MBA M1 ili MBP M1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBA M1 ili MBP M1


04.08.2021 | 19:44
Kakvi su dojmovi vas koji imate jednog ili drugog?
Došlo je vrijeme da razmislim o novome kompu i dvoumim se jer je razlika oko 2.500kn između oba i da li vrijedi "PRO" tih novaca?
Hvala na odgovorima.

EDIT: Ili čekati da izađu novi modeli?
  • Daddo
  • Posjetitelj
04.08.2021 | 20:05
U startu se ograđujem - nisam vlasnik ni jednog ni drugog.

Dvoje kolega koji su bili u potrazi za prijenosnikom iz kategorije ultrabooka, a inače su klasični Windows korisnici računala iako za mobitele koriste iphone, sam migrirao s postojećih windows laptopa na MB Air M1 osnovni model, i imao prilike probati uživo kako ti uređaji rade jer su bili par dana kod mene.

Zaključak? Za običnog kućnog korisnika koji treba hassle free rješenje a koristi MS Office paket od naprednih aplikacija - ne treba gledati dalje od ulaznog modela Aira. Čak je ovaj kolega koji putuje pa fotka i snima videozapise gopro kamerom rekao da mu taj model skroz fino radi i obradu videa.

Pro model ima aktivno hlađenje i veću autonomiju što mu je svakako plus, no da li ti to realno treba? Ako je odgovor da, onda se možda isplati pričekati 14 i 16 Pro modele, bilo iz razloga što će postojeći model pojeftiniti ili će ubaciti još koji port.

Malo je nezgodno imati "samo 2" porta na prijenosniku.
07.08.2021 | 00:01
Air je bolja vrijednost za novac, imaju identičan procesor, a i lakši je za nosanje okolo. Jedina stvarna prednost MBP modela je nešto veća baterija, ali kako M1 je ionako toliko malo troši, to zapravo nije bitno u odnosu na dosadašnje modele. A na Touch Bar više gledam kao na minus. Sam ventilator je beznačajan, koristi se tek tu i tamo kada se baš radi nešto dugotrajno na max snazi. Da kupujem za sebe uzeo bih Air, a ako baš želim potrošiti još 2.500 kn radije bih uzeo 16 GB model ili veći SSD.
07.08.2021 | 09:54
Hvala na odgovoru.
Sto je s greskama koje korisnici javljaju?
Disk, ekran, BT….
07.08.2021 | 18:03
jura22 kaže:
Hvala na odgovoru.
Sto je s greskama koje korisnici javljaju?
Disk, ekran, BT….


Prerano je za takve greške, to ima smisla pitati za 3 godine.
11.08.2021 | 22:10
Da li ima naznake kad izlazi 2. generacija M racunala?
I vjecita dilema, kupiti sada ili cekati?
Thx
12.08.2021 | 21:25
To bi smo svi voleli da znamo
Ja sam ocekivao da se vec pojave novi modeli, jer moja sestricina htela u aprilu da uzme neki Mac, pa sam je ja savetovao da saceka par meseci, u nadi da ce se pojaviti novi modeli.
Medjutim, ona je uzela Air M1 - 16/512 GB, bilo na nekoj akciji u FR, prezadovoljna je. Brz je, baterija drzi onoliko zaboravis kad si ga punio...
12.08.2021 | 21:54
Najvise me muci bluetooth za kojeg neki javljaju da se ne spaja s uredjajem,a kako ima samo 2 porta, dosta je ogranicavajuce.
16.08.2021 | 13:47
imam obadva, ja koristim Pro 13 a supruga Air.

meni je razlika u cijeni neopravdana. Iako je Pro po meni bolji laptop. al je cijena prevelika.

sto je je baterija im traje preko 10 sati, koristio ti laptop kako god hoces.

no nisam bas testirao niti jedan da vidim ide li to do 16 sati kao sto je navedeno.

sve se svodi na on osto korisnik trazi.

ja recimo sam u nedoumici dali uopce zadrzat mac jer imam HP 840 G6 koji ima perfektnu tastaturu i jedan gaming laptop....

