28.01.2022 | 02:35
Nisam to kupio i nemam. Svoje uređaje kupujem u store.com.hr koji ima "Store Care", za koji vjerujem da je ista stvar kao i taj Comfort koji opisuješ.
Kako imam iskustvo rada u ovlaštenom servisu za brand (nema veze s Appleom) bio sam prisiljen naučiti razlike u jamstvima pa sve što ću napisati funkcionira općenito, a kod Applea samo mrvu specifičnije (uz ogradu da informacije nisu "najsvježije" jer već nekoliko godina nisam u tome, ali se u pravilu ne mijenja to često ni drastično).
Jamstva su:
Proizvođačko - ono koje obvezuje proizvođača da o vlastitom trošku i u određenim slučajevima koje to jamstvo definira otkloni problem na proizvedenom uređaju o svom trošku - u EU je za većinu proizvoda 2 godine za fizičke osobe (one na koje se odnosi zakon o zaštiti potrošača), odnosno godinu dana za pravne (one na koje se odnosi zakon o obveznim odnosima).
Apple je tu na EU tržištu specifičan i "krši" zakonsko jamstvo od 2 godine, te za svoje uređaje daje samo godinu dana jamstva. Kako im to i zašto prođe... službeno nitko ne zna, ali prođe.
Trgovačko - ono koje obvezuje prodavatelja da ispoštuje svoju stranu ugovora u skladu sa važećim zakonom - i tu važi slično kao i kod proizvođačkog - fizičke osobe 2 godine, pravne godinu dana, samo trošak popravka pada na trgovca (koji ga onda nadoknađuje od proizvođača ili ne, ovisno o tome što kaže proizvođačko), no popravak uređaja u trgovačkom jamstvu nužno vrši ovlašteni servis.
Zakonsko - ovo je za EU specifična stvar - jamstvo za krajnjeg korisnika u EU ne može biti kraće od 2 godine. Zakonodavca nije briga TKO će snositi trošak popravka, krajnji korisnik ima pravo na njega. Ovo trgovci "ne vole", a ni kupci, jer iako ide njima u korist, u slučaju da je proizvođačko jamstvo kraće, teret dokaza za neispravnost je na kupcu. Tu ima fora da razna tijela koja nadziru te stvari različito tumače neispravnost od nečeg što se zove skriveni nedostatak, pa shodno tome i trošak dokazivanja ovisno o tome kad se uređaj pokvari (ili nedostatak otkrije) snosi jedna od ugovornih strana.
Dodatno jamstvo - bilo proizvođač, bilo trgovac ima pravo kupcu/korisniku ponuditi i naplatiti uslugu dodatnog jamstva. Tu spadaju i Apple Care i Store Care i Comfort i kojekakva Protecto jamstva, jamstva na lom ekrana koja prodaju operateri za telefone. Ovo je najzanimljiviji dio priče za krajnjeg korisnika, a evo i zašto.
Apple Care je dodatno jamstvo proizvođača koje daje Apple. Apple će teško "propasti" u smislu da ćeš u slučaju nekog kvara /nedostatka u periodu koji je obuhvaćen dodatnim jamstvom biti za isto uskraćen jer je Apple jednostavno odlučio prestati poslovati na tvom tržištu i zatvorio sve servise/trgovine i nestao. Popravak uređaja pokrivenog dodatnim proizvođačkim jamstvom (bez obzira gdje ga kupio) vrši ovlašteni servis kojem proizvođač to uredno plati bez da ti kao kupac išta imaš s tim (naravno ako tako stoji u uvjetima jamstva, ima slučajeva gdje participiraš u trošku popravka). Jamstvo je na uređaj sa serijskim brojem uz aktivaciju Apple Care usluge koju dokazuješ računom na ime i prezime.
Store Care/Comfort su dodatna jamstva trgovca - stvar je gotovo identična kao Apple Care , princip ostvarivanja prava na to jamstvo je isti, uvjeti su "isti" uz sitnu razliku - trgovac može, ako tako odluči, popravak povjeriti nekom servisu koji ne mora nužno biti ovlašten (iako najčešće jest, jer proizvođači, uvoznici, distributeri i svi u lancu jako paze da na tržištu nema originalnih dijelova izvan te mreže koju zakonski moraju osigurati).
U nekim slučajevima to dodatno jamstvo može nuditi i distributer za određeno tržište, pa onda napraviš registraciju preko weba s računom u periodu X (bilo kalendarski/sezonski ili u nekom vremenu od datuma kupnje) i imaš dodatno jamstvo.
Da bi stvar bila još napetija i "čudnija" za krajnjeg korisnika, neki trgovci u dogovoru s osiguravajućim kućama nude dodatna jamstva pod raznim komercijalnim imenima (Protecto, Uniqua....). To nisu jamstva per se, nego police osiguranja za uređaje po principu iznosa na štetni događaj. Tipa "kasko" za auto.
NPR: Uređaj u vrijednosti primjerice 5000 kn, "dodatno jamstvo" kupljeno kod trgovca je 500 kn i pokriva trošak popravka do primjerice 3000 kn a uključuje i one kvarove koje je prouzročio krajnji korisnik. Tu je fora ko i kod popravka auta - ti plati svoj dio (ako tako stoji u uvjetima) pa će osiguranje svoj po ponudi servisa (koji može i ne mora biti isti onaj ovlašteni... i opet, najčešće jest iz ranije navedenih razloga), a tek onda servis popravlja uređaj/naručuje dijelove. Ili plati sve sam, pa traži od osiguranja lovu nazad. Naravno ako osiguranje još postoji. Jer ipak smo u HR pa tvrtke propadaju, gase se i mijenjaju vlasnike i uvjete poslovanja.
Svaka od ovih gore pobrojanih stvari ima pluseve i minuseve, isplati se manje ili više ovisno o tome koliko ti je nešto bitno i koliko si spreman "riskirati".
Apple Care je svakako najbolja opcija (i najskuplja). Obzirom da Apple baš ne dijeli distribuciju i reseller status svakom, ni Store Care / Comfort nisu puno različiti, samo bi popravak mogao biti "sporiji".
Sve ove "osiguranje" kemije ne odnose se nužno na Apple, iako i to je moguće da trgovac proda jer lova je lova, a usluga je usluga.
Kad kažem "kemija", nema tu ništa nelegalno i kažnjivo, samo je malo obilazno, vjerojatno sporije i otud niža cijena (a moguće i kvaliteta) usluge.
Koliko ti je uređaj bitan, odnosno koliki si downtime zbog servisa u stanju podnijeti... toliko ti ta usluga - vrijedi. Za Apple "mirno spavam" IMHO Apple Care je way to go ako je računalo alat kojim zarađuješ.