kojima su u Francuskoj bile (ali više nisu) najviše u EU. Sad su malo manje najviše, a ima i tamo svakakvih akcija i popusta, pa čitanje po webu ili reklamama ne odražava stvarno stanje.
iMac mini će - to malo tko vidi - ozbiljno uzdrmati dilere. Morat će ih prodati puno uz mali rabat. Neki će viknuti "Ua! You are killing me!" i otići iz posla. Poanta nije u tome da ih Apple hoće ubiti, nego da oni ne žele promijeniti naviku da dobro žive od malo prodanih skupih strojeva. Od siječnja ove godine (a u SAD i šire s Apple Storeovima, o online AppleStoreu da ne govorim), dileri koji se ne prešaltaju na to da guraju svoj proizvod, i da ih prodaju puno s malim rabatom, izumrijet će. I trebaju.

Ali, kad sam vidio koju je temu Davor pokrenuo, pomislio sam na nešto sasvim drugo: prvi je na pojavu Mac minija javno graknuo, tko? Michael Dell! (pogledajte koliko god hoćete referenci u nekoj tražilici)
MD (ružno odjeven kao i obično) kaže da je to bez veze i da će to propasti (to je govorio i kad je prestao prodavati iPoda). Mislim da se pravi javio, jer maliMac polako načinje tržište na kojemu se on osjećao najbolje: kao posljednji koji ne bi smio izgubiti tržište, jer proizvodi najjeftinije, a cijene mu nisu baš kao delanci, te ima i neki - kakav takav brand.
Sada se ispostavlja da Apple uspijeva organizirati proizvodnju na znatno manjim "nakladama"... Hmm, ima u Applea neki trik koji MD ne razumije, ali instiktivno osjeća da je to napad na NJEGOV - lavovski - dio tržišta. Kako stvari izgledaju s Longhornom, trebao bi za glavnoga neprijatelja vidjeti MS i svoje kante isključivo opremati linuxom.
Gešeftsmajster MD je instiktivno osjetio o čemu se tu radi. A radi se o tome da će do Longhorna svaki WIndowsaš kupiti Mac minija bar triput, da instalira nove divote s novim OS-om (onako kako su navikli kod njega) dok ne shvate da je možda pametnije kupovati stroj na kojemu će se moći bezbrižno raditi nekoliko godina...
Sa cjenovnim razredom od 500 dolara po kanti, ljudima se više ne da upisivati Format C: i prolaziti muku postavljanja svega softvera jednom godišnje. Kupe drugi. Sad to nije ni delanac ni Dell, nadajmo se.
20.01.2005 | 16:29
.. Vidi pod > Shutruk Nahunte
(nova nit u forumu)
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 55 minuta
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.10 Seconds

Provided by iJoomla SEO