nikako da se naviknem na neka obiljezija MacOsa....
16.08.2021 | 13:48
jura22 kaže:
Najvise me muci bluetooth za kojeg neki javljaju da se ne spaja s uredjajem,a kako ima samo 2 porta, dosta je ogranicavajuce.


koristim Crush bluetooth slusalice na Pro 13 m1, rade perfektno.... spajaju se po potrebi i odspajaju kako ja zelim nikakvih problema nemam.
16.08.2021 | 15:31
Tvoj Pro ima 8 il 16 GB RAM-a. Ako ima 8 da li se osjeti ista ili ne.
Kompatibilnost s programima me nenuci toliko. Ovo sto mi treba je ili preko Rosete II ili su vec popravili, a Adobe ionako ne pruza podrskuzastareprogramei nove OS-ove, tako da trebam ici na pretplatu.
16.08.2021 | 21:56
jura22 kaže:
Tvoj Pro ima 8 il 16 GB RAM-a. Ako ima 8 da li se osjeti ista ili ne.
Kompatibilnost s programima me nenuci toliko. Ovo sto mi treba je ili preko Rosete II ili su vec popravili, a Adobe ionako ne pruza podrskuzastareprogramei nove OS-ove, tako da trebam ici na pretplatu.


pro ima 8gb rama i 500gb ssd
air je 8gb i 250gb ssd


da tu ima nekih problema sa programima, recimo NKV Tool Nix ne radi na Mac uopce, Office paket imam i sve radi ok. koliko ga ja koristim.

sto se tice web sucelja sve je ok. ne znam dal ima ista dodatno sto te zanima pa mogu probat.

probao sam instalirat par igara sa stema i Gog.com, sve sto je navedeno da radi, radi bez problema.
16.08.2021 | 22:40
Zbog online posla treba mi:
Cisco AnyConnect Secure Mobility Client
i
Microsoft Remote Desktop
Ovo je OK kombinacija ako treba neki program koji nije zahtjevan a radi samo na WIN (brza internet veza je isto potrebna).

Ali to radi koliko vidim po netu. Ako i ne radi, popraviti će jer kako god MS i Cisco nisu neke male firmice koje nemaju kapacitet popeglati programe (danas je moderno "od doma" raditi).
Nešto Nikon programa ali i oni rade.
Najviše mi je žao licence od Photoshop-a i Lightroom-a koji više ne rade, a prodaja istih je "pain in the ass"!

Hvala, ne trebaš se maltretirati jer nekako mislim ako i ova prva dva instaliraš, ne budeš mogao isprobati da li rade.

Hvala još jednom.
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.08.2021 | 03:35
@jura22 - i Cisco AnyConnect i MS remote desktop ima aplikacije za iOS (i obje rade). Kad sam slagao ljudima M1 sirove (ulazne modele 8/256) nisam naišao ni na jednu iOS aplikaciju iz Storea koju je M1 odbio instalirati. MS O365 radi, instalacija ide preko weba putem office.com portala.
17.08.2021 | 11:33
Nadodao bih pitanje - ako se mac koristi i za povremeno igranje kompatibilnih rts igara tipa Civ6, Crusader Kings i sličnih, i koristi se povremeno sa eksternim 4K monitorom, je li ipak "pametnije" uzeti MBP a ne MBA? Ako se ne varam, mba će nakon par sati igranja Civ6 ipak throttle-ati performanse jer nema ventilator da pomogne sa hlađenjem ili?

Pojašnjenja radi, trenutni mbp sa 8GB 2133 LPDDR3 i Intel Iris Plus graphics 650 1536MB, nakon pola dana igranja ipak se zagrije i čujem kako ventilatori rade a laptop zaklopljen (igram uglavnom sa eksternim monitorom).

Hoće li se mba jednako dobro nositi sa ovakvim korištenjem kao mbp i razlika je neprimjetna ili ipak bolje mbp za ovakvu upotrebu?
Naravno tiši i prenosiviji mba je isto prednost no osobno češće igram satima pred eksternim monitorom no što hodam uokolo sa mba/p i piskaram/surfam po aerodromima/kafićima.

Ili pričekati nove sa većim ekranom pa u potpunosti zaobići eksterni monitor... 13 inča je 13 inča i meni nedovoljno za bilo šta više od čitanja emaila/surfanja webom. 15/16 je već ok za ugodniji rad na većoj rezoluciji ugrađenog ekrana laptopa.
17.08.2021 | 14:46
Daddo kaže:
@jura22 - i Cisco AnyConnect i MS remote desktop ima aplikacije za iOS (i obje rade). Kad sam slagao ljudima M1 sirove (ulazne modele 8/256) nisam naišao ni na jednu iOS aplikaciju iz Storea koju je M1 odbio instalirati. MS O365 radi, instalacija ide preko weba putem office.com portala.


Dali aplikacije za iOS na M1 MBA rade u prozoru ili mogu biti rastegnute?
Naime MS RD nije zgodno da je u prozoru jer komp ima ovako i onako mali ekran a s time bi se još više smanjio.
Na iPadu radi odlično ali imam 10" pa je to još manje.
17.08.2021 | 21:37
da nadodam. kako su oba uredaja sa USB C utorima... mogu ih puniti sa manje vise svakim USB C punjacem u kuci....

nisu svi brzi al se napune...
17.08.2021 | 21:47
Jos jedno pitanje, USB HUB i ako se na njespoji punjac, da li puni komp?
Ako is koji potrosac, da li se energija podjeli (vanjski disk ako je na HUB-u).
Hvala
17.08.2021 | 23:15
trenutno m ije sve rasklopljeno jer smo krecili sobu... cekam da mi dode stol onda cu ti dat bolji odgovor. inace imam DELL usbc docking station... pa njega koristim, al imam i jedan usbc hub zlu netrebalo.

nisam 100% siguran al mislim da se punilo kad je bio ustekan no to ti moram 100% potvrdit jos

trenutno zadnjih par dana koristim HP G6, nekako mi je prakticniji i brzi sam na njemu
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.08.2021 | 08:52
jura22 kaže:

Dali aplikacije za iOS na M1 MBA rade u prozoru ili mogu biti rastegnute?
Naime MS RD nije zgodno da je u prozoru jer komp ima ovako i onako mali ekran a s time bi se još više smanjio.
Na iPadu radi odlično ali imam 10" pa je to još manje.


Ono iOS aplikacija koje sam probao na M1 platformi ne ponaša se ništa drugačije nego nativne. Jedina razlika je što ih nećeš naći u App storeu kao aplikacije za Mac nego ćeš u istom tom storeu kliknuti na jedno mjesto više da ti pokaže iOS appove - www.macrumors.com/how-to/install-any-ios-app-m1-mac/

Za ovo s punjenjem preko huba dok je spojen vanjski disk ili neka druga periferija... to ovisi o periferiji i punjaču. Ja bih izbjegao korištenje adaptera USB-C na USB-A ako spajaš nešto s puno podataka (recimo disk na kojem ti je LR katalog fotki ili same fotke).

Kolegica je nabavila jedan takav jer fotke drži na USB sticku (brzom) ali pristup do podataka je katastrofalno spor. Na drugom Macu s "normalnim" USB portom nema problema, kao ni na PC-ju. Vjerojatno je do adaptera. Nisam se bavio puno time. Adapter nije ni jeftin ni kineski, kupljen normalno kod Apple Authorized Resellera.

Osobno bih da si radim M1 setup išao na varijantu:

ON the GO - sve USB C periferija, eksterni SSD s USB-C ako baš trebam nešto ogromno nosit sa sobom, par USB stickova sa C priključkom, jedan ili 2 koji su dual (USB C i A).

Za doma - HUB na koji mi je spojena mreža i monitor (video + USB) i jedan USB-C kabel koji spajam na prijenosnik. Drugi port koristim za punjač. I sve imam na "2 klika".

Sva bitna USB periferija mi je u monitoru koji je u struji, pa me napajanje za nju ne brine, a odvojio sam port preko kojeg prijenosnik dobiva struju od onog preko kojeg je spojena periferija.

Hoću li imati više od jednog uređaja spojenog on the go? Teško. Ili će to biti LAN adapter ili nekakav USB stick.
19.08.2021 | 11:43
jura22 kaže:
Jos jedno pitanje, USB HUB i ako se na njespoji punjac, da li puni komp?
Ako is koji potrosac, da li se energija podjeli (vanjski disk ako je na HUB-u).
Hvala


probao sam i preko USBc huba se laptop isto puni iako su ostale periferije ustekane
19.08.2021 | 11:52
To ne ovisi o Macu, nego o samom hubu i načinu kako mu je interno izvedeno napajanje.
19.08.2021 | 16:23
Kod ovakvih stvari niti cijena nije neki indikator. Trgovac poslovicno zna malo ili nista. Bolje mi je da kaze da ne zna nego da kaze da moze a u stvari ne moze.
19.08.2021 | 22:32
smayoo kaže:
To ne ovisi o Macu, nego o samom hubu i načinu kako mu je interno izvedeno napajanje.


upravo tako
26.08.2021 | 23:10
Ipak je odluka otišla u smjeru MBA.
Jedino što nisam uspio instalirati je Cisco AnyConnect Secure Mobility Client I to mi je problem. Postoji za Big Sur ali CISCO komplicira i ne dozvoljava (ili ja ne znam) skidanje klijentskog dijela. Morati ću poraditi na tome.
Mislim da budem ipak kupio Capture One jer je definitivno bolji od Lr-a, a PS budem morao prežaliti. Ne plača mi se 12€ za mjesečno koristenje Adobe plana.
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.08.2021 | 08:53
Postoji za Big Sur ali CISCO komplicira i ne dozvoljava (ili ja ne znam) skidanje klijentskog dijela. Morati ću poraditi na tome.


Što ti javlja kao grešku?


U app storeu na M1 macu imaš mogućnost skidanja aplikacija sa Mac App Storea i sa iOS/iPad Storea. Ukucaš u tražilicu Cisco AnyConnect. Izabereš iOS/iPad.

techwiser.com/run-ios-apps-mac/

www.thestandard.com.hk/breaking-news/sec...iPhone-and-iPad-apps

Može te tražit admin credentialse radi dodavanja vpn adaptera i instalacije aplikacije (možda ćeš morati još jednom "pokrenuti instalaciju" iz Security dijela postavki na Macu).
27.08.2021 | 21:15
Ne rade sve iPhone/iPad aplikacije na M1 računalu. Kod nekih piše da su "Designed for iPad", a na nakima piše "Designed for iPad. Not verified for macOS".
Skine i počne instalacija ali za sekundu baci poruku da ne mogu instalirati.
Vjerojatno s vremenom budu.
29.08.2021 | 14:16
Kao iOS developer: Aplikacije napisane za iPad se mogu portati na Mac(cak i ne nuzno M1) sa prakticki jednim klikom u xCode-u uz minimalne preinake koristeci MacCatalyst (treba font povecat i zamjenit force touch menije sa drugima prilagodjenima laptopu), tako da svaki app koji radi na iPadu u teoriji moze raditi na Mac-u. Jos laksa procedura je sa M1, doslovno developer treba kliknuti enable for Apple Silicon i on je podrzan.
Meni je najvise zao sto ne postoji Netflix App na Mac-u da mozes skinut filmove i gledat online, ali tu je prepreka HDCP 2.2 standard koji Safari podrzava, a tesko ga je napisat za Mac.
29.08.2021 | 15:35
Dok god postoji napomena "Designed for iPad. Not verified for macOS" program ne radi na M1 MAC-u.
Vjerojatno nema nekih tehničkih prepreka, ali su možda pravne u pitanju.
01.09.2021 | 14:14
Treba biti oprezan s HUB-ovima jer neki gutaju toliko struje da prazne bateriju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 21 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, ammadeus, damir1, Ender, Riba, Anonimci (619)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